Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od volnicko » 22 lis 2021 18:15

Zajimava interpretace. Mne prijde, ze takto to jde proti smyslu zakona. Ale coz o to, pravnicke vzdelani nemam... A vsechny ty Uvody do prava jsem na VS prospal. :)
Lec tak, jak to tvrdi minarjo to clovek slysel od pravniku ci AK na patria, youtube. Tedy od lidi, co to vzdelani maji a svym jmenem se pod to podepisi. Mame neco podobneho pro alternativni podani?

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 22 lis 2021 19:26

volnicko píše:
22 lis 2021 18:15
Zajimava interpretace. Mne prijde, ze takto to jde proti smyslu zakona. Ale coz o to, pravnicke vzdelani nemam... A vsechny ty Uvody do prava jsem na VS prospal. :)
Lec tak, jak to tvrdi minarjo to clovek slysel od pravniku ci AK na patria, youtube. Tedy od lidi, co to vzdelani maji a svym jmenem se pod to podepisi. Mame neco podobneho pro alternativni podani?
Argumentační faul: argumentum ab auctoritate (odvolávání se na autority). Důležitý je obsah sdělení, a ne kdo ho pronáší.

Ale uznávám, že armády daňových poradců v zádech nemám, no...

Jediný protiargument jsem si nakonec musel vymyslet sám. Tedy, že ten výčet prvních tří možných nákladových položek není některé z těchto, třeba i všechny, ale je to zřejmě právě jedna z těchto, která je aplikovatelná.

Konec snění, zpět do reality, a vesele platit daně tak, jak jsme byli zvyklí.

ravo
Začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: 26 dub 2021 09:55
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od ravo » 27 lis 2021 16:18

zajic píše:
01 lis 2021 23:27
Také by mě to zajímalo. Kde se to dá najít v zákoně?
Zákon o daních z příjmů
§ 4 Osvobození od daně
(1) Od daně se osvobozuje
x) příjem z úplatného převodu cenného papíru, přesáhne-li doba mezi nabytím a úplatným převodem tohoto cenného papíru při jeho úplatném převodu dobu 3 let
, a dále příjem z podílu připadající na podílový list při zrušení podílového fondu, přesáhne-li doba mezi nabytím podílového listu a dnem vyplacení podílu dobu 3 let; doba 3 let se zkracuje o dobu, po kterou byl tento cenný papír nebo podíl připadající na podílový list při zrušení podílového fondu ve vlastnictví zůstavitele, v případě, že jde o úplatný převod cenného papíru nebo podílu připadajícího na podílový list při zrušení podílového fondu nabytého děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem; doba 3 let mezi nabytím a úplatným převodem cenného papíru u téhož poplatníka se nepřerušuje při sloučení nebo splynutí podílových fondů nebo při přeměně uzavřeného podílového fondu na otevřený podílový fond; osvobození se nevztahuje na příjem z úplatného převodu cenného papíru, který je nebo byl zahrnut do obchodního majetku, a to do 3 let od ukončení činnosti, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti, a na příjem z kapitálového majetku; osvobození se nevztahuje na příjem z podílu připadajícího na podílový list při zrušení podílového fondu, který byl nebo je zahrnut do obchodního majetku, a to do 3 let od ukončení činnosti, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti; při výměně akcie emitentem za jinou akcii o celkové stejné jmenovité hodnotě se doba 3 let mezi nabytím a úplatným převodem cenného papíru u téhož poplatníka nepřerušuje; obdobně se postupuje i při výměně podílů, fúzi společností nebo rozdělení společnosti, jsou-li splněny podmínky uvedené v § 23b nebo § 23c; osvobození se nevztahuje na příjem, který plyne poplatníkovi z budoucího úplatného převodu cenného papíru, uskutečněného v době do 3 let od nabytí, a z budoucího úplatného převodu cenného papíru, který je nebo byl zahrnut do obchodního majetku, a to do 3 let od ukončení činnosti, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti, i když kupní smlouva bude uzavřena až po 3 letech od nabytí nebo po 3 letech od ukončení činnosti, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti; obdobně se postupuje u příjmu plynoucího jako protiplnění menšinovému akcionáři v důsledku nuceného přechodu účastnických cenných papírů; jedná-li se o kmenový list, činí doba místo 3 let 5 let,

ravo
Začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: 26 dub 2021 09:55
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od ravo » 27 lis 2021 16:36

Jakub píše:
21 lis 2021 02:36
U příjmů z úplatného převodu cenných papírů lze kromě nabývací ceny akcie nebo kmenového listu a pořizovací ceny ostatních cenných papírů uplatnit i výdaje související s uskutečněním úplatného převodu a platby za obchodování na trhu s cennými papíry při pořízení cenných papírů.
Ze zvýrazněných částí v odst. 5 poměrně jasně vyplývá, že:
Proti příjmům z prodeje cenných papírů lze jako výdaje uplatnit i pořizovací ceny ostatních cenných papírů.
Jakube, i já (jako nakonec i ty, jak jsem pochopil) to čtu tak, že "nabývací ceny" se vztahuje k "akcie nebo kmenového listu" a "pořizovací ceny" se vztahuje k "ostatních cenných papírů" ve smyslu "ostatních druhů cenných papírů". Nevím proč, ale zkrátka zákonodárce rozlišuje akcie a kmenové listy na straně jedné jako podíl na vlastnictví podniku a ostatní CP na straně druhé. Možná je to jen takové zbytečné slovíčkaření, to rozlišení mezi "nabývací cenou" a "pořizovací cenou", ale věřím, že to má dobrý důvod.

Nicméně nejde započíst příjmy z prodeje jednoho CP s výdaji za nákup jiného CP, ani když je to CP stejného druhu!

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 27 lis 2021 18:33

Zákon hovoří naprosto jasně, proti nákupu cenného papíru, lze uplatnit všehny náklady na pořízení tohoto jednoho konkrétního cenného papíru.

Takže např. proti výnosu z prodeje akcie MMM uplatnit náklady na pořízení akcie MMM a JNJ je totální protizákonná blbost.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

blac
Začátečník
Příspěvky: 16
Registrován: 23 bře 2020 14:18

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od blac » 17 pro 2021 14:29

Zdravim,

ac normalne neprodavam, tento rok jsem mel spoustu prodeju a budu danit zisk. Ta dan je celkem velka. Nekde na facebooku jsem cetl o moznosti snizeni dane tak, ze prodam akcie, ktere jsou ve ztrate a znovu je koupim. Tim si udelam "fiktivni ztratu", zisk - ztrata = mensi dan.

Je toto u nas leglani? Vim, ze v USA je potreba to drzet nejaky cas, ale tady v CR jsem se to nikde nedocetl. Nicmene pokud to jde, prijde mi to jako trochu, no, divny:)

Akcie jsou na NYSE.

Michal
Začátečník
Příspěvky: 18
Registrován: 12 úno 2021 18:01

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Michal » 17 pro 2021 15:01

blac píše:
17 pro 2021 14:29
Zdravim,

ac normalne neprodavam, tento rok jsem mel spoustu prodeju a budu danit zisk. Ta dan je celkem velka. Nekde na facebooku jsem cetl o moznosti snizeni dane tak, ze prodam akcie, ktere jsou ve ztrate a znovu je koupim. Tim si udelam "fiktivni ztratu", zisk - ztrata = mensi dan.

Je toto u nas leglani? Vim, ze v USA je potreba to drzet nejaky cas, ale tady v CR jsem se to nikde nedocetl. Nicmene pokud to jde, prijde mi to jako trochu, no, divny:)

Akcie jsou na NYSE.

Není to divné a je to naprosto legální a docela bežné. :-)

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 18 pro 2021 07:26

Není na tom nic nelegálního, prostě uzavřeš prodejem ztrátový obchod, tedy jeden (nebo více) řádků ve své evidenci obchodů (nákupy a k nim příslušející prodeje) a nákupem následně otevřeš řádky nové (na stejném nebo i jiném cenném papíru).
Jen ale pozor na to, aby částka ušetřená na dani tímto způsobem (tedy maximálně 15% z prodejem vzniklé ztráty, pokud tato zcela kompenzuje jiný zisk) nebyla nižší než oba poplatky (za prodej + nový nákup) na burze + případný kurzový (a tím i nákladový) rozdíl mezi nákupem a prodejem. Neboli nevyplatí se to vždy, obzvlášť pokud poplatky brokera nejsou vůči 15% ze ztráty zanedbatelné a navíc daný akciový titul zrovna roste a koupíš ho tedy nejspíš o něco dráž, než jsi prodal :).

blac
Začátečník
Příspěvky: 16
Registrován: 23 bře 2020 14:18

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od blac » 18 pro 2021 23:38

Diky oboum. Do konce roku to udelam a aspon neco usetrim.

Je vtipne, ze zrovna kdyz potrebuju na nejakem titulu vetsi ztratu, tak vyvoj z poslednich dni jde proti teto potrebe:)

Diky mimarjo se vzdy tesim az budu delat zas danove priznani div/zisk:)

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Glueless » 21 pro 2021 13:56

blac píše:
18 pro 2021 23:38
Diky oboum. Do konce roku to udelam a aspon neco usetrim.

Je vtipne, ze zrovna kdyz potrebuju na nejakem titulu vetsi ztratu, tak vyvoj z poslednich dni jde proti teto potrebe:)

Diky mimarjo se vzdy tesim az budu delat zas danove priznani div/zisk:)
to je právě proto, že víc (mnoho) lidí a institucí dělá právě to samé :D
Aspoň víš, že v tom nejsi sám ;)
Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Odpovědět