Povídání o všem možném a nemožném..

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 638
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od czhunter » 28 čer 2023 16:34

Ano cílovka opravdu nejsem. Žádný študák, youtuber ani volnickove na fórech mi nemůžou naučit a říci něco, co jsem se už dávno nedozvěděl od lidí jako Chuck, který má investiční firmu od roku 1970 a je licencovaný investiční poradce. Nebo co mě dávno nenaučil Peter Lynch a co jsem neodkoukal od tisíců analyzovaných firem ve Fastgraphs. Peter Lynch používal obdobu Fastgraphs už v 90.letech a psal to i ve svých knihách. To je moje cílová skupina učitelů. Ne lidi bez zkušeností píšící diplomové práce.

Nevím, co jako má graf Walgreens říci, že něco nefunguje? Návrat k férové ceně často trvá 6 a více let. Už to, že říkáš, že to nefunguje a ukazuješ na horizont pouhých dvou let, tak je známka, že nevíš která bije. Do horizontu 5 let mají stále velký vliv momentum a sentiment trhu, obzvláště u problémových firem jako je WBA. Kdyby jsi si zkrátil časový úsek, tak by jsi zjistil, že cena akcie sleduje EPS na cestě dolů v nově naceněném P/E 8,46, které cena akcie sleduje celkem dobře. Jakmile se vrátí růst, tak se akcie zase nacení na vyšší P/E, jako u IBM. Kde jak vidíme, tak cena akcie sledovala EPS dokonale. To že se v mezičase nacenila na nižší P/E kvůli problém firmy na tom nic nemění.

Obrázek

Obrázek

U McKessonu to "nefungovalo" 6 let a pak to fungovalo. A jelikož pouze doba prodeje a nákupu má roli a nic mezi tím, tak to fungovalo velice dobře pro 16% roční výnosy, avšak v mezičase první 3 roky byl výnos -10% ročně, tedy podle short term spekulantů to "nefungovalo" Avšak podle Lynchovo cena akcie sleduje EPS to nakonec fungovalo naprosto dokonale.

Obrázek
Kazdopadne jsou to jen ruzne modely, zadna evangelia, kazdy si muze volit metodu k ocenovani. Je fajn mit o nich prehled.
Ano metod je mnoho, ale z analýz tisíců podniků ve FG mám jasno, že analýza P/E, P/S a cash flow je nejpřesnější. Protože jak řekl jak Lynch, tak Buffett, tak EPS určuje cenu akcie v delším horizontu a tedy používat metodu založenou na EPS a P/E dává největší smysl. Pokud chce někdo používat modely používající věštění z křišťálové koule odhadováním cash flow za 10 let, tak jejich boj.
Tedy pokud narozdil od tebe verime, ze trh kouka dal nez dva roky dopredu.
Věřit můžeš i tomu, že Země je placatá. Věřit znamená prd vědět. Ti co vědí, tak ví, že průměrná doba držení akcie u fondů je jeden rok a analytici na Wall st. sledují další dva roky dopředu. Po třetím roce klesá počet analytiků i u největších firem z desítek na jednotky. Po 5 letech už je často jen jeden analytik. To všechno FG ukazuje, tedy mi co máme kvalitní data víme, ostatní věří. Ukaž mi, která investiční velká firma sleduje odhady cash flow na 10 let dopředu a dává cílové ceny za 10 let. Rád se na to kouknu a na jejich zpětnou úspěšnost. BTW jak si vysvětluješ, že u LMT se trh dívá dopředu jen 6 měsíců a naceňuje na zisky za 2023 prakticky dokonale?
Napriklad pokud cekame, ze dynamika rustu zisku se bude menit, tak je podivne pocitat s konstatnim P/E (ktere nam rika, jaky ma byt rust)
Podivné je to jen pro tebe, protože jsi neviděl tisíce firem ve FG. Historicky většina akcií sleduje P/E 15 či něco kolem toho a to mají různé rychlosti růstu. P/E násobky nejsou odstupňovány podle rychlosti růstu až na výjimky, převážně vysoce rychle rostoucí firmy, jak čtením knich Lynche určitě víš. Proto základní vykreslené P/E na grafu je pro firmy rostoucí do 15% ročně vždy P/E 15 podle Grahama/Dodda.

Pro ukázku Coca-Cola stagnovala po několik let a měla P/E 24. Dnes díky inflaci akcelerovala růst na 9% ročně a stále má P/E 24. Tedy je to podivné, ale tak to je. Analyzuj si tisíce firem jako já a budeš vědět, jak to prostě je a konečně budeš moci nahradit slova věřím, myslím si za slova vím a viděl jsem.

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od volnicko » 28 čer 2023 17:07

Kdyby jsi si zkrátil časový úsek, tak by jsi zjistil, že cena akcie sleduje EPS na cestě dolů v nově naceněném P/E 8,46, které cena akcie sleduje celkem dobře.
Aha, takze dva roky zpatky ti nekdo rekne, ze PE je 20, ty pokyvas hlavou, pac mas pocit, ze to hezky odpovida modelu. O dva roky pozdeji ti nekdo rekne, ze je to vlastne 8,46... A ty zase pokyvas hlavou, ze to hezky odpovida modelu.
Ze ses dva roky zpatky sekl o skoro 60% je ok. Dobre, fajn ze ti to funguje. :))
Návrat k férové ceně často trvá 6 a více let. (...) Jakmile se vrátí růst, tak se akcie zase nacení na vyšší P/E, jako u IBM.
IBM? Dobre, treba 10 let. Kdybychom protahli krivku, jak bylo naznacovano jsme tak na 500?
Obrázek
Ti co vědí, tak ví, že průměrná doba držení akcie u fondů je jeden rok a analytici na Wall st. sledují další dva roky dopředu. Po třetím roce klesá počet analytiků i u největších firem z desítek na jednotky. Po 5 letech už je často jen jeden analytik.
To, ze nekdo drzi akcii rok neznamena, ze nepremysli nad tim, jake zisky firma bude mit za 5 let.
To, ze se jako analytik nepodepises pod to, jaky bude zisk za 5 let neznamena, ze te to nezajima.
Btw ve spouste analyz vidime vyhled, jak se bude firma vyvijet dlouhodobe.

Ale pls zbytecny spam. Uprimne neverim, ze by tato diskuze byla nejak produktivni. Takze preji hezkou letni dovolenou a hodne uspechu. ;)

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 638
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od czhunter » 28 čer 2023 17:54

volnicko píše:
28 čer 2023 17:07
Kdyby jsi si zkrátil časový úsek, tak by jsi zjistil, že cena akcie sleduje EPS na cestě dolů v nově naceněném P/E 8,46, které cena akcie sleduje celkem dobře.
Aha, takze dva roky zpatky ti nekdo rekne, ze PE je 20, ty pokyvas hlavou, pac mas pocit, ze to hezky odpovida modelu. O dva roky pozdeji ti nekdo rekne, ze je to vlastne 8,46... A ty zase pokyvas hlavou, ze to hezky odpovida modelu.
Ze ses dva roky zpatky sekl o skoro 60% je ok. Dobre, fajn ze ti to funguje. :))
Hm to video jsem si našel, a Chuck tam jasně několikrát ukazuje, že akcie WBA měla v tu dobu 5Y průměr P/E 11. To jsi "zapomněl" zmínit, protože si vyzobáváš co se ti hodí. Vše tam jasně popsal včetně případných rizik...
Ti co vědí, tak ví, že průměrná doba držení akcie u fondů je jeden rok a analytici na Wall st. sledují další dva roky dopředu. Po třetím roce klesá počet analytiků i u největších firem z desítek na jednotky. Po 5 letech už je často jen jeden analytik.
To, ze nekdo drzi akcii rok neznamena, ze nepremysli nad tim, jake zisky firma bude mit za 5 let.
To, ze se jako analytik nepodepises pod to, jaky bude zisk za 5 let neznamena, ze te to nezajima.
Btw ve spouste analyz vidime vyhled, jak se bude firma vyvijet dlouhodobe.
Coca-Cola počet analytiků na 1 rok dopředu 24
Na 2 roky dopředu 12
Na 5 let dopředu 5
Na 10 let dopředu nikdo.

Instituci vlastnící akcii v průměru 12 měsíců nemůže být více u zadele, kde bude cena akcie za 10 let a počet analytiků tomu odpovídá. Fakta mluví jasně, jak dlouho se akciový trh dívá do předu. Instituce totiž musí hlásit výsledky čtvrtletně a porovnávat s trhem. Tedy instituce se zajímá, kde bude cena akcie za 12 měsíců. Tomu odpovídají i cenové cíle na 12 měsíců. Stále jsi nedal žádný link, kde velká instituce dává cílové ceny a budoucí cash flow za 10 let.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

S tvým spamováním souhlasím. Nemá cenu si tím kazit léto. Trochu jsem doufal v rozumnou a inteligentní diskuzi, jak je a proč je dnes oceněný tvou zmíněný LMT, místo toho přišlo zase tvoje vykrucování se, zmiňování extrémních případů a vyzobávání si z videí Chucka, co se ti hodí a zamlčování ostatního, jako jeho jasně zmíněné nižší naceňování akcie trhem poslední roky. Zase jsi nezklamal a zase jsi předvedl, že máš v hlavě duto a nedá se z tebou rozumně diskutovat na dané téma ocenění LMT podle 2023 EPS x 10Y průměr P/E (definované miliony investorů kupující akcii před námi). Čau bukvičko a přeji úspěch odhadnout budoucí cash flow WBA na 10 let dopředu. On ti Glueless poradí, jak na to.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

JardaBr
Začátečník
Příspěvky: 27
Registrován: 16 bře 2022 20:09
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od JardaBr » 29 čer 2023 08:48

Hlavně že ty máš v hlavě plno.. Mě tyhle vaše diskuze absolutně nezajímaj, sem tam něco málo přečtu a jediný co z toho vím jistě, že zatímco volnicko normálně slušně diskutuje, ve tvejch příspěvcích je plno ubohejch urážek na něj.. Si ho zablokuješ, za tejden už na něj zase odpovídáš a zas urážíš.. Netuším, proč se každýho tak urputně snažíš přesvědčit, že máš pravdu.. I kdyby si ji měl, v mejch očích si tím ubohým urážením silně klesnul..

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od VSbrok » 29 čer 2023 11:53

Panové, uklidníme se prosím... diskutujeme ve slušných intencích ... nejdříve se pořádně prodýcháme a pak teprv něco píšeme. DĚKUJI!
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

JardaBr
Začátečník
Příspěvky: 27
Registrován: 16 bře 2022 20:09
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od JardaBr » 29 čer 2023 12:21

Já se teda omlouvám, ale fakt už mi to přišlo hodně přes čáru.. A prodýchával jsem to dlooouho, než jsem se odhodlal napsat :D

Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 194
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Ladislav » 29 čer 2023 16:06

:) Je to tak. Máte pravdu.
Zdá se, že v Čechách byl zaveden před 23 lety internet, aby měli lidé místo pro publikaci urážek pod pseudonymem. Kdyby museli lidé publikovat vše s pravdivým jménem a příjmením, snad by byla urážek jen polovina v internetu.
Pan Hunter Čech by měl vědět, že všichni ostatní v tomto fóru mají stejně rozumu jako on,
ale chovají se přátelsky a nedělají reklamu nepravdivé webstránce FastGraphs.
Nikdo na světě nepotřebuje web FastGraphs a nikdo na světě nevěří tomu, co říká Čuk Karneval
a Sven Carlin. :)
Já bych koupil jen akcie pro důchod z dividend s P/B pod 3, P/S pod 3, s dividendovým výnosem nad 3 %, od firem které minulých 10 let zvyšovaly tržby, nebo budou budoucích 10 let a stojí víc než 30 miliard euro.
Tento rok bych přikoupil některé z těchto akcií (je jedno, co říká Čuk Karneval) : AT&T, Bank of America, Pfizer, Wells Fargo, British American Tobacco, HSBC Holdings, Shell, Allianz, BASF, BMW,
Deutsche Telekom, Munich Re, Iberdrola, BNP Paribas, Sanofi, Bank of Nova Scotia, Enbridge,
Mitsubishi Corp., Takeda Pharmaceutical.
Nesnažil bych se nikdy překonat index, ale roku 2022 moje portfolio rostlo několik procent a vyneslo tisíce eur dividend. A hlavní americký index ztratil -19 % roku 2022. Moje Portfolio bylo o +25 % lepší.
Nevadila by mi nikdy německá daň z dividend 26 %, kanadskou daň bych snížil formulářem na 15 %, a francouzskou daň z dividend bych snížil formulářem bance na 12,8 %.
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea:

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 52
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Kurri17 » 29 čer 2023 21:12

Tak já už to taky nějakou dobu sleduji a upřímně řečeno se kloním spíše k analýzám czhuntera. Jestli tu padl hrubší slovník, tak to se vždycky dá pořešit a správce to udělal.

Jestli se to někomu nelíbí, tak to nemusí číst anebo se určitě dotyčný umí ozvat/bránit sám a nepotřebuje hlas z obecenstva :) .

Co jsem to tak sledoval, pokud pominu diskusi s příklady s jednotlivými tituly, tak na sebe naráží 2 přístupy a jako měli různé názory 2 vědci, ekonomové, politici apod., tak to asi možná dopadne patem.

Analýza výpočtu DCF na 5-10 let vs. Analýza podle Fastgraphs s údaji přesnosti analytiků a jinými užitečnými daty na jednom místě.

Já osobně nevím, co bude za 5 let natož za 10 let a je to jen odhad a ten může jit nahoru, tak nějak stejně do strany nebo dolů.

Takže ať si každý vezme z této diskuse, každý co chce, analyzuje si firmy jak chce.

Co se týče věrohodnosti názoru, tak i mistr tesař se může utnout, ale Mr. Chuck Carnevale má za sebou přeci jen trochu
zkušeností s akciemi, než spousta investorů tady na fóru... Jestli se seknul nebo ne, jestli se seknul na daný rok a ono se to stalo dříve nebo později, je celkem jedno, protože, buď investuji podle někoho anebo si poslechnu jeho názory jako inspiraci a udělám si vlastní. Ostatně heslo Chucka je velmi jednoduché a jasné - Valuace jsou důležité, velmi důležité. Fastgraphs prostě umožňuje vidět věci, kterých se někteří investoři bez FG anebo velmi dobré vlastní analýzy nevyvarovali. Upřímně pořád je na tom člověk 100% lépe než sledovat jiné YouTube Gurus (rozuměj lidi, co ti prodají patreon za cenu pivka, spíš basy včetně zálohy na měsíc) a dávají ti jejich analýzy.... Je spousta lidí co to dělá a taky si nenechají vysvětlit, že je to zbytečný a možná že s kalkulačkou/excelem a nějakou holt časovou investicí by to dopadlo lépe anebo si za ty peníze předplatit Fastgraphs.

Mno a pak je tady na fóru jeden superexpert Ládík, kterej ti tu vysype z rukávu P/E až P/X s větším než a menším než a k tomu bambilion akcií jako tip k nákupu. Spamuje s tím co měsíc ne li kratší dobu různá vlákna tohodle fóra a správce mu nedá ani warning.

Takže přátelé, používejte si k analýze akcií, co chcete, ale asi jsem taky jeden z těch, co se drží holt tradičních věcí, takže třeba názorů Lynche aj. Fastgraphs je za mě dobrej tool, já jsem spokojen a je to velmi dobrý pomocník s investováním.

Tak ať se daří a portfolia rostou.

Hawk
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 520
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Marek » 30 čer 2023 23:19

Nebyt zde czhunter, tak uz sem ani nechodim (a to me zpocatku trochu sral, ale musel jsem uznat, se ma v mnohem pravdu, byt neomalene podanou). Sice se handrkuje s lidmi (tyto diskuze beztak preskakuju, bo na ne nemam cas), ale zaroven sem jako jediny dava brilantni a cisly podlozene vhodne investice. Nektere jeho investicni tipy, jako pojistovna Cigna na $200, byly majstrstyk. Rozpodne mi ten clovek vydelal slusne penize a deli se o FG, coz je skvela vec. (Tedy doufam, ze odtud nebude vystvan.)
Pan Ladislav je po x let jako ohrana gramodeska, neprinasi nic noveho. Jeho investicni tipy jsou spise red flag.
Jinak tento mesic budu asi prikupovat Cisco. Jiste se najdou i lepsi, ale nemam cas v lete resit novy firmy...

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 52
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Kurri17 » 30 čer 2023 23:23

Marek píše:
30 čer 2023 23:19
Nebyt zde czhunter, tak uz sem ani nechodim (a to me zpocatku trochu sral, ale musel jsem uznat, se ma v mnohem pravdu, byt neomalene podanou). Sice se handrkuje s lidmi (tyto diskuze beztak preskakuju, bo na ne nemam cas), ale zaroven sem jako jediny dava brilantni a cisly podlozene vhodne investice. Nektere jeho investicni tipy, jako pojistovna Cigna na $200, byly majstrstyk. Rozpodne mi ten clovek vydelal slusne penize a deli se o FG, coz je skvela vec. (Tedy doufam, ze odtud nebude vystvan.)
Pan Ladislav je po x let jako ohrana gramodeska, neprinasi nic noveho. Jeho investicni tipy jsou spise red flag.
Jinak tento mesic budu asi prikupovat Cisco. Jiste se najdou i lepsi, ale nemam cas v lete resit novy firmy...
Pod tohle se jen mohu podepsat!
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

Odpovědět