Povídání o všem možném a nemožném..

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 189
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Ladislav » 30 dub 2022 11:55

''Pamatuji dobu, kdy tam pred 7-6 lety byla spousta lidi, ale diky Ladislavovi tam vsichni prestali chodit''
Napsal známý investor Bill Nygren

Proč nepíšou lidé nic na forum.nr1a.com ?
To má mnoho různých důvodů. Někdo bojuje v Ukrajině. Někdo zemřel na Korona virus.
Někdo dostal tuberu a jako tuberák publikuje své vědomosti jen na Youtube, protože když bude mít 1.000 diváků a celkové sledování 4.000 hodin ročně, pak mu pošle Youtube pár dolarů.
No a ti, kdo měli otázky na forum.nr1a.com, už dnes všechno ví a už se nemusí ptát.

:) Já už mám dnes taky muj vlastní kanál na Youtube. Ale asi nikdy nedostanu ani dolar od Youtube.
Já nechci publikovat žádná videa se senzačním titulem česky, anglicky, německy ani španělsky.
Já bych si jen rád vypůjčil cizí, anglicky mluvící videa s málo populárním titulem, jako je ''Value Investing'' nebo ''Crash 2000-2003''.
:)
Naposledy upravil(a) Ladislav dne 30 dub 2022 12:16, celkem upraveno 4 x.
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea:

zajic
Začátečník
Příspěvky: 47
Registrován: 18 kvě 2021 14:12
Has thanked: 2 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od zajic » 09 kvě 2022 22:56

Tak dneska jsem mrknul na stav portfólia a vidím pěkný výplach :o

rizek95
Začátečník
Příspěvky: 19
Registrován: 30 říj 2020 15:11

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od rizek95 » 10 kvě 2022 11:18

Tak zatím je ten výplach malej, chtělo by to víc

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od VSbrok » 15 kvě 2022 07:20

zajic píše:
09 kvě 2022 22:56
Tak dneska jsem mrknul na stav portfólia a vidím pěkný výplach :o
berto tak, že dolů jíž můžeme, ale nahoru musíme ;)
Moje ptf během minulého týdne odepsalo několik tisíc dolarů, ale v pátek zas šup zpět, takže co 4 dny ztratilo, tak v pátek zas nabralo :arrow: neřeším.
Spíš mi vadí, že jsem bez peněz a nemohl jsem za ty nizké ceny přikoupit :?
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Martin » 15 kvě 2022 11:07

VSbrok píše:
15 kvě 2022 07:20
zajic píše:
09 kvě 2022 22:56
Tak dneska jsem mrknul na stav portfólia a vidím pěkný výplach :o
berto tak, že dolů jíž můžeme, ale nahoru musíme ;)
Moje ptf během minulého týdne odepsalo několik tisíc dolarů, ale v pátek zas šup zpět, takže co 4 dny ztratilo, tak v pátek zas nabralo :arrow: neřeším.
Spíš mi vadí, že jsem bez peněz a nemohl jsem za ty nizké ceny přikoupit :?
Ja tyhle kratky propady vubec nechytam, vzdycky cekam,ze to dalsi den pujde jeste niz nebo to poleti hodne.
Dolary mam...
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od VSbrok » 19 kvě 2022 09:01

Já tohle už naprosto přestal sledovat a nakupuju, když mám prachy a cena se mi líbí ... jinak bych nekoupil nikdy nic.
Včera, před ex-divi, jsem bral SLRC a večer slítlo o dolar ... no a co ... 12,5% čistýho letos přistane doma, takže těch cca 20 dolarů mi diviny více než vynahradí.
Bych jinak celej den nedělal nic jinýho, než se litoval, že jsem koupil moc draho, nebo že jsem nestihl nakoupit dno ... fakt to nemá cenu řešit.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Glueless » 19 kvě 2022 11:57

VSbrok píše:
19 kvě 2022 09:01
Já tohle už naprosto přestal sledovat a nakupuju, když mám prachy
Bych jinak celej den nedělal nic jinýho, než se litoval, že jsem koupil moc draho, nebo že jsem nestihl nakoupit dno ... fakt to nemá cenu řešit.
jj, já z podobného důvodu migroval původně z Fio do Lynx a pak IB. Ty nižší náklady na transakci fakt poznáš po pár letech. Já si je vždycky uvědomím při daňovém, kdy to tam píšu :-)

Další výhoda je, že můžeš kupovat častěji, průměrovat si cenu a využívat více příležitostí.
Já si skládám takové svoje ETFka. Zaměříš se na sektor, vybereš, co chceš mít a přidáváš po kapkách.

A poslední výhoda když už dělám neplacenou reklamu IB ;) jsou připisování necelých akcií. Kolik já už prodělal u Fio za spin-off a mergery a různé odštěpené akcie! Fio jsou v tomto zloději :!: , IB připisuje zdarma a přesný poměr štěpení.

Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od czhunter » 19 kvě 2022 15:18

Já mám jen 4 prodeje za 3 roky, tedy náklady za transakce fakt nepoznám. To je $4 za prodej za 3 roky. Taky neprodávám dříve, než za 3 roky držení. Neplatím tak nic na dani, jako miliardáři v USA. Když už něco prodám dříve, tak je to ve 100% akcie, kde se změnila situace a teze, pro kterou jsem to koupil už neplatí. A stejnak se u těch 4 prodejů ukázalo, že cena akcie se vzpamatovala i tak. Ale prodeje nelituji, investoval jsem to hned jinde a vydělal ještě více. I přes to, že mám minimum transakcí a vlastně jen nakupuji, tak výnos za 3 roky je 24% ročně. Jak se říká, čím více se obchoduje, tím méně se dlouhodobě vydělá a akorát to stojí čas a nervy.

Průměrování ceny a kupování častěji jsem zavrhl již dávno. Jelikož většina výprodejů trvá jen několik málo týdnů, nebo dokonce dní, tak kupuji max na dvakrát. A to klidně i na margin a pak to doplácím po nákupu. Když jsem dělal malé nákupy a průměroval, pak situace v 80% případů vypadala následovně - koupil jsem startovní pozici a do dalšího měsíce již akcie o 15% nahoře a já skončil s několika pozicemi za zlomek mé žádané cílové pozice. Pozice akorát pro zlost, jelikož jsou vzhledem k portfoliu bezvýznamné.

Třeba 2 měsíce zpátky jsem koupil startovní pozici u utility UGI Group a akcie je od té doby 16% nahoře a už není zajímavá na dokončení pozice. Mít v tom pár stovek, tak mě to akorát naštve, proto jsem koupil rovnou za $3000, tedy půlku pozice. Sice mě štve, že nemám 100% pozice, ale i tak alespoň 50% pozice.

A pokud se po mém nákupu akcie propadne ještě více (do týdne po nákupu, jak to bývá u mě v 90% případů) :lol: , tak dokoupím za dalších $3000 a pozici dokončím. No a pokud se akcie ještě i tak propadne do nějakých absurdních hodnot o dalších řekněme 10%, pak udělám třetí nákup za $3000 a pozici nadsadím o polovinu. To jsem udělal například loni u Bristol Myers, kdy trh si asi něco šlehnul a nechat akcii vyklesat až na $52. To samé Merck. Při propadu k $71 jsem koupil celou pozici. Kdybych čekal a průměroval, tak akcie vylítla na $85 a už bych nekoupil a měl bych paskvil malou pozici.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od JosephusMiller » 15 čer 2022 17:06

Ahoj,

na jak dlouho a jak hluboko (nebo jestli vůbec) očekáváte rudou klesající tendenci? Aka příležitost k nákupům....
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 189
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Ladislav » 17 čer 2022 08:52

''' Jak dlouho a jak hluboko očekáváte rudou klesající tendenci? Aka příležitost k nákupům? '''

Akcie by mohly klesat v USA tak dlouho, dokud bude FED zvyšovat úrok. Asi do konce roku 2023.
Krach amerických indexů může být podobný, jako v letech 2000-2002, kdy klesl Nasdaq 100 -83%,
Dow Jones -38 %, S&P 500 -49 %.
Známé akcie v krachu a jejich mínus od maxima do 15.6.2022 :idea:
Adobe -47 %, Alphabet -30 %, Amazon -47 %, AMD -48 %, Apple -29 %, Applied Materials -43 %, ASML -45 %,
Block -78 %, Coca Cola -11 % :( , Intuit -50 %, Intuitive Surgical -48 %, Lam Research -39 %, Microsoft -30 %,
Netflix -77 %, Nvidia -52 %, Palantir -82 %, Paypal -77 %, ServiceNow -40 %, Tesla -47 %, Visa -25 %,
ARK Innovation ETF -77 %, Nasdaq 100 -32 %.
Coca-Cola klesla zatim jen 11 % a do roku 2024 by měla být 66 % pod maximem.
Dnes je akcie 3x předražená s P/B 10,3 a P/S 6,4.

Krach akcií v Kanadě, západní Evropě, Japonsku, Austrálii může mít jinou dobu trvání
a jinou dobu zvyšování úroků jejich centrálních bank.

Ve velkém krachu drahých akcií 2021-2024 bude každý měsíc veliká radost z akcií,
když má každá akcie dividendový výnos nad 5 %.
Já kupuju letos největší farmácii Japonska s dividendou 5 % a druhé největší doly v Austrálii
s dividendou 9 %.
:arrow: Je vhodné kupovat 2022-2023 jen akcie s P/B pod 3, P/S pod 3, s dividendou nad 3 %. :idea:
Akcie které jsem koupil před 10 lety s dividendou 3 %, mají dnes dividendový výnos 7 % čistého,
díky růstu dividend.
Bez dividend bude veliká nuda s akciemi, když budou 20 let pod vrcholem z ledna 2022.
Ale já mám jen akcie s dividendou 3 % až 10 %.
.
Crash-buy-sell.jpg
Crash-buy-sell.jpg (49.56 KiB) Zobrazeno 1080 x
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea:

Odpovědět