Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
hawkeytom
Začátečník
Příspěvky: 18
Registrován: 26 čer 2021 11:51

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od hawkeytom » 06 říj 2022 20:45

JosephusMiller píše:
Ladislav píše:
01 říj 2022 08:08
Přikoupil jsem Bank of Nova Scotia.
V prosinci přikoupím Enbridge.
V dubnu přikoupím Fortescue Metals.

Jo vědět to pul roku dopředu :D :D :) :D :D
Zrovna mu ten fatalistický přístup vyšel. Banka hezky vyklesala za poslední měsíc :D. Teď už jen doufat, že se v Kanadě neprojeví bankovní krize.
T, PLTR, IBE, GSK, RDS.B, VOD, BHP, RIO, HSBC, BTI, UL, OGZPY, BAS.DE, ALV.DE
CZ: TABAK, KOMB, CEZ, MONET

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Marek » 06 říj 2022 22:05

Z bank do portfolia v podstate staci jedna kvalitni, obri americka JPM. Male a prumerne banky (cyklicke se sklony hucet dolu v krizich) s prumernym managementem nejsou potrebne. Pomalu rostouci a leta podvadejici WFC, ktera byla pred fin. krizi zhruba na stejne marketcap hodnote, jako dnes po 15 ti letech, do pf normalniho cloveka nepatri vubec..

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 84
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 07 říj 2022 19:21

Norgen píše:
06 zář 2022 21:50
Pro mě je u 3M určitě zajímavá už i cena 110, netto DY 4.6% u Kinga, co zvedl dividendu posledních 64 let... tam bych neváhal přizobnout.
Navíc 110 bylo dno v březnu 2020, kdy trhy padaly jak přezrálý hrušky kvůli covidu.

A jak píšeš, u 95 bych případně udělal další dobrání. Uvidíme, kam až nám to sedne.
Tak dneska to tam padlo, po pár měsících nastaveného příkazu. Přizobnuto a doředěno MMM.
Zůstal mi tam už jen zmíněný příkaz na 95 USD/kus, tak třeba se to po výsledcích dohrabe i tam a další dokup se aktivuje.

Jack N.
Začátečník
Příspěvky: 93
Registrován: 06 kvě 2020 18:51

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Jack N. » 08 říj 2022 09:15

Malé shrnutí za 3.kvartál - měl jsem poměrně dost aktivity, menší část ptf jsem upravil snad k lepšímu výnosu.

Prodal jsem:
CEPU se ziskem 66% - kdybych chvíli počkal, mohlo to být 100%, ale to je osud
BABA -18%. Vzhledem k tomu, že jsem letos zdvojnásobil pozici v KWEB, kde je BABA v nejvyšších pozicích, nemá cenu držet tuto společnost a duplikovat ji. Celkově ale expozice na Čínu hodně poklesla
LRCX -3%. Skvělá společnost, ale vysoká cykličnost, povedlo se mi odejít na 520$ těsně před dalším držkopádem. S aktuální cenou 375$ začíná být atraktivní, ale ...

Nové pozice:
CTRA (Coterra Energy), CPG (Crescent Point Energy) a SPGYF (Whitecap Resources)
Cottera je americká společnost s převahou těžby plynu, ty druhé jsou low-cost těžaři z Kanady a převažuje ropa. Nejlepší doba na nákup je sice pasé, ale vzhledem k podmínkám v oboru je slušná šance na +50 až 100% (?). Rozvojový capex je omezený - společnosti se během posledních let poučili, že pod zelenou kuratelou je důležité zlepšit rozvahy a vracet investorům prachy pomocí dividend a zpětných odkupů místo bezhlavého rozšiřování těžby. Počet nových vrtů sice (velmi) mírně stoupá, ale stále je hluboko pod průměrem. Zásobníky v Severní Americe jsou na minimu a naopak OPEC snižuje téžbu. Další faktory ke zvážení jsou poměrně nízká atraktivita zaměstnání a slušné hodnota futures na ropu (WTI) pro roky 2023 – 2025 (78-63$). Obecně bude podíl fosilních paliv klesat, ale je to dlouhodobý trend a ještě nějakou dobu budou mít důležitou úlohu v ekonomice. Otázka za velké prachy je umět uzavřít zisk ...
MDT (Medtronic) – dividendový aristokrat, kovík mu dal docela zabrat, letos či 2023 by se měl trend otočit, firmu sleduju snad rok a teď nadešel čas

Přikoupeno (hlavně v září):
AEM (Agnico Eagle Mines) – asi nejlepší těžař zlata s P/OCF pod 7 s aktivy v zemích se stabilním prostředí (Kanada, Austrálie, Finsko, Mexiko)
AQN (Algonquin Power & Utilities)
EMRAF (Emera Inc.) - společně s Fortis nejlepší kanadská utilita
JNJ (Johnson & Johnson)
NNN (National Retail Properties)
UNP (Union Pacific)
TRP (TC Energy) – mírně zpomalili růst dividend na 3-5% pa do roku 2026, primárně přepravují a skladují plyn, ropa je druhotná, k tomu působí i v oblasti utilit (elektrárny, rozvody). Hustě investují do LNG.

Aktuálně mám největší zastoupení v běžné v energiích (19%), běžné spotřebě (19%), utilitách (18%), průmyslu (14%) a zdravotnictví (11%).
10 největších pozic: WMB, TRP, PEP, ADM, BTI, GIS, NWE, UNP, KWEB, BMY

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 84
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 13 říj 2022 18:49

Tak dnes při tom výplachu proražen příkaz na otevření pozice T. Rowe Price Group, Inc. (TROW) za 95 USD/kus.

Těsně se to přiblížilo i k příkazu na Stanley Black & Decker, Inc. (SWK) nastavený na 70 USD/kus, tak věřím, že to tam v dohledné době padne taky.

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od MiHons » 13 říj 2022 21:28

po vyhlášení CPI a tom krátkodobém poklesu jsem vzal první vzorky GOOGL, GPN a MPW, stále držím cash (6,5% úročen) v CZK akorát mě děsí ten kurz, vůbec se mi do té výměny na USD nechce, přemýšlím zda to nezahedgovat na USD/CZK shortem, ale nehce se mi tam alokovat kapitál, do konce roku ještě nějaké USD dividendy přijdou, ale na nějaké terno to nevidím, jak to máte nyní vy s výměnou CZK za USD, měníte nebo čekáte?

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od JosephusMiller » 13 říj 2022 21:53

MiHons píše:
13 říj 2022 21:28
jak to máte nyní vy s výměnou CZK za USD, měníte nebo čekáte?
Bolí mne to, ale mením. Necekam, ze by v dohledne dobe (pul roku, rok) koruna ztvrdla. Spis jeste oslabi.
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Martin » 14 říj 2022 06:20

Ja mam v USD pripraveno celkem dost na nakupy a prikupy, ted sem zacal prevadet penize, ktere chci zainvestovat na SÚ.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Investor007 » 14 říj 2022 06:57

Kde je CZK úrok 6,5% s pojištěním vkladu (tj ne investice kde tvrdí že to spadá pod pojištění vkladů)? To bude nějaký hodně dlouhý termínovaný vklad ne?

Taky se mi vyplnil příkaz na SWK, ještě MA a první vzorek O, kde bych rád přidal mnohem více (obdobně jako NNN), ale čekám na další poklesy.

Pokud poletíme dolů rychleji, tak asi naberu i SPY.

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od bulinak » 14 říj 2022 07:46

SWK jsem snížil nákupku před otevřením trhu, jinak bych tam byl taky. Ale koupil jsem BLK a hned hezky vyrostl...
Stavím zoo.

Odpovědět