Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Ondřej » 18 úno 2019 13:30

Nechápu jako že skutečně vychází více jo. Vždyť máš v prtf. PM tak by jsi měl reálně odvést méně než když počítáš přímo 15%. A vůbec k čemu takovéto výpočty kašlu na to jen bych se to toho zamotal. Ztráta času a vypovídající hodnota nula hele. Důležité je co mám na účtu a o kolik je to více než loni. A návratnost investice.😀 Se asi nudíš hele. Aristokratů v pořadníku pořád hodně 😀.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 18 úno 2019 13:49

PM v ptf nemám, to má manželka ;) já mám s nulovou daní NGG.
Já mám Altrii ... to aby jsme se nehádali komu to víc kouří :lol:

Loni mi to plus mínus nějaká koruna sedělo... ale letos mi zaplacený divi vychází podstatně více než kolik bych měl (15%) skutečně z hrubých divi zaplatit ... nooo uvidím, až to nacpu do EPO ... :arrow:

Když si vezmu všechny hrubý divi vynásobím jednotným kurzem a pak z toho vezmu 15%, tak je to míň než číslo, které mi výjde z odvedené daně krát jednotný kurz ... něco je někde špatně :?
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Ondřej » 18 úno 2019 14:14

Takže si jako na dani odvedl více než 15%. Nemáš tam něco, co je prostě jen více daněno?
Jak to zadáš do EPO půjde ti stejně díky odpočitatelným položkám započíst méně než 15% tak jak to ve svém seriálu uvádí minarjo.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Pavel » 18 úno 2019 14:38

VSbrok píše:
18 úno 2019 13:49
PM v ptf nemám, to má manželka ;) já mám s nulovou daní NGG.
Já mám Altrii ... to aby jsme se nehádali komu to víc kouří :lol:

Loni mi to plus mínus nějaká koruna sedělo... ale letos mi zaplacený divi vychází podstatně více než kolik bych měl (15%) skutečně z hrubých divi zaplatit ... nooo uvidím, až to nacpu do EPO ... :arrow:

Když si vezmu všechny hrubý divi vynásobím jednotným kurzem a pak z toho vezmu 15%, tak je to míň než číslo, které mi výjde z odvedené daně krát jednotný kurz ... něco je někde špatně :?
Ta poslední věta evokuje, že slučuješ dohromady do jednoho pytle všechny měny a státy, co jsi v nich a od nich dostal dividendy. Příjmy z dividend se ale člení podle měn a zemí, ne?

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 18 úno 2019 15:01

Pavle: ano i ne... třeba NGG je angl. firma, ale já to mám jako ADR, takže já dostal vše v USD ... takže to mám vše v jedné měně :idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Ondřej » 18 úno 2019 15:06

Já mám základní měnu v Lynx dolar. A i ve výpisu dividend z jednotlivých zemí mám jedinou měnu a to dolar. V DAP v přílohách uvádíš veškeré příjmy v korunách, takže ve výsledku je to jedno. Jde jen o to z jaké měny přepočítáváš a jaký použiješ tedy jednotný kurz.

Ovšem něco na tom může být, když Lynx vše převádí na dolary kdo ví jakým kurzem to provádí. Jestliže aktuálním v den kdy ti dividenda přišla a na konci to jen sečte může tam být pak rozdíl v kurzu.

Já se ovšem domnívám, že VSBrok má své portfolio jen u Lynx a složené jen z akcií z USA tam by to pak smysl nedávalo. Můžu se však mýlit.

Jak to tedy máš kolego a proč nám tady sázíš takovéto brouky do hlavy a matematické úlohy? Což mi připomíná, že po mě delší dobu zpět chtěl nějaký čtenář jestli nemám tabulku v excelu, která by počítala následující.
mám prosbu zda nemáte vzorec nebo ještě lépe Excel na výpočet zisku, když akcie mají pravidelnou dividendu, kterou pravidelně zvyšuje a zároveň obdrženou dividendu reinvestuji. Kombinace složeného úročení a pravidelného zvyšování dividendy.
Kdo mi s tím pomůže. Je tu někdo zdatný v počtech?:-D Díky a nehlaste se všichni.
Vytvořenou kalkulačku bychom mohli hodit na web. :D

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 18 úno 2019 18:51

Vypadá do jednoduše...

Obdržel jsem X hrubých dividend a zaplatil Y daní, obojí v USD. Jak jsem uvedl výše, tak sice mám jednu anglickou akcii (NGG), ale mám ADR, takže divi též v USD.
Jednotný kurz byl Z, tedy 21,78 Kč/USD dle GFR-D-40

A teď ta sranda...
X * Z = A
Y * Z = B

Protože jsem za NGG (ADR) nezplatil žádnou daň (jen ADR poplatek a ten je navíc jen 1%), tak by zaplacená daň B (Y * Z) měla být menší než C (A / 100 * 15)

Jenže problém: A / 100 * 15 = C se nejenže NErovná B (což je správně), ale navíc je C menší než B :!:

-----------------------

DRIP kalkulátor máš tuna:
https://www.investopedia.com/calculator/dvcal.aspx
https://www.hughcalc.org/drip.php

Jak to dostat do tabulky je např. tu: https://finance.zacks.com/calculate-val ... -6350.html
A taky myslím bývala tabulka na: http://www.dripinvesting.org/Tools/Tools.asp
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Pavel » 18 úno 2019 21:48

OK, pokud jsou všechny vyplacené dividendy v dolarech, tak není co řešit a všechny jsou v jednom pytli...

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 18 úno 2019 22:09

tak už vím kde je chyba :idea:
ono se to totiž nerovná ani v USD :shock:

A / 100 * 15 se nerovná zaplacené dani Y :o
nooo, tak teď jsem z toho jelen :?
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Ondřej » 19 úno 2019 06:33

Když spočítáš jednotlivé zaplacené daně z jednotlivých dividend tak ti to vychází 15%? Tak by jsi mohl odhalit vyníka. Něco máš zdaněno asi více než 15%. Ale jak jsem řekl raději se v tom nehrabat.
Za odkazy děkuji večer doma prostuduju. Jen nevím podle názvů zda je to přesně to co tazatel potřebuje.

Odpovědět