Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 530
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Marek » 05 bře 2024 16:38

Diky za zajimave prispevky, nic jsem neshortoval a Metu prozatim nerozprodal

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 530
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Marek » 07 črc 2024 14:10

Kvalitni rostouci firmy v USA do kterych nyni investuji, slibujici 3y return 25% a vyssi: Cigna, Genpact, Globe Life, Global Payments, Lear.
FG grafy tu.
https://ibb.co/RbNcsPt
https://ibb.co/qj9FfDG
https://ibb.co/64GpZbV
https://ibb.co/y8RHP3q
https://ibb.co/b3VrskD
Cigna a Globe jsou podle me na techto valuacich perfektni firmy do portfolia - ziskove, rostouci a vysledkove velmi predvidatelne. Nevidim tam nic co by me znepokojovalo.
A- rated Cigna momentalne pod ferovou hodnotou, rostouci tempem skoro 14% rocne a presne to maji taky na 3y vyhledu dodrzet. Podle me se mimoradne hodi na dlouhodobe bezstarostne drzeni (stejne jako konkurencni Elevance Health, ktera je ale o neco draze ocenena, coz matematicky vzato hlavne kratkodobe papne cast navratnosti).
Ackovy Globe Life bezprecedentne levny, mozna par % dlouhodobeho rustu EPS ve srov. s Cignou zklame, ale vstupni bod v dobe nakupu (ted) toto pri kratkodobem az strednedobem drzeni bohate vyrovna.
GPN a Genpact, dve anomalie kde rust EPS jde setrvale nahoru zatimco cena akcie setrvale dolu... Tento nonsens nemuze trvat vecne. Osobne uprednostnuju GPN pro vetsi marketcap, viditelne lepsimu rustu EPS a celkove lepsi 3y ROI na vstupni cene (ted). Nejsou to akcie pro lidi, kterym vadi, ze firma (iracionalne) x let underperformovala ve srovnani se S&P: kdybyste nakoupili G/GPN pred treba i dekadou nebo dvema, vysledny return by nebyl zadna velka pecka, coz ale podle me nekoreluje s vysledky firem.
Lear, slibuje potencialne enormni vynosy, ale jde o velmi cyklickou spolecnost v automotive (akcii s podobnymi proprietami bude treba BorgWarner) kde se future estimates meni doslova pres noc a forecasts jsou doslova jako hazeni korunou... Myslim ze je to vhodne pouze coby koreni (mensi pozice), duvodem ke koupi je samozrejme kombinace skvele vstupni ceny v pomeru k nyni platnemu vyhledu.

Spekulativneji: Gilead, Chemours.
https://ibb.co/3zB0Jzy
Tedy dve akcie, kterym to v poslednich letech jemne receno nejak neslo, ale kde by se mel zaroven zacit promitat do ceny velmi vysoky 2025 EPS growth (coz je samozrejme lepsi nakoupit 1-2 roky dopredu, nez ta party zacne). Zaroven zde bude potreba uklidnit ocecekavani 3y ROI?, protoze si podle me tyto dve cyklicke firmy svou velmi dlouhodobou prumernou valuaci (oranzova) na zaklade docasneho boomu neudrzi/nezaslouzi. V praxi i kdyby zde byl 3y return polovicni, tak je to porad dobry a vysoko nad prumerem S&P.

Jestli mi neco uniklo tak velmi uvitam commenty a feedbacky ohledne "cons" (na odpoved jisteho mistniho pana, at to zahodim a nakoupim Wells Fargo, Pfizer ci jinou sracku, rostouci tempem 3% rocne, nejsem zvedavy).

Džura
Začátečník
Příspěvky: 5
Registrován: 13 bře 2024 22:14

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Džura » 09 črc 2024 16:33

Já v poslední době také přikupuji Genpact a Global Payments.
A přidám Amdocs - stabilní růst, analytici ho trefují spolehlivě. Při návratu na 15x PE tam je potenciál zhodnocení 56% za 2 roky. Podle Yahoo je očekávaný růst EPS cca 10% p.a. v příštích 5 letech.
A trochu rizikovější CNXC - má po loňské akvizici dost vysoký dluh, který snižují. Analytici očekávají vysoký růst free cash flow, tak by neměl být problém ho splácet. Při návratu do normálu je tam potenciál 3x. Jen mi neseděl celkový počet akcií s tím kolik jich odkoupili a vydali - to chci dále sledovat - aby všechny buy backy nešly jen na nově vydané akcie. Podle P/B a P/S by se líbilo myslím i panu Ladislavovi :)

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 668
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 31 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 25 črc 2024 20:19

Amdocs a Global Payments také mám v portfoliu nakoupeno blízko minim a doufám v jejich pokračování růstu rok za rokem, dekádu za dekádou. GPN mám obzvláště rád, protože jejich terminály jsou všude a jsem tak zákazník firmy při většině mých nákupů kartou včetně předplatného pro Fastgraphs, které taky jede přes terminál GPN.

Jinak GPN rostlo EPS dvakrát tak rychleji než S&P 500, tedy i přes 50% podhodnocení GPN a 20% předražení u SPY porazilo výnosy s přehledem SPY.

20Y výnos:
Obrázek

Díky efektu složeného úročení by GPN vydělalo dvakrát tolik, než S&P 500 za 20Y.

10Y výnos:
Obrázek

Jak už jsem mnohokrát psal, rychleji rostoucí firma překoná index v průběhu času díky jednoduché matematice a složenému růstu zisků a i to přes takto extrémně nepříznivou valuaci pro GPN vs SPY.

Hodně jsem nakupoval i utility jako WEC, ES, AEP a jsem tam za pár měsíců pěkně nahoře plus yield nad 4% s potenciálem mít yield on cost alespoň 10% za 10 let.

Po roce mizerného vývoje ceny akcií u tabáku konečně zase jde nahoru a u tabáku mám letos lepší zisky, než udělala většina Mag 7 tento rok.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

zajic
Začátečník
Příspěvky: 59
Registrován: 18 kvě 2021 14:12
Has thanked: 5 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od zajic » 02 srp 2024 14:17

Nvidia by měla oznámit Q3 výsledky na konci měsíce. Jsem zvědavý jestli to bude výplach a nebo raketa na měsíc.

Tomasino
Začátečník
Příspěvky: 21
Registrován: 16 pro 2020 16:43
Has thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Tomasino » 02 srp 2024 14:55

INTC vypadá zajímavě, momentálně. Podle FASTGRAPHS je sice ještě nad modrou (normální poměr P/E), tedy nějakých cca 16 doláčů, ale i tak velice lákavé (nejnižší cena od roku 2013). Jak to vidíte?

zajic
Začátečník
Příspěvky: 59
Registrován: 18 kvě 2021 14:12
Has thanked: 5 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od zajic » 02 srp 2024 16:32

Dnes kdy je INTC -28% dole a CEO říka: Procházíme největší restrukturalizací za posledních 40 let?

Zjistil by někdo kdo má FASTGraphs jak je na tom NVDA a INTC?
U Intelu nevidím žádnou pozitivní budoucnost během 1-2 let a pozastavuje dividendu, ale je fakt, že je to pěkný dip.
U Nvidie zase vidím velmi pozitivní budoucnost (po splitu, očekává se prodej Blackwell gpu za 210B, všichni staví gpu datacentra), ale cena je zase už celkem vysoko.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 668
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 31 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 02 srp 2024 17:41

Dip to je pěkný, ale ze 100% jen prasknutí AI bubliny. Vymazání falešných zisků vygenerovaných růstem PE násobku a ne růstem EPS. Při ceně 21,3 USD je to stále PE 21. 10Y průměr je 13. Forward PE je už lepších 13, nevím ale zda už je to aktualizované podle posledního kvartálního reportu a zda to Intel fakt dokáže otočit a takový růst skutečně dosáhnout. Dnešní cena $21,3 je na té fialové čáře, značící PE 20,88.

Obrázek

Nvidia je přesně na 10Y průměru PE vynásobeném letošním EPS. Tedy fundamentálně by další růst akcie měl být až z růstu EPS příští rok o odhadovaných 33%. tedy výrazné zpomalení růstu.

Obrázek

Nejlépe, co se týče valuace versus historie, je na tom AMD a má i nejrychlejší odhadovaný růst na 2025 a 2026. Vše jsou to ale drahé akcie a případná recese by je asi hodně poslala dolů. Recesi v roce 2025 jsem predikoval už snad v roce 2021 nebo 22, tady na tomto fóru a docela už se začínáme dostávat blízko.

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 668
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 31 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 02 srp 2024 18:01

Amazon po dnešním dipu je nejlevnější od roku 2009/2010. Pouhých 14x cash flow. Přitom průměr je 24x cash flow.

Obrázek

To nám dává zajímavý potenciál na 36% ročních zisků do 2029. Nicméně predikování čehokoliv nad 2 roky dokáže jen Glueless a jeho diskontování veškeré budoucí cash flow na 100 let dopředu. To já nedokážu, tak to berte jako hodně orientační, dokud se Glueless neozve a nedá přesný forecast budoucí cash flow do alespoň 2050.

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

zajic
Začátečník
Příspěvky: 59
Registrován: 18 kvě 2021 14:12
Has thanked: 5 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od zajic » 02 srp 2024 23:54

Velmi zajímavé. Díky, Intel půjde asi dolů, u Nvidie bude záviset jestli splní odhady, podle mě ji lidi budou držet. AMD nevím, ale Amazon bude pomalu růst. Úroky dluhopisů jdou pomalu dolů. Sazby taky, i když se jim nechce. Proč by měla přijít recese?

Mimochodem před 1,5 rokem u Intelu byla modrá a oranžová křivka nad černou křivkou ceny v tomto příspěvku. A dnes cenu protíná. Není divné, že se to mění zpětně?

Odpovědět