Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
zajic
Začátečník
Příspěvky: 47
Registrován: 18 kvě 2021 14:12
Has thanked: 2 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od zajic » 27 dub 2022 23:45

To je fajn, že si jde vybrat lib. nákup a nezáleží na datu. Jako zboží na skladě.

Na druhou stranu tam pořád je věta
Dále si Vás dovolujeme upozornit na skutečnost, že Generální finanční ředitelství není oprávněno k závaznému výkladu právních předpisů a rovněž k poskytování právního poradenství v individuálních záležitostech.
Ale aspoň víme jak to tam berou, a že to FÚ příjme a když ne tak ten ten GFŘ by je mohl přesvědčit jak se píše na Kačce :-)
Pokud tedy chcete své daně optimalizovat, můžete tento dopis použít v případě, že se dostanete do sporu s úředníkem. Jestliže budte optimalizovat a nepoužijete FIFO, je spor s úředníkem pravděpodobný. Nicméně když úředníkovi ukážete zmíněný dopis GFŘ , je pravděpodobné, že povolí (ten úředník).
Nějaký sw, který by to automaticky napároval nejoptimálněji by se hodil. Kačka umí jen FIFO.
Naposledy upravil(a) zajic dne 27 dub 2022 23:45, celkem upraveno 1 x.

kadu
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 27 čer 2020 18:48

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od kadu » 27 dub 2022 23:45

Tak to aspon zkus ;) program jsem tu sdilel par prispevku zpet to snad dohledas :) minimalne si muzes porovnat s tvoji metodou.

Superior
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 10 čer 2020 03:15

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Superior » 28 dub 2022 00:39

Achjo ted se divam na IB Dividend tax report ze mam Return of Capital Distributions 300$ a Long-Term Capital Gain Distributions 25.74 :( To fakt musim oboje zdanit v CR ze? :( Ja to jenom zkousim jestli neni nejaka novinka :D

EDIT. Pokud nekdo ma nejake odkazy kde se to resi/resilo tak bych byl rad si o tom precist neco vic

rizek95
Začátečník
Příspěvky: 19
Registrován: 30 říj 2020 15:11

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od rizek95 » 28 dub 2022 19:21

Superior píše:
28 dub 2022 00:39
Achjo ted se divam na IB Dividend tax report ze mam Return of Capital Distributions 300$ a Long-Term Capital Gain Distributions 25.74 :( To fakt musim oboje zdanit v CR ze? :( Ja to jenom zkousim jestli neni nejaka novinka :D

EDIT. Pokud nekdo ma nejake odkazy kde se to resi/resilo tak bych byl rad si o tom precist neco vic
Pár stran dozádu jsem se nato ptal a uváděl i příklad s částkama, pokud ti to pomůže

Superior
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 10 čer 2020 03:15

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Superior » 29 dub 2022 21:30

rizek95 píše:
28 dub 2022 19:21
Pár stran dozádu jsem se nato ptal a uváděl i příklad s částkama, pokud ti to pomůže
Jo to jsem cetl ale to ja vim jak to pocitat spis bych si o tom rad precetl neco vic jako co to je proc to je.
A hlavne jestli me ty dane broker fakt vraci to jsem si nejak nikdy nevsiml :D

zajic
Začátečník
Příspěvky: 47
Registrován: 18 kvě 2021 14:12
Has thanked: 2 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od zajic » 01 kvě 2022 12:39

minarjo píše:
26 dub 2022 01:39
Ale pozor, na řádku 410 mohou být jen ZDANĚNÉ příjmy, tedy určitě ne vždy totéž - třeba pro Británii jsou zdaněné nula, pro jiné státy může také někde být něco bez zdanění. 411 daň to souhlas, ostatní se dopočte, ale pozor ta daň musí být "osekaná" dle Smluv o zamezení dvojího zdanění (tedy dle států typicky max. na 10 nebo 15% ze zdaněných dividend daného státu). Je zkrátka třeba si k tomu udělat svou tabulku a ty položky pro řádek 410 (jen zdaněné hrubé dividendy při každý stát) a 411 (daně osekané dle Smluv) si v nich vypočítat pro každý stát zvlášť a pak až sečíst.
Počítám s tím - tím, že mám divi jen z USA, tak to nemusím řešit protože, srážka je tam 15%, ale díky, dobrá připomínka.

Zjistil jsem zajímavou věc. U BIDU mi Degiro naúčtovalo "ADR/GDR Pass-Through poplatek". Baidu má Čínský domicil, jenže nevyplácí dividendu a tím pádem nemám žádný příjem z Číny. To ale znamená, že ani nemůžu započítat ten poplatek a tak v podstatě platím "dividendu" já nějaké americké bance :x

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 06 kvě 2022 00:05

ADR poplatek obecně není přímo napojen na žádnou dividendu - tento poplatek zkrátka platíš bance, která ten ADR certifikát emitovala, za tvé "pohodlí", že si můžeš ADR certifikát na neamerické akcie koupit v USA za dolary (a ne třeba na nějaké čínské burze za jeny). Ano, to fakt nikde neuplatníš, protože to je poplatek emitující americké bance za tuto činnost, ne poplatek za něco konkrétního (třeba zpracování dividendy). Je to "daň" za pohodlí nákupu jen v USD i pro neamerické tituly.

zajic
Začátečník
Příspěvky: 47
Registrován: 18 kvě 2021 14:12
Has thanked: 2 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od zajic » 08 kvě 2022 11:02

Jasně, ale je to poplatek (náklad), který bys neměl kdyby jsi neinvestoval do dané akcie, takže podle mě by se to mělo dát uplatnit. Buď rozpočítat do transakcí nebo odečíst od příjmů z divi.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 08 kvě 2022 12:15

Není to náklad spojený s nákupem nebo prodejem, takže nelze uplatnit. Stejně tak nelze uplatnit úrok z páky, poplatek za market data apod.

To, co navrhuješ, by bylo fér. Jenže zákon o dani z příjmů je všechno možné, jenom ne fér.

zajic
Začátečník
Příspěvky: 47
Registrován: 18 kvě 2021 14:12
Has thanked: 2 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od zajic » 08 kvě 2022 12:38

Z toho co říká Frisch, jsem usoudil, že takové výdaje lze uplatnit - ty co jsou spojené s portfoliem a ADR poplatek je přímo spojený s akcií, nelze mít příjem bez toho poplatku:
42:09 https://www.schanova.com/podcast-1/epis ... a-derivatu

Odpovědět