Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Kamarad
Začátečník
Příspěvky: 100
Registrován: 04 led 2020 14:22

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Kamarad » 20 čer 2021 23:46

Glueless píše:
20 čer 2021 15:26
já přidávám svůj tip na klasiku DGI:
AQN
kanadská utilita, poklesem po vydání nových akcií se, dle mého skromného názoru, dostala opět do nákupní zóny.

buy below 15,1 USD

Glueless
P.S. tímto nákupem se nestanete do týdne mílionaristé, ale budete mít solidní kanadskou utilitu, s podílem vody, "čistých" elektrik atd. na území USA+CA
Jo na tuhle jsem loni koukal, divi je dobrá, v Q2 zvyšují o 10%, to je hezké, nikde jsem se letmým pohledem nedočetl, kolik procent z jejich utility byznysu (vyjma renewables) tvoří ta voda. Trochu mě trápí, zda se z vody nestane postupem času více strategická surovina, kterou budou chtít státy držet ve svém vlastnictví (přišlo by mi to i logické). Ale jinak za mě taky dobrý na vstup a nejspíš po bližším zkoumání záložim pozici. Díky za tip.
Dividendová kostra: ABBV, BTI, MO, SPG, CSCO, OHI, TD, RY, UGI, TSN, BMY, ENB
Ostatní divi: Santander, HII
Růstové: Unity Software (U)
Biotech: Hepion Pharma. (HEPA), Annovis Bio (ANVS), PDS Bio. Corp. (PDSB)

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 21 čer 2021 09:55

Kamarad píše:
20 čer 2021 23:46
Glueless píše:
20 čer 2021 15:26
já přidávám svůj tip na klasiku DGI:
AQN
kanadská utilita, poklesem po vydání nových akcií se, dle mého skromného názoru, dostala opět do nákupní zóny.

buy below 15,1 USD

Glueless
P.S. tímto nákupem se nestanete do týdne mílionaristé, ale budete mít solidní kanadskou utilitu, s podílem vody, "čistých" elektrik atd. na území USA+CA
Jo na tuhle jsem loni koukal, divi je dobrá, v Q2 zvyšují o 10%, to je hezké, nikde jsem se letmým pohledem nedočetl, kolik procent z jejich utility byznysu (vyjma renewables) tvoří ta voda. Trochu mě trápí, zda se z vody nestane postupem času více strategická surovina, kterou budou chtít státy držet ve svém vlastnictví (přišlo by mi to i logické). Ale jinak za mě taky dobrý na vstup a nejspíš po bližším zkoumání záložim pozici. Díky za tip.
z jejich reportu o revenue jsem to vyčetl takto (v milUSD):

Elektrika = 784
NatGas = 403
Voda = 131

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od StanikKolarik » 21 čer 2021 12:19

Daniel píše:
17 čer 2021 10:06
S tím souvisí - kolik držíte rezervu na případné investice v dipech nebo při větším propadu na burze?

Já už si asi tři roky říkám, že si nějakou významnější vytvořím, ale nakonec si vždycky vzpomenu na statistiky o časování trhu, a jakmile mám peníze na investici, tak něco koupím. Takže obvykle nemám investiční rezervu skoro žádnou a v případě propadů můžu někde sotva posbírat pár desítek tisíc, což mě loni v březnu docela zamrzelo :)

Jak to máte nastavené - máte třeba 10 procent portfolia jako rezervu, nebo nějakou fixní částku, např. 100k? Ptám se spíš dlouhodobých investorů, protože pokud někdo hodně traduje, pak to má asi jako na houpačce.
jelikož mám margin a aktivní pújčky, tak si držím na spořáku cca 5% jako rezervu na všechno možné
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od MiHons » 21 čer 2021 15:26

Daniel píše:
17 čer 2021 10:06
S tím souvisí - kolik držíte rezervu na případné investice v dipech nebo při větším propadu na burze?

Já už si asi tři roky říkám, že si nějakou významnější vytvořím, ale nakonec si vždycky vzpomenu na statistiky o časování trhu, a jakmile mám peníze na investici, tak něco koupím. Takže obvykle nemám investiční rezervu skoro žádnou a v případě propadů můžu někde sotva posbírat pár desítek tisíc, což mě loni v březnu docela zamrzelo :)

Jak to máte nastavené - máte třeba 10 procent portfolia jako rezervu, nebo nějakou fixní částku, např. 100k? Ptám se spíš dlouhodobých investorů, protože pokud někdo hodně traduje, pak to má asi jako na houpačce.
Držím roční spotřebu, tudíž si každý rok přepočítám kolik za rok utratím za standardní věci a navýším polštář, dále nyní držím cash pro zálohu na případný nákup nemovitosti, nicméně pokud by přišel nějaký výrazný propad jako např. loni při Coroně tak bych se nebál tam část těchto financí poslat a naředit akcie, ale to by musela přijít pořádná korekce, jinak investuji do akcií pravidelně měsíčně z úspor + reinvestice dividend. Takže nyní mám v akciích momentálně asi jen 10%.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Marek » 21 čer 2021 16:07

nakup:
pfizer (pfe) @ $39
jp morgan (jpm) @ 150

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Martin » 22 čer 2021 13:06

Cash - mame vic cashe na sporakach, nez v akciich, ale jsem rad, ze jsem manzelku alespon presvedcil pro nakupy akcii. Nejsme pro davat vse do akcii.
Mam v Lynxu dolary, cekam na zhoupnuti u watchlistu.
Budu ale resit jinou vec, zrusil jsem penzijko (moje+ prispevky zamestnavatele, taky zhodnoceni, tedy jestli do te doby nebude velky propad). Penize bych stejne do duchodu nevidel, tak premyslim, jestli penize prevest na dolary a pockat na nejaky propad cen a nekupovat hned na maximech. Nebo koupit "jistoty" i s momentalne mensim DY a vyssi cenou a pripadne v budoucnu naredit.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od MiHons » 24 čer 2021 10:56

Tak bohužel včera večer nemilá zpráva pro akcionáře O2.

"Překonání 90% hranice otevírá cestu k vytěsnění minoritních akcionářů.

PPF oznámila záměr o nabytí více než 90% podílu po včerejším uzavření trhu."

Akcie s krásný dividendovým výnosem 9,13% bude vykoupena PPFkou, budu se muset poohlédnout jinde v Evropě po něčem podobném v telekomunikacích, jestli vůbec je nějaká solidní náhrada. PPF vykoupí akcie za cenu 264 kč co jsem našel, tudíž budu realizovat i slušný zisk, ale netěší mě to.

Radek
Začátečník
Příspěvky: 6
Registrován: 25 úno 2020 20:47

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Radek » 24 čer 2021 14:23

Můžeš se zkusit podívat na španělskou Telefónicu S.A. (TEF.MC)

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od VSbrok » 25 čer 2021 01:38

https://www.kurzy.cz/zpravy/599135-skup ... 264-korun/

https://www.kurzy.cz/zpravy/599193-podi ... akcionaru/

Ani se o tom nezmiňujte, pěkně mě PPF poslední dobou s*r* :evil: :?
Za chvíli ještě sežerou Monetu. Teď se nádherně odkopali a ukázali co se stane až budou mít 51%.

A pak můžeme na investování v Kč zapomenou úplně, bo tu zůstane co? KB a ČEZ a to je vše ... dvě firmy, nic víc, děsný.

Žádná vláda o investování nechce slyšet, bo pak by museli přiznat, že se o cizi peníze neumí starat a hlavně by ovečky pochopily, že to ti páni s důchody opravdu nemyslí v jejich prospěch :evil:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Marek » 25 čer 2021 09:20

proste zaprdena ceska bcpp, no, nejaka banda si uprdne, ze neco "velkeho" dostane z burzy a taky se tak stane, a ze 4 dividendovych firem na trhu jsou tak razem 3... resenim je najit alespon trochu podobne vynosnou alternativu na poradnych burzach, treba IRM, a mit na delsi dobu klid od reseni ceskeho sverazu :)

Zamčeno