Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Martin » 12 bře 2020 11:13

Pavel píše:
14 úno 2020 09:29
Cyberguy píše:
13 úno 2020 22:50
:-) pobavila mne ta formulace "mé paní na FÚ". Vrtalo mi hlavou, jestli to je tvá paní, nebo paní z FÚ ke které spadáš. Ale poslední věta to vysvětluje dostatečně. V každém případě je to od tvé paní z FÚ fajn.
Taky mám svou paní na FÚ a vždy za ní zajdu 8-) Je to taková symbióza - ona je ráda, že se mě může na cokoli z přiznání zeptat a nechat si to vysvětlit a já ji umožním rychle se mého přiznání "zbavit" a neřešit ho následným zdlouhavým kontrolováním. Může se tak věnovat dalším "klientům".
Tak jsem dopadl jako sedlák...."mé" paní na FÚ jsem poslal předvyplněný formulář přiznání, doklady k tomu (příjmy, školka a Lynx). Dnes jsem jí volal a řekla mi, že si musím zajít za účetní, že nemá kapacity na to, aby to se mnou řešila. Má toho strašně moc.....tak a jsem v ...
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Andrej
Pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: 20 čer 2019 22:07

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Andrej » 16 bře 2020 14:48

Keďže je situácia taká rôzna + je povolený odklad podania DAP o 3 mesiace, tak som sa skontaktoval so "svojou" pani. Vypĺňal som DAP prvýkrát sám, hlavne za podpory miestnych článkov (vďaka minajro) a všetko bolo správne. Takže ešte raz vďaka za pomoc a hlavne za skvelé články.
SPM: /viewtopic.php?f=12&t=524
ETF: IWDA
Technology: INTC | CSCO | T | IRM
Consumer Goods: MO
Financial: WFC | NRZ | O
BDC: MAIN
Utilities: PPL
Industrials: RTX | MMM
Healthcare: ABBV | PFE | JNJ
Basic Materials: RDS.B | XOM

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 19 bře 2020 10:49

@Sumo.cz:
Tabulka SEZNAM přímo v datovém podání přiznání FÚ (systém ADIS EPO na www.daneelektronicky.cz) je z principu navržena především pro zahraniční příjmy místní, neboli pro ty Čechy, co v zahraniční podnikají či pracují, MAJÍ tedy potvrzení od tamního FÚ (což je ta identifikační adresa, NE adresa brokera) a hlavně mají shodu měny se státem (tedy práce v Anglii=mzda/příjem v GBP atd.). Ani jedno z toho pro nás, divi investory, neplatí, proto pro nás je tabulka SEZNAM z EPO nepoužitelná (více měn z jednoho státu, reportování měny třeba už přímo v CZK jako u Degiro atd., potvrzení ne od daného FÚ, ale divi report od brokera...). Sám jsem ji dřív vyplňoval tak jak uvádí Ondřej, teď vesměs podobně, akorát tam ty částky (vše v CZK) píšu pro případ, že by systémy, které používají na FÚ, umožňovaly import dat z té jejich tabulky.
Ostatně má prezentace na bžeznovém setkání investorů (které jsme stihli hezky před rozvojem Covid-19) toto hezky ukazovala, a tímto ji zveřejňuji i zde (je tam vidět i struktura mé tabulky SEZNAM v podobě, jak ji jako Excel podávám na FÚ). Data této prezentace vychází ze seriálu Investor a daně, který jsem pro tento web sestavil v roce 2017 (od té doby ale u těch 2 investorských daních změny nejsou). Je třeba ale mít na paměti, že NEpracuji jako daňař ani nic podobného (ti co mě znají ze setkání, tak vědí). Takže reklamace, pokud by FÚ protestoval, nepřijímám :). Stejně tak prezentaci raději nešiřte, aby to někdo neznalý nebral právě jako oficiální odborný dokument někoho z FÚ či daňařů. Můj FÚ na Praze 9 nicméně námitky nemá už několik let.
Tedy prezentace zde: http://minar.josef.sweb.cz/dane/p2020.pdf
A na to navazuje příklad vyplněného přiznání, u něhož je výsledek z tabulky SEZNAM v prezentaci uvedené použit pro zápočty zahr. daně i pro daň dle paragrafu 8 samotnou (vše náhodná data, za rok 2016, ale to je od té doby stejné): http://minar.josef.sweb.cz/dane/DPFO.pdf

Jinak já jsem více činný na fóru pana Ladislava (nějak se neumím naklonovat :)), takže větší šance mě "zastihnout" je tam. I když i sem někdy mohu zajít, ale nechci u netu trávit zase až tolik času :)

Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 189
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Ladislav » 09 črc 2020 17:56

Jeden člověk dostal dopis od daňového úřadu:

''Podle kontrolního materiálu jste od 2015 do 2017 převáděl peníze z rakouského bankovního konta
na zahraniční bankovní konto. Z daňových prohlášení toto obchodní spojení není vidět.
Prosím vysvětlete původ těchto peněz a dokažte podklady zdanění těchto peněz!"

Co má ten člověk daňovému úřadu odpovědět?
Snad tohle:
''O žádném převádění peněz z Rakouska do ciziny nevím.
Jestli máte o tom podklady, napište mi prosím, který den bylo převedeno kolik peněz, na jaké konto, v které zemi!
V letech 2015 do 2017 jsem nebyl povinen dělat daňové prohlášení. Byl jsem zaměstnanec.''

Když člověk nemůže dokázat, že dostával 2015-2017 dividendy na konto v Rakousku a posílal ty peníze třeba na Moravu, protože už od léta roku 2017 nemá konto v Rakousku a bez konta žádné pohyby na kontě už nikdy neuvidí,
pak ať německý daňový úřad sám ty pohyby v letech 2015-2017 na dnes neexistujícím kontě zjistí a člověku ukáže.
Však kdo dostává 500 euro měsíčně důchod, neměl by zaměstnávat lidi u německého daňového úřadu. Tito lidé by měli spíše pátrat po ztracených milionech se zločinnými cum-ex kšefty a měli by vyšetřovat ztracené 2 miliardy ve zločinné firmě Wirecard.

A za 5 let se daňové nedoplatky prominou, člověk přestane dlužit daňovému úřadu peníze, nemůže být trestán, ani nucen zaplatit.
Nikdo přece není povinen, tisknout si na papír pohyby na kontě a ukládat je 5 let. Spíš by mohli někteří lidé tisknout na papíry všechny potvrzení o nákupu a prodeji akcií a potvrzení o příchodu dividend a jejich zdanění po dobu 80 let. Ovšem na to by musel mít daytrader papírů milion.
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea:

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 10 črc 2020 20:25

Jooo hned je vidět, jak každý stát chrání bankovní tajemství vlastních lidiček :(
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 10 zář 2020 15:24

Nejsem si jisty, jestli to patri sem, ale zkusim. Mam par akcii Occidental Petroleum, kde probehl nejaky spin-off a vydani warrants, tohle jsem neuplatnil a nasledne mi z uctu 7.9. 2020 odesla "dan z dividendy" ktera ovsem neprobehla;) Z helpdesku mi dosla odpoved ze je to "a tax on a spin-off" coz mi teda neni moc jasne. Pokud nekdo mate podobnou zkusenost, muzete mi to nejak osvetlit prosim?

zapik
Začátečník
Příspěvky: 9
Registrován: 09 čer 2020 12:32

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od zapik » 10 zář 2020 17:57

No mě se stalo to samé a taky to nějak nechápu tak snad tu někdo poradí

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od bulinak » 11 zář 2020 11:50

Mám to také tak, nejprve mi bylo strženo 0,85USD, pak totéž přičteno a strženo 0,74USD. Prý mi byla snížena daň z 20% na 17% :? Nevím jak pracovat s tím warrantem, zadal jsem prodejní příkaz...
Stavím zoo.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 16 zář 2020 01:21

Obávám se, že s tímhle tu nikdo zkušenosti mít nebude.
Zkusil bych se zeptat Vašich brokerů, zda dokážou k tomu něco zjistit.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Trimax
Začátečník
Příspěvky: 45
Registrován: 19 zář 2020 16:10

Daně u Degira

Příspěvek od Trimax » 03 říj 2020 12:50

Zdar,

mám dotaz k danění v souvislosti s investováním u Degira, které drží hotovost v EUR cash fundu.
Znamená to, že při každém nákupu a prodeji akcií mě pro daňové přiznání budou dvojnásobně růst výdaje i příjmy?
Vysvětlím jak to myslím:

- Pošlu vklad 20.000 Kč, přes AutoFX se převede na €740.
- Degiro nakoupí FUNDSHARE UCITS EUR CASH FUND. => Výdaj €740
- Pak chci nakoupit akcie. Degiro tedy prodá podíly v EUR cash fund. => Příjem €740
- Za přijatých €740 nakoupí akcie. => Výdaj €740
- Akcie prodám. => Příjem €740

Celkový výsledek: příjmy €1480, výdaje €1480.
Naposledy upravil(a) Trimax dne 03 říj 2020 16:54, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět