Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 15 zář 2021 19:01

@czhunter (k posledním dvěma větám):
To je častý omyl mnoha investorů, že když mají dividendy z USA tak v ČR je doplatek nula. V reálu to je tak ale u minima lidí (u těch co nesnižují ničím základ české daně). Většina si snižuje český daňový základ například úroky z hypotéky, odpočty na penzijko, životním pojištěním či dary. Tím pak česká daňová sazba takovému investorovi klesne třeba na 12,5% a tedy i prostý zápočet daně z USA umožní jen tolik započíst (tedy by se těch 2,5% v tomto příkladu v ČR neuznalo k zápočtu z USA a u nás tedy doplácelo). Kdo dělá přiznání elektronicky, ten sám tu závislost odpočtů na uznané zahraniční dani vidí, ten výpočet není tolik složitý. Na tento častý omyl fakt pozor, opravdu jen málo lidí nemá žádný odpočet ze základu daně a tedy má daň skutečně 15,00% (myšleno bez vlivu slev na dani, ty se počítají v přiznání až dál), třeba já měl vloni daň po zohlednění odpočtů asi 13,1% takže skoro 2% z US dividend jsem doplácel, jinak by šlo o krácení daně (zahraniční daně zkrátka nemohou ukrojit z českých větší procento než je česká konkrétní sazba, tak výpočet prostého zápočtu zahraniční daně funguje). Proto je třeba i z USA daně z dividend řešit a velmi často z uvedeného důvodu v ČR doplatit.

K té "anketě" bych se raději ani nevyjadřoval, tak zkusím to slušně. I podněcovat někoho k trestnému činu (zde TČ krácení daně) je trestné, takže na to pozor. A že o krácení daně jde často i v případech jako US dividenda (což mnozí netuší) jsem vysvětlil výše. U USA jde tedy o krácení "jen" o desetiny až nižší jednotky procent vlivem českého snižování základu daně a mechanismu prostého zápočtu daně zahraniční, ale třeba u Francie, Nizozemí či Rakouska už to je minimálně 5% (protože horní hranice možného zápočtu zahraniční daně je u těchto zemí jen 10% dle Smluv o zamezení dvojího zdanění) a u Británie tedy jde o komplet krácení.
Jinak nebál bych se být vámi tolik ani toho odnětí svobody, jako spíš záznamu v Rejstříku trestů (to pak nelze sehnat pořádnou práci, výpis chtějí dnes snad už všude), nebo negativního záznamu u státu, což pak může ztížit např. získání živnostenského oprávnění atd. Navíc přece zákony nedodržujeme kvůli možným restrikcím, ale kvůli tomu že to tak má být. Na silnici také nepojedete přece 200 km/h a ještě opilý ne tak kvůli setkání s policií, ale proto že takto by člověk mohl zabít či zmrzačit sebe nebo někoho jiného. U daní když by každý krátil, byl by na tom stát daleko hůř. Ne nadarmo je krácení daní třeba v USA bráno jako jeden z nejtěžších zločinů spáchaných na celé společnosti (tedy když neberu individuální jako vražda).
Naposledy upravil(a) minarjo dne 15 zář 2021 21:19, celkem upraveno 1 x.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od czhunter » 15 zář 2021 20:22

Nikoho nepodceňuji k ničemu, jen se ze zajímavosti ptám, kolik lidí mělo kontrolu. Jinak ti gratuluji, že tolik dodržuješ zákony, i když sami zákonodárci je nedodržují. Jezdí klidně těch 200 i s majáčky bez důvodu a další věci. Trump nezaplatil na dani ani korunu a je prezident USA.

Na dálnici jsem jel i 250 km/h a nikoho ani sebe jsem neohrožoval a výčitky z toho nemám. Dálnice byla prázdná, nově a kvalitně udělaná a vůz byl na to vybaven, vyroben a homologován dokonce s rezervou na 300km/h.

Až do založení FEDu bankovní mafií roku 1913 v USA žádná daň z příjmu nebyla a dodnes je protiústavní a prý dodnes neplatná. Nikdy to neratifikoval dostatečný počet států. A podle nejlepších ekonomů moderní historie jako Milton Freeman je společnost na tom tím lépe, čím méně zaplatí na daních a čím menší je vláda. Pro ekonomiku naší země je mnohem lepší, když člověk peníze utratí v lokálním obchodě, než když to zaplatí na dani, kterou stát neefektivně a neproduktivně přerozdělí. Tedy i kdybych jakoukoliv formou zaplatil na daních nula. Třeba držením akcií po dobu alespoň 3 roky, tak z toho výčitky nikdy mít nebudu a stát litovat nebudu.

Mě zákony nezajímají do té doby, dokud neohrožuji či neovlivňuji druhé lidi. Jinak jsou mi celkem buřt, ať si přitroublíci politici vymyslí co chtějí za blbosti.

A hádej co, v naší úžasné zemi skončí jen naprosté minimum znásilnění s trestem. Většina dostane jen podmínku, nebo se trestu vyhne úplně. To jen k našemu trestnímu zákoníku. Jako nikdy netrestaný člověk máš šanci na odsouzení minimální a zápis v rejstříku se po čase vymaže.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 15 zář 2021 21:25

Nepracuji pro stát (pro FÚ už vůbec ne), přesto mi přijde správné daňové i jiné zákony dodržovat, tomu se říká MORÁLKA. Že ji mnohé známé osobnosti z politického i veřejného života nemají je věc jiná, i když bohužel pravdivá :(.
My si každopádně ještě můžeme libovat, že daně (zvlášť ty investorské) máme nízké, bez progrese. V USA ta progrese sahá u bohatších i přes 40%, takže my s našimi 15% jsme na tom dobře. I proto nevidím důvod to neuvádět a tím krátit. A doufám, že po volbách se daně (nejen ty z dividend) nepřiblíží západní Evropě (např. Francii, která je u dividend má cca dvojnásobné).

kadu
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 27 čer 2020 18:48

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od kadu » 16 zář 2021 10:51

minarjo píše:
15 zář 2021 21:25
Nepracuji pro stát (pro FÚ už vůbec ne), přesto mi přijde správné daňové i jiné zákony dodržovat, tomu se říká MORÁLKA. Že ji mnohé známé osobnosti z politického i veřejného života nemají je věc jiná, i když bohužel pravdivá :(.
My si každopádně ještě můžeme libovat, že daně (zvlášť ty investorské) máme nízké, bez progrese. V USA ta progrese sahá u bohatších i přes 40%, takže my s našimi 15% jsme na tom dobře. I proto nevidím důvod to neuvádět a tím krátit. A doufám, že po volbách se daně (nejen ty z dividend) nepřiblíží západní Evropě (např. Francii, která je u dividend má cca dvojnásobné).
15% nezamestnany a 23% kazdy prumerne vydelavajici clovek. 1.7M (rok vsechny prijmy).. :lol: takze ono to zas tak uzasne uz taky neni

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od czhunter » 16 zář 2021 11:41

No mě tedy dodržovat přihlouplé zákony vytvořené šašky politiky nijak na morálku neukazují. Například, když politik udělá lockdown a nikdo nesmí z domu a já bydlím uprostřed luk na vesnici, kde nikoho nepotkám, tak klidně ven z domu se projít půjdu a nemorální člověk se necítím. No a půlka jejich zákonů jsou paskvily. Třeba když musím jet z Prahy do Bratislavy na ambasádu, abych si zažádal o vízum do ČR a oni tu žádost jen přepošlou z Bratislavy do Prahy. Jo a stát také zákony nedodržuje. Podle zákona jsem měl dostat oddací list do 2 měsíců. Čekal jsem 6 měsíců. To mě stálo 4 měsíce zdravotního pojištění navíc a spoustu stresu. A moje 6 letá dcera dostala výjezdní příkaz z ČR. Úřednice podělala žádost o přechodný pobyt a díky tomu propadlo dceři vízum a byla tu dle českého pakvilu zákona ilegálně. Protože švejci politici schválili ve zrychleném řízení protiústavní zákon. Ve zrychleném proto, že dobře věděli, že by neprošel dokazováním třetích stran a odborníků. Vyhostit 6 leté dítě, je přitom porušením mnoha zákonů a svobod EU. Vyhostit rodinného člena občana EU není možné a ilegální pobyt není důvod pro odmítnutí vydání povolení k pobytu. Dále není možné rozdělit rodinu, je to zásah do svobody člověka a zájem dítěte je nad zákony. Není možné rozdělit dítě od rodičů. Tohle vše ČR nedodržuje a tímto mě poškodila. Jen díky vstřícnému přístupu našeho velvyslance v Bratislavě se to podařilo vyřešit. Jinak bych dnes musel soudit ČR u Evropského soudu a to samozřejmě by byla hrozná pakárna.

Ano daně v ČR pro investory jsou nízké, to je fakt. Zase zdanění práce máme jedno z nejvyšších v EU. Stát si sebere něco kolem 70% z výplaty (pokud peníze utratím a připočtu DPH), takže to jim musí stačit.

Píšeš, že jsi doplácel 2% z daní v USA. To bys potřeboval roční dividendu z USA 2,5 mil korun, aby jsi se vůbec dostal na tu 50 tisícovou hranici pro trestný čin krácení daně. Tedy jak říkám, strašit vězením za krácení daní neuvedením dividend v přiznání je jen fearmongering. Navíc úroky z hypotéky, odpočty na penzijko, životní pojištění či dary nemám. Bydlím ve vlastním, důchod si zajistím sám, na to stát nepotřebuji a nějaké přihlouplé penzijko mě nezajímá. Životní pojištění taky nepotřebuju. Nejlepší pojištění je mít roční dividendu ve výši průměrné mzdy v ČR a pak je rodina i já v případě úrazu zajištěná.

No a nakonec to nejlepší. Už jste zachytili zprávu, že demokrati plánují daň ze zpětného odkupu akcií? To sníží efekt těchto odkupů na růst EPS až o polovinu, takže nás čeká dost znatelný pokles kapitálových výnosů.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od volnicko » 16 zář 2021 12:35

"Zase zdanění práce máme jedno z nejvyšších v EU."
No uz nemame. https://www.finance.cz/537005-zdaneni-p ... -ve-svete/ :-) Ale hlavne tu mame velmi nizke majetkove dane, coz nam predpokladam vsem vyhovuje.
----------
S dovolenim k neplaceni dani.
- Etika. Jiste je cast lidi, co s tim maji ideologicky problem, chteji se vyhnout se "statnimu nasili", navic i tak plati dost, ale IMHO si vetsina lidi jen potrebuje zracionalizovat, proc dela neco, co neni uplne fer (protoze impakt na ostatni tam je). Je lepsi rict, ze neplatim dane, pac to stat prosustruje, protoze covid, protoze netresta znasilneni apod. Vyzni to lepe nez napsat, ze se nam to proste vyplati.
- Naklady. To je o velikosti sankce, sanci ze budeme mit tu smulu a jak jsme riziko-averzni.

Me neprekvapuje, ze maji lide odlisnou moralku. Selhani statu jako dobreho hospodare je, ze na jednu stranu nastavuje pravidla a na druhou stranu je jen malo vynucuje. To se promitne do chovani lidi..

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od czhunter » 17 zář 2021 11:21

No nemůžeš počítat pouze daně, ale i odvody na sociální a zdravotní jak zaměstnavatele, tak zaměstnance, DPH, poplatky na úřadech, poplatky za odpady atd. Pak si stát opravdu vezme kolem 75% platu. Navíc ta letošní změna zdanění má být pouze dočasná.

Podle propočtů vychází, že pokud Venezuela Maláčová bude pokračovat v tom co dělá, tak se ČR posune do top 5 nejzadluženějších zemí v EU do roku 2024.

Ad férovost. Pokud nezaplatíš něco na daních a utratíš to v místní ekonomice - za službu či zboží, pak na tom budeme všichni mnohem lépe včetně ekonomiky, než když to zaplatíš na dani. Stát parazituje na ekonomice a je neproduktivní a neefektivní. Před 100 lety v USA se dokonce státní zaměstnanci počítali ve statistikách jako nezaměstnání a podíl vlády na HDP byl pouhá 3 %. Dnes se výdaje vlády USA blíží 50% HDP a likviduje to soukromý sektor. Milton Friedman definoval tuto myšlenku již dávno a doporučuji jeho pořad Milton Friedman Free to choose na Youtube.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od czhunter » 18 zář 2021 22:00

Tak mě napadlo, když je tu tolik moralistů ohledně krácení daní. Jaký je váš názor na lidi, kteří investují 100% svého kapitálu na zahraničních burzách a v Česku vůbec neinvestují? Odvádějí peníze a kapitál do ciziny, tudíž podporují stavbu továren, inovace a zlepšování životní úrovně v cizině. Kdyby to dělal každý, tak v ČR nejsou žádná pracovní místa a země by zkolabovala. Také daně z dividend jsou pak odváděny do státní kasy třeba USA a ne do české, jako při nákupu aktiv v ČR.

Jaký je váš morální názor na takové lidi či dopad takového jednání na českou ekonomiku? Podle mě to je mnohem horší, než krátit pár tisíc korun na dani a utratit to do české ekonomiky.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od volnicko » 22 zář 2021 17:59

Pardon, me ta diskuze prijde jiz dost OT. :(

Tedy jen v rychlosti. Myslim, ze vetsina investoru tu nejake dane odvede nebo maji i ceske investice, vcetne me.
Lide utraceji penize za ruzne veci: Nemovitosti, nemecka auta, restaurace... A investice. Pokud si nekdo legalne neco vydela, tak bych radeji nepremyslel nad tim, jak "nacionalni" a prospesny pro ekonomiku ten vydaj je. Abychom se nezblaznili.

Ale fakticky je aktualni odliv kapitalu do zahranici budouci znasobeny priliv do CR. Pokud tedy neplanujeme travit duchod na Tahiti.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od czhunter » 26 zář 2021 14:55

No přemýšlet by jsi o tom ale správně měl. Pokud budeš investovat například do výstavby bytů v USA investicí do REIT Arbor Realty trust, pak bude v USA více bytů a v ČR méně a pak se nemůžeš divit, že tvoje děti si nebudou moci dovolit koupit byt, protože se málo staví a ceny jdou raketově nahoru. Pokud místo toho investuji do nájemního domu v ČR, opravím ho a pronajmu lidem, pak si vydělám a ještě zlepším život ostatním lidem v ČR, protože mají dostupné bydlení. Nesmíme se také divit, že všechny české firmy budou vlastnit lidé jako Babiš a Kelner, když místo investice například do vynikající české banky Moneta investují Češi do bank jako HSBC a Wells Fargo a ještě na tom prodělávají.

Ano budoucí příliv kapitálu, pokud budu úspěšný investor by to mohl v budoucnu vyvážit, ale pravda je taková, že většina investorů nevydělá ani na inflaci. To je jasný fakt, vyplívající z výzkumů Bank of America. Dost jich dokonce prodělá kalhoty a takový kapitál je navždy ztracený v cizině.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět