Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Trimax
Začátečník
Příspěvky: 45
Registrován: 19 zář 2020 16:10

Příjmy z kurzových zisků a směny peněz

Příspěvek od Trimax » 03 říj 2020 15:56

Můj dotaz se vztahuje k danění při směně peněz.
Na jednom z investičních internetových portálů je uvedeno:
Kurzový zisk při směně peněz z účtu vedeného v cizí měně nedaníte. Nesmí ale jít o podnikatelský účet a nesmí se jednat o obchody na tuzemském nebo zahraničním veřejném trhu (tj. obchodování např. na forexovém trhu se normálně daní).
Což mě vede k myšlence, jestli je potřeba danit převody měn prostřednictvím brokerů?

- U Fio banky by podle mě k žádnému zdanění převodů cizích měn docházet nemělo, jedná se o převod pomocí bankovní služby.
- Kdežto Degiro nebo Lynx pro převod měn využívají forexový trh, v podstatě obchodují na veřejném FX trhu, takže tyto převody (obchody) by měly podléhat zdanění a tudíž bych je musel do daňového přiznání zahrnout?

Zvlášť u nákupů akcií v USD na Degiru by to DAP dost zkomplikovalo:
  • Vklad 20.000 Kč.
    (Prodej 20.000 Kč za €740. Příjem => €740)
    Nákup €740 za 20.000 Kč. Výdaj => 20.000 Kč
    Automatický nákup EUR cash fund. => Výdaj €740
    Prodej EUR cash fund. => Příjem €740
    Prodej €740. => Příjem €870
    (Nákup $870. => Výdaj €740)
    Nákup akcií. => Výdaj $870
    Prodej akcií. => Příjem $870
Celkový výsledek: Příjmy $2220, Výdaje €1480?

Při převodu se to má počítat, tak že:
- Prodávám svých €740 za $870. Což vede k příjmu => $870?
nebo
- Nakupuju $870 za €740. Což vede k výdaji => €740?
nebo
- Je to výdaj s příjem v jednom?
Prodávám € za $, nebo nakupuju $ za €? Jsem z toho zmatený.

Počítám správně?

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Pavel » 03 říj 2020 18:05

Vždy se daní příjem snížený o náklady na dosažení příjmu. Musel bys tedy mít nějaký zisk z obchodování s měnami, a ten vytvoříš, pokud bys z korun nakoupil třeba Eura a pak zpět za ta Eura koruny. To myslím se u tebe neděje, takže bych byl v klidu a navíc pro běžné konverze (a ne forexové obchodování) bys jako nepodnikatel stejně nedanil.

Ale pozor, ten nákup EUR cash fund je pravděpodobně nákup cenných papírů (nevím přesně, degiro nemám) a při jeho odprodeji (za účelem nákupu akcií) bys mohl mít zisk a ten bys danil.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Příjmy z kurzových zisků a směny peněz

Příspěvek od Pavel » 03 říj 2020 18:07

Trimax píše:
03 říj 2020 15:56
Můj dotaz se vztahuje k danění při směně peněz.
Na jednom z investičních internetových portálů je uvedeno:
Kurzový zisk při směně peněz z účtu vedeného v cizí měně nedaníte. Nesmí ale jít o podnikatelský účet a nesmí se jednat o obchody na tuzemském nebo zahraničním veřejném trhu (tj. obchodování např. na forexovém trhu se normálně daní).
Což mě vede k myšlence, jestli je potřeba danit převody měn prostřednictvím brokerů?

- U Fio banky by podle mě k žádnému zdanění převodů cizích měn docházet nemělo, jedná se o převod pomocí bankovní služby.
- Kdežto Degiro nebo Lynx pro převod měn využívají forexový trh, v podstatě obchodují na veřejném FX trhu, takže tyto převody (obchody) by měly podléhat zdanění a tudíž bych je musel do daňového přiznání zahrnout?

Zvlášť u nákupů akcií v USD na Degiru by to DAP dost zkomplikovalo:
  • Vklad 20.000 Kč.
    (Prodej 20.000 Kč za €740. Příjem => €740)
    Nákup €740 za 20.000 Kč. Výdaj => 20.000 Kč
    Automatický nákup EUR cash fund. => Výdaj €740
    Prodej EUR cash fund. => Příjem €740
    Prodej €740. => Příjem €870
    (Nákup $870. => Výdaj €740)
    Nákup akcií. => Výdaj $870
    Prodej akcií. => Příjem $870
Celkový výsledek: Příjmy $2220, Výdaje €1480?

Při převodu se to má počítat, tak že:
- Prodávám svých €740 za $870. Což vede k příjmu => $870?
nebo
- Nakupuju $870 za €740. Což vede k výdaji => €740?
nebo
- Je to výdaj s příjem v jednom?
Prodávám € za $, nebo nakupuju $ za €? Jsem z toho zmatený.

Počítám správně?
Myslím si, že jediné, co bys měl danit, je případný zisk (prodáš-li dráž než jsi nakoupil a neuběhl 3letý daňový test) u těchto dvou řádků:
Prodej EUR cash fund. => Příjem €740
Prodej akcií. => Příjem $870

Trimax
Začátečník
Příspěvky: 45
Registrován: 19 zář 2020 16:10

Re: Příjmy z kurzových zisků a směny peněz

Příspěvek od Trimax » 04 říj 2020 20:26

Myslím si, že jediné, co bys měl danit, je případný zisk (prodáš-li dráž než jsi nakoupil a neuběhl 3letý daňový test) u těchto dvou řádků:
Prodej EUR cash fund. => Příjem €740
Prodej akcií. => Příjem $870
Mě nejde jen o to, co bych musel danit, ale co bych musel vykázat v daňovém přiznání.
I když nebudu mít zisk, ale vykážu ztrátu i tak to budu muset do DAP uvést pokud nesplním dobře známé podmínky: příjem < 100.000 Kč nebo 3letý časový test

Zisk budu mít 0, ale prodeje a nákupy akcií, tam budu muset stejně uvést i když nic nebudu danit.

Beru to tak, že i měna CZK, USD, EUR je druh cenného papíru.
Tudíž převod CZK na USD je z určitého pohledu nákup USD za CZK, nebo prodej CZK za USD.
Takže by mě tyto operace zvyšovaly celkové příjmy a výdaje?

Trimax
Začátečník
Příspěvky: 45
Registrován: 19 zář 2020 16:10

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Trimax » 04 říj 2020 20:34

Pavel píše:
03 říj 2020 18:05
Ale pozor, ten nákup EUR cash fund je pravděpodobně nákup cenných papírů (nevím přesně, degiro nemám) a při jeho odprodeji (za účelem nákupu akcií) bys mohl mít zisk a ten bys danil.
EUR Cash Fund má svůj ISIN NL0010661914, takže to podle mě bude cenný papír jako každý jiný.

Mám problém v tom, že když budu chtít cokoliv nakoupit, tak pro to nemám potřebou hotovost,
protože ji Degiro nemůže jakožto nebankovní instituce držet.
Proto vždycky, než něco budu moct nakoupit část NL0010661914 musí Degiro prodat a
teprve potom můžu nakupovat. Z prodeje NL0010661914 se mi zvýší celkový příjem pro DAP,
takže se mnohem rychleji dostanu přes limit 100.000 Kč pro povinnost DAP za kapitálové zisky vyplňovat.

Trimax
Začátečník
Příspěvky: 45
Registrován: 19 zář 2020 16:10

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Trimax » 04 říj 2020 20:43

Pavel píše:
03 říj 2020 18:05
To myslím se u tebe neděje, takže bych byl v klidu a navíc pro běžné konverze (a ne forexové obchodování) bys jako nepodnikatel stejně nedanil.
Co je myšleno tou běžnou konverzí?

Co jsem se díval, tak pokud provádím konverzi na Degiru nebo Lynxu, oba dají pokyn na forexový trh, kde mi nakoupí nějakou měnu za jinou.

Jedná se tedy o forexové obchodování?

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Příjmy z kurzových zisků a směny peněz

Příspěvek od Pavel » 04 říj 2020 21:05

Trimax píše:
04 říj 2020 20:26
Myslím si, že jediné, co bys měl danit, je případný zisk (prodáš-li dráž než jsi nakoupil a neuběhl 3letý daňový test) u těchto dvou řádků:
Prodej EUR cash fund. => Příjem €740
Prodej akcií. => Příjem $870
Mě nejde jen o to, co bych musel danit, ale co bych musel vykázat v daňovém přiznání.
I když nebudu mít zisk, ale vykážu ztrátu i tak to budu muset do DAP uvést pokud nesplním dobře známé podmínky: příjem < 100.000 Kč nebo 3letý časový test

Zisk budu mít 0, ale prodeje a nákupy akcií, tam budu muset stejně uvést i když nic nebudu danit.

Beru to tak, že i měna CZK, USD, EUR je druh cenného papíru.
Tudíž převod CZK na USD je z určitého pohledu nákup USD za CZK, nebo prodej CZK za USD.
Takže by mě tyto operace zvyšovaly celkové příjmy a výdaje?
Ne, směna měny není nákup nebo prodej cenného papíru. Měna rozhodně není cenný papír. A když kupuješ nebo prodáváš měnu (děláš konverzi u degiro) není pro tebe vůbec rozhodující, kde degiro pro tebe ten obchod dělá (zda na forexovém trhu nebo z vlastních zásob, atd.).

Tedy do přiznání bys uvedl:
Prodej EUR cash fund. => Příjem €740
Prodej akcií. => Příjem $870

a proti tomu náklady na pořízení. A to i v případě, že to bude ztrátový prodej (prodáš levněji než nakoupil).

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Pavel » 04 říj 2020 21:09

Trimax píše:
04 říj 2020 20:34
Pavel píše:
03 říj 2020 18:05
Ale pozor, ten nákup EUR cash fund je pravděpodobně nákup cenných papírů (nevím přesně, degiro nemám) a při jeho odprodeji (za účelem nákupu akcií) bys mohl mít zisk a ten bys danil.
EUR Cash Fund má svůj ISIN NL0010661914, takže to podle mě bude cenný papír jako každý jiný.

Mám problém v tom, že když budu chtít cokoliv nakoupit, tak pro to nemám potřebou hotovost,
protože ji Degiro nemůže jakožto nebankovní instituce držet.
Proto vždycky, než něco budu moct nakoupit část NL0010661914 musí Degiro prodat a
teprve potom můžu nakupovat. Z prodeje NL0010661914 se mi zvýší celkový příjem pro DAP,
takže se mnohem rychleji dostanu přes limit 100.000 Kč pro povinnost DAP za kapitálové zisky vyplňovat.
Ano, správně by to tak mělo být, ale třeba když ti odpoví někdo, kdo degiro používá, tak se dozvíš, že lze postupovat méně pedantsky, záleží i na okolnostech toho, jak přesně to degiro formuluje a prezentuje.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Pavel » 04 říj 2020 21:14

Trimax píše:
04 říj 2020 20:43
Pavel píše:
03 říj 2020 18:05
To myslím se u tebe neděje, takže bych byl v klidu a navíc pro běžné konverze (a ne forexové obchodování) bys jako nepodnikatel stejně nedanil.
Co je myšleno tou běžnou konverzí?

Co jsem se díval, tak pokud provádím konverzi na Degiru nebo Lynxu, oba dají pokyn na forexový trh, kde mi nakoupí nějakou měnu za jinou.

Jedná se tedy o forexové obchodování?
Nejedná se o forexové obchodování, které bys měl danit. I když bys měl účet u forexového obchodníka a tam jako fyzická osoba pravidelně nakupoval dejme tomu dolary a Eura a ty pak posílal na degiro, tak bys nic nedanil.

Pokud bys ale měl u obchodníka účet v korunách a dolarech a mezi těmito účty dělal obchody (prodával a kupoval dolary či koruny), tak pak už bys vykazoval nějaké zisky/ztráty a ty by (pravděpodobně) byly předmětem danění.

Trimax
Začátečník
Příspěvky: 45
Registrován: 19 zář 2020 16:10

Re: Příjmy z kurzových zisků a směny peněz

Příspěvek od Trimax » 06 říj 2020 19:28

Ne, směna měny není nákup nebo prodej cenného papíru. Měna rozhodně není cenný papír. A když kupuješ nebo prodáváš měnu (děláš konverzi u degiro) není pro tebe vůbec rozhodující, kde degiro pro tebe ten obchod dělá (zda na forexovém trhu nebo z vlastních zásob, atd.).
Děkuji, přesně tohle jsem potřeboval vědět.

Odpovědět