Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od bulinak » 06 led 2021 08:06

Ještě čekám na LMT, GD i NOC :-)
Stavím zoo.

Michael
Začátečník
Příspěvky: 113
Registrován: 17 úno 2020 14:47

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Michael » 06 led 2021 08:15

bulinak píše:
06 led 2021 08:06
Ještě čekám na LMT, GD i NOC :-)

LMT kde na Fio ? Lynx Degiro LMT GD mi koupit nejde.
Fio : ČEZ, KB, Moneta, O2, LMT
Lynx : AAPL,ABBV, ADP, BABA, CSCO,HAS, IBM, IRM, KO, MMM, MO, NIO, NRZ, PFE, RDS.B, RTX, SLRC, SPG, T, VTRS, WPC, XOM

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Martin » 06 led 2021 08:28

Michael píše:
06 led 2021 08:15
bulinak píše:
06 led 2021 08:06
Ještě čekám na LMT, GD i NOC :-)

LMT kde na Fio ? Lynx Degiro LMT GD mi koupit nejde.
Ano na Fio...
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od bulinak » 06 led 2021 08:29

Já mám tastyworks...
Stavím zoo.

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Martin » 06 led 2021 11:48

Glueless píše:
05 led 2021 19:45
Investor007 píše:
05 led 2021 14:58
Nějaké zajímavé tipy při těch mini poklesech ze včerejška? Já přizobl opět LMT.
Já šel po CHL, ale ten skok (+10 %) na mě přišel o den dřív...
v noci jsem vzal NOC ;)
G.
A není ten DY 2% málo Antone....nebo proč jsi NOC bral??
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 668
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 31 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od czhunter » 06 led 2021 15:30

Marek píše:
31 pro 2020 17:45
Czhuntere, fakt, že tvoje filipínská žena nezná BMW, je investorsky směrodatný jako bradavky na kanci.

S tou čárou života mladé generace spekuluješ. Alergie zejm. astma nemají na "čáru života" v moderní civilizaci vliv (ledaže by při silných astm. záchvatech začaly silou Boží po cestě do špitálu hromadně bourat sanitky).

Jinak japonská auta jsou samozřejmě špička a jde o téměř samé civilní lidovky bez obřích ledvinek, třítunových SUV a obřích sedanů za €50k+ (ok, Japonci a Korejci je umí taky, ale nejsou tržní hybnou silou). Většina aut v JV Asii jsou ošklivé, ale spolehlivé kulaté Toyoty (Mitsubishi, Suzuki, Hondy, Mazdy, Dainhatsu, Hyu...) v základu za pár korun, ala naše Rapidy a Fabie.

Grafíčky nesouvisejících společností v minulosti fakt nejsou zárukou znalosti budoucí návratnosti investice do Disney a spol. Fakt je ten, že hodnotové investování dostává posledních 10+ let těžce na prdel. Snažím se portfolio utvářet tak, abych měl ca 50/50 balanc (tedy na každý DIS jeden Cardinal nebo Gilead). Protože nemám ani páru, jaký trend převládne dále a nehodlám to ani řešit.

Jinak díky za zajímavý příspěvek. Těšíme se na tvé vytipované firmy.
Promiň ale hrozně se pleteš. Další dekády budou patřit růstem populace i bohatsví Asii. Víc lidí vstoupí do střední třídy jen v Číně a Indii, než je celkem populace v Evropě a USA dohromady. Tudíž tyto trhy jsou naprosto klíčové pro automobilky. A moje pointa byla, že BMW v Asii téměř nikdo nezná a nebo maximálně viděli v TV a nemají k BMW žádnou loajalitu. Je jim jedno, zda si koupí BMW, Teslu, Mercedes nebo Toyotu.

Většina aut na Filipínách jsou krásné moderní pick-up a SUV vozy jako Toyota Hilux nebo nové sedany. Mají benzín pod 20 Kč, tak neřeší spotřebu a berou to na operativní leasing. Ošklivých a starých osobních aut je tam na silnici daleko méně, než v ČR. Nevím kde jsi byl, ale na Filipínách asi ne. BMW jsem za 2 roky na Filipínách neviděl ani jednou, přesto tam určitě jezdit budou, to nepopírám. Klidně si místo Filipín zajeď do Indie a udělej si tam průzkum, kolik lidí zná naše západní značky aut. Moc jich nebude.

S čárou života nespekuluji, já vždy používám jen fakta a oficiální předpovědi, ať už jde o cokoliv. Každou dekádu posledního století vzrostla očekávaná délka života o 2 roky až do roku 2010. Od té doby již neroste, či je pokles. Nikde jsem nepsal, že je to kvůli astma. Psal jsem, že spotřeba léků bude stále vyšší, tak jak stárne populace a stává se nemocnější, kvůli špatnému životnímu stylu a toxickému prostředí. To je nevyvratitelný fakt. Stačí se podívat na počet lidí s rakovinou, cukrovkou atd.

Hodnotové investování nedostává těžce na prdel. Možná jako celek. Ne však kvalitní firmy. Jinak bych nebyl 200-400% nahoře u spousty hodnotových akcií jen za loňský rok. Kam se hrabe Apple se 78% růstem oproti Viacomu, u kterého jsem 300% nahoře. Meredith corp jsem prodal již 4x pokaždé se 70-100% ziskem od března nebo 400% u HASI s 8% YOC. Nebo růstovka II-VI, kde jsem také 78% nahoře, ale růstem zisků za poslední roky, ne růstem násobků v mánii.

No a graf Disney také mám. A ten ukazuje, že naposled, když se Disney prodávalo za takto vysoké PE bylo 2001 a následovalo 10 let nulových zisků pro akcionáře Disney. Tedy kdo vydržel a neprodal, když akcie Disney byla 41% dole ještě 7 let poté. Graf také ukazuje, že i přes masivní růst zisků firmy v těchto letech 2001 až 2008, tak akcionář prostě nevydělal dlouhodobě nic, kvůli přeplacení. Chuck Carnevale tomu říká fake profits. Když cena akcie předběhne ziskovost. Protože jak studie historie akciového trhu ukázala, cena akcie v 91% případů v dlouhodobém horizontu sleduje ziskovost firmy a vrátí se k férové ceně. Také je zajímavé, že Disney má průměrnou hodnotu PE za posledních 15 let PE 17. Kdykoliv se prodávala nad PE 17, tak to byla vždy dlouhodobě špatná investice, bez ohledu na růst ziskovosti firmy.

Tady je analýza Disney od Fastgraph. Jmenuje se Disney, lesson on overvaluation. Chuck má jen 50 let zkušeností, ale snad alespoň nějaké znalosti má :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=Ww4_6Lq2Xk4&t=124s

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 668
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 31 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od czhunter » 06 led 2021 15:58

Vosa píše:
29 pro 2020 19:27
czhunter píše:
29 pro 2020 14:18
Microsoft také generoval reálné zisky po dot.com a rostl 12+% ročně. Přesto akcionáři byli 10 let v mínusu. A to se neprodával za 88 ročních zisků, jako Disney, ale o polovinu levněji. Takže i když Disney+ bude úspěch, tak stejnak z dnešní ceny dnešní akcionáři s největší pravděpodobností okrouhají. Nikdo neví, jak dlouho momentum vydrží, ale je třeba zvážit vybrání části zisků a investovat je někde lepé, než DIS s 1% Earnings Yield naznačujícím budoucí výnos na úrovni dluhopisu s úrokem 1%.

BMW se může nakupovat očima, ale 30% jejich zisků je v Číně a ta chce do 10 let jen EV. A v tomto segmentu nemůže BMW soupeřit ani s čínskými firmami natož s Teslou.
A já myslel, že nakupuješ jenom zlato :?: Dříve jsi prosazoval názor, že akcie jsou špatné :?: :!:
Konečně jsi změnil názor? :idea: Co už máš v portfoliu? :)
Nikdy jsem neřekl, že kupuji jen zlato, nebo že akcie jsou špatné.

V roce 2019 jsem tu psal a vysvětloval:
a) proč je zlato a stříbro extrémně podhodnocené a proč nabízí mnohem lepší výnos pro další roky, než akcie. Což jsem měl evidentně pravdu, jelikož stříbro bylo za $13 a dnes je za $27 a roste. Zlato bylo za $1300 a dnes kousek od $2000. Zlato mělo loni také vynikající rok a vedlo si velice dobře již 5 let v řadě. Také jsem vysvětloval, proč boháči a velcí investoři tohle vědí a nakoupili v roce 2019 nejvíce zlata za posledních 50 let a proč se většinou vyplatí tyto "smart money" sledovat a nějaké drahé kovy přikoupit.

b) také jsem upozorňoval, proč mít 100% v akciích není dobrý nápad a jaká to nese rizika. Většina bohatých lidí diverzifikuje do různých tříd aktiv. Proč tedy běžný investor toto nechápe a jede vabank, mi je záhadou. Vždyť i Graham doporučoval max 75% portfolia v akciích a optimum 50%. A Buffett je zase skoro 50% cash nebo cash equivalent s jeho BRK a byl také evidentně velice znepokojen vývojem v USA.

c) jsem upozorňoval na strukturální rizika spojená s dolarem založeným na dluhu, US ekonomikou založenou na stále větších deficitech a dluzích ve všech sektorech a rizikem masivních zpětných odkupů akcií na dluh, tolik typických pro minulé desetiletí. Evidentně jsem také nebyl daleko od pravdy, když M2 peněžní zásoba v USA musela být zvýšena o 25% jen za rok 2020, aby se zabránilo kolapsu finančního systému. Tedy dnes je o 25% více dolarů v oběhu a na účtech lidí u bank, než v roce 2019. Kupní síla našich dividend v dolarech tak poklesne zhruba o těch 25% a dolar devalvuje. Minimálně 1,5 bilionu dolarů bylo rozdáno zadarmo lidem, hedge fondům, městům čelícím bankrot a dalším. No a jelikož kurz dolaru neklesl ani vzdáleně o 25%, tak si klidně dovolím říci, že dolar je dnes dražší, než v roce 2019. Byť na papíře to vypadá jinak. Dolar klesl o 7% ke košíku ostatních měn, zatímco reálné zboží a aktiva, která si za dolar koupíte zdražila o desítky procent. Ať už jde o akcie, nemovitosti, drahé kovy či jiné materiály. Proto dividendy jsou krásná věc, pokud by nebyly vypláceny v dolarech.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 06 led 2021 18:55

Martin píše:
06 led 2021 11:48
Glueless píše:
05 led 2021 19:45
Investor007 píše:
05 led 2021 14:58
Nějaké zajímavé tipy při těch mini poklesech ze včerejška? Já přizobl opět LMT.
Já šel po CHL, ale ten skok (+10 %) na mě přišel o den dřív...
v noci jsem vzal NOC ;)
G.
A není ten DY 2% málo Antone....nebo proč jsi NOC bral??
Byla noc ;)
Mají všechno, co chci: je to silně krize+covid rezistentní, mají slibný růst (mají před zavedením nového stroje: B21), odráží se od resistance, levný fundament.

A ke všemu se nerad přidávám do těch nadopovaných "raket", co (podle mě) skončí jako silvestrovská rachejtle. Mnoho povyku, velká záře, rychlý vzlet a bum a ticho a tma...

Možná jsem mimo, ale čekám rotaci od rachejtlí k hodnotovému fundamentu. Momentum je z historie vždy dočasné, fundament vždy na delším horizontu vede.
G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 530
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Marek » 06 led 2021 21:10

Czhuntere, ja toho Disneye nakupoval v tvrdem covidu kolem $100 (ok urcite, na horsim kurzu czk/usd, nez je ted). Nynejsich prepalenych ca $175 tedy neni ma vstupni pozice. Dale firme verim a sleduju ji. A jestli ted par let vydela kulovy, nevadi, uz mi vydelala. Je to sympaticka akcie na predani detem a tak :lol:

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 141
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od JosephusMiller » 06 led 2021 21:22

Martin píše:
06 led 2021 08:28
Michael píše:
06 led 2021 08:15
bulinak píše:
06 led 2021 08:06
Ještě čekám na LMT, GD i NOC :-)

LMT kde na Fio ? Lynx Degiro LMT GD mi koupit nejde.
Ano na Fio...
Taky jsem o tom premyslel (nakup LMT na Fio) - ale ma to smysl, mit tam jen jeden USD titul? Az budou chodit divi v dolarech... co s nima? Prevod na czk? Nebo prevod (jak?) z Fia k jinemu brokerovi, kde bych mel vetsinu usd titulu?
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Zamčeno