Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 334
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Investor007 » 01 úno 2022 14:09

Dneska je T trošku ve slevě. Než se cena normalizuje a vrátí na původní úroveň bude pak mít člověk navíc ještě WM akcii. Potřeboval bych, aby mi to pro další příkup šlo na úroveň 20-22 USD, ale obávám se, že tam se jen tak nepodíváme.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 02 úno 2022 18:59

Henkel (HEN3)
jak se díváte na Henkel? Pořád hledám nějaké EU akcie pro diverzifikaci od USA.
HEN si vyklesal, leží na supportu, má započítáno v ceně špatné výsledky, jedná se o defenzivní akcii, produkty jsou známé, používané a víceméně nezbytné.
DY kolem 3 %, fundament do pohody, nelze čekat zázračné růsty, ale ani děsivé propady.

Have Fun Investing
Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 334
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Investor007 » 02 úno 2022 22:42

Tip na investici - FB v dipu (after market). Už začíná FOMO.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 645
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 27 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od czhunter » 03 úno 2022 17:04

Glueless píše:
02 úno 2022 18:59
Henkel (HEN3)
jak se díváte na Henkel? Pořád hledám nějaké EU akcie pro diverzifikaci od USA.
HEN si vyklesal, leží na supportu, má započítáno v ceně špatné výsledky, jedná se o defenzivní akcii, produkty jsou známé, používané a víceméně nezbytné.
DY kolem 3 %, fundament do pohody, nelze čekat zázračné růsty, ale ani děsivé propady.

Have Fun Investing
Glueless
Dnes padají všechny burzy naráz ruku v ruce. Takovou diverzifikací si moc nepomůžeš. Navíc Henkel je mezinárodně fungující firmou. Tedy pokud se něco stane, co semele mezinárodně působící firmy se sídlem v USA, tak to semele i Henkel.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 645
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 27 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od czhunter » 03 úno 2022 17:38

Glueless píše:
26 led 2022 20:21
Jack N. píše:
24 led 2022 13:44

všechny biotech a pharma firmy se tak trochu (v přeneseném smyslu) podobají ropným firmám: pro svoji trvající nabídku musí stále obnovovat zdroje=vrty=nabízené léky(pipeline).
To je nesmírně vyčerpává, vyžaduje velké náklady na výzkum/geoprůzkum.

Proto mají obě kategorie obvyklé nižší valuace (započítává se riziko).

Takový loďař (ZIM) stačí nakoupit v boom-cyklu a nemáš loďky, ale raketu :lol:

Apropó, kdy začnete prodávat olejáře?

V jaké fázi vidíte komoditní cyklus?

Já už začal odprodávat, co jsem nabral za covidu

Glueless
BMY a Merck patří mezi nejkvalitnější firmy světa a naopak se prodávají za premium po desetiletí. BMY má median PE 18 za poledních 22 let. Za 15 PE se bude znovu prodávat dříve nebo později s takovou pravděpodobností, jako, že zítra vyjde slunce. Jen doufám, že to nebude kolapsem EPS :D

-Jejich gross margin je 79%
-EBITDA margin 43%
-EBIT margin 20% oproti medianu 2,44% pro jejich odvětví. Mají 7x takové marže, jako jejich sektor. Vyšší marže a ROC mají snad jen tabákové firmy a některé tech firmy.
-Jejich EPS vzrostlo od roku 2015 4x, jejich cashflow 6x. Cena akcie stejná, jako tehdy. Z 28 PE na PE 7.
-Výplatní poměr 25% free cash flow a to po zvýšení divi o 9% v roce 2020 a 10% v 2021. Mám krásný yield on cost 4% za pouhý rok v pozici.
-Desítky let ve hře. Vždy si nějak poradí a nové léky budou. Jejich pipeline je masivní.
-Masivní trend stárnutí a tloustnutí světové populace jim hraje do karet.

Exxon má EBITDA margin 13% a EBIT 5,72%. A to jen v dobrých časech. Při propadu cen ropy dokonce je v mínusu.
-Je v umírajícím odvětví, které za 10 let přijde o velkou část zisků - paliva do aut, kamionů, motorové a převodové oleje pro ně. Poté budou na řadě dopravní letadla.
- krom vyšších kapitálových investic jak jsi psal, nemá nic jiného společného s BMY
-když jsi v odvětví, které má vysoký CAPEX a to odvětví umírá, pak bůh s tebou. To je rozdíl oproti tabáku, který je sice v umírajícím odvětví, ale má téměř nulový CAPEX a ultra vysoké marže.

Olejáře odprodávat nebudu, protože jsem žádné nenakoupil. Místo nich jsem nakupoval firmy typu LOWE, Snap-On, Prudential, Amazon a podobnou kvalitu, která je ve výprodeji jednou za 10 let. Proč bych za takové situace kupoval olejáře, které jsou levné každý rok posledních 20 let. Ten ušlý dlouhodobý zisk za to jednorázové časování trhu u olejářů za to fakt nestojí. No, tak se XOM ode dna zdvojnásobil. Gratuluji. Teď to prodáš a budeš za to kupovat 5x tak drahý LOWE Companies? Protože kvalita za tu dobu narostla mnohem více, než ropáci.

No a k loďařům. Každý přece říká, že časování trhu nefunguje. Co když se jednou netrefíš a půjdeš naopak dolů o 90%?. Raději koupím něco, co nemusím časovat, jen to koupím a zapomenu na to a za 20 let si přijdu vybrat miliony ze složeného úročení.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 03 úno 2022 20:09

czhunter píše:
03 úno 2022 17:38
Glueless píše:
26 led 2022 20:21
Jack N. píše:
24 led 2022 13:44

Já už začal odprodávat, co jsem nabral za covidu

Glueless

No a k loďařům. Každý přece říká, že časování trhu nefunguje. Co když se jednou netrefíš a půjdeš naopak dolů o 90%?. Raději koupím něco, co nemusím časovat, jen to koupím a zapomenu na to a za 20 let si přijdu vybrat miliony ze složeného úročení.
"Každý přece říká"...je rada samostatného investora nebo papouška, co omílá 100x řečené kdejakým troubou?

"Co když se jednou netrefíš..." je otázka naivky, který nemá realistická očekávání? Někdo ti slibuje 100% úspěšnost?

68 % win ratio, už jsem to tu psal, v čem je problém?
Žiju život jaký je. Komoditní cyklus jsem tu už taky popisoval.
A je to statistika zatížená začátky samouka a občasným rush sell příkazem v situaci, kdy vidím jinou příležitost a nepočkám si až mi dojde titul tam, kam chci. Zvlášť na začátku covidu to byla mela, tam trady lítaly nahusto ;)

Have Fun Investing
Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 03 úno 2022 20:11

Glueless píše:
03 úno 2022 20:09
czhunter píše:
03 úno 2022 17:38
Glueless píše:
26 led 2022 20:21

No a k loďařům. Každý přece říká, že časování trhu nefunguje. Co když se jednou netrefíš a půjdeš naopak dolů o 90%?. Raději koupím něco, co nemusím časovat, jen to koupím a zapomenu na to a za 20 let si přijdu vybrat miliony ze složeného úročení.
"Každý přece říká"...je rada samostatného investora nebo papouška, co omílá 100x řečené kdejakým troubou?

"Co když se jednou netrefíš..." je otázka naivky, který nemá realistická očekávání? Někdo ti slibuje 100% úspěšnost? Na "co kdyby" se nehraje.

68 % win ratio, už jsem to tu psal, v čem je problém?
Žiju život jaký je. Komoditní cyklus jsem tu už taky popisoval.
A je to statistika zatížená začátky samouka a občasným rush sell příkazem v situaci, kdy vidím jinou příležitost a nepočkám si až mi dojde titul tam, kam chci. Zvlášť na začátku covidu to byla mela, tam trady lítaly nahusto ;)

Have Fun Investing
Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 03 úno 2022 20:11

Glueless píše:
03 úno 2022 20:11
Glueless píše:
03 úno 2022 20:09
czhunter píše:
03 úno 2022 17:38



No a k loďařům. Každý přece říká, že časování trhu nefunguje. Co když se jednou netrefíš a půjdeš naopak dolů o 90%?. Raději koupím něco, co nemusím časovat, jen to koupím a zapomenu na to a za 20 let si přijdu vybrat miliony ze složeného úročení.
"Každý přece říká"...je rada samostatného investora nebo papouška, co omílá 100x řečené kdejakým troubou?

"Co když se jednou netrefíš..." je otázka naivky, který nemá realistická očekávání? Někdo ti slibuje 100% úspěšnost? Na "co kdyby" se nehraje.

68 % win ratio, už jsem to tu psal, v čem je problém?
Žiju život jaký je. Komoditní cyklus jsem tu už taky popisoval.
A je to statistika zatížená začátky samouka a občasným rush sell příkazem v situaci, kdy vidím jinou příležitost a nepočkám si až mi dojde titul tam, kam chci. Zvlášť na začátku covidu to byla mela, tam trady lítaly nahusto ;)

Have Fun Investing
Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 645
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 27 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od czhunter » 03 úno 2022 21:06

John Bogle to říkal, zakladatel indexového investování a Vanguardu s 6 Biliony Dolarů aktiv pod správou. Který strávil desítky let zkoumáním jiných investičních stylů oproti indexům.

68% win ratio po kolik let a po kolik medvědích trhů a cyklů? Posledních 12 let šel trh jen nahoru. A dle statistik 90% traderů přijde o peníze a jen 10% nejlepších uspěje. Co z tebe dělá těch 10% top světa a co je tvoje výhoda proti milionům ostatních traderů používajících složité algoritmy a platící nejchytřejší a nejzkušenější hlavy světa? Moje konkurenční výhoda je dlouhodobý horizont. Průměrný fond má dnes držení akcie 10-12 měsíců. Dříve to bylo 6 let. To mi dává obrovkou výhodu nad instutičními investory, přesně jak to taky říkal Joel Greenblatt, který sám ty fondy řídí a ví o tom jako nikdo.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 645
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 27 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od czhunter » 03 úno 2022 21:24

Investor007 píše:
02 úno 2022 22:42
Tip na investici - FB v dipu (after market). Už začíná FOMO.
Dnes to vypadá na konec takzvané rally medvědího trhu, nebo jak se to překládá do češtiny. Nebo také dead cat bounce. Tak pozor na FOMO a předčasné nákupy. Teď by jsme měli jet zase dolů. Obzvláště Bitcoin by měl spadnout na 30k. Uvidíme, zda se to propadne pod minima z minulého týdne, pak by to byl sešup. Každopádně dost lidí dostává lekci z valuací. Jak jsem říkal před měsícem, Paypal se vždy vrátil k trendu a včera ho i prolomil směrem dolů. Tento trend line odpovídá ceně $155. Kolem $100 začíná férová cena založená na rychlosti růstu kolem 20% ročně. Kdo si předplácí Fastgraphs by ho nikdy za 188 nebo více Dolarů nekoupil a ty cílové ceny analytiků 250 i více Dolarů to jsou šašci největší. Přesně jak psal Benjamin Graham v jeho knize o odhadech cen analytiky. Za 250 Dolarů to bylo strong buy a teď za 100 Dolarů uvidíme samé hold nebo sell doporučení. Na Seeking Alpha už je to plné článků tohoto vyznění.

Facebook, obchodovaný za zlomek valuací AAPL a MSFT a reakce trhu na jeho drobný miss by také měl být varování, jak by v takovém případě dopadli ultra předražené akcie AAPL nebo MSFT. Až bude mít AAPL peak earnings pak to může být brutální. A že je bez stimulusu od vlády mít bude, to je skoro jisté.

Také dodám, že CEO Paypalu jen prodával celý loňský rok až do teď. Dost pravděpodobně to Marek koupil přímo od CEO Paypalu. Ani jeden nákup. Věděl dobře, že to je pump and dump chéma.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Zamčeno