Povídání o všem možném a nemožném..

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Hradec
Začátečník
Příspěvky: 117
Registrován: 18 lis 2019 14:35

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Hradec » 12 led 2020 09:50

Jojo, to vim :-)

Hradec
Začátečník
Příspěvky: 117
Registrován: 18 lis 2019 14:35

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Hradec » 16 led 2020 21:25

Zdravim, prosim vas, ten kdo ma rdsb a bmt v eurech, chodi vam i dividenda v eurech?

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od VSbrok » 17 led 2020 19:07

Máme BMT za jura na Xetře a divi nám chodí v GBP :idea:

RDS.B mám na NYSE, takže mi chodí divi v USD.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Ondřej » 17 led 2020 20:49

Když jsem měl rdsa chodila mi dividenda v eurech. Teď mám rdsb jako adr a chodí v dolarech.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Pavel » 17 led 2020 22:34

Měl jsem RDS.B v Eurech a chodila mi nezdaněná dividenda v Librách:-)

Co myslím tím v Eurech? Odpověď: že jsem ty akcie nakoupil za Eura. Ale mohl jsem je nakoupit i za Libry.

Zkus si o tom něco přečíst na jejich stránkách, jaký je rozdíl v těch klonech A a B, popř. v ADR na NYSE.

Hradec
Začátečník
Příspěvky: 117
Registrován: 18 lis 2019 14:35

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Hradec » 18 led 2020 13:26

To jste me nepotesili. Mam bti a rdsb na nyse. Plat mam v eurech, chtel jsem to mit bez konverze. Tak mam asi smolika. Diky panove :-)

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od MartinD » 20 led 2020 00:09

Pánové, narazil jsem na zajímavou věc, berte to tak, že to je čistě teorie, ničím to ověřené nemám, pouze jsem narazil na diskuze...

Na začátku musíme ale odsouhlasit jednu věc...
1. Cena akcie je určená podle nabídky a poptávky na burze, pokud je větší poptávka, potom bude cena růst a pokud nabídka, tak bude cena klesat, zákládní funkce... jediné co tedy pohne s cenou je sintiment investorů kolem společnosti, ať už že jí věří nebo nevěří
2. většina akcií se dnes obchoduje nad učetní hodnotou, což jak jsem zatím vysledoval je taky pravda
(ze všeho co jsem nakoukal, nastudoval, sám si zkusil, tohle většinou platí...)

tak tedy k té teorii, že akcie, které neplatí dividendu jsou vlastně ponziho schéma (nebo něco tomu podobé)
Pokud akcie neplatí žádnou dividendu, potom jediný způsob, jak realizovat profit je ten, že se najde někdo hloupější než vy, a zaplatí vám za akcii více peněz, tedy

koupili jste za 100 a prodali za 101 = zisk 1

Pokud lidé nechtějí kupovat, cena bude klesat, pokud chtějí kupovat cena budou stoupat viz. bod 1

Tedy, čistě teoreticky, pokud se zastaví přísun nových peněz do akciového trhu, akcie přestanou růst na ceně, nemám pravdu ? neříkám že budou klesat, pokud ale nebude nikdo, kdo by kupoval za víc, tak akcie neporostou, pokud nebude mít někdo větší "víru" než my...

Pokud to takto skutečně je, potom se dá říct, že stock market je doslova a do písmene hnán jenom vírou v to, že někdo koupí za víc než já, a není to nikdy podložené žádnými fundamenty...

Toto by neplatilo, pokud by se akcie obchodovali čistě za učetní hodnotu, a poté by se následně prodávali za učetní hodnotu, protože kdyby byla společnost v zisku, mohla by například investovat do nových strojů = vyšší učetní hodnota = vyšší hodnota našeho podílu... P/B je ale většinou vyšší než učetní hodnota, z toho se dá říct že kupují 1 USD skutečnou hodnotu za například 2 USD ceny, pokud chci profit, musím to prodat někomu dalšímu, kdo bude ochotný koupit nejlépe alespoň za 3 USD

Pokud akcie dividendu platí, poté se to dá považovat za skutečné aktivum, jelikož samotné držení mi přináší nějaký příjem, i kdyby firma vyplatila celý svůj zisk, tak příští čtvrtletí ten zisk bude mít znovu, tedy další dividanda...

Není to takhle ? V tom případě jsou kecy o tom, že akcie značí částečné vlastnictví podniku úplně zbytečné, dokud nevlastním takové procentu firmy, které mi dovolí rozhodovat o firmě, případně se dobrat k nějakému příjmu(rozhodnout o vyplacení dividendy)...

Prosím, vyvraťte mi to, tahle představa mě až moc děsí, a kupodivu mi dává až moc velký smysl
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Ondřej » 20 led 2020 05:09

Za mě šílená úvaha a ani nevím zda se mi chce do toho šťourat. Moc to hrotíte.😀
Když si koupil za sto měla firma určitý zisk, cash flow. Ten co koupil od tebe za 101 měl víru v to, že růst zisku firmy bude dostačující k tomu, aby ospravedlnil cenu kterou ti platí nebo už firma ten zisk vyšší má než když si nakupoval ty. Všechny firmy se určitě za cenu vyšší než je účetní hodnota neobchodují.
Když se nebudou tisknout nové peníze pořád má firma možnost vydělávat více. Prachy se však budou tisknout neustále.
Na druhou stranu ano je to o víře. Když nakupujeme tak věříme, že ta firma má před sebou dobrou budoucnost a proto jsme ochotni zaplatit tu či onu cenu. Jako dneska já když budu nakupovat XOM. Kdo ví kdo mi ho prodá a jaké k tomu bude mít on důvody. Nezapomeň že jsou tu i tvůrci trhu ne vždy nakupujeme od individuálního investora.

mnam84
Investor
Příspěvky: 588
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od mnam84 » 20 led 2020 06:48

Ponziho schéma to rozhodně není. TO bys musel i zlato a obchodování s ním označit za to samé. Vzhledem k tomu jak jsou roztříštěné vlastnických struktur už prakticky nejde koupit velkou firmu tak aby jsi o ní mohl sám rozhodovat.

Hradec
Začátečník
Příspěvky: 117
Registrován: 18 lis 2019 14:35

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Hradec » 20 led 2020 07:35

Tohle jsou vse otazky, ktere me zajimaji take. ,,jak to vse funguje,,
Ja si myslim, ze cena za akcii je kombinace fundamentu a viry. Nikdy ne jen viry.
Bylo by uzasne, kdyby si dal nekdo tu neocenitelnou praci, kdo ,,teto,, problematice rozumi a udelal ,,caste otazky a odpovedi,, i na prvni pohled absurdni otazky, ktere by nam lajkum dalo jasny prehled.
Me tez nestaci jen to, ze mam diky akcii podil na podnikani. Takze hodne ctu, ale zodpovezenych otazek je pomerne malo.

Odpovědět