Otázky a odpovědi

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Glueless » 18 pro 2020 19:41

Kiflik píše:
18 pro 2020 14:14
Glueless
P.S. jen pro připomenutí: bacha na daně, i připsané akcie (bezhotovostní zisk) podléhá v česku 15% zdanění...
Můžeš se rozepsat? Jak se vypočítá zisk? Jak se pak následně daná akcie při event.následném prodeji zdaní? Díky
Nejsem daňový expert, je to tedy bez záruky, ale řešil jsem to na podobných případech v minulosti.

Dohledal jsem, že máš vypočítat cenu obdržených akcií z uzavírací ceny toho dne obdržení (na kolika toho dne daná akcie uzavře). Z této sumy je daň klasicky 15 %.

Příklad: dejme tomu, že 24.12. dostaneš 3 akcie, a close 24.12. je 10 USD. Dostal jsi 30 USD a daň je 4,5 USD.

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Pavel » 18 pro 2020 23:49

Pokud dostaneš akcie namísto dividendy, tak je dostaneš za nějaký oficiální kurz stanovený tou společností. A ten kurz pak použiješ.

Kiflik
Začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: 11 črc 2019 23:15
Bydliště: sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Kiflik » 19 pro 2020 00:21

Příklad: dejme tomu, že 24.12. dostaneš 3 akcie, a close 24.12. je 10 USD. Dostal jsi 30 USD a daň je 4,5 USD.
A pokud ty 3 akcie třeba 28.12. prodám za 8 USD/kus = 24 USD, tak zaplatím daň z 24 USD nebo budu brát za pořizovačku 3 x 10USD a zaplatím 0 (z 24-30)???

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Pavel » 19 pro 2020 09:10

Záleží na způsobu pořízení, jak jsem psal. Pokud je to alternativa dividendy, je to jednoduché, protože existuje oficiální pořizovací cena (stanovuje vyplácející společnost) a ty daníš tu pořizovací cenu jako bys danil dividendu. Pokud pak ty akcie prodáš, tak pro výpočet zdanění ti bude jako pořizovací cena sloužit ta, za kterou jsi to v namísto dividendy dostal.

Pokud bys akcii získal oddělením z jiné akcie nebo rozdělením společnosti na více akcií, tak si budeš tu muset tu pořizovačku původních akcií taky rozdělit v nějakém poměru a podle toho případně danit.

Jsou ještě další varianty získání akcií, to už bych musel znát kokrétní situaci pro popis zdanění, vždy je dobré použít selský rozum a chovat se podle zákona č. 586/1992 Sb., konkrétně §5, odst.(1):

"Základem daně je částka, o kterou příjmy plynoucí poplatníkovi ve zdaňovacím období přesahují výdaje prokazatelně vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení, pokud dále u jednotlivých příjmů podle § 6 až 10 není stanoveno jinak."

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Glueless » 21 pro 2020 07:59

Kiflik píše:
19 pro 2020 00:21
Příklad: dejme tomu, že 24.12. dostaneš 3 akcie, a close 24.12. je 10 USD. Dostal jsi 30 USD a daň je 4,5 USD.
A pokud ty 3 akcie třeba 28.12. prodám za 8 USD/kus = 24 USD, tak zaplatím daň z 24 USD nebo budu brát za pořizovačku 3 x 10USD a zaplatím 0 (z 24-30)???
Podle toho, co jsem si dohledal v případech mým rozdělených akcií, se to dělá tak, jak jsem popsal. Cena nabytí je close dne, kdy jsi akcie obdržel.
G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Glueless » 21 pro 2020 08:07

Pavel píše:
19 pro 2020 09:10
Záleží na způsobu pořízení, jak jsem psal. Pokud je to alternativa dividendy, je to jednoduché, protože existuje oficiální pořizovací cena (stanovuje vyplácející společnost) a ty daníš tu pořizovací cenu jako bys danil dividendu. Pokud pak ty akcie prodáš, tak pro výpočet zdanění ti bude jako pořizovací cena sloužit ta, za kterou jsi to v namísto dividendy dostal.

Pokud bys akcii získal oddělením z jiné akcie nebo rozdělením společnosti na více akcií, tak si budeš tu muset tu pořizovačku původních akcií taky rozdělit v nějakém poměru a podle toho případně danit.

Jsou ještě další varianty získání akcií, to už bych musel znát kokrétní situaci pro popis zdanění, vždy je dobré použít selský rozum a chovat se podle zákona č. 586/1992 Sb., konkrétně §5, odst.(1):

"Základem daně je částka, o kterou příjmy plynoucí poplatníkovi ve zdaňovacím období přesahují výdaje prokazatelně vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení, pokud dále u jednotlivých příjmů podle § 6 až 10 není stanoveno jinak."
No tak, pokud je daná cena, kterou jsi obdržel, pak pochopitelně neoceňuješ danou akcii, protože nemusíš (cena je přece jasná). Já jsem řešil případ, kdy máš nepeněžní příjem (akcii) a tuto máš zdanit.

I když mám za to, že je celkem jedno, co ti řekne firma (nebo Mařenka z kravína), pro daňové účely musíš ocenit nabytou věc (v tomto případě akcii) v penězích. Jak jsem psal, nejsem daňový expert, ale dohledal jsem, že se to dělá tak, že close dne nabytí je cena, kterou jsi obdržel.

Pro ilustraci příklad: jak budeš dokazovat berňáku, co ti řekla firma? Budeš dávat adresu webovek, kde to píší? Z mé zkušenosti to berňák nezajímá. Close dne je pro ně jasná informace nabytí.

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Pavel » 21 pro 2020 09:30

Glueless napsal: "Pro ilustraci příklad: jak budeš dokazovat berňáku, co ti řekla firma? Budeš dávat adresu webovek, kde to píší? Z mé zkušenosti to berňák nezajímá. Close dne je pro ně jasná informace nabytí."

Dokazovat to budu stejně jako u přijatých dividend od firmy. Ta informace má stejný charakter a validitu, nejedná se o žádnou Mařku z kravína.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Glueless » 21 pro 2020 10:42

Pavel píše:
21 pro 2020 09:30
Glueless napsal: "Pro ilustraci příklad: jak budeš dokazovat berňáku, co ti řekla firma? Budeš dávat adresu webovek, kde to píší? Z mé zkušenosti to berňák nezajímá. Close dne je pro ně jasná informace nabytí."

Dokazovat to budu stejně jako u přijatých dividend od firmy. Ta informace má stejný charakter a validitu, nejedná se o žádnou Mařku z kravína.
Tato informace právě nemá stejný charakter. S tím už jsem se také setkal, mluvím z praxe, nikoliv jako daňový právník.

Jsou to dvě rozdílné informace:
1) Připsané akcie (jako obdoba dividendy) se jednoduše prokáže výpisem z účtu.
2) Jejich cena nikoliv, protože tato na trhu kolísá. Proto se použije close toho dne, kdy byla připsána. Jedná se o ocenění trhem blízké době připsání. Open toho dne se nepoužije, protože to z logiky (berňáku) věci nemusí být tržní cena (srovnání asi s IPO, kdy open se stanovuje fixně). Nyní už jen odhaduji logiku berňáku/právníků.

Příklad z praxe: Můj případ byl už zdaněné dividendy, které jsem nemohl dokázat, že byly už zdaněné, protože to z výpisu nebylo jasné. Danil jsem je podruhé. Informace z webovek firmy o výši dividendy (před-po dani), a jak připisuje berňák nebral v potaz...

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Pavel » 21 pro 2020 11:44

Psal jsem o tom, jak by to mělo správně být a pochopitelně nižší znalost berních úředníků může člověka dotlačit do toho, že zvolí méně správnou, ale schůdnější cestu. To se nevylučuje.

Osobně jsem takovou situaci ještě řešit nemusel, obdržel jsem akcie pouze díky slučování či rozdělování firem, ale u těch si hlídám 3letý daňový t(r)est anebo roční souhrn prodejů ve ztrátě.

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Martin » 05 led 2021 11:48

Koukam, ze clanky na Seekingalpha jsou uz jen pro predplatitele, nektere jiz byly drive, ale ted uz mi nepusti ani jeden.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Odpovědět