Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 334
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Investor007 » 07 říj 2020 18:39

Stimulus bude vyšší - peníze pro FO.
Zdanění bude vyšší - peníze od PO = špatné pro trh.

Green deal bych nebral úplně jako jednostrannou minci. Ropáci se trochu zmátoří a hned dostanou další facku z druhé strany.

Kamarad
Začátečník
Příspěvky: 100
Registrován: 04 led 2020 14:22

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Kamarad » 07 říj 2020 21:59

Ondřej píše:
07 říj 2020 13:20
Kamarad píše:
07 říj 2020 13:00
StanikKolarik píše:
07 říj 2020 12:05
Mám vcelku svědění dokoupit ve slevě NYSE:SAN (jsem -51%) a XET:BTQ (jsem -42%), fundamenty jsou vcelku hezké, jenom tu divi mají pozastavenou, což má teď asi každý druhý, takže to přinejhorším vezmu jako růstovku...
a potřeboval bych to od někoho rozmluvit.
Santander jsem taky bral, rozmlouvat to tedy nebudu 🙂
A kdy?
Ondřeji, moc brzy. Naposledy teď v srpnu za 2€. Průměrná nákupka 3,18€ a jedna z mých těžce prodělečných akcií (společně se Shellkou). Obě budu muset výsedět, co už...
Dividendová kostra: ABBV, BTI, MO, SPG, CSCO, OHI, TD, RY, UGI, TSN, BMY, ENB
Ostatní divi: Santander, HII
Růstové: Unity Software (U)
Biotech: Hepion Pharma. (HEPA), Annovis Bio (ANVS), PDS Bio. Corp. (PDSB)

Kamarad
Začátečník
Příspěvky: 100
Registrován: 04 led 2020 14:22

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Kamarad » 07 říj 2020 22:47

Možná budu u širokého publika těžce v “hejtu”, ale vyjádřím se také k ekofašismu. I když chápu všeobecné rozčarování nad prozelenou politikou EU, hlavně když kvůli ní přicházímE o peníze, přece jenom se jedná, dle mého názoru, chvályhodný přístup.
K investicím lze přistupovat takto. Co je v současné době omezováno a nuceno k vývoji ekologičtejších variant (jako auta či zdroje energie), může mít v budoucnu výhodu pokročilejšího vývojového stupně. Tímto mám na mysli třeba Shell a jeho plán diverzifikace do obnovitelných zdrojů. Chtě nechtě to prostě bude čekat také kolegy z USA. Čím dříve to budeme mít za sebou, tím lépe. Jak z ekologického, tak investičního hlediska.
Mediální obraz ekologické katastrofy, který se rýsuje v ne až tak daleké budoucnosti, je čím dál hlasitější. Stačí se podívat na nejnovější dokument Davida Attenborougha (vřele doporučuji).
Je jasné, že útlum neekologických firem nebude diskrétní, ale spojitý s různými výkyvy. Firmy, které se tomuto trendu nebudou schopny přizpůsobit, prostě budou mizet (a za mě je to jedině dobře).
Z morálního hlediska je to dle mého mnohem horší. Můžeme se tady bavit o teplotních cyklech planety jako celku a zamést emise CO2 pod koberec. Budiž. Nikdo ale nemůže popřít úbytek pralesů, díky kterým dochází k obohacování vzduchu kyslíkem. To, že je v moři více plastu než ryb a v podstatě jakoukoli mořskou rybu jíme s mikročásticemi, které úplně jíst asi nechceme. Úbytek biodiverzity, díky které fungují potravinové řetězce, na kterých stojí v podstatě celá existence.
Je zajímavé, jak některým lidem vadí investice do tabákových firem, které zabijí ročně X milionů lidí a není jim proti srsti investovat do firem, které ohrožují holou obyvatelnost naší planety a tím celou naši existenci.
Tím se nesnažím nikomu nic vyčítat, chraň bůh, jen se snažím nastavit zrcadlo.
Dividendová kostra: ABBV, BTI, MO, SPG, CSCO, OHI, TD, RY, UGI, TSN, BMY, ENB
Ostatní divi: Santander, HII
Růstové: Unity Software (U)
Biotech: Hepion Pharma. (HEPA), Annovis Bio (ANVS), PDS Bio. Corp. (PDSB)

bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 151
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od bigusdykus » 07 říj 2020 22:55

Kamarad píše:
07 říj 2020 21:59
Ondřeji, moc brzy. Naposledy teď v srpnu za 2€. Průměrná nákupka 3,18€ a jedna z mých těžce prodělečných akcií (společně se Shellkou). Obě budu muset výsedět, co už...
Bude důležité, jestli takto velká Evropská banka může zkrachovat. Pokud k tomu dojde, neumím si představit, jaké následky to bude mít. Když si vzpomenu, jaké následky měla/má finanční nepohoda v Řecku, tak nevím co se stane u pádu (nebo u dlouhodobých problémů) banky, která má přesah EU.
ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

Kamarad
Začátečník
Příspěvky: 100
Registrován: 04 led 2020 14:22

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Kamarad » 07 říj 2020 23:10

bigusdykus píše:
07 říj 2020 22:55
Kamarad píše:
07 říj 2020 21:59
Ondřeji, moc brzy. Naposledy teď v srpnu za 2€. Průměrná nákupka 3,18€ a jedna z mých těžce prodělečných akcií (společně se Shellkou). Obě budu muset výsedět, co už...
Bude důležité, jestli takto velká Evropská banka může zkrachovat. Pokud k tomu dojde, neumím si představit, jaké následky to bude mít. Když si vzpomenu, jaké následky měla/má finanční nepohoda v Řecku, tak nevím co se stane u pádu (nebo u dlouhodobých problémů) banky, která má přesah EU.
A že je ten přesah opravdu podstatný. Stačí se podívat na koláčový graf ve výročních zprávách... Zrovna tohle bych viděl spíše jako plus, vzhledem k růstové tendenci třeba jižní ameriky.
Dividendová kostra: ABBV, BTI, MO, SPG, CSCO, OHI, TD, RY, UGI, TSN, BMY, ENB
Ostatní divi: Santander, HII
Růstové: Unity Software (U)
Biotech: Hepion Pharma. (HEPA), Annovis Bio (ANVS), PDS Bio. Corp. (PDSB)

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Ondřej » 07 říj 2020 23:34

Kamarad píše:
07 říj 2020 21:59
Ondřej píše:
07 říj 2020 13:20
Kamarad píše:
07 říj 2020 13:00


Santander jsem taky bral, rozmlouvat to tedy nebudu 🙂
A kdy?
Ondřeji, moc brzy. Naposledy teď v srpnu za 2€. Průměrná nákupka 3,18€ a jedna z mých těžce prodělečných akcií (společně se Shellkou). Obě budu muset výsedět, co už...
Já mám nákupku 4,66$ jako adr. Stejně špatně jsem na tom s Shell a XOM. Vidím to na průměrování ceny a po tom co budu kapitálově na nule pustím to do světa. To že budu kapitálově na nule neznamená, že jsme prodělal, inkasované dividendy za 8 let nejsou zanedbatelné.

bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 151
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od bigusdykus » 07 říj 2020 23:45

Samozřejmě za předpokladu, že i se započtěním dividend to bude někdy nula...
ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 520
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Marek » 08 říj 2020 00:27

Kamarad: to co ty v blede modrem jsem psal jeste obsahleji o 2 stranky zpet, ale bylo to prespamovano klasickyma mistnima kravinama o Trumpovi, chytani nozu u Santanderu apod. Mozna si to dohledej.

Tabak a covid naopak pomahaji drzet lidstvo trochu na uzde. Zpetne vubec nechapu, proc je na vsechny minule valky, mory apod. nahlizeno s takovym odporem. Nebyt jich, jiz se zde davno nevejdeme, a pokrok by pravdepodobne byl pomalejsi.

Zelena temata (likvidace starych skod, zachrana ekosystemu, udrzitelna expanze, renewables) bude zasadni tema 21. stoleti, to je proste dany momentalnim stavem planety. Vsechny velke firmy se budou chte nechte muset prizpusobit, jinak se stane "sbohem a diky za vsechny ty divi, posledni zhasne."

Klicova temata budou: obnovitelne zdroje a velmi setrna vyroba vseho, setrny pohyb po planete, setrne bydleni. Do udrzby ekosystemu podle mne zasahne robotika. Celkove se to uzce provaze s pokrokem v IT (+ robotikou, nanotechnologiemi, drony apd.)

Doufam, ze se ten Attenboroughuv zaverecny dokumentarni opus stane viralnim a bude to takovy budicek pro svet, ale asi se mylim.


Drmla: nevsiml jsem si ze by uz bylo po volbach. Nevsiml jsem si ze by Trump jiz prohral.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 520
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Marek » 08 říj 2020 00:47

Kamarad: predpokladam, ze se uz behem tohoto stoleti stane zhruba nasledujici

• postupny uplny prechod na udrzitelne zdroje energie tam, kde to lidstvu technologie dovoli

• maximalizace vynosu pudy (ztrata vetsiho nezli nutneho kusu zemske souse na nakrmeni lidi je z hlediska ostatnich zivocichu naprostym luxusem, ktery si jednou nebudeme moci dovolit): pestovani plodin ve spec. sklenicich, maximalizace vynosu plodin, patrove pestitelstvi ala vyskove budovy - to myslim jiz leckde na svete umi)

• podpora vseho bio-, homemade atd., podpora setrnych malozemedelcu (ziji vic v souladu s prirodou)

• razantni omezeni hypotek v mistech jako je prelidnena EU, krademe % prostor prirode (tedy pozemky jeste vice vystreli), rozvijet se jeste chvili da do vzduchu, nebo do hliny, ale v CR urcite uz dlouho dne po rovine

• prechod veskere dopravy na neskodny pohon (dnes jsme s elektromobily totalne v zarodku, kdy snad porad neni objektivne jasne, jestli jsme doopravdy setrnejsi, ale postupna cesta to urcite je)... tohle ale neni zcela primarni problem planety, a dal by se jeste chvili "odkladat"

• kontrolovana revitalizovatelna tezba v autochtonnich lesich na planete (zasadni je v tropech), v budoucnu snad pomoci dronu (zadne akce palma olejna neprichazeji v uvahu, zde urcite budou vyhrocene konflikty bananovych republik vs. G7 apod.)

• bude opravdu orisek, popasovat se s nadale tajicimi ledovci v SL oceanu, rozpinajicimi se velkymi poustemi, hlavne v africe = vice imigrace

• ve 20. polovine 21. stoleti podle mne v nasich zemepisnych sirkach po cele zemi (vyspely pas usa-kanada-eu) uradovat roboti udrzbari, udrzujici padle ekosystemy po nasich predcich (eutrofizace, sukcese, landscape abandonment atp.), v CR jsme na to ted leckde najali shetlandske pony, ale ti jsou preci jen zcela zivi a jsou s tim problemy... tito roboti budou jednou suplovat praci velkych herbivoru (ktere jsme v CR vymlatili tusim uz ve 13. stoleti)

• oceany: regulace vylovu ryb, hodne do budoucna kompletni zakaz tezby problemovych latek jako je ropa v hloubkovych vrtech na mori, vcetne omezeni prepravy (?)... zde spise strilim, oceanum vubec nerozumim... nekdo bude muset vyresit vsechny ty plasty v oceanech

• ropa, uhli, plasty, freony uplne pryc

• dalsi stoleti: expanze mimo planetu zemi - to by byl naprosty triumf a lidstvo by se stalo o 50% mene vyhladitelnym :)

Jako obvykle v kapitalismu, to vse bude pod kontrolou velkych spolecnosti (novych/stavajicich transformovanych/prave se rozicich) - budoucich nifty fifty ci faangu, ktere nejprve pojedou na vlne dobreho vibe a nadseni, a pote budou podlozeny zisky

Tedy je nasim moralnim ukolem, i ukolem z hlediska predani naseho akumulovaneho kapitalu dalsim generacim nejlepe vlastni krve, budovat a predat portfolio s vedomim teto transformace

edit: ad baterie a elektropohon: ecce, clovek mini, Kazda meni :)
to jsou ty postupne krucky
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/bateri ... zpravy_mls?

Drmla
Začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: 14 črc 2020 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Drmla » 08 říj 2020 02:00

Nepsal jsem, že Trump už prohrál, ani že volby už skončily. Ale že se počítá s vítězstvím Bidena se všemi konsekvencemi.

Jinak v hodně bodech následujícího vývoje s tebou souhlasím. Ale obecně nesouhlasím s nutností bojovat proti něčemu tak přirozenému a přírodnímu, jako je změna klimatu. Nicméně se to dít bude, to zase ano. Je to už nový konsenzus, možná náboženství a s tím nic a nikdo nehne, neboť by byl upálen.

Zamčeno