Proč dát přednost ETF před DGI?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 189
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Ladislav » 29 čer 2022 08:24

'''Hlavně, že se mnou v roce 2019 do krve bojoval, že zlato je odpad, protože neplatí dividendy a že zůstane u kupovaní dividendových akcií Shell a T.''' Napsal Cez Hunter.

Ještě bys měl napsat k tomu, kdo povídal tuhle divnou věc.
Neznám žádného Ladislava, který by napsal, že zlato je odpad.

Pokud se jedná o moje portfolio, tak já budu mít velkou radost ze 100 plateb dividend ročně i během velkého krachu drahých amerických akcií 2021-2023. Protože mě zajímají hlavně dividendy a když mám mých 7 nových akcií koupeno zatím jen ze 1/3 až 1/2, potěší mne moc pokles jejich kurzů, abych je mohl levněji přikoupit 2023-2033.

Bank of Nova Scotia Kanada CA0641491075
Enbridge Inc. CA29250N1050
Mitsubishi Corp. JP3898400001
Walgreens Boots Alliance US9314271084
BNP Paribas FR0000131104
Takeda Pharmaceutical JP3463000004
Fortescue Metals AU000000FMG4

30 podniků platí dividendy 30x až 120x ročně. U mně asi 100x ročně. Včera jsem dostal dividendy 5x.

S ETF se nebude dnes začínat, ani později. ETF mělo být u každého vyřízeno v prvním roce investování. Když koupíš dnes ETF ze 30, 500 nebo 1600 akcií, většinou předražených a nesympatických, půjčil jsi peníze nějaké investiční společnosti, která sama vlastní ty akcie a když zkrachuje, ztratíš peníze v tom ETF (ADR). Inteligentní investor koupí jen levné kmenové akcie velkých, sympatických, zdravých podniků s dividendou 3 % až 10 % (žádné ETF ani ADR) a pak mu patří podniky a každý měsíc dostane od několika podniků dividendy, nemusí akcie nikdy prodat a zdědí je potomci, kteří také budou dostávat dividendy. Krach drahých akcií Apple, Microsoft, Coca-Cola, Visa, Tesla, může trvat až do konce 2023. Tyto akcie měly být už dávno prodány, to nejsou akcie na stálo.
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea:

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od czhunter » 30 čer 2022 13:27

Tak to byl Stanislav. Promiň teda. Oba jste si dost podobní, tak kdo si to má pamatovat.

ETF bych nezatracoval. John Bogle věnoval většinu svého života budováním firmy Vanguard pro běžné lidi - drobným investorům jako jsme my. Vanguard S&P 500 indexové ETF jsou zkrátka povinná složka portfolia nakoupená za levné valuace pod PE 17. Navíc je firma Vanguard přímo vlastněna svými fondy neboli lidmi, kteří u této firmy investují. Tedy, pokud u ní investuješ do fondů, tak jí i spoluvlastníš.

U amerického indexu S&P 500 samozřejmě žádné ADR nekupují a kupují reálné akcie amerických podniků, naprosto stejné, jako kupuješ ty. Pokud zkrachuje Vanguard, pak je jedno, jestli budeš mít peníze v ETF nebo jednotlivých akciích, protože to bude stejnak konec světa nebo alespoň konec USA. Nehledě na to, že všechny investice u nich jsou pojištěny až do 500 tisíc Dolarů.

Proč s dividendou 3 až 10%? Starbucks měl dividendu 2% a za 10 let vzrostla na 42% yield on cost. 75% akcií dnes platí dividendu méně než cca 3% a tedy tímto přijdeš o 75% příležitostí na trhu. Pokud tě zajímají jen dividendy, proč teda neinvestuješ raději do dluhopisů? Také platí 3+% a alespoň nepřijdeš o půlku svých peněz jako u Shell, WBA, T apod. Co si z dividend jako od AT&T koupí moji potomci, když ta dividenda roste 2% ročně při 16% inflaci? Možná tak na suchý chleba jim to bude stačit.

Tady je základ si přečíst knihu od Johna Bogla - Little Book of Common Sense Investing celou věnovanou tomuto tématu. Ta kniha je top a nutnost přečíst pro každého investora do akcií. Je i na Youtoube jako audiokniha.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět