Proč dát přednost ETF před DGI?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Malag » 05 zář 2019 10:28

Jenomže původní Grahamovy myšlenky nedodržuje ani Buffett. Graham si držel relativní diverzifikované portfolio a nakupoval podle hodnotových ukazatelů. Princip je to krásný, ale počítá se s tím, že je akcie podhodnocena a v horizontu 3-5 let ji prodáš. To jest hned, jakmile se vrátí na svou vnitřní hodnotu, jelikož Graham věřil v to, že dlouhodobě jsou trhy efektivní.

Tato strategie je z mého pohledu pro malého hobby investora nereálná. Budeš mít problém najít dostatek rozumných firem a diverzifikace te při malém portfoliu sežere na poplatcích.

Buffett časem přešel na jiný styl investování, ale troufám si říct, že v tom značnou roli hrála velikost portfolia.

U ETF za mně přece nikdo nerozhoduje. Není to aktivní fond. Nakupuje se podle přesných kritérií. Těch pár akcií o kterých se dá v poslední stovce S&P polemizovat, nestojí za to..

A docela by mě zajímalo, jak se s poplatky dostaneš pod 0,1%. A i kdyby.. jsou to drobné. V porovnání se všemi ostatními nekontrolovatelnými riziky.

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od mnam84 » 05 zář 2019 11:48

Pletes se tou Grahamovo teorii, ale nemam silu ani motivaci te presvedcovat, mozna by ti neuskodilo si podrobne precist inteligentniho investora nebo security analysis.

Tak ciste jen k tem poplatkum, u ETF platis za nakup ci prodej stejne jako.u akcii, ale navic platis z vynosu cast za spravu. Tudiz logicky u ETF bude vzdy poplatek vyssi.

TomasV
Začátečník
Příspěvky: 113
Registrován: 04 črc 2019 09:56

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od TomasV » 05 zář 2019 15:29

Když tady někdo argumentuje p.Grahamem,tak by se mněl znovu přečíst inteligetního investora a hlavně kapitolu Margin of Safety a pak to zkusit aplikovat na dnešní ceny indexů.Graham doporučuje akcie s PE 10 ,S&P 500 má PE 22 po 10 letém bull marketu,čily kupovat ETF za tyto ceny se mi nezdá moc bezpečné.

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od slon » 05 zář 2019 17:14

mnam84 píše:
05 zář 2019 07:11
troufnu si rici ze rozumim vykaznictvi
to by si úplně zasloužilo od tebe sepsat nějaký ten článeček na web ;)

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od mnam84 » 05 zář 2019 17:26

slon píše:
05 zář 2019 17:14
mnam84 píše:
05 zář 2019 07:11
troufnu si rici ze rozumim vykaznictvi
to by si úplně zasloužilo od tebe sepsat nějaký ten článeček na web ;)
Slibil jsem že až dopišu diplomku a odevzdam ji, tak ji sem ve zkrácený podobě dám :)

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od MartinD » 05 zář 2019 20:14

zrovna čtu knihu naučte se investovat... napsal ji Daniel Gladiš a velmi odkazuje na Grahama...

Mluví hlavně o dvou základních věcech které zároveň mluví proti kupování Indexů...

Margin of safety/bezpečtnostní polštář a diverzifikace

Podle toho co říká, je diverzifikace Inexu dohnaná až za hranu...

Pokud totiž ETF obashuje například 500 akcií znamená to, že v portfoliu musí být zákonitě i společnosti, které jsou například neskutečně nadhodnocené, tedy jejich bezpečnostní polštář neexistuje, nebo je velmi malý...

Díky tomu je i samotný Index nadhodnocený, a to může znamenat velké riziko, větší než kdyby člověk sám vybral například 20 akcií, které budou velmi podhodnocené

(pouze svými slovy cituji knihu :D )
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Malag » 06 zář 2019 09:25

A jaké má Gladis zhodnocení od založení fondu? Tuším, že okolo 1,5% pa. Ono teoreticky je to všechno moc pěkné, ale pokud člověk vybere pár špatných kusů, tak jde celkový výnos do kytek. Případné pokud si trošku prohraje s pákou a pak při propadu cen ztratí 85% fondu (ano, jeho Vltava Fund v roce 2008).

Tím rozhodně Gladise nehanim. Jeho knihy a přednášky mám rád. Ale pokud i takto zkušený člověk může několika špatnými kroky shodit hlouhodobe výsledky fondu pod úroveň spořícího účtu, tak je to pro mě varování.

Podle Grahama se dnes investuje velice těžce. Mám na mysli jeho konkrétní parametry pro vyber firem, nikoliv filozofii. Sám Buffett přešel na nákup kvalitních společnosti za dobrou cenu. Graham byl značně ovlivněn velkou hospodářskou krizi a měl tendenci kupovat silne podhodnocené společnosti. V podstatě pod úrovní jejich likvidační hodnoty. Z toho je patrné, že nejde o žádné dlouhodobě investování ve smyslu buy & hold.

U ETF opomíjíte fakt, že za růst celého trhu/induxu může relativně malé množství firem. Dost často těch, od kterých se to nečeká a do portfolia byste je nezařadili. To vykompenzuje spoustu těch horších.

Pro mě osobně bylo varováním před vlastním výběrem akcií, když jsem viděl seznam top investorů, kteří dlouhodobě (pár desetiletí) úspěšně překonávali index. Konec toho relativně krátkého byl jenom těsně nad indexem. Od nejlepších bych čekal víc..

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od MartinD » 06 zář 2019 10:16

Pokud jsi smířený s tím, že budeš kupovat i firmy, které by jsi asi normálně nekoupil, a že jich tam bude spoustam, potom asi budiž... já jsem moc malý pán abych tohle rozlousknul :D

Nicméně to, že Gladiš si podělal fond díky obchodování s pákou je téma jiné
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od mnam84 » 06 zář 2019 10:33

Hele četl jsi vůbec knihy od Grahama? On tam řiká, že za dobrou společnost, krom jiných parametrů, společnost považoval společnost s P/E do 17. To rozhodně není likvidační hodnota.

Jeho konkrétní nároky byly násobek zisku, dosahovat dlouhodobě ziskovosti, nepřerušená výplata dividend, přiměřené zadlužení atd. Podle toho se dnes dá uplně bez problému investovat. Jen to chce trochu práce, což ty nejsi ochoten tomu dát.

A Buffett nakupuje uplně stejným stylem... Ne nadarmo neustále opakuje, že investuje jen podle kapitoly 8 a 16 tušim. Rozdíl mezi nimi je ten že Graham měl široce rozkročené portfolium, Buffett má všechno v akciích jedné firmy, kterou ovládl. Ale princip investování mají stejný, možná se liší dobou držení.

Btw. i Graham zlikvidoval fond pakovými obchody ve 30. letech, ale pak stejným způsobem vydělal peníze zpět, a na popud těchto událostí sepsal Security analysis což se stalo mantrou analytiků, a následně Inteligentního investora. A všichni víme jak je tohle kvalitní kniha.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Ondřej » 07 zář 2019 10:43

Tak se tak nudím ve vlaku a čtu si.
https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/ ... akcie_svob

Film jsem viděl a doporučuji. Možná proto i jedu to svoje. Raději si pytel sraček naplním přeci sám 😀.

Odpovědět