Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Jakub
Začátečník
Příspěvky: 138
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 17 dub 2022 00:25

Tržní hodnota je vždy na nějakém potvrzení transakce. Přinejhorším se pak dá vycházet z nějakého výpisu účtu ke dni uzavření transakce (nebo dni následujícím).

Pamatovat si to není potřeba, stačí si to poznamenat do nějaké evidence, kterou je skoro nezbytné si vést. Případná kontrola z finančáku by totiž na nějaké "vzpomínám si, že to bylo tak a tak" asi moc nedala.

A ano, někdy vznikne ztráta, kterou si proti minulým ziskům nezapočítáš. To je holt realita investování jako fyzická osoba - zisky občane řádně zdaň, a ztráty si strč za klobouk.

kraken
Začátečník
Příspěvky: 15
Registrován: 20 čer 2019 22:17

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od kraken » 17 dub 2022 08:19

Doplatek za spinoff dáte do tabulky dividendy? nebo přehled prodeje ? pro obojí se nabízí zdůvodnění

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 138
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 17 dub 2022 12:30

Já do dividend.

kraken
Začátečník
Příspěvky: 15
Registrován: 20 čer 2019 22:17

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od kraken » 17 dub 2022 13:41

tak jo, jinak ale platí zásada, že na získané akcie po spinoffu připsané k datu na investiční účet , že když se na tyto akcie 3 roky nesáhne, pak se ev. prodej nedaní- t.j. xx duben 2025,tedy pokud se nezmění zákon, že ..
.bohužel se spinoffy staly modní záležitostí a letos mne čekají další

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 138
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 17 dub 2022 15:30

Tak samozřejmě, časový test platí pro všechny akcie, jedno jakým způsobem byly nabyty.

V případě spin-offu bych ale šel ještě dál, a časový test bych počítal už od nákupu původních akcií před splitem. Američani to tak mají, alespoň tedy v případě T.

Místní finančák může mít samozřejmě jiný názor. Bude pak na mě přesvědčit je o tom, že svůj podíl na společnosti WB jsem nabyl třeba už v roce 2020 (nákupem akcií T), takže když ho prodám v roce 2024 (tou dobou už reprezentovaný tickerem WBD), splnil jsem časový test.

zajic
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 18 kvě 2021 14:12
Has thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od zajic » 17 dub 2022 16:13

Já to beru tak, že jsem prostě jakoby nakoupil akcie za 0 a platí pro ně to co pro ostatní akcie. Když prodám zdaním (prodej-nákup), a protože je nákup 0, tak daním celý příjem z prodeje. Když budu držet více než 3 roky, nedaním. Časový test platí od nabytí těchto nových akcií, ikdyž jsem kapitál vpodstatě držel dýl. Takže jo je to prostě jakoby nová akcie koupená za 0.

Jinak jsem si všimnul, že Degiro ve výkaze na poslední straně u flatex účtu píše:
Vezměte prosím na vědomí, že je Vaší odpovědností informovat místní daňové úřady o Vašem flatexovém hotovostním účtu,
což zahrnuje i jeho uvedení ve Vašem přiznání k dani z příjmu.
Co tím jako myslí? Mám tam několik EUR Celkový zaplacený úrok a 0 EUR Celkový přijatý úrok. Tzn. že jsem několik EUR v mínusu a tím pádem to nemusím nijak řešit, až kdyby mi nějaký úrok připsali (přijatý by byl větší než 0). Nevím tedy proč bych to měl uvádět v daňovém přiznání. Nebo si snad můžu snížit základ daně z kapitálového majetku o zaplacené úroky na flatex účtu?

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 138
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 17 dub 2022 16:36

Je to jen obecná poznámka upozorňující na to, že pro klienty může vyplývat nějaká oznamovací povinnost, příp. také povinnost zdanit případné příjmy.

Pokud jsi tam v mínusu, tak bych to neřešil.

Snížit základ daně si o zaplacené úroky obecně nelze.

zajic
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 18 kvě 2021 14:12
Has thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od zajic » 17 dub 2022 17:08

Jo, nebudu to řešit. Jinak ten zaplacený úrok je stejně nějaký divný, vůbec neodpovídá součtu úroků z výpisů flatex účtu za jednotlivé měsíce. Takže vůbec nevím jak na to zase Degiro přislo.

zajic
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 18 kvě 2021 14:12
Has thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od zajic » 17 dub 2022 21:08

Ještě jsem zjistil jednu věc - Philips koupil BioTelemetry. Myslel jsem, že je to pro mě prostý prodej akcií BioTelemetry, tedy, že si poznačím prodej a odečtu výdaje, ale! Prodej jsem neuskutečnil a jak se na to dívám zblízka, tak Degiro zalogovalo tuto událost jako
Korporátní akce hotovostní vypořádání akcie
Delisting: Prodej BIOTELEMETRY INC.
A jak čtu philips completes the acquisition of biotelemetry inc kde píšou:
As a result of the merger, all remaining BioTelemetry shares were converted into the right to receive USD 72.00 per share in cash, without interest, less any applicable withholding taxes.
a tak přemýšlím jestli si vůbec můžu odečít předešlé nákupy jako výdaje. Jestli to vlastně není kapitálový příjem (počet akcií x $72) a tím pádem jestli to náhodou nepatří do §8 a je to zdaněné srážkovou daní a vlastně nemusím dělat vůbec nic jak píšou "less any applicable withholding taxes.".

Jak jste přip. akvizice řešili vy?

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 138
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 17 dub 2022 21:32

Když si najdeš definici příjmu z kapitálového majetku s nějakými příklady, zjistíš, že mají jedno společné: ta věc, která vynese investorovi nějaký ten příjem, nezmizí. Takový příjem je často opakovaný.

Ty asi nebudeš dostávat $72 za akcii periodicky, ne?

Naopak, celou operaci docela dobře vystihuje § 10, odst. 1b)
"Ostatními příjmy, při kterých dochází ke zvýšení majetku, pokud nejde o příjmy podle § 6 až 9, jsou zejména
...
příjmy z úplatného převodu ... cenného papíru"


Došlo ke směně BioTelemetry za cash? Došlo. Že jsi k tomu nedal pokyn, no tam vůbec nesejde.

---

TL;DR:
Jedná se o prodej, daní se podle § 10, prostředky na nákup si dáš do nákladů.

Odpovědět