Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 09 led 2022 23:42

Pokud broker má souhrnný report v nějaké jedné měně, nevidím k přepočtům žádný důvod! Ostatně jak by se asi ten přepočet dělal, když se vyjde právě z toho souhrnu brokera a tam už je hotový? Původní měnu dané operace (a částky v ní) pak investor nemůže či nemá důvod zjišťovat, to co v souhrnu uvádí broker je pro něj klíčové.
Přepočet do CZK se tedy dělá typicky z té měny, která je na dokumentech od brokera. A kdo má třeba brokera Degiro, tak v Ročním výkazu, ve výkazu Dividend je také vše v CZK (shodou okolností to zde Degiro dělá skutečně přímo tím Jednotným kurzem od GFŘ) - tedy přepočet investora odpadá zcela, CZK fakt není na CZK jak přepočítat, to je 1:1 :D. Když by broker vše měl v měně původu, nebo v základní měně portfolia (třeba u Lynx v Base currency), pak je přepočet z té dané měny do CZK. Tedy broker výpisy to mohou usnadnit i takto měnově (nejen souhrnem typu Dividend report u Lynx či Roční výkaz dividend u Degiro), protože právě ty tvoří podklad k výpočtu investora a doložení pro FÚ, jiný podklad zkrátka typicky není k dispozici.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 09 led 2022 23:59

Už to vidím, jak Degiro správně spočítá realizované zisky v souladu s tím nedávným soudním rozhodnutím, podle kterého se má pro každou relevantní transakci použít jednotný kurz z toho roku, kdy byla transakce provedena, ne až z roku, kdy se vypočítává realizovaný P/L.

Letos si to just přepočítám na CZK sám, když nám ta korunka meziročně tak pěkně zpevnila.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 10 led 2022 10:35

Ale Plho :), celou dobu zde řešíme daně ZE ZAHRANIČNÍCH DIVIDEND. Tedy to, s čím opravdu může broker efektivně pomoci a co jediné musí investor opravdu doložit k Přiznání, aby mohl zahraniční daň započíst (musí doložit, kolik to daně z které země bylo odvedeno).
U např. Fio či XTB je to otročina, tam je jen souhrnný výpis a dividendy i daně jednotlivých zemí si investor skutečně musí ručně roztřídit a za státy sečíst ve vlastní evidenci, celkový výpis brokera je tedy jen doložení za jednotlivé dividendy, za každou zvlášť. Ale brokeři jako Lynx či Degiro naštěstí to třídění dle zemí dělají za tebe a neznám nikoho, kdo by toho nevyužil a dělal to o tak ručně :). Obzvlášť proto, že i Finanční úřad ocení ten souhrn brokera dle zemí (co řádek, to země a z ní hrubá dividenda a odvedená daň), protože to je přesně ve struktuře, jak to FÚ potřebuje při tabulku Seznam pro poplatníky uplatňující zamezení dvojímu zdanění. Tedy pro investora i FÚ je tato tabulka samosebou velmi důležité, ručně jednotlivé dividendy pak nikoho nezajímají, když jí broker generuje (osobní mnohaletá zkušenost). Pak tedy se na FÚ přiloží právě jen tato tabulka, když jí broker umí a ne sáhodlouhý seznam jednotlivých dílčích dividend.
Ty jsi ale evidentně svou poznámkou cílil na daň z prodeje CP. Ano, USB jsou skutečně souhrny brokera nanic, protože mimo jiné nerozlišují obchody splňující časový test (prodej za 3 roky a déle) a ty co ho nesplňují (a jen ty jsou daněné). Tedy v tomto je třeba si skutečně best svoji evidenci obchodů, třeba v Excelu, nejlépe průběžně (vždy jí plnit hned po každém obchodu). Obzvlášť když má někdo brokerů víc. Ale tuto vlastní evidenci NENÍ nutné přiložit k přiznání, protože pro danění prodejů jim stačí klasicky příloha 2 (ostatní příjmy dle paragrafu 10), v ní uvedené příjmy (tedy prodejní ceny v CZK z tvé evidence) a výdaje (nákupní ceny+poplatky). Doložit evidenci NENÍ nutné, to jen na výzvu FÚ při daňové kontrole.
Proto jsem tedy rozlišoval ty daně ze zahraničních dividend (kde je třeba na FÚ tu zahraniční daň za jednotlivé státy doložit, přehledová tabulka brokera dle zemí je ideální na doložení i vyplnění tabulky Seznam a tím i listů přílohy 3), no a daně z prodejů, kde si to počítáš ideálně sám z evidence a na FÚ to doložit přímo k přiznání nemusíš.

A to "přepočítání na CZK" že budeš dělat sám, tím myslíš co? Fyzická osoba nepodnikající nemusí vést účetnictví (a tím i evidenci měnových konverzí u jednotlivých obchodů) právě díky možnosti použít Jednotný kurz. Pokud bys chtěl používat kurz ze dne daného obchodu, musel bys pracněji účetnictví vést (minimálně jednoduché), což většina nepodnikajících neumí. No a tuto evidenci obchodů o které jsem psal bys musel rozšířit o evidenci použitých měnových kurzů a jejich přepočtů, a to celé doložit - protože zde už by se jednalo o měnové konverze z tvého popudu (které musí mít FÚ možnosti ověřit), nikoliv jednotně určené GFŘ tím celoročním Jednotným kurzem. Nemyslím, že by to bylo výhodnější, protože Jednotný kurz je v podstatě průměr kurzů ČNB za jednotlivé dny roku, takže posílení koruny se v něm také projeví. Kdo provádí nákupy a prodeje cenných papírů cca rovnoměrně během roku, ten jednotný kurz pro jeho jednoduchost ocení a sotva na něm může prodělat. Metoda přes vlastní účetnictví je rozhodně výrazně pracnější a nevím kdo z nepodnikajících by ho chtěl dobrovolně vést, když nemusí. To je podobné jako s paušální daní, která drobným živnostníkům tuto byrokracii snižuje - a shodou okolností právě do dneška se tito drobní (neplátci DPH, tedy roční obrat do milionu Kč) mohou k Paušální dani přihlásit a mnozí tak kvůli jednoduchosti činí, to jen tak mimochodem. Ty bys vlastním účetnictvím měn šel proti proudu, to už rovnou můžeš založit firmu, kde už je to pak mnohde nutnost :).

markus
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 14 led 2019 18:14

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od markus » 10 led 2022 11:17

Zajímavý podcast o daních, kde se uvádí i novinka používat různé kurzy pro nákup a prodej, pokud byly v různých rocích.
https://www.schanova.com/podcast-1/epis ... a-derivatu

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 10 led 2022 13:13

Ano, do mé zdejší série Investor a daně sepsané koncem roku 2017 jsem už také před časem zahrnul tu potřebu použít Jednotný kurz roku transakce, nikoliv jen roku přiznání (tedy u prodejů to počítat u nákupů dle roku nákupu). A to do teorie, tak i do příkladu s evidencí.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 10 led 2022 14:38

minarjo píše:
10 led 2022 10:35
Ty jsi ale evidentně svou poznámkou cílil na daň z prodeje CP.
Ano, mluvil jsem o prodeji CP, protože na to se původní tazatel honzin666 také ptal.
minarjo píše:
10 led 2022 10:35
A to "přepočítání na CZK" že budeš dělat sám, tím myslíš co?
Tím myslím především to, že Degiro nejspíš realizované P/L převede na Kč s použitím jednotných kurzů pouze za rok 2021, což již není správně. Takže si sám spočítám P/L tak, že každou transakci převedu na Kč jednotným kurzem z toho roku, kdy byla transakce provedena.
Vyjde to výhodněji, protože slabá koruna v letech 2019-2020 navýší výdaje, a silnější koruna v roce 2021 zase sníží příjmy.
minarjo píše:
10 led 2022 10:35
Fyzická osoba nepodnikající nemusí vést účetnictví (a tím i evidenci měnových konverzí u jednotlivých obchodů) právě díky možnosti použít Jednotný kurz. Pokud bys chtěl používat kurz ze dne daného obchodu, musel bys pracněji účetnictví vést (minimálně jednoduché), což většina nepodnikajících neumí.
Je ještě jedna možnost, o které jsem tu loni někde psal. Nesetkala se tu s pochopením, ale stejně jsem ji použil, a bez keců mi prošla.

Využil jsem toho, že podle zákona o účetnictví lze přepočítávat cizí měny z transakcí v předem pevně daném období stejným kurzem ze začátku tohoto období.
Jako toto pevné období jsem si tedy určil období jednoho roku, a tedy přepočítával kurzy platnými k 1.1.2020. Tehdy byla koruna ještě docela slabá.
Vyšlo to o dost výhodněji, než kdybych použil průměrný (jednotný) kurz.

Pracnější to nebylo, jen jsem v relevantních přílohách přiložil tuto formulaci:
Pro převod zahraničních měn používám podle Zákona o účetnictví pevný roční kurz (stanovená doba: 1 rok) platný k 1.1.2020.
(podle § 24 odst. 7 zák. 563/1991 Sb. o účetnictví, v souladu s § 38 odst. 1 zák. 586/1992 Sb. o daních z příjmů)

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Martin » 15 úno 2022 14:25

Tak jsem si stahnul Tax formular za rok 2021 (Lynx) a zjistil jsem, ze od druheho ctvrtleti mi strhavali 30% dan. Formular w8-ben jsem mel podepsany, ma bytna 3 roky. Jak to ale vypada mel jsem ho aktualizovat, to jsem dnes udelal. Psal jsem na podporu a poslal jim dokumenty. Stalo se to taky nekomu? Vrati mi tech 15% navic nebo mam smulu, diky
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od bulinak » 15 úno 2022 17:13

Mně letos strhává 30% daň u REITs Tastyworks. Nevím proč. Odpovědí bylo, že mi to bude vráceno jako return of capital.
Stavím zoo.

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 83
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Norgen » 15 úno 2022 19:03

Martin píše:
15 úno 2022 14:25
Tak jsem si stahnul Tax formular za rok 2021 (Lynx) a zjistil jsem, ze od druheho ctvrtleti mi strhavali 30% dan. Formular w8-ben jsem mel podepsany, ma bytna 3 roky. Jak to ale vypada mel jsem ho aktualizovat, to jsem dnes udelal. Psal jsem na podporu a poslal jim dokumenty. Stalo se to taky nekomu? Vrati mi tech 15% navic nebo mam smulu, diky
V tomhle jsem asi datovej nerd, ale v excel prehledu mam dividendy, ktere mam obdrzet s jejich hrubou i cistou castkou na zaklade oznamene dividendy, tedy i castku, ktera ma byt korektne strzena jako dan. Tedy mam neustaly prehled o tom, kdykoliv se prihlasim do uctu, kolik bych v danou chvili mel mit na obchodnim uctu v hotovosti v jednotlivych menach, tedy vcetne pripsanych dividend k danemu dni.

A pokud by mi to nesedelo vim, ze se nekde stala chyba a patral bych po jeji pricine, a snazil se ji prostrednictvim brokera napravit.
Neumim si predstavit, ze bych nemel prehled o tom, co se mi deje na uctu a tedy zda je vsechno v poradku., protoze nesrovnalosti se proste deji.

Ale jak pisu, v tomhle jsem asi jinej.

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Martin » 15 úno 2022 19:09

Norgen píše:
15 úno 2022 19:03
Martin píše:
15 úno 2022 14:25
V tomhle jsem asi datovej nerd, ale v excel prehledu mam dividendy, ktere mam obdrzet s jejich hrubou i cistou castkou na zaklade oznamene dividendy, tedy i castku, ktera ma byt korektne strzena jako dan. Tedy mam neustaly prehled o tom, kdykoliv se prihlasim do uctu, kolik bych v danou chvili mel mit na obchodnim uctu v hotovosti v jednotlivych menach, tedy vcetne pripsanych dividend k danemu dni.

A pokud by mi to nesedelo vim, ze se nekde stala chyba a patral bych po jeji pricine, a snazil se ji prostrednictvim brokera napravit.
Neumim si predstavit, ze bych nemel prehled o tom, co se mi deje na uctu a tedy zda je vsechno v poradku., protoze nesrovnalosti se proste deji.

Ale jak pisu, v tomhle jsem asi jinej.
Ja si taky vedu Excel tabulky, pri vyhlaseni dividendy si poznacim a kdyz prijde, tak zvyraznim. Delam si grafy atd. V Lynxu koukam na pripsane dividendy, ale tam jsou hrube, nekontroloval jsem s presne pripsanou castkou. Moje chyba, tak uvidim, jak to dopadne.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Odpovědět