Proč dát přednost ETF před DGI?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Inev
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 11 lis 2020 22:24
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Inev » 15 lis 2020 20:03

Pavel píše:
14 lis 2020 13:39

Jasné to je, ale spočítat to (skoro) nelze, je tam spousta nepřesných nebo i nejasných parametrů. Např. kupní síla 20 tisíc bude za 15 let jaká? Nejde ani tak o inflaci, ale spíš o kupní sílu. Troufneš si taková čísla dát do nějakého vzorečku? Podívej se na nizoučkou inflaci ve vyspělém světě (cca 1%) v kombinaci s neustále narůstajícím zadlužování a do toho ještě COVID. Dospěješ tak maximálně k přesnému výpočtu z nepřesných čísel.
Jasně. Někdo kouří, někdo pije, někdo cestuje, někdo má rád holky, někdo vdolky..adt. Čili každému se nám ta inflace projevuje jinak. Ale je tady a dá se vyjádřit. A jak už jsem psal, nejde o to udělat graf z básníků. Pokud budu počítat inflaci 3% a moje osobní bude 4,5 %, tak to si změní výsledek, ale ne směr. A vím, jak na to jsem. A pochybuji, že když bude inflace 3%, bude moje osobní 25 %. To by bylo to přesné počítání s nepřesnými čísly.

Ale je to tvůj pohled. Já vyjadřuji svůj. :-)

Inev
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 11 lis 2020 22:24
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Inev » 15 lis 2020 20:08

Pavel píše:
14 lis 2020 13:39

Dívej se na to úplně jinak - snaž se žít tak, abys mohl pravidelně odkládat stranou nějakou částku, tu investuj do akcií a za pár let se dostaví efekt sněhové koule. Bude-li ta částka 5.000, budeš čekat dlouho. Bude-li 10.000, tak už to za pár let bude zajímavé. No a to mluvím o začátku, jistě za pár let ta odkládaná částka bude jiná (vyšší).

A s jakými čísly pracujeme? Já osobně pracuju s čísly, která lze popsat jako úroky v bance nebo na dluhopisech. Od toho se odrážím a jsem rád, že bez problému lze investovat do 3% a vyššího dividendového výnosu (který se pravidelně zvyšuje) u velmi kvalitních a bezpečných akcií. Víc v podstatě ani neřeším.
To je jako odpověď nějak to dopadne a vlastně to je jedno :-) Ano, čas a efekt sněhové koule (úrok z úroku) funguje skvěle. Ale ten efekt jinak vypadá u 3% p.a. u 5% p.a. a třeba u 8 % p.a. A tato diskuze je právě o tom. Tedy mě zajímá, zda dlouhodobě bude systém DGI dělat více než index. To je vše. Jsou to jen čísla. :-) Ale mě zajímají :-)

Inev
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 11 lis 2020 22:24
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Inev » 15 lis 2020 20:12

Ondřej píše:
15 lis 2020 18:10
Tak jsem si teď hrál v manažeru účtu a tam je docela pěkně zpracována analýza portfólia, kterou si můžeš vygenerovat v PDF přikládám tedy pár obrázků. Podotýkám, že nevím jak to oni počítají, každopádně mě to samotného překvapilo. Tento rok s tím pěkně zamíchal, samozřejmě proto, že nevlastním trendy technologické akcie a na druhou stranu vlastním ropáky a jiné. Ovšem kdo to mohl tenkrát vědět že :-D

Ještě podotýkám, že je to období od přechodu k Lynx, což to jistě dost zkresluje, protože jsem přecházel prodejem a následně nákupem u Lynx.
Díky moc za data. Čili to modré U 161 je tvoje portfolio a to ostatní jsou indexy. To SPXTR je SP 500 TR. Čili jsi někdo na polovině výkonu SP 500? Chápu to dobře.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Ondřej » 15 lis 2020 20:15

Ano chápeš. A v té tabulce je to po jednotlivých letech. Teď s tím samozřejmě zamíchal hodně letošní rok, nemám tolik v technologiích, naopak jsem dost naložený v ropácích a španělské Banco Santander:-D. Jsem zvědav jak to bude vypadat po deseti letech.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 15 lis 2020 23:13

Inev píše:
15 lis 2020 19:54
Pavel píše:
14 lis 2020 13:39

Vzpomínám si na reklamy na penzijní pojištění, když začínalo, jak se v nich usmívali důchodci, že si za 30 let intenzivního spoření naspořili se zhodnocením a státním příspěvkem dokonce milión Kč. Co byl milión tehdy a co dnes?
Penzijko vzniklo v roce 1994. Čili 30 let bude mít v roce 2024 ;) Pokud by moje mamka mohla dávat např. 1000 kč celých 30 let a za 4 roky (v roce 2024) tam měla ten milión, byl by to skvělý výsledek. Měla by milion. Nevím o jaké době tehdy mluvíš. Jestli rok 1994 tak ano. Tehdy by jsi si koupil celý panelák nebo x ha pozemků. Ale nechápu jak to s tím souvisí s tím penzijkem. Ona před 30 lety neměla žádný milion. Smyslel investování je překonávat inflaci = tvé peníze neztrácejí hodnotu. Teď už je to jen o tom, zda ji překonáš o 1,3,5 nebo více %.

Jinak 1000 kč měsíčně po 30 let, které dají milion, je 6% p.a.
Pokud nechápeš souvislost, tak tady je vysvětlení:

Napsal jsi: "Jednoduchá úloha. Mám 30 let a můj cíl je mít za 15 let pasivní příjem 20 tis Kč/měsíc = 240 tis Kč / rok."

Můj příklad ti měl ukázat, že je hezké chtít pobírat za 15 let 20 tisíc/měsíčně, ale je obtížně představitelné či odhadnutelné, jakou hodnotu (kupní sílu) bude mít 20.000 za 15 let. A nemyslím tím výpočet pomocí oficiální inflace stanovované Statistickým úřadem, myslím tím kupní sílu na zboží či služby, které pro tebe budou v té době potřebné.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 15 lis 2020 23:15

Inev píše:
15 lis 2020 19:54
Pavel píše:
14 lis 2020 13:39

Vzpomínám si na reklamy na penzijní pojištění, když začínalo, jak se v nich usmívali důchodci, že si za 30 let intenzivního spoření naspořili se zhodnocením a státním příspěvkem dokonce milión Kč. Co byl milión tehdy a co dnes?
Penzijko vzniklo v roce 1994. Čili 30 let bude mít v roce 2024 ;) Pokud by moje mamka mohla dávat např. 1000 kč celých 30 let a za 4 roky (v roce 2024) tam měla ten milión, byl by to skvělý výsledek. Měla by milion. Nevím o jaké době tehdy mluvíš. Jestli rok 1994 tak ano. Tehdy by jsi si koupil celý panelák nebo x ha pozemků. Ale nechápu jak to s tím souvisí s tím penzijkem. Ona před 30 lety neměla žádný milion. Smyslel investování je překonávat inflaci = tvé peníze neztrácejí hodnotu. Teď už je to jen o tom, zda ji překonáš o 1,3,5 nebo více %.

Jinak 1000 kč měsíčně po 30 let, které dají milion, je 6% p.a.
Díval jsi se někdy na dlouhodobé zhodnocování finančních prostředků uložených v Penzijních fondech v ČR? Průměrně 6% to není a nebylo ani náhodou, bohužel.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 15 lis 2020 23:24

Inev píše:
15 lis 2020 20:03
Pavel píše:
14 lis 2020 13:39

Jasné to je, ale spočítat to (skoro) nelze, je tam spousta nepřesných nebo i nejasných parametrů. Např. kupní síla 20 tisíc bude za 15 let jaká? Nejde ani tak o inflaci, ale spíš o kupní sílu. Troufneš si taková čísla dát do nějakého vzorečku? Podívej se na nizoučkou inflaci ve vyspělém světě (cca 1%) v kombinaci s neustále narůstajícím zadlužování a do toho ještě COVID. Dospěješ tak maximálně k přesnému výpočtu z nepřesných čísel.
Jasně. Někdo kouří, někdo pije, někdo cestuje, někdo má rád holky, někdo vdolky..adt. Čili každému se nám ta inflace projevuje jinak. Ale je tady a dá se vyjádřit. A jak už jsem psal, nejde o to udělat graf z básníků. Pokud budu počítat inflaci 3% a moje osobní bude 4,5 %, tak to si změní výsledek, ale ne směr. A vím, jak na to jsem. A pochybuji, že když bude inflace 3%, bude moje osobní 25 %. To by bylo to přesné počítání s nepřesnými čísly.

Ale je to tvůj pohled. Já vyjadřuji svůj. :-)
OK, každý máme svůj pohled. Jsem zvědavý, k čemu dospěješ 8-) Podle mě nakonec stejně zjistíš, že i malá změna parametrů v dlouhém časovém horizontu udělá zásadně jiný výsledek. To je můj pohled a důvod, proč jsem takové propočty už dávno přestal dělat.

A k té inflaci - i 1% rozdílu dělá za mnoho let divy. Pro zajímavost - za posledních 10 let si inflaci jistě dokážeš najít a zkus ji porovnat s růstem cen nemovitostí (nejen bytů v Praze, kde je ten nárůst nejenormější). Tam už rozdíl bude veliký a rozhodně ne 1-2% ročně.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 15 lis 2020 23:30

Inev píše:
15 lis 2020 20:08
Pavel píše:
14 lis 2020 13:39

Dívej se na to úplně jinak - snaž se žít tak, abys mohl pravidelně odkládat stranou nějakou částku, tu investuj do akcií a za pár let se dostaví efekt sněhové koule. Bude-li ta částka 5.000, budeš čekat dlouho. Bude-li 10.000, tak už to za pár let bude zajímavé. No a to mluvím o začátku, jistě za pár let ta odkládaná částka bude jiná (vyšší).

A s jakými čísly pracujeme? Já osobně pracuju s čísly, která lze popsat jako úroky v bance nebo na dluhopisech. Od toho se odrážím a jsem rád, že bez problému lze investovat do 3% a vyššího dividendového výnosu (který se pravidelně zvyšuje) u velmi kvalitních a bezpečných akcií. Víc v podstatě ani neřeším.
To je jako odpověď nějak to dopadne a vlastně to je jedno :-) Ano, čas a efekt sněhové koule (úrok z úroku) funguje skvěle. Ale ten efekt jinak vypadá u 3% p.a. u 5% p.a. a třeba u 8 % p.a. A tato diskuze je právě o tom. Tedy mě zajímá, zda dlouhodobě bude systém DGI dělat více než index. To je vše. Jsou to jen čísla. :-) Ale mě zajímají :-)
Ne ne ne, to není jedno. Namodelovat si efekt sněhové koule jistě umíš sám, jsou to jen počty se složeným úročením a když tě to zajímá pro 3, 5 nebo 8 procent, tak je to jen početní cvičení v excelu.

Ty ses ale původně ptal na konkrétní výsledky, z kterých jsi chtěl odvodit budoucí zhodnocení. To je něco jiného, proto jsem ti obsáhle vysvětloval, že z nich nejsi schopen udělat relevantní závěry. Ale jak jsi už psal - každý máme svůj pohled a pokud jsem tě nepřesvědčil, nevadí, život plyne dál.

Inev
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 11 lis 2020 22:24
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Inev » 16 lis 2020 13:17

1. S penzijkem a milionem jsi přišel ty. Já to pouze převedl na čísla a řekl, že mamka by v roce 2024 byla s milionem spokojená :-)

2. K čemu mi je hodnota nemovitosti v Praze či jinde? Jak to souvisí s mou potřebou? Jakože budu kupovat každý rok nemovitost? Myslím, že se bavíme o běžné spotřebě = jídlo, drogerie, oblečené, PH, energie atd....Čili to co je obsaženo v té základní inflaci. A pro zajímavost. Byt, který jsem kupoval před 10 lety má v tuto chvíli prakticky stejnou hodnotu jako v době nákupu. No holt není v Praze nebo jinde :-)

3. Neptal jsem se na výsledky, abych odvodil budoucí zhodnocení, ale abych to srovnal s indexem. Protože bych znal výsledky obojího :-)

Další debata nemá smysl. Ty jsi přesvědčený, že je to zbytečné a já ne. :-) Přesvědčit mě nemáš o čem, protože jsi pro mě nic podstatného nenapsal. Nemyslím to zle. Každý máme jiný pohled, zkušenosti atd. Nemá cenu se v tom patlat a slovíčkařit. Respektuji tvůj názor na věc, ale nesouhlasím s ním.

Inev
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 11 lis 2020 22:24
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Inev » 16 lis 2020 14:23

Ondřej píše:
15 lis 2020 20:15
Ano chápeš. A v té tabulce je to po jednotlivých letech. Teď s tím samozřejmě zamíchal hodně letošní rok, nemám tolik v technologiích, naopak jsem dost naložený v ropácích a španělské Banco Santander:-D. Jsem zvědav jak to bude vypadat po deseti letech.
Jasně Ondro. Ono na 2-3 letech je to zavádějící. Jak píšeš, trefíš špatnou situaci (ropáci) a výsledek je jinde. Chtělo by to 5, lépe 10 let. No :-) Ale kdo tady obchoduje 10 a více let ?

Odpovědět