Otázky a odpovědi

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Glueless » 08 kvě 2022 19:57

rizek95 píše:
08 kvě 2022 11:56
zajic píše:
08 kvě 2022 11:38
Po komoditách by se mělo dařit healthcare a finance. Co tedy říkáte na OHI? Podle mě má teď docela férovou cenu a yield krásných 9.45%.

Co mě ale zajímá, neměl jsem ještě REIT - je složité danit REIT? Četl jsem něco o kapitálových vratkách apod. že příjdou pozdě a pak se daní až v nadcházejícím daň přiznání apod. Liší se daně REITů od jiných divi akcií - jsou tam nějaké zrady?

PYPL má aktuálně -66%. Tady by taky nemuselo být od věci si zaspekulovat.

Danit REIT složité není a vratky alespoň u Lynx jsem měl do konce března(jen se hodí do políčka nezdaněných-zjednodušeně)
jak píše, není to složitější, ty vratky jsou většinou malé a přidjou v průběhu Q1 následujícího roku. Technicky vztato, se jedná o příjem v dalším roce. Ale když držíš několik let za sebou, tak se ti to vpodstatě přenáší.
Někdy to sypu do ř.38.

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od MiHons » 08 kvě 2022 20:04

volnicko píše:
04 kvě 2022 17:22
Coz me vede k otazce. Hlidate si dividendy?
- Ze vam u brokera vznikne narok.
- Ze vam je broker vyplati.
- Ze jsou spravne zdanene.

Abych pravdu rekl, tak na to docela pecu... Ale davam si pozor, abych mel vyplnene formulare.
Taky se přidám do debaty a přiznám se , že taky nehlídám, jen si vyjedu měsíční report od brokera, abych věděl alespoň rámcově co přišlo a dále to neřeším...

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od minarjo » 09 kvě 2022 12:33

Zajímavé, ta vaše "laxnost", to já si vše hlídám do posledního centu, přestože mám přes 40 různých akcií a většina z toho je z USA s kvartální výplatou, tedy měsíčně u mě jde o 12-30 výplat dle toho jak ty Payment date vyjdou. Když má člověk správnou Excel evidenci a baví ho to evidovat (stejně jako zpracovávat si daně, tedy obecně pracovat s čísly), plus má k tomu třeba u Lynx nastavené auto zasílání denních změnových Statement reportů emailem (personifikovaný report, tj. jen sekce které mě zajímají, ne ten komplexní Activity statement se vším), není to problém :). Ale myslel jsem, že práce s čísly by logicky měla bavit každého investora s investicemi do konkrétních akcií. Pokud by mě to nebavilo, tak bych toto nedělal (divi stock picking) a investoval bych jen do ETF, ať už přímo na burze či ještě jednodušeji třeba přes Portu.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od StanikKolarik » 09 kvě 2022 13:43

Já si to zapisuju cca 1x týdně co přišlo a co ne (eliminuje to fakt, že u DEGIRO ti něco přijde a během 72h si to 4x seberou a 4x vrátí :-) )
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Glueless » 09 kvě 2022 19:31

minarjo píše:
09 kvě 2022 12:33
Zajímavé, ta vaše "laxnost", to já si vše hlídám do posledního centu, přestože mám přes 40 různých akcií a
já tak taky začínal, ale pak se ti rozjede a když je jich přes 50, občas takticky traduješ, sjíždíš vlny, a nebereš úplně v úvahu ex-divi date, tak pak už to nejde.
Jsi rád, když si vzpomeneš kdo se fúzoval a dělil pro daňové :D

Ale uznávám, že je správné to sledovat, reálie života (práce+koníčky+famílie) to nedovolují.
G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Glueless » 10 kvě 2022 20:22

Mám dotaz:
1. Jak v Interactive Brokers dostanu výpis pozic, nejlíp v tabulce?
stačí sloupce: ticker, název, ks, nákupní cena, aktuální cena
něco jako FIO má export do csv, kde si pak člověk edituje dle libosti.

2. jak dostanu (opět nejlépe do excelu převoditelné csv) nákupy a prodeje?

Bojuju s tím, hledám, mají tam jakýchsi reportů, ale ...

díky za radu
Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od minarjo » 14 kvě 2022 17:59

Vše co chceš ze systému vypsat, tedy v podstatě libovolný výpis čehokoliv (u Lynx či IB, systém oba využívají od IB) je součástí statementů, které si můžeš personalizovat (jen sekce které tě zajímají) a pak takový uložený personalizovaný statement vygenerovat (spustit ikonou šipky) buď jen jednou, nebo opakovaně si ho nechat zasílat každý den/měsíc na email. Lze generovat v PDF, HTML nebo i CSV.
Tedy v admin sekci stačí jít do Performance & reports - Statements, tam jsou nahoře některé předpřipravené (sekce Default statements - třeba ten úplně komplexní Activity statement) a dole lze vytvořit vlastní (Custom statements, klepnout na +). Pak zvolíš název, sekce které chceš a pokud chceš i auto zasílání, je to tam také. Pak to po uložení lze spustit se zvolením intervalu i formátu viz výše. Nic složitého tedy na tom není, systém umožní vybrat libovolné sekce.
Tedy tebe zajímají zejména sekce Trades a Positions, tak nějak se jmenují. Neboj ses tím laborovat, tedy když nevíš co daná sekce obsahuje, tak jí editaci y toho tvého Statement reportu přidej a po uložení si ho znova vygeneruja uvidíš. Nicméně sekce, které by pro zvolené období neobsahovaly žádná data (třeba sekce Dividends na dny kdy nebyla žádná divi vyplacena) jsou automaticky vynechány, i když je zvolíš. Díky tomu je to vždy přehledné.
A ano, vše to jsou tabulky, ty jednotlivé sekce :).

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Glueless » 16 kvě 2022 20:09

jj, díky,
když se s tím chvíli hraje, jde to, ale to Fio to má fakt jednoduché.
nakonec jsem výpis ořezal jen na "open positions", pořád ale musím upravovat desetinné . za ,
G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od StanikKolarik » 16 srp 2023 19:13

Sice to už dělám, ale dělal bych to rád správně.
A nevím jestli jsem se na to dokonce už aj neptal...

Když koupím/prodám nějaký titul, tak co vůči čemu se počítá při reportování o změně v PTF?
Takové to "ADD +12,9%"?¨
příklad:
Koupil jsem 10ks XYZ za 80USD/ks, už toho 60ks doma mám za celkem 506USD

nové kusy/staré kusy ___ 10/60 = 16,67% - tedy o kolik se mi zvedl počet kusů
nové kusy/celkové kusy ___ 10/70 = 14,28% - tedy kolik z toho je nových
útrata/stávající pozice ___ 80/506 = 15,81% - tedy o kolik se mi zvedla hodnota pozice
útrata/nová pozice ___ 80/586 = 13,65% - tedy kolik z hodnoty připadá na ten nákup
nebo snad něco jiného?
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Kurri17 » 16 srp 2023 23:16

StanikKolarik píše:
16 srp 2023 19:13
Sice to už dělám, ale dělal bych to rád správně.
A nevím jestli jsem se na to dokonce už aj neptal...

Když koupím/prodám nějaký titul, tak co vůči čemu se počítá při reportování o změně v PTF?
Takové to "ADD +12,9%"?¨
příklad:
Koupil jsem 10ks XYZ za 80USD/ks, už toho 60ks doma mám za celkem 506USD

nové kusy/staré kusy ___ 10/60 = 16,67% - tedy o kolik se mi zvedl počet kusů
nové kusy/celkové kusy ___ 10/70 = 14,28% - tedy kolik z toho je nových
útrata/stávající pozice ___ 80/506 = 15,81% - tedy o kolik se mi zvedla hodnota pozice
útrata/nová pozice ___ 80/586 = 13,65% - tedy kolik z hodnoty připadá na ten nákup
nebo snad něco jiného?
Ahoj Staníku, proč to neřešíš jednoduše a nevezmeš cílovou částku na pozici? Pak procento z částky kolik máš zainvestováno...?

Už jsou i aplikace, brokeři, který ti započítají velikost pozic v portfoliu....

Určitě si to můžeš i "předmodelovat" když si fiktivně nakoupíš XY akcií za tu a tu cenu na burze....
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

Odpovědět