Povídání o všem možném a nemožném..

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Drmla
Začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: 14 črc 2020 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Drmla » 26 lis 2020 11:11

Máte taky tendenci upřednostňovat výrobky a služby firem, jejichž akcie vlastníte? Nebo je to jenom můj případ? 🙂

Kanec
Začátečník
Příspěvky: 7
Registrován: 21 lis 2020 14:57

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Kanec » 26 lis 2020 11:50

dobra otazka :D musel jsem se kouknout a popravde ani ne.. apple bych si nikdy nekoupil bo mi prijde zbytecne drahy na projizdeni netu a obcasne volani. u monety nejsem klient .
ale na alibaba veci kupuji :D ale mozna to nektere lidi motivuje kupovat jen vyrobky firem ktere maji v PF
BABA / CAT / CSCO / EA / EIX / INTC / JNJ / MO / NEE / NIO / O / PFE / SPCE / SPG / T / V / XLNX / XOM / XPEV / CEZ / MONETA / NOK / ERIC

Kanec
Začátečník
Příspěvky: 7
Registrován: 21 lis 2020 14:57

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Kanec » 26 lis 2020 12:02

Mam taky dotaz - Urcite mate v PF i nejakou rustovou akcii .. jak se rozhodujete kdyz vam akcie vyskoci rychle nahoru.? kdyz skoci za 3 mesice o 100% tak stale cekate a doufate, ze prijde jeste dalsi HYPE nebo si date par facek a prodate? nebo chcete cekat 3 roky na to at nemusite danit?
ono je asi tezke psychicky porazit chamtivost a kdyz neco jde nahoru tak chcete stale vic a vic.. udelali jste nekdy chybu kdy jste neco neprodali nahore? popr co presne? :)
-
ja chci dlouhodobe drzet akcie, ale mam tam i NIO a XPEV a ty mi neco vydelaly. ALE stale si rikam, ze bych pockal (zaroven tam nemam nijak moc velkou vlozenou castku takze ztrata by me nijak moc nebolela)
BABA / CAT / CSCO / EA / EIX / INTC / JNJ / MO / NEE / NIO / O / PFE / SPCE / SPG / T / V / XLNX / XOM / XPEV / CEZ / MONETA / NOK / ERIC

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od StanikKolarik » 26 lis 2020 13:26

Drmla píše:
26 lis 2020 11:11
Máte taky tendenci upřednostňovat výrobky a služby firem, jejichž akcie vlastníte? Nebo je to jenom můj případ? 🙂
odpovím jenom pro relevantní tituly:
- Ford - jezdím Škodou
- RDS.B - jsem obchoďák a už tři roky jsem jinde netankoval
- NWL - pár věcí od nich mám
- BTI - někdy snus od nicm mám, jindy od konkurence
- SAN - pokoušel jsem se u nich účet otevřít, ale nepovedlo se mi to
- KOFOLA - přispívám si na dividendu docela fest
- UL - sem tam něco, ale značkové věci moc nekupuju
- IBM - ano
- ČEZ - ne
- B4B - ANO
- VOD - ANO
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od StanikKolarik » 26 lis 2020 13:30

Kanec píše:
26 lis 2020 12:02
Mam taky dotaz - Urcite mate v PF i nejakou rustovou akcii .. jak se rozhodujete kdyz vam akcie vyskoci rychle nahoru.? kdyz skoci za 3 mesice o 100% tak stale cekate a doufate, ze prijde jeste dalsi HYPE nebo si date par facek a prodate? nebo chcete cekat 3 roky na to at nemusite danit?
ono je asi tezke psychicky porazit chamtivost a kdyz neco jde nahoru tak chcete stale vic a vic.. udelali jste nekdy chybu kdy jste neco neprodali nahore? popr co presne? :)
-
ja chci dlouhodobe drzet akcie, ale mam tam i NIO a XPEV a ty mi neco vydelaly. ALE stale si rikam, ze bych pockal (zaroven tam nemam nijak moc velkou vlozenou castku takze ztrata by me nijak moc nebolela)
Většinou když se mi vyhoupne přes 60%, tak část odprodám a zbytek nechám co to udělá
zatím se mi většina růstovek povedla
krom:
NIO - prodáno za 3,57 (ale nedoborvolně - automatický prodej jako krytí marginu)
UBER - rok jsem čekal než vyroste aspoň na nákupku a radši jsem ho prodal za 43USD (o dva týdny později je přes 50)
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Glueless » 26 lis 2020 16:07

Kanec píše:
26 lis 2020 12:02
Mam taky dotaz - Urcite mate v PF i nejakou rustovou akcii .. jak se rozhodujete kdyz vam akcie vyskoci rychle nahoru.? kdyz skoci za 3 mesice o 100% tak stale cekate a doufate, ze prijde jeste dalsi HYPE nebo si date par facek a prodate? nebo chcete cekat 3 roky na to at nemusite danit?
ono je asi tezke psychicky porazit chamtivost a kdyz neco jde nahoru tak chcete stale vic a vic.. udelali jste nekdy chybu kdy jste neco neprodali nahore? popr co presne? :)
-
ja chci dlouhodobe drzet akcie, ale mam tam i NIO a XPEV a ty mi neco vydelaly. ALE stale si rikam, ze bych pockal (zaroven tam nemam nijak moc velkou vlozenou castku takze ztrata by me nijak moc nebolela)
za delší dobu investování určitě potkáš oba (všechny) případy: tzn. akcie vystoupá a ty:
1. prodáš a cena půjde dál nahoru
2. neprodáš a cena půjde zpátky dolů
3. doplním další případ: čekáš na klesající akcii a ona se ti nad tvým pokynem otočí. Já takto "čekám" na MSFT za 40 USD (otočila to na 41) :lol:

Existuje několik strategií, vždy je to tvoje volba a vždy ti někdy vyjde a jindy ne, doporučuji být konzistentní a nedat na pocity "tentokrát to bude..." jinak se zblázníš ;)

A ta strategie: na +50 % prodáš 25%, na dalších +50 % dalších 25 % pozice. V tom případě pokrýváš obě varianty: inkasuješ zisk a stále se (ve zmenšené míře) podílíš na (případném) dalším růstu.

Stoploss je kontroverzní strategie, hodně zbytečně krvácíš na pullbacích, musíš je dobře nastavit. Bylo zde diskutováno v historii.

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Glueless » 26 lis 2020 16:13

Drmla píše:
26 lis 2020 11:11
Máte taky tendenci upřednostňovat výrobky a služby firem, jejichž akcie vlastníte? Nebo je to jenom můj případ? 🙂
V žádném případě. Mezi námi, nerozumím požadavku rozumět ani používat služby/výrobky, do kterých investuji.
Investuji do firem, kde vidím/předpovídám potenciál růstu.

Jak bys investoval do např. výrobce léku na rakovinu? Nebo výrobce letadlových lodí? A spousta dalších.

Nic o tom nevím, používat to nechci, ale investice je (relativně) zisková, bezpečná a já je beru všema deseti.

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od StanikKolarik » 26 lis 2020 16:19

Glueless píše:
26 lis 2020 16:13
Drmla píše:
26 lis 2020 11:11
Máte taky tendenci upřednostňovat výrobky a služby firem, jejichž akcie vlastníte? Nebo je to jenom můj případ? 🙂
V žádném případě. Mezi námi, nerozumím požadavku rozumět ani používat služby/výrobky, do kterých investuji.
Investuji do firem, kde vidím/předpovídám potenciál růstu.

Jak bys investoval do např. výrobce léku na rakovinu? Nebo výrobce letadlových lodí? A spousta dalších.

Nic o tom nevím, používat to nechci, ale investice je (relativně) zisková, bezpečná a já je beru všema deseti.

G.
No já to spíš mám, tak že, tu naftu stejně koupit musím, tak při zhruba stejné ceně radši přispěju na vlastní divi Shellce než třeba MOLu
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Glueless » 26 lis 2020 16:32

StanikKolarik píše:
26 lis 2020 16:19
Glueless píše:
26 lis 2020 16:13
Drmla píše:
26 lis 2020 11:11
Máte taky tendenci upřednostňovat výrobky a služby firem, jejichž akcie vlastníte? Nebo je to jenom můj případ? 🙂
V žádném případě. Mezi námi, nerozumím požadavku rozumět ani používat služby/výrobky, do kterých investuji.
Investuji do firem, kde vidím/předpovídám potenciál růstu.
G.
No já to spíš mám, tak že, tu naftu stejně koupit musím, tak při zhruba stejné ceně radši přispěju na vlastní divi Shellce než třeba MOLu
Samozřejmě, když to jde, tak je podpořím. Taky piju Kofolu, atd.
Ale není to podstatné při výběru. Ani rozumět tomu nemusím, to bych toho moc neměl :lol:

např. biotechnologie...
G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 26 lis 2020 21:56

Kanec píše:
26 lis 2020 12:02
Mam taky dotaz - Urcite mate v PF i nejakou rustovou akcii .. jak se rozhodujete kdyz vam akcie vyskoci rychle nahoru.? kdyz skoci za 3 mesice o 100% tak stale cekate a doufate, ze prijde jeste dalsi HYPE...
Mam v portfoliu zatim jedinou takovou rustovku, kterou jsem kupoval kdyz byla prvni rok v zisku a ocekaval jsem na ni velky hype s prichodem dalsiho cyklu BTC. Uz tehdy byla na nesmyslnem oceneni a kdyz k tomu pristupujes v dlouhodobem horizontu ocekavas, ze by se PE melo v prubehu let nejak srovnat. Kdyz me behem neceleho 1/2 roku zhodnotila o 150% mel jsem nutkani cast prodat, ale rekl jsem si ze pockam na 200%. Pak jsem si rekl kam bych ty penize vrazil, kdyz uz se temer vse z minim oklepalo a co ne, tak mi zatim neprijde rozumne redit. Dneska na me sviti nejakych 250% a ja si rikam, ze nebudu zarezavat nejlepsiho kone, ktery muze pred koncem casoveho testu udelat klidne jednou, dvakrat tolik a ikdyby slitl, porad na tom pravdepodobne budu lepe nez kdybych odprodal pri te prvni prilezitosti. Musis si proste srovnat to, jestli investujes nebo tradujes, ja kupuju podil na firme a pokud me necim zasadnim nezklame tak bych ji nerad prodaval a pokousel se casovat dalsi idealni vstup.

Odpovědět