Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 17 úno 2022 11:09

Konečně lze přiznání k dani z příjmů za 2021 podat online v EPO :idea:
https://www.e15.cz/finexpert/danove-pri ... ni-1387786
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

rizek95
Začátečník
Příspěvky: 19
Registrován: 30 říj 2020 15:11

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od rizek95 » 17 úno 2022 20:59

Tyjo, doufám že mi někdo poradí, bo jsem z toho celkem v háji, vlastním nějaké REIT akcie, tudíž mi přišlo část dividend nezdaněných(Long-Term Capital Gain Distributions, Unrecaptured 1250 Gains, Return of Capital Distributions). Jedná se o dividendy z US

Příkladem uvedu čísla(do kč převedeno jednotým kurzem pro 2021):

Hrubá divi příjem: 500$ = 10 860kč
Daň zaplacená v zahraničí: 75$ = 1 629kč(15%) částka uplatněna pro zápočet

Hrubé nezdaněné dividendy: 20$ = 434kč

----------------------------------------------------

V tabulce SEZNAM pro poplatníky uplatňující nárok na vyloučení dvojího zdanění
uvedu částky 500$, 10 860kč a 1 629kč tak jak to má správně být

V příloze č.3(přímo v DAP)
uvedu do 321 částku 10 860kč , do 323 uvedu částku 1 629kč

Ale.. v 2. ODDÍL – Dílčí základ daně, základ daně, ztráta do 38 uvedu 10 860+434 = 11 294

Je to takhle správně? Čerpal jsem ze seriálu daně zde na webu a pak ještě z diskuze zde ve vlákně, bohužel u tohodle si nejsem jistý jestli to takhle má být
Naposledy upravil(a) rizek95 dne 19 úno 2022 10:18, celkem upraveno 1 x.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 19 úno 2022 04:48

Jako autor seriálu Investor a daně 1-6 ti tedy odpovím, v podstatě jsi to popsal správně. Obecně bez konkrétních čísel je to takto:
Řádek 38 tedy příjmy z kapitálového majetku, tam patří obecně všechny hrubé zahraniční kapitálové příjmy, tedy všechny v zahraničí zdaněné i nezdaněné dividendy (ty nezdaněné se nemusejí ani nazývat v podkladech brokera dividendou, ale třeba jako Return of capital a podobně), ale třeba i úroky z P2P půjček, pokud někdo investuje i do nich. Uvedením na tento řádek zajistíš povinné danění tohoto všeho v ČR sazbou 15% (u nás neexistují nedaněné části kapitálového příjmu jako třeba v USA). Následně můžeš celou (nebo aspoň část) zahraniční daně odečíst (a tím započíst proti české) přes listy přílohy 3 a tím zamezit dvojímu zdanění takto:
Na tabulku SEZNAM a tím i do přílohy 3 (uplatnění zápočtu zahraniční daně) patří jen v zahraničí ZDANĚNÉ dividendy. Tedy správně, hrubá částka i daň jen z té zdaněné dividendy, pro každý stát (ve tvém příkladu jen USA). Totéž na listy přílohy 3 dle států (hrubá zdaněná dividenda, zahraniční daň). Pozor ještě na limitaci zahraniční daně - u tebe je to ok, 15% z 10860 Kč je právě těch 1629 Kč, tedy lze pro přílohu 3 použít celou tuto US daň. Ale u států kde je daň vyšší než 15%, třeba Německo, je třeba pro list přílohy 3 řádek 323 tuto zahraniční daň "osekat" na maximálně 15% z hrubé zdaněné dividendy (15% z řádku 321), a to u většiny států. Pozor ale u Rakouska+Francie+Nizozemí, tam dokonce jen na 10% z hrubé zdaněné dividendy (to je v souladu se Smlouvami o zamezení dvojího zdanění s příslušnými státy, v nich je tento horní limit započtení zahraniční daně stanoven).
Závěrem doporučuji přiznání dělat elektronicky na daneelektronicky.cz (nově mojedane.cz), právě u těchto věcí jako listy přílohy 3 atd to hodně práce udělá za tebe, zejména výpočty a přenos zápočtu na hlavní formulář přiznání. Odeslat je možné buď elektronicky (komplet i s podpisem pro toho, kdo má Datovou schránku či bankovní identitu - dnes už většina lidí díky zapojení velkých bank), nebo vytisknout a donést na FÚ, nebo kombinace obojího (odeslat elektronicky bez podpisu, na podpis pak systém vygeneruje jednostránkové PDF, které vytištěné a podepsané doneseš/pošleš na FÚ).

Vlad
Začátečník
Příspěvky: 12
Registrován: 06 črc 2019 08:19

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Vlad » 19 úno 2022 08:12

Krásně shrnuto. Já bych možná alespoň upozornil na jednu drobnost, která se naskýtá v případě příjmů z kapitálového majetku plynoucích ze zdrojů v zahraničí (typicky dividendy). Za rok 2021 je možnost tyto příjmy danit v rámci samostatného základu daně podle §8/9 ZDP. Tedy nikoli podle §8 spadající pod progresivní sazbu daně, ale pevnou sazbou daně 15% podle §16a ZDP. Tento příjem se uvede v nové příloze č. 4 DAP a lze na něj aplikovat i prostý zápočet daně sražené v zahraničí. Kromě toho, z těchto příjmů se v souladu s §38a/1 ZDP nepočítají zálohy.

rizek95
Začátečník
Příspěvky: 19
Registrován: 30 říj 2020 15:11

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od rizek95 » 19 úno 2022 10:29

minarjo píše:
19 úno 2022 04:48
Jako autor seriálu Investor a daně 1-6 ti tedy odpovím, v podstatě jsi to popsal správně. Obecně bez konkrétních čísel je to takto
Děkuji za vyčerpávajíci odpověď a super že seriál na daně pomohl i mě jako 100% nepolíbenému :D

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 138
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 19 úno 2022 14:26

Vlad píše:
19 úno 2022 08:12
Krásně shrnuto. Já bych možná alespoň upozornil na jednu drobnost, která se naskýtá v případě příjmů z kapitálového majetku plynoucích ze zdrojů v zahraničí (typicky dividendy). Za rok 2021 je možnost tyto příjmy danit v rámci samostatného základu daně podle §8/9 ZDP. Tedy nikoli podle §8 spadající pod progresivní sazbu daně, ale pevnou sazbou daně 15% podle §16a ZDP. Tento příjem se uvede v nové příloze č. 4 DAP a lze na něj aplikovat i prostý zápočet daně sražené v zahraničí. Kromě toho, z těchto příjmů se v souladu s §38a/1 ZDP nepočítají zálohy.
No tak to je docela zásadní drobnost, díky za ni.

Znamená to tedy, že pro danění zahraničních dividend vlastně Příloha 4 plně nahradí Přílohu 3? Už tedy není potřeba rozepisovat příjmy podle jednotlivých států; zápočet daní z dividend se vypočítá stejně jako loni, ale v přiznání se uvede už jen celkový výsledek v Příloze 4?

EDIT: A zároveň se tedy tyto zahraniční dividendy neuvedou na ř. 38 (Dílčí základ daně z kapitálového majetku podle § 8 zákona)?

Shrnutí pro modelový příklad - zahraniční dividendy:
ř. 401 - celkové zahraniční dividendy v hrubé výši
ř. 406 = 401, protože se neuplatňují žádné náklady
ř. 410 - suma dividend, ze kterých se fakticky odvedla daň (tzn. vyloučit např. dividendy z GB)
ř. 411 - suma odvedených daní, ale jen do výše uznatelné podle smluv mezi státy

Vidí to někdo jinak?

Vlad
Začátečník
Příspěvky: 12
Registrován: 06 črc 2019 08:19

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Vlad » 19 úno 2022 15:41

Z tvých dotazů ti můžu potvrdit pouze to, že dividendy, které se rozhodneš zdanit podle §16a, se neuvádějí na řádku 38. Je to koneckonců napsáno i v prvním odstavci Pokynů k příloze č. 4. Jinak myslím, že v případě prostého zápočtu se nevyhneš části 2 Přílohy číslo 3 s členěním na jednotlivé státy.
Zatím jsem se nezabýval tím, co přijde na jednotlivé řádky, jen jsem se na novou přílohu č. 4 podíval, pokýval hlavou a konstatoval, že to má ještě čas (prostě se mi do toho nechce;-)

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 138
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 19 úno 2022 18:25

Vlad píše:
19 úno 2022 15:41
... Jinak myslím, že v případě prostého zápočtu se nevyhneš části 2 Přílohy číslo 3 s členěním na jednotlivé státy.
Nemyslím si, že tatáž čísla můžu psát zároveň do Příloh 3 i 4.
Trojka (výsledek v ř. 330) by mi snížila celkovou daň před slevami (ř. 58).
Čtyřka se pak propíše na ř. 74a. Efektivně bych tak provedl zápočet zahraniční daně dvakrát.

Jinými slovy, Příloha 3 není jen tak pro parádu; hodnoty v ní uvedené vstupují do celkových výpočtů. Stejně tak nová Příloha 4.
Naopak SEZNAM pro poplatníky uplatňující nárok na vyloučení dvojího zdanění má jen informativní charakter.

Já tedy plánuju úplně vynechat Přílohu 3 i originální SEZNAM. Přiložím vlastní detailní SEZNAM, odkud výsledná čísla přepíšu do Přílohy 4.

Jsem zvědav, co na to náš dvorní daňový guru minarjo.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 19 úno 2022 23:28

@vlad a ostatní:
Popravdě proč toto vůbec řešíte, když máme v ČR jednotnou sazbu daně 15%, a to minimálně pro 90, spíše ale 95 a víc procent fyzických osob, kteří nemají roční příjem nad 1,7 milionu? Tedy pro tuto silně většinovou část populace je jedno, zda se ty dividendy ze zahraničí budou stále uvádět jako dosud na řádku 38 a zápočet skrz přílohu 3, nebo přes ten nový naznačený postup novou přílohou (o kterém popravdě slyším prvně), tak jako tak je stejně české danění 15%, no ne? Ten nově naznačený postup přes samostatný základ daně má význam tedy jen u těch zbylých nižších jednotek procent lidí-milionářů (tedy těch, kteří ročně mají příjmy nad cca 1,7 milionu Kč), u kterých se uplatní vyšší daňová sazba 23% nad danou hranici a kterým se tedy vyplatí ta novinka s uvedením zahraničních dividend v samostatném základu daně. Ale upřímně, kolik milionářů spadajících si tohoto pásma "milionářské progresivní daně" zde na fóru máme? Tipuji hodně nízké procento, pokud vůbec někoho, navíc lidé s takto obřími příjmy už typicky mají daňové poradce atd, tedy neřeší to sami jako my "běžní lidé" odsud.

TomasV
Začátečník
Příspěvky: 113
Registrován: 04 črc 2019 09:56

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od TomasV » 21 úno 2022 17:35

Zdravím,chtěl jsem se zeptat,když už by mněl být elektronický formulář k dispozici,jsou tam nějaké změny co se týče daně z dividend a daně z příjmu fyz.osob,nebo se vyplnuje stejně jak před tím?

Odpovědět