Povídání o všem možném a nemožném..

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
kraken
Začátečník
Příspěvky: 15
Registrován: 20 čer 2019 22:17

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od kraken » 18 bře 2023 13:54

Fio a jejich hrozné výpisy, mám u nich nově australany bhp i wood site energy -AU0000224040 původně na xetře. koupené za eura, dividendy přišly nezdaněné, ale převedené na eura z dolarů, někde se ztratilo 6%,. tj řešil jste to někdo ? dopočítáváte to na naše DP do 100% ?

Lukyn
Začátečník
Příspěvky: 35
Registrován: 10 dub 2019 22:33

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Lukyn » 20 bře 2023 08:19

Zdravím vás,

Prosím vás o nějaké tipy, případně zkušenosti jakým způsobem podle vás nejlépe diverzifikovat do zlata, případně jiných drahých kovů.
Těch možností je mnoho, něco mám prostudováno, ale pokud by se někdo chtěl podělit o vlastní zkušenosti, byl bych moc rád.

Děkuji
ABBV, ADM, BASF, INTC, MO, SJM, STOR, T, WBA, XOM, SJM, UL, SMSI, VMD, OHI, AQN, LMT, INFU, SHEL, TROW, MMM, GOOG, CEZ, KOMB, PFE, LEG, ENAG

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Marek » 20 bře 2023 15:16

Docela laicky nakupuju tu a tam sberatelske limitovane gold gilded coiny v dobe vydani (vetsinou pres Zlataky, kdyz jsem pozde tam, tak Ebay.de) - jen velmi hezke a se sberatelsky chytlavou tematikou (vychazi toho 3 prdele, tak clovek musi filtrovat). Vetsinou jejich cena do par mes. slusne vyleti. (Mince drzim, jen chci mit co nejvetsi jistotu, ze je kupuju na lowendove cene.)
Akorat jednu nadhernou minci jsem strelil z Kanady pres Ebay a kupodivu mi prisla bez cla a dph (coz samo o sobe v ceskych podminkach zhodnotilo cenu o par desitek %).
Nakupum take nahrava vseobecne historicky velmi nizka cena stribra (vsechny me mince maji Ag zaklad).
Takove ty nepekne 1oz mince do valky a tak nekupuju vubec, ale par jich doma z minulosti mam, i nejaky ingoty.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od VSbrok » 21 bře 2023 05:46

kraken píše:
18 bře 2023 13:54
Fio a jejich hrozné výpisy, mám u nich nově australany bhp i wood site energy -AU0000224040 původně na xetře. koupené za eura, dividendy přišly nezdaněné, ale převedené na eura z dolarů, někde se ztratilo 6%,. tj řešil jste to někdo ? dopočítáváte to na naše DP do 100% ?
Obávám se, že jsi tu jediný, kdo nakupuje zahraniční akcie u předraženýho FIA :? Takže dost pochybuju, že Ti na tohle někdo odpoví.
Fio JEN A POUZE na české akcie :!:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od MiHons » 21 bře 2023 11:09

Věrní investoři, kteří se nezalekli machinací ze strany státu budou nejspíše odměněni, dnes ČEZ zveřejnil rekordní výsledky za Q4 a celý rok 2022, jak bývá jejich zvykem dividendu prozatím neoznámili, učiní tak v květnu před zasedáním valné hromady, nicméně z prohlášení Beneše a posléze i Fialy, který si plánuje stáhnout
celkově 100 mld. z ČEZu na divi, daních atp. vychází rekordní dividenda 118 kč za akcii při výplatním poměru 80%, EBITDA 131,6 mld, čistý zisk 80,7 mld.

divi yield mám těsně pod 30%, příští rok už to kvůli WTF a nižším cenám energií nebude taková sláva nicméně kolem 50 kč by se mohla udržet, tudíž držím dále.

Uživatelský avatar
Aries
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 03 úno 2022 15:11
Bydliště: ČR
Has thanked: 2 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Aries » 21 bře 2023 13:00

VSbrok píše:
21 bře 2023 05:46
kraken píše:
18 bře 2023 13:54
Fio a jejich hrozné výpisy, mám u nich nově australany bhp i wood site energy -AU0000224040 původně na xetře. koupené za eura, dividendy přišly nezdaněné, ale převedené na eura z dolarů, někde se ztratilo 6%,. tj řešil jste to někdo ? dopočítáváte to na naše DP do 100% ?
Obávám se, že jsi tu jediný, kdo nakupuje zahraniční akcie u předraženýho FIA :? Takže dost pochybuju, že Ti na tohle někdo odpoví.
Fio JEN A POUZE na české akcie :!:
Jediný není, já používám JEN A POUZE Fio - na české, americké, německé a rakouské akcie.
V případě pokud něco nesedí, napiš na helpdesk - fio servis nebo jak se to jmenuje po tvém přihlášení (je to někde vpravo nahoře).
Akcie ČR
Stocks USA
Aktien DEU, AUT

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od minarjo » 21 bře 2023 15:28

Obávám se, že těch 6% které mu nesedí bude "supervýhodná" měnová konverze Fio na ta eura z měny dividendy, která je vlastně druhým poplatkem, stejně jako konverze z Kč před nákupem atd. Mezi Kč a eurem/dolarem mají typicky spread cca 4%, takže těm 6% při jiné či dvojí konverzi bych se vůbec nedivil. Od Fio fakt s nákupy na zahraniční burze pryč, platit třeba za nákup EU akcie skoro 10 euro plus ten škaredý měnový spread 4%, tj. 2% od středu, to může chtít jen masochista, když jinde je to 2x-10x levnější a ještě jiní brokeři umí pro daňové přiznání roční souhrny dividend a daní dle zemí, což je výrazné ulehčení než u Fio, kde to člověk musí počítat sám a dokládat celou historii transakcí jednotlivých výplat dividend/daní místo jedné malé součtové tabulky konkurence (Lynx, Degiro).

Naopak pro české akcie (či zahraniční koupené na obou českých burzách v Kč) je Fio v pohodě, také u něj už nám jen české, i když jsem tam led lety začínal i se zahraničím, ale právě ty obří a s měnovým spreadem dvojí poplatky mě rychle donutily hledat nabídky konkurence (na zahraničí teď tedy mám Lynx, Degiro a XTB).

Uživatelský avatar
Aries
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 03 úno 2022 15:11
Bydliště: ČR
Has thanked: 2 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Aries » 22 bře 2023 13:56

minarjo píše:
21 bře 2023 15:28
Obávám se, že těch 6% které mu nesedí bude "supervýhodná" měnová konverze Fio na ta eura z měny dividendy, která je vlastně druhým poplatkem, stejně jako konverze z Kč před nákupem atd. Mezi Kč a eurem/dolarem mají typicky spread cca 4%, takže těm 6% při jiné či dvojí konverzi bych se vůbec nedivil. Od Fio fakt s nákupy na zahraniční burze pryč, platit třeba za nákup EU akcie skoro 10 euro plus ten škaredý měnový spread 4%, tj. 2% od středu, to může chtít jen masochista, když jinde je to 2x-10x levnější a ještě jiní brokeři umí pro daňové přiznání roční souhrny dividend a daní dle zemí, což je výrazné ulehčení než u Fio, kde to člověk musí počítat sám a dokládat celou historii transakcí jednotlivých výplat dividend/daní místo jedné malé součtové tabulky konkurence (Lynx, Degiro).

Naopak pro české akcie (či zahraniční koupené na obou českých burzách v Kč) je Fio v pohodě, také u něj už nám jen české, i když jsem tam led lety začínal i se zahraničím, ale právě ty obří a s měnovým spreadem dvojí poplatky mě rychle donutily hledat nabídky konkurence (na zahraničí teď tedy mám Lynx, Degiro a XTB).
Také si myslím, že ty "ztracené peníze" jsou několikanásobné poplatky za převod do jiné měny. Jinak masochista nejsem. Vím, jsou vysoké poplatky, také nekupuji jednotky akcií každý týden, ale s rozvahou větší množství. To je pro mě plus. Další výhoda pro mě je, že mám peníze tam i zpět hned k dispozici.
Akcie ČR
Stocks USA
Aktien DEU, AUT

JardaBr
Začátečník
Příspěvky: 27
Registrován: 16 bře 2022 20:09
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od JardaBr » 23 bře 2023 08:19

Taky se hlásím do FIA klubu, nemám s nima problém a poplatky(hlavně když to pak člověk vidí sečtený ročně) jsou vysoký, ale za to pohodlí mi to stojí.. Jednoduchý, až primitivní rozhraní, okamžitý převody peněz tam i zpět, funkční podpora v CZ, jsem konzerva, fakt mi to vyhovuje.. Jediný co mě vadí je chybějící Londýn a překročení 20tis. EUR pojištění.

Jinak pro Krakena: mě se stalo u FIA - BNP na Xetře, že mi připsali divi a po měsíci vzali zpět a připsali jinou částku jako "BNP - Oprava dividendy z 25.5.2022", takže je taky možný, že došlo k chybě.. Určitě se jich zeptej, já jsem je hlavně zezačátku na podpoře "otavoval" s dnešního pohledu fakt se strašnejma blbostma a vždycky slušně odpoveděli..

Jack N.
Začátečník
Příspěvky: 93
Registrován: 06 kvě 2020 18:51

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Jack N. » 25 bře 2023 18:58

Lukyn píše:
20 bře 2023 08:19
Zdravím vás,
Prosím vás o nějaké tipy, případně zkušenosti jakým způsobem podle vás nejlépe diverzifikovat do zlata, případně jiných drahých kovů.
Těch možností je mnoho, něco mám prostudováno, ale pokud by se někdo chtěl podělit o vlastní zkušenosti, byl bych moc rád.
Děkuji
Na spekulaci mám několik těžařů - AEM, GOLD, KGC a PAAS. V této oblasti jsem mírný optimista a je to i určitá forma hedgingu. Vyloženě dlouhodobé držení vidím jako problematické a "správný" výstup z pozice (= realizace tučného zisku ha ha) nemusí být úplně jednoduchý. Beta oproti ceně zlata je cca 2x.
AEM je nejlepší firma v oboru, která postupně vyrostla díky řadě povedených akvizic. I dividenda je solidní a má dlouhodobě stoupající trend s fluktuací v některých letech.

Odpovědět