Otázky a odpovědi

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od MiHons » 06 dub 2021 10:23

Mrhol píše:
05 dub 2021 22:45
potoks píše:
03 dub 2021 20:48
zdravím, už asi rok tu chodím koukat a stále jsem váhal až mi to nedalo a konečně jsem se rozhodl začít. na začátek chci udělat pár nákupů tady u nás v ČR. mám ebroker - nepočítám s denními nákupy - nyní jsem rozhodnutý pro DGI. a mám hned takový amatérský dotaz týkající se "rozdílu" mezi BCPP a RM-S. (hrubá fakta jako T+2/T na RMS, menší poplatky ebrokerovi v prospěch RMS, aj. vím) takže: u libovolné akcie - koupit na BCPP nebo RMS?
Ahoj, to neřeš...nakupuj na BCPP...sice píšou že RMS má nižší poplatky ale cena je tam o pár drobných na akcii víš. Když sjem začínal nakupovat tak jsem to různě propočítával, myslím že nějaké nákupy jsem udělal i na RMS...například v období rozhodných dnů pro divi je tam rozdíl, na BCPP se jeden den akcie prodává už ponížená o dividendu a na RMS ješte za cenu pred dividendou.
Souhlasím, také mám nakoupeno na BCPP, ještě myslím že u RMS musíš kupovat akcie po lotech (balík), kde u každé firmy je jiné množství akcií v balíku, ČEZ má tuším 50ks akcií v lotu a O2 třeba 100 akcií v lotu, vše se dá najít přímo na RMS, kdežto na BCPP můžeš koupit i například 113ks akcií

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 157
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Cyberguy » 06 dub 2021 11:51

MiHons píše:
06 dub 2021 10:23
... myslím že u RMS musíš kupovat akcie po lotech (balík), ...
Nemusíš. Ale nákup v LOTech na RMS je za zvýhodněné poplatky.

potoks
Začátečník
Příspěvky: 8
Registrován: 26 zář 2019 14:49

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od potoks » 06 dub 2021 19:40

ok ok díky za reakce. jj LOTy na RMS jsou "dobrovolné" - v rámci pokynu EasyClick a pak jsou menší poplatky. vezmu teda přes BCPP

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od minarjo » 07 dub 2021 22:58

Ber zkrátka na té burze, kde je zrovna pro danou CZ akcii levnější nabídka, tečka. A to se různě liší, burzu (zda BCPP či RMS) fakt z jiného důvodu než aktuální ceny nabídky neřeš. Vždyť u Fio v Portfolio-Investice to na zobrazené akcii vidíš naráz za obě burzy, jaká je poptávka-nabídka, případně po kliku i hloubka trhu. Jo a ještě detail: u RMS ušetříš 10 Kč za cenu obchodu (příplatek Fio v příloze základního ceníku, který se týká jen BCPP) - takže nákup na RMS je od 40 Kč, na BCPP od 50 Kč.

ondraval
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 08 dub 2021 13:20

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od ondraval » 08 dub 2021 13:38

Ahoj investoři, mám malý dotaz v souvislosti s GEO Group (GEO). Investuju dlouhodobě na důchod (horizont 20-30 let), vybírám jen divi akcie. V GEO držím pozici, kde jsem aktuálně -45%. Kvůli Bidenovo reformě vězeňství a vysokému zadlužení se firma dostává do problémů, jen včera odepsala 20%, prohlásila, že pozastavuje dividendy a řeší, zda zůstane REITem nebo změní strukturu (aby mohla lépe zvládnout dluhy).

Moje původní strategie je koupit a držet, ať se děje, co se děje. Neni pro mě problém držet acie, které například kvůli covidu na pár let přeruší dividendu. Ale teď zvažuji, zda má smysl držet dlouhodoběji takto problémovou akcii jako GEO...?

Jak postupujete v těchto situacích? Prodáte, tím realizujete ztrátu a koupíte lepšího koně? Nebo držíte a počkáte si třeba x let, než se akcie vyhoupne zpátky? Nebo případně něco dokoupíte se slevou jako high risk investici? :-)

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od bulinak » 08 dub 2021 15:01

ondraval: Taky jí mám. Lehounce ředím a čekám až trochu povyleze a pak na ni budu vypisovat CALL opci, až se prodá.
Stavím zoo.

Antoan
Začátečník
Příspěvky: 60
Registrován: 25 úno 2020 16:37
Been thanked: 2 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Antoan » 08 dub 2021 15:38

GEO som predal aj keď so stratou. Predám každú akciu, ktorá sekne dividendy čo nesúvisí s covidom.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Glueless » 08 dub 2021 17:40

taky mám, neprodávám, pokud už máš tak velkou ztrátu, pak podle mě nemá smysl prodávat. Všechny špatné zprávy byly už započteny, cena vyklesala.
Takové zprávy už několikrát proběhli, nicméně USA tyto vězení potřebují a v nějaké formě je využívat budou (pokud výrazně nesníží počet vězněných).
Důsledek pro mě: akcie se po utichnutí zase zvedne, počkám, pak můžu zvažovat prodej.

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
IG_Ronie
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 21 říj 2020 12:58

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od IG_Ronie » 09 dub 2021 10:03

Nekde jsem pred casem cetl, ze tento business je opravdu problemovy. Radsi jsem nekupoval. Nicmene ve tve situaci bych asi taky neprodaval, bud drzel nebo dokonce naredil a zkusil se toho zbavit, az trochu povyleze, jak je psano vyse.
CZ akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola | Avast | CTP

Zahraniční: INTC | R6C3 (Shell) | BABA | KO | VZ | T | BAC | MSFT | ABBV | CVS | VOD | PG | 9888 (Baidu) | ATVI | SPCE | SSSS | SBSW

REITs: MPW | O | AMT

ETF: IQQQ (voda) | Portu

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Glueless » 09 dub 2021 17:37

IG_Ronie píše:
09 dub 2021 10:03
Nekde jsem pred casem cetl, ze tento business je opravdu problemovy. Radsi jsem nekupoval. Nicmene ve tve situaci bych asi taky neprodaval, bud drzel nebo dokonce naredil a zkusil se toho zbavit, az trochu povyleze, jak je psano vyse.
vezenstvi je rizikove jen politicky, protoze je nepopularni. jinak je to staly kseft.

ja to beru jako vysfrel z brokovnice, trefis par broky a mas zajisten ulovek. neni realisticke ocekavat 100% uspesnost. v tomto pripade te ochrani velikost pozice a nepanikarit. stoploss zde nedoporucuji, preskoci ti hluboko pod nakupku a realizujes ztratu. pokud je dlouhodoby investor s velkou toleranci k riziku, pak to muze vysedet k lepsim cenam a pak zvazovat dalsi kroky.

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Odpovědět