Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
ravo
Začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: 26 dub 2021 09:55
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od ravo » 24 kvě 2021 11:28

Tak to já vždy vyplňoval Seznam po firmách (emitentech akcií, ne brokerech). Celkem, tedy u US firmy 1 ř., ne 4 ř. A FÚ to nikdy nereklamoval. Do sloupce č. 1 jsem psal název a sídlo firmy (emitenta). Co tam píšete vy?

Ano, dle toho, co psal minarjo, si myslím, že to vypadá, že nelze dát do přílohy 3 dividendy z DE sražené i nesražené, byť je má v Degiru v 1 položce.

Ta pozn. k Fiu a článku. Podle článku to vypadá, že mohu optimalizovat, i když mám Fio, přitom stanovisko minarja chápu tak, že s Degiro a Lynx optimalizovat mohu, ale s Fio ne.

Každopádně jsem přesvědčen, že zákon platí pro všechny stejně. Buď je optimalizace možná u Degiro i Fio, nebo ani u jednoho. Nemělo by záležet na tom, v jakém detailu je výpis.

A ještě čekám, zda se někdo vyjádří, jak to brát u těch US 20/80 firem.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 24 kvě 2021 14:41

Nás US 80/20 firmy vůbec zajímat nemusí, tedy ne z pohledu daní, ale z pohledu, že je to takovýho nějaký dělení.
V našich zákonech nic takového není. Tzn. Degiro nebo Lynx Ti sice vrátí/strhnout menší daň, jenže když to dáš do DAP, tak to budeš muset doplatit u nás.
Takže z 80/20 máš jen tu výhodu, že tuto vrácenou/nestrženou daň můžeš víc jak rok použít pro své investování a tím si dočasně navýšit částku, kterou můžeš investovat ... a pak ji přístí rok budeš muset zaplatit českým berňáku ... to je celý ...

80/20 má manželka na Degiru, takže jí vždycky nejdřív strhnou klasicky 15% daň a za pár dní ji zas dle 80/20 část USD vrátí. Ty pak může celý rok mít investované a další rok je vyplázne českýmu FÚ. :(

Proč? Protože do DAP se dává hrubá dividenda a zaplacená daň. A pokud se hrubá / 100 * 15% nerovná zaplacená daň, tak do této výše to musíš u nás doplatit.

Příklad: dostals 100 USD hrubou divi, ale bo je to 80/20 firma, tak namísto 15 USD, zaplatíš třeba jen 8 USD.
Českej FÚ si vezme 100/100*15 = 15 USD - 8 USD = budeš muset doplatit 7 USD u nás. :idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 24 kvě 2021 20:11

@ravo, pokud použiješ Seznam přímo z elektronické verze Přiznání, tak to toho textového pole (sloupce) vedle státu bys měl dávat to, co použiješ jako doložení stržené daně - tedy buď adresu FÚ v dané zemi, pokud máš doklad přímo od něj, nebo jméno brokera/brokerů co u té výplaty dělají zprostředkování a jehož/jejíž výpisy přikládáš. Jelikož to téměř jistě bude doklad brokera(ů), patří tam logicky ten broker (já tam píšu názvy brokera s textovým odkazem na příslušné přílohy, ale to dělám detailněji v mé vlastní Excel tabulce Seznam). Prostě z daného řádku v Seznamu by FÚ měl vždy poznat o jakou zemi jde, jaké doložení se používá tedy od koho je doklad za daný stát (tedy pro zahraniční dividendy typicky jména brokerů a k tomu odpovídající přílohy ročních výpisů) a pak ty hrubé dividendy a sražené daně. Vše dle brokerů, seskupeno dle zemí.
A znova opakuji: když souhrnný roční výpis dle zemí u brokera třeba LYNX u Německa nijak neodděluje nezdaněné dividendy (je to tam prostě jako DE a součty za celý rok), pak nevidím důvod firmy typu Deutsche Telekom nepoužít (bohužel ale nulová daň u nich ustupuje, třeba Deutsche post jsem dostal letos zdaněnou-covid jim asi ubral z rezerv a tato výhoda je tedy do budoucna nejistá). Avšak u USA to Lynx v Dividend report výpisu odděluje, ty nezdaněné složky, tam to tedy nelze ignorovat. Uvědom si @ravo, že ty jsi (jak předpokládám) fyzická osoba nepodnikající a tedy nejsi povinen vést žádné účetnictví! Tedy se plně opíráš o roční výpisy brokerů tak jak jsou generovány, nemáš důvod z nějaké své nepovinné evidence řešit, kolik která jednotlivá dividenda během roku měla daň. Když to broker uvede jako celek dle států, tak to tak logicky použiješ - u US vratek tedy typicky vratky také vyčíslí zvlášť (Lynx Dividend report viz výše) a opět to tak použiješ. Co se dělo během roku u dílčích výplat jako FO-N neřeš, protože svou vlastní evidenci nad rámec toho souhrnu brokera povinně dělat prostě nemusíš. Z toho tedy vyplývá, že na konkrétní struktuře výpisu brokera samosebou záleží, nejen co se pracnosti výpočtu přiznání týče (u Fio bohužel pracnější, nutnost dělit na státy ručně po jednotlivých výplatách, pak za každý stát hrubé dividendy a daně ručně sám sčítat, nic hezkého). Mnozí brokeři (Fio bohužel ne) i FÚ to zkrátka nám FO-N zjednodušují, aby účetní evidence během roku nebyla na nás a zpracování přiznání bylo snazší. Ještě uvedu jiné obdobné případy: když do přiznání dokládáš roční mzdu, také to děláš dle ročního výpisu zaměstnavatele, ne např. dle své evidence měsíčních výplatních pásek. Nebo cizí měna v přiznání: použije se u FO-N všude roční Jednotný kurz, není pak nutné řešit denní kurzy při daných pohybech.

ravo
Začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: 26 dub 2021 09:55
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od ravo » 25 kvě 2021 10:36

K těm US 20/80. Že to nakonec u nás dodaním, mi bylo jasné. Podobně jako třeba že člověk dodaní do GB. Ale není mi jasné, co z toho člověk dá do přílohy 3 (tedy jakože započítává). Stržená daň (ř. 323) by asi měla být ta stržená mínus vrácená. (Nevěděl jsem, že to dělají vratkou, myslel jsem, že rovnou strhnou méně.) Ale co je na ř. 321? Celkové dividendy, nebo jen ta část dividend, za kterou tu daň nevrátili? Dejme tomu, že mám Fio, takže je vše na výpise vidět.

Zkrátka, zda je u US možná optimalizace, protože některé US firmy mají zdanění vyšší než 15 %, viz ten článek.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 25 kvě 2021 22:53

Broke Ti vždy dává přehled tří položek, aspoň Lynx a Degiro, které používám.
- souhrn hrubých dividend <<< zde jsou hrubé za 80/20 firmy
- souhrn zaplacených daní <<< a zde jsou i daně za 80/20 firmy
- souhrn čistých dividend

si schálně zkus vzít 15% z hrubých dividend za 2020 a pokud jsi měl nějakou 80/20 firmu, tak uvidíš, že to to bude vyšší částka, než kolik jsi zaplatil daní = budeš doplácet.

Já to neřeším, vezmu výpis od brokera, který to za mě má povinnost spočítat/sečíst kolik jsem dostal a kolik zaplatil. Pak to jen vynásobím jednotným kurzem, u Degirio ani tohle dělat netřeba bo Degiro to udělá za Tebe, a plácnu ty čísla (celková divi a zaplacená daň) do DAP.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Glueless » 27 kvě 2021 21:46

StanikKolarik píše:
23 kvě 2021 12:57
Můžete mi někdo prosím sdělit, jakým způsobem se shortování započítává do obratu?
Jde mi o to, že když shortnu akcii ABC $30 > $28 tak mi těch 30USD jde do těch 100tis ročně?
shortování je z pohledu daní (i obchodníka) jen běžný nákup v opačném pořadí. A jako obchod se také započítává. To, že to má "cool" název a datum nákupu o prodeje je obráceně berňák nezajímá.

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od volnicko » 28 kvě 2021 11:22

Jeden dotaz prosim, jestli nekdo neresil. OSVC by se mel prihlasit k placeni DPH pri urcitem obratu za poslednich 12 mesicu (1M). -> Pocitaji se dividendy do tohoto obratu? Pripadne jsou dividendy vec, co se nejakym zpusobem zasahne do kontrolniho hlaseni?

edit:
->
Asi si sam odpovim timto https://www.sagit.cz/info/informace-k-z ... -ucely-dph
Kdybych se dostal k lepsi odpovedi, dam vedet.

zajic
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 18 kvě 2021 14:12
Has thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od zajic » 30 kvě 2021 16:22

Není to náhodou tak, že ty akcie by musely být v obchodním majetku?
Protože na fyz. osobu co nemá akcie v obchodním majetku se zákon o DPH nevztahuje.
To můžeš mít klidně i 10 milionů :) Je jen povinnost nahlásit příjem nad 5 milionů.

Hele nevíte jak se daní osvobozený příjem?

Když koupím třeba 3 akcie, za 5 let 10 akcií a pak těch 13 prodám.
První 3 jsou osvobozené, ale pořád mám příjem za 13 prodaných, když ty 3 vyřadím, budu mít ještě větší zisk a zdanění. Což je přesný opak čeho chci dosáhnout :-)
Takže musím nejspíš příjem snížit o 3/10 a výdaj z nákupu 3 akcií nezapočíst a ani poplatky?
Pak se bude příjem reps. zisk lišit od toho co je v Degiro výkazu, Degiro totiž s osvobozením nepočítá a mám pocit, že počítá špatně i poplatky.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 138
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 30 kvě 2021 16:47

zajic píše:
30 kvě 2021 16:22
Když koupím třeba 3 akcie, za 5 let 10 akcií a pak těch 13 prodám.
...
Takže musím nejspíš příjem snížit o 3/10 a výdaj z nákupu 3 akcií nezapočíst a ani poplatky?
Pak se bude příjem reps. zisk lišit od toho co je v Degiro výkazu, Degiro totiž s osvobozením nepočítá a mám pocit, že počítá špatně i poplatky.
Předpokládám, že těch 10 akcií nedržíš déle než 3 roky.

Postupoval bych tak, jak píšeš, akorát snížit o 3/13 (ne 3/10).
Poplatky:
- nákup: započítat pouze za nákup těch 10;
- prodej: započítat jen 10/13 poplatku za prodej 13 akcií.

Nevadí, že takto vypočítaný příjem nebude odpovídat Degiro výkazu. Zisk z prodeje akcií není potřeba v přiznání dokládat. Řídil bych se principem: čím méně příloh, tím méně blbých dotazů ze strany úředníka.

A ano, Degiro poplatky počítá úplně špatně.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 30 kvě 2021 17:26

Prostě ten prodej úměrně dle ks rozdělíš tak, aby to šlo spárovat s jednotlivými nákupy (na dané řádky ve tvé evidenci obchodů). Doporučuji mou zdejší sérii Investor a daně, konkrétně 3.díl Prodeje cenných papírů: https://www.investicnigramotnost.cz/inv ... ch-papiru/
(případně i komplexní příklad přiznání v 5.dílu série, kde je i vzor té evidence, ze kterého to je jistě už zcela jasné)
Naposledy upravil(a) minarjo dne 30 kvě 2021 17:53, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět