Povídání o všem možném a nemožném..

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
mnam84
Investor
Příspěvky: 588
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od mnam84 » 11 led 2020 18:26

Teoreticky by to tak melo jit, nicmene casto to znemoznuje treba vydavani ADR. Muzes nakouoit RDS v britanii i v US ale technicky to je jiny CP. Mnohem praktictejsi uziti je u menovych paru

Hradec
Začátečník
Příspěvky: 117
Registrován: 18 lis 2019 14:35

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Hradec » 11 led 2020 18:43

U adr se neni cemu divit, ty maji jiny isin a casto i jinou menu...jestli si dobre rozumime. Me se jedna o identicky CP, jen obchodovany na ruznych burzach. Co myslis temi pary?

mnam84
Investor
Příspěvky: 588
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od mnam84 » 11 led 2020 18:53

Prave rikam ze identicke cp se casto neobchoduji na ruznych burzach takze, to znacne omezuje realne moznosti provedeni arbitraze.

Sam jsem kdysi nakupoval na rm systemu a prodal draz na bcpp. Mozna to co chces by mohlo fungovat u dualniho listingu.

U forexu tohle odpada penize maji stejny typ na celej svete a lze predpokladat moznost arbitraze, realne si ale myslim ze se sance blizi nule.

Hradec
Začátečník
Příspěvky: 117
Registrován: 18 lis 2019 14:35

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Hradec » 11 led 2020 19:03

Rdsb se obchoduje amsterdam, xetra a mozba i dalsi. Nokia se obchoduje pariz, xetra, londyn...londyn je myslim tez eur(a stejny isin). Adr na nyse nepocitam. Ja nemluvim abstraktne. Mam jasne priklady.
Rm system a bcpp neppcitam...ty jsou ,, jini,, :D
Dualni listing je mozna ono, neznam definici.

mnam84
Investor
Příspěvky: 588
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od mnam84 » 11 led 2020 19:14

Hradec píše:
11 led 2020 19:03
Rdsb se obchoduje amsterdam, xetra a mozba i dalsi. Nokia se obchoduje pariz, xetra, londyn...londyn je myslim tez eur(a stejny isin). Adr na nyse nepocitam. Ja nemluvim abstraktne. Mam jasne priklady.
Rm system a bcpp neppcitam...ty jsou ,, jini,, :D
Londýn bude težko eurový když je tam libra... jak řikam pokud emise je duálně listovaná tak by to asi mělo jít.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Pavel » 11 led 2020 19:18

Hradec píše:
11 led 2020 16:08
Priklad:
Kdyz nakoupim na Xetre, tak jsou ty akcie z burzy stazene a ,,ulozi,, se do nejakeho ,,depozitare,,. Pri prodeji se akcie ,,vyjmou,, z ,,depozitare,, a jsou nabidnuty k prodeji na mnou urcene burze(kdyz si budu chtit burzu urcit a nenecham to na SMARTu), napriklad na Euronextu v Parizi. Funguje to tak?
Jak rikam, nikde jsem se nedopatral, jak funguji obchody po technicke strance. Zodpovezeni tohoto dotazu by mi dost pomohlo v nahlizeni na obchodovani(bylo by to pro me snazsi :-D)
Protoze pak by to znamenalo, ze nezalezi na ,,mistu puvodu akcie,,..ale ze zalezi pouze na tom, ze je mam :D ...protoze si je mohu prodat ,,kdekoliv budu chtit,,
Akcie kupuješ přes obchodníka. Když ti je koupí, tak je u něj máš a když mu dáš pokyn, aby je prodal na jakékoli burze, kde
1. se ty akcie obchodují
2. ten obchodník na té burze zprostředkovává obchody (působí na té burze)
tak ti je na té burze prodá.

Existuje něco jako středisko cenných papírů, kde ten obchodník má svůj účet a na něj se mu ty akcie jeho klientů převádí. Hledej podrobnosti tady:

https://www.google.com/search?client=fi ... 9QQ4dUDCAo

Hradec
Začátečník
Příspěvky: 117
Registrován: 18 lis 2019 14:35

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Hradec » 11 led 2020 19:20

Moc Vam dekuji panove. Stesti, ze vas mam :-))
Pavle, presne tohle jsem potreboval vedet. Odkaz prostuduju, jeste jednou dik :-)

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od VSbrok » 11 led 2020 20:35

Přečti si co má třeba Lynx v popisku. Tam přímo píší, že když nakupuješ, tak zadáš nákup a platforma sama projde X různých burz a nakoupí za tu nejlepší cenu. To samý při projeji, platforma projde X burz a prodá za nejvyšší cenu.

Když jsem např. kdysi koupil "teď si nemůžu vzpomenou co", tak i když jsem zadal v Lynx Basic NYSE, tak nákup byl na Irský burze a když jsem pak prodával tak to bylo na Islandu ... stejná firma, stejná akcie, stejný ISIN ... v platformě se to ukazovalo, že akcii držím na NYSE :idea:

Jak to IB/Lynx dělá mi je úplně jedno, hlavně že to funguje :D
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Hradec
Začátečník
Příspěvky: 117
Registrován: 18 lis 2019 14:35

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Hradec » 11 led 2020 22:19

Rozumim, od ted to poustim z hlavy :-D
Me to prave prislo divny, ja nakoupil a vyskocila hlaska ze nakoupeno @SBF(to je Euronext Pariz)...a kdyz jsem koukal do statements..tak tam bylo noa3(stejna akcie, ale tohle je ticker z Xetry)---to aby se v tom cert vyznal :-DDD
Me slo celou dobu jen o potvrzeni, ci vyvraceni, jestli je akcie(jakakoliv) z xetry VZDY vazana na xetru a nebo jestli to je pouze misto, odkud ji kupuju. Ted uz vim, ze to je jen market a jestli se to nekdy bude prodavat, tak kdo vi, v jakem marketu se to streli :-D
Ten popis u Lynx, kde to najdu? Ale viz nakup z marketu, psanemu textu se neda verit :-D

mnam84
Investor
Příspěvky: 588
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od mnam84 » 11 led 2020 22:44

při nákupu pod tickerem mužeš změnit trh ze kterého mužeš nakoupit

Odpovědět