Povídání o všem možném a nemožném..

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 520
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Marek » 03 črc 2019 23:21

Nevedel jsem, kam to hodit, tak diskuzi rozvirim zde. Kdosi v jinem vlakne psal, ze nyni ma na ucte $20, ze nemuze prave ted nikam investovat (ackoli by chtel). Prestoze vyrok pokladam za nadsazku :), myslim ze hovori za vse. Sveho casu jsem se velmi divil, kdyz se clovek, jenz mne k akciim privedl, zminil, ze diky investicim jinak doslova zije od platu k platu (tedy resi vse nenadale dokonce vc. konicku castecnym odprodejem akcii).

Kolik penez v cashi povazujete pro Vas za optimalni/normalni pro oportunisticke nakupy, beznou spotrebu ci pro vseobecny klid v dusi?

Toto ja osobne nedokazu (a ani nemohu, kdyz musim z neceho tocit zbozi), tedy neustale drzim nepracujici cash o vysi mnoha mesicnich platu (ci mnoha mesicnich prikupu akcii, chcete-li). Tento obnos se mi "regulacemi" v podobe pravidelnych prikupu akcii (napr. v momente, kdy mne zacne v hlave zrat opacny extrem, tedy ze mi penize prilis nepracuji a povaluji se) ci jinymi vlivy drzi dlouhodobe drzet na stejne ci velmi mirne rostouci hodnote.

Zdali je to spatne ci spravne nevim, trochu lepe se mi po nocich spi a mam jakoby dost VP k chytani zpovykanych dipu u kvalitnich divi spolecnosti (jako byl ted dump ABBV, ktery jsem stejne nevyuzil), ale ja ty dipy stejne nikdy nevyhodnotim vcas ci spravne, tedy je tato vyhoda v mem zivote irelevantni. Na druhou stranu se mi dana strategie loni velmi vyplatila, kdyz bylo matce v lonskem roce potreba zafinancovat za pro ni vyhodnych okolnosti zacinajici s.r.o (v ramci diverzifikace kapitalu pokladam firmu v rodine za vynikajici pojistku a rozumnou bocni investici, pokud ji teda nevede [cenzura] :) ), coz diky me strategii slo bez nutnosti cekani ci louceni se s oblibenymi akciemi formou momentalniho odprodeje.

Cetl jsem, ze mnoho zkusenych financniku to praktikuje stejne (coz je asi tak jedine, co mne spojuje se zkusenymi financniky), ale mam pocit, ze ve svem okoli jsem s timto postojem osamocen?

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od VSbrok » 03 črc 2019 23:53

To jsem byl já, co to psal ... a ano musím se omluvit, právě jsem dodělal statistiku za červen a na účtu mám 155,31 USD, takže už ne 20 USD, které zbyly po příkupu ABBV :idea:

Musíš to rozlišovat, většina zde, když píše o účtu, tak tím myslí brokerský účet :idea:

Já samozřejmě účet pro domácnost do nuly nikdy nevyčepán. Držím se finanční rady, že na bankovním účtu (BÚ), pro rodinné účely, musí být minimálně tří-měšíční náklady - na nenadálé výdaje :!:

Osobně to dělám dle Kiosakiho rady "nejdříve zaplať sobě" :idea:
Takže mám daný trvalý příkaz, který mi z BÚ prvního v měsíci přesune určitou částku na brokerský účet ... zda něco za to nakoupím nebo ne, je už jen otázka příležitostí na trhu.
Má to na mě pozitivní vliv v tom, že se musím snažit během měsíce utrácet tak, aby na konci zbylo pro převod k prvnímu.
A též mě to drží v pravidelném režimu.

No mít na brokerském účtu trvale alespoň 1000 USD pro nenadálou situaci je můj sen, ale to bude ještě pár let trvat než se tam dopracuju.
Zatím se vždy stalo, že se vždy našla nějaká příležitost, takže do pár dní co peníze a dividendy dosáhly výše pro příkup, tak šly papá a nové akcie do ptf.
Částka, která mě začíná "štvát", že leží u brokera a nevydělává je vždy někde mezi 200 až 300 USD, to mě vždy začnou svrbět prsty a permoníci v hlavě pindat, že už bych měl zas něco přikoupit :lol:

Pro příkup ABBV jsem musel uprodat jinou pozici. O jejím snížení jsem uvažoval už asi půl roku, protože jsem ji měl příliš velkou a navíc mě ta firma poslední dobou fakt štvala. Takže tohle byla ideální situace pro prodej 50% pozice, čímž jsem se dostal pod 5% ptf a navíc jsem vyměnil 3% DY za 6,5% DY :idea: ... takže slovy klasika "u mě dobrý" :lol:

Pokud dokážeš zakládat firmy, ať již pro sebe nebo pro někoho jiného, tak jsi borec a mám k Tobě respekt, já se k tomu nikdy neodvážil, takže makám už roky pro někoho jiného :oops: :cry:

Ne! Na vyhodnocování situací na trhu jsme my naprostí pidižvíci a s našimi pár tisíci dolary s trhem nedokážeme pohnout ani o cent :!:
Nám zbývá jen ono zlaté pravidlo "vybrat si kvalitní firmu a průměrovat cenu" :idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Pavel » 04 črc 2019 09:27

VSbrokův přístup dává smysl, pokud si můžeš dovolit ze svého platu (a jsi-li zaměstnanec) něco pravidelně odkládat. Pokud ale člověk podniká, tak pak je každé pravidlo k ničemu, musí se člověk řídit hlavně tím, jaké nároky na cashflow má to jeho podnikání.

A držet nějakou cash na dobré příkupy - to je stejně loterie, každý z nás zkouší časovat trh a má radost z drobných úspěchů, ale je to fakt jenom loterie. Osobně spíš v malém množství jemně rebalancuju portfolio, cash nikdy dlouho nesyslím.

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od mnam84 » 04 črc 2019 09:42

Vidis u me aktualne by i tech 20$ bylo hodne, dost casto se na beznem uctu dostavam k nule. Ale to hlavne protoze mam preane rozplanovane vydaje, a zaroven mam vicero zdroju prijmu, ktere dostavam ruzne behem mesice.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Ondřej » 04 črc 2019 10:28

Přesně jak podotkl VSbrok, je rozdíl běžný účet a investiční účet. K tomu ještě další produkty jako fondy a spořící účty. Na běžném účtu se mi také občas stane, že už vyhlížím výplatu ovšem neznamená to, že bychom měli nouzi nýbrž opačně posíláme dost peněz z běžného účtu na jiné spořící a investiční účty. Na spořícím držíme rezervu na 3 měsíce, i když momentálně to tam není :-D. Jakmile je vše jde do investičních produktů a šetření na předem stanovené věci. Tak by to šlo dělat dle mého názoru i u podnikatelem který nakupuje zboží držet rezervu na provoz a zbytek investovat. Pokud ovšem plánuješ rozšiření podniku je samozřejmě třeba kapitál navyšovat.

U našich rodinných financí tu potřebu nevidím. Nenadálé situace to pokryje, navíc v případě nemoci má člověk nemocenskou + pojištění. A tříměsíční rezerva mi fakt stačí na výměnu veškerých spotřebičů v bytě. Cash tedy nehromadíme nikde jinde než v jediném PF co máme a na spořícím účtu s tím, že jak na něm dosáhneme stanoveného stropu překlenujeme na investice případně na vybavení domácnosti dovolenou atd.

Zní to složitě, ale mám rád ve věcech systém. Každopádně univerzální recept neexistuje.
Někde jsme četl, že je prej dobré držet na investičním účtu 20% hodnoty portfólia v hotovosti. Pro případ krize asi dobrý, ale nechat tam hnít peníze ladem bůh ví jak dlouho mi přijde plýtvání.

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Martin » 04 črc 2019 16:26

Ja ted mam u lynxu 750USD, furt premyslim, kalkuluju a ctu, za co je dam....o T jsem mluvil v diskuzich, ted mi v hlave šrotuje IRM (potrebuju diverzifikovat ptf), dalsi co chci jsou vysoko, mohl bych přikoupit MO,ABBV, pred nedavnem CAH, ale chci spis tvorit než kumulovat. No a do toho myslim Vsbrok s vanocni rally, jestli nenasetrit na ni. Jsem na začátku investovani, tak to pro me budou první vánoce 😃.
Klasické penize- jsem škatulkovy člověk, tady na tohle atd. Vyuzivame sporaky, stavebka, terminak. Jsem rad, ze jsem manželku přemluvil k inv.do akcií, tak nechci tlacit na pilu a investovat moc peněz. Takže na mesicni nakupy nebude. Tak na 2-3 tituly rocne, proto tak vaham.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Ondřej » 04 črc 2019 17:55

Martin píše:
04 črc 2019 16:26
Ja ted mam u lynxu 750USD, furt premyslim, kalkuluju a ctu, za co je dam....o T jsem mluvil v diskuzich, ted mi v hlave šrotuje IRM (potrebuju diverzifikovat ptf), dalsi co chci jsou vysoko, mohl bych přikoupit MO,ABBV, pred nedavnem CAH, ale chci spis tvorit než kumulovat. No a do toho myslim Vsbrok s vanocni rally, jestli nenasetrit na ni. Jsem na začátku investovani, tak to pro me budou první vánoce 😃.
Klasické penize- jsem škatulkovy člověk, tady na tohle atd. Vyuzivame sporaky, stavebka, terminak. Jsem rad, ze jsem manželku přemluvil k inv.do akcií, tak nechci tlacit na pilu a investovat moc peněz. Takže na mesicni nakupy nebude. Tak na 2-3 tituly rocne, proto tak vaham.
Martine nečekej a investuj. S Vánoci to byl spíš takový Joke. Za mě osobně kup T a neváhej. jen mě pak prosím neukamenuj, jestli tě to uklidní mám jej taky a za horší cenu.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Pavel » 04 črc 2019 19:19

Souhlas, nehrajme si na časování trhu, to fakt neumí nikdo na světě. Za pár let uvidíš, že jsi udělal dobře.

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 159
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Cyberguy » 04 črc 2019 23:42

Sakra kluci, vy mi "dáváte". Balance hotovosti a investic je mé dlouhodobé dilema. Tuhle otázku už řeším dlouho. V investicích (akcie, dluhopisy, půjčky) mám asi 80%. Okamžitě k dispozici (nečekaná potřeba, nečekaná zajímavá investice) mám zbývajících 20%. Postupně však stahuji hotovost z půjček a dluhopisů, čímž v budoucnu dosáhnu poměru asi 40% v investicích a 60% v hotovosti. Budu muset zapracovat na tom, ten poměr trochu upravit v neprospěch hotovosti. Ale žádný rozumný nápad zatím ještě nemám.
A k otázce kolik si držím na na investičním účtu? Právě tam čeká nákupní příkaz za 1,4k$. A v záloze zaparkováno cca 600$ a 700€ (nakupuji vždy min. za 1k ($/€).

Andrej
Pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: 20 čer 2019 22:07

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Andrej » 05 črc 2019 00:44

Čo sa týka hotovosti, tak je to podľa mňa celkom jednoduché. Hovorím o prípade, kedy už je auto, ideálne dom a nie sú žiadne očakávané väčšie výdaje. V tom prípade nejak 3-6 násobok mzdy pre náhle výdaje.
SPM: /viewtopic.php?f=12&t=524
ETF: IWDA
Technology: INTC | CSCO | T | IRM
Consumer Goods: MO
Financial: WFC | NRZ | O
BDC: MAIN
Utilities: PPL
Industrials: RTX | MMM
Healthcare: ABBV | PFE | JNJ
Basic Materials: RDS.B | XOM

Odpovědět