Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 822
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Ondřej » 21 čer 2019 09:09

Velmi dekuji za prilozenou tabulku opravdovych DA (znam ji, ale zjevne ji potrebuji vidat stale dokolecka). Jsou to pro mne takova neznama az nepratelska jmena konsorcii (pouzivam-li jejich vyrobky, nevim o tom) s casto zaoceanskym focusem - navic ropu nechlastam, leky moc neberu - jsem mlady, s amer. bankami nemam diky bohu nic spolecneho... No pokusim se tam neco si oblibit :) . Jako mym cilem je mit malo firem, jejich sluzby konzumuji a ktere znam a snad i rozumim, tady s temi DA to nebude lehky.
Mezi dividendovými aristokraty není žádná banka. Vyznačují se hlavně tím, že pokud možno působí ve stabilních oborech podnikání nebo ne moc cyklických, samozřejmě až na výjimky. Z ropáku je tam pokud si dobře pamatuji jen XOM, který bych rád přidal k Shellce měl bych pak krásné duo.

Vídat tabulku DA je jedna věc, ale vědět co dělají druhá doporučuji postupně pročíst - https://www.investicnigramotnost.cz/div ... 9-shrnuti/

Věřím, že pak tvou poslední větu přehodnotíš. Název firmy člověku někdy moc neřekne, dokonce ji ani nezná. Za to výrobky mnohdy ano. Třeba u takové firmy 3M ty výrobky nemůžou znát ani zaměstnanci mají jich snad 15000. Kup si ale nalepovací věšák do koupelny a bude tam jejich logo. Věřím, že denně přicházíš do styku se spoustou výrobků od těchto DA a to i u nás, protože oni jedou Globálně ne jen v USA. A takové firmy mě baví, protože mám také rád když vím co dělají.

Uživatelský avatar
_turek
Začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: 12 čer 2019 14:15

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od _turek » 21 čer 2019 09:19

Já u automobilového sektoru uvažuji zdali raději nejít do pneumatik. Sice tam není takové know how a renomé u jednotlivých značek jak u automobilek, ale je to víc spotřební, pneumatiky potřebují i motorky a celkem mi je jedno zdali vyhraje závod v eko směru vodík, elektro ta či ona automobilka nebo stát.
Portfólio: TXRH, V, Shack, CMI založeno 2018
Můj blog : http://blog.mojeokoli.cz/category/akcie/
Brooker: Fio

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 491
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Marek » 21 čer 2019 09:51

Trochu se mi ulevilo, protoze tyto argumenty proti automobilkam a aerolinkam jiz znam (nakoupil jsem je s timto vedomim); BMW navic dela i fin byznys (byt spojeny s jejich auty), navic co jsem cetl dost nerizikovy (preci jen pracuji s trochu jinou sortou lidi - ktera se navic stale rozsiruje, jak bohatnou i ruzne prelidnene bananistany).

Paradoxne jsem dnes rano otevrel FB (verny zakaznik :) ) a prvni co na mne vyskocilo byla nejaka petice proti ulevam evr. aerolinek na PHM.

Zajimaji mne firmy ktere zaroven funguji jako buzzword. Apple (Sony) je napr. modla mezi bohatnoucimi Asiaty. BMW, Medour jsou modly mezi petrolheady. Daimler je celkove totalne zalozen na prestizi. Takove brandy mne zajimaji, a ne Renault :) . Muj znamy je Sony ambasadorem pro CR (obl. fototechnika), uplne do toho poblbnul skupinu lidi. Mam rad znacky, ktere jsou tak silne, ze maji hatery jejich fanatickych bezkritickych konzumentu.

Predplatne HBO mam, nyni alespon vim, komu patri :) .

Urcite zapremyslim nad rozsirenim pf o DA spolecnost/i. Jak jsem uvadel, pf se bude dale utvaret smerem ke stabilite. Tato jeho podoba vzhl. k budoucim planovanym prikupum neni moc dulezita, jedna se o 2lete portfolio, coz je velmi maly cas. usek z "vecnosti" :D !

Ja jsem hlavne rad, ze o tom nyni mam s kym mluvit (bez nadavek a laickych blabolu ostatnich ucastniku ci reci ze splachuji penize do WC - naopak zde se jako noob citim ja :) ).

UPDATE: neni strach kolem auto/letadlo firem jiz davno zapocten v nizkem p/e? Ty firmy o kterych pisi jsou i x3 pod prumerem trhu i vice!

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 767
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Pavel » 21 čer 2019 10:56

Všechny informace bývají v cenách už započteny. Ale zda opravdu a dostatečně (nebo naopak přehnaně), to zjistíme až později.

Ještě jednu poznámku - vyčtenou u Buffetta - firmy vyrábějící známé (sexy) produkty bývají zpravidla víc předražené než ty, vyrábějící nudné produkty. Ať už se to týká automobilek, piva, spotřebního zboží (SONY) nebo oblečení. Zkus se nad tím lehce zamyslet...

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 767
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Pavel » 21 čer 2019 10:57

Ondřej: k DA patří nejen XOM, ale i Chevron. A ten Chevron je hodnocen malinko lépe.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 491
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Marek » 21 čer 2019 11:29

No zrovna Buffett má otevřenou obrovskou pozici v Applu (která ukrajuje i velmi velké % v jeho portfoliu), který je zrovna myslím prime example "prémiových cen", nedávno naliil peníze do Amazonu (který je na tom se značkou vlastně už dost podobně, navíc neplatí žádnou dividendu, takže vlastně dědek otevřel spekulativní pozici). Měřeno místní optikou je WB vlastně do značné míry spekulant s rizikovým profilem :)

Shell, možná se mýlím, mně přijde nyní natolik dobře oceněný, že se dalšími slušně oceněnými ropnými akciemi nezabývám (a já hodlám pokračovat v jeho posilování). Proč vlastně Shell chybí mezi DA, je to kvůli NZ/GB původu, nebo jednoduše nemá dostatečně dlouhou vynikající platební historii?
Naposledy upravil(a) Marek dne 21 čer 2019 11:32, celkem upraveno 1 x.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 822
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Ondřej » 21 čer 2019 11:31

Tady si nejsem zrovna úplně jistý zda to byla práce přímo jen Buffetta. Ale jinak máš pravdu. Změna myšlení postupem času asi přijde na všechny. :D

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 491
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Marek » 21 čer 2019 11:37

WB vystupuje v médiích tak, že je za tyto koupě (AAPL i AMZN) zodpovědný. Pokud vím, opakovaně proklamoval lítost, že do AMZN nevstoupil dřív, a že by rád vlastnil Apple celý (ale možná, že jen tak kecá, jen pitomec by s takovým vlivem nevychvaloval svoji vlastní akcii). Ale já bych do AMZN bez divi a s tím šíleným p/e nikdy nevstoupil, to mne bilo do očí už když jsem začínal.

Předpokládám ale, že člověk, který je v byznysu 65 let, pravděpodobně ví, co dělá (stejně, jako vy předpokládáte, že firmy, které jsou v byznysu 100 let, budou nadále vynikajícími divi aristokraty).

mnam84
Investor
Příspěvky: 576
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od mnam84 » 21 čer 2019 12:16

Já třeba do Daimleru, investoval i s vědomím že se bliží konec cyklu. Dle mého je to daleko nejlepší firma v sektoru. Všichni tu mluvíte o BMW, ale to bude koncem cyklu postiženo daleko více vzhledem k uzké paletě výrobků.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 767
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Pavel » 21 čer 2019 13:54

Apple je jiná liga než ostatní FAANG, vyplácí už pár let slušnou dividendu, která pravidelně roste. Jeho značkovost je sice jasná, ale zároveň je to víc než jen nějaká dobrá značka, je to filozofie a životní přístup, daří jim vytvořit de facto monopol. A navíc mají mraky cashe a i jejich parametry jsou slušné (nejen P/E). Je jediný z téhle skupiny, který jsem kdysi koupil právě z těchto důvodů.

Zamčeno