Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od MiHons » 02 kvě 2021 21:48

Michal píše:
02 kvě 2021 17:06
marek95 píše:
21 dub 2021 18:48
přišel někomu dopis od Lazardu? je to něco ohledně daní, čekám na překlad, moje angličtina je příšerná, takže zatím k tomu nemám víc info co to je, ale šlo o nějaký formulář který má snad pomoct s daněmi, formulář Schedule K-1

máte s stím někdo zkušenost o co se jedná? Díky
Ahoj, mě došlo asi něco podobného od ET, zjistil jsi k tomu něco? Mě to připadá, že jen pokud s tím vyúčtování nesouhlasím, tak se mám na webu ozvat, ale jen odhaduji, taky sem na tom s angličtinou blbě. Má s tím tady ještě někdo zkušenost?
Ale Lazard je LTD ne LP podle mě mícháte jablka s hruškama :)

Ltd patří do C-crop skupiny, zatímco ET patří do LLC typu firmy

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 138
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 02 kvě 2021 22:25

https://www.investopedia.com/terms/s/schedule-k-1.asp
Schedule K-1 is a federal tax document used to report the income, losses, and dividends of a business' or financial entity's partners or an S corporation's shareholders.
Chápu to tak, že všechny tyto společnosti, které vydávají K-1, své zisky v US nedaní; místo toho daňovou povinnost přenáší na akcionáře (resp. společníky).

V čem je tedy pro nás, neamerické investory, ten podstatný rozdíl mezi MLP a LLC, když obě vydávají K-1.

---
EDIT: Spletl jsem si C-corp a S-corp.

Pokud je Ltd. typu C-corp, pak tedy nechápu, proč posílají K-1.

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od MiHons » 03 kvě 2021 08:45

Jakub píše:
02 kvě 2021 22:25
https://www.investopedia.com/terms/s/schedule-k-1.asp
Schedule K-1 is a federal tax document used to report the income, losses, and dividends of a business' or financial entity's partners or an S corporation's shareholders.
Chápu to tak, že všechny tyto společnosti, které vydávají K-1, své zisky v US nedaní; místo toho daňovou povinnost přenáší na akcionáře (resp. společníky).

V čem je tedy pro nás, neamerické investory, ten podstatný rozdíl mezi MLP a LLC, když obě vydávají K-1.

---
EDIT: Spletl jsem si C-corp a S-corp.

Pokud je Ltd. typu C-corp, pak tedy nechápu, proč posílají K-1.
Nejsem v tomto odborník, ale K-1 musí Ltd. firmy posílat pouze při splnění určitých podmínek.

P.S. doufám, že to kluci rozlousknete, chci si Lazard koupit, ale pokud bych měl kvůli tomu danit v US tak do toho rozhodně nejdu :)

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od StanikKolarik » 03 kvě 2021 13:23

Chápu správně, že (nikde není splněn časový test):
- peněžní pohyby nákup/prodej se dají křížit jenom na stejném titulu? tedy když jsem prodal RDSA za 20tis a rovnou koupil RDSB za 20tis, tak prodej RDSA zdaním a RDSB si nemám kam napsat?
- když jsem loni prodal 5 titulů za celkem 100tis a koupil plno jiných, klidně i za 250tis, tak zdaním těch 100tis, ale nemám si to jak snížit?
- když mi v rámci vyrovnání marginu degiro prodalo titul a já jsem ho o tři dny koupil znova, tak tohle vzájemně snížit jde?

účetní na mne zapomněla, tak to děláme na poslední chvíli a vychází mi daně kvůli kterým mám chuť se na to vykašlat... mám totiž v "2. Výpočet dílčího základu daně z ostatních příjmů (§ 10 zákona)" naprosto nesmyslný rozdíl (Protože příjmy mám skoro 10x větší než výdaje, ikdyž ve skutečnosti jsem loni hodtnotu portfolia ztrojnásobil posíláním peněz a nákupy a celkový součet prodejů tvoří stěží čtvrtinu)

našel by se prosím někdo s kým bych si mohl po telefonu 5-10minut promluvit?

díky
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od StanikKolarik » 03 kvě 2021 13:40

Prakticky mi jde o to, že mi přijde divné abych měl kolonku "Celkové příjmy z prodeje" která mi jde do příjmů a neměl k ní "Celkové výdaje z nákupu" které by snížily ten nesmyslný rozdíl
deg.jpg
sfgfsdfsdf.jpg
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od MiHons » 03 kvě 2021 14:34

StanikKolarik píše:
03 kvě 2021 13:23
Chápu správně, že (nikde není splněn časový test):
- peněžní pohyby nákup/prodej se dají křížit jenom na stejném titulu? tedy když jsem prodal RDSA za 20tis a rovnou koupil RDSB za 20tis, tak prodej RDSA zdaním a RDSB si nemám kam napsat?
- když jsem loni prodal 5 titulů za celkem 100tis a koupil plno jiných, klidně i za 250tis, tak zdaním těch 100tis, ale nemám si to jak snížit?
- když mi v rámci vyrovnání marginu degiro prodalo titul a já jsem ho o tři dny koupil znova, tak tohle vzájemně snížit jde?

účetní na mne zapomněla, tak to děláme na poslední chvíli a vychází mi daně kvůli kterým mám chuť se na to vykašlat... mám totiž v "2. Výpočet dílčího základu daně z ostatních příjmů (§ 10 zákona)" naprosto nesmyslný rozdíl (Protože příjmy mám skoro 10x větší než výdaje, i když ve skutečnosti jsem loni hodtnotu portfolia ztrojnásobil posíláním peněz a nákupy a celkový součet prodejů tvoří stěží čtvrtinu)

našel by se prosím někdo s kým bych si mohl po telefonu 5-10minut promluvit?

díky
nákupy akcií započíst nelze (vůbec do daňového přiznání nepatří, daníš příjmy za rok 2020, nákup akcií není příjem)
Nicméně pokud si prodal RDSA před časovým testem a je to více jak za 100 000,- příjem akcí v roce 2020 do kupy, tak to musíš uvést v přiznání

Uvedu příklad

RDSA si koupil v roce 2019 za 50 000,- poplatek byl 1000,- prodal si v roce 2020 za 100 000,- (tedy příjem) ,tudíž
100 000 - 50 000 - 1 000= 49 000 to je základ a nyní čr daní přijmy tuším 15% z 10 odstavce plošně

Nyní dopočítáš daň 49 000 *0,15 = 7350,- a tu zaplatíš jako výpalné našemu státu :D

Samozřejmě pokud si v roce 2020 prodal nějaké akcie se ztrátou, tak je můžeš započíst vůči tomuto zisku a snížit si daňový základ (proto se ke konci roku vždy optimalizuji portfolio a odprodávají se ztrátové pozice, které již nechceš držet pro snížení základu daně z prodeje akcií)

P.S. pokud toto tvoje účetní neví, doporučuji do budoucna změnu.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 138
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 03 kvě 2021 14:38

Přesně tak ...

akorát že vůbec!
Obrázek

Na úvod: z tvých otázek mi přijde, že si neuvědomuješ, že náklady si můžeš počítat i z předešlých let. Vždy ale jen jablka za jablka, a to ve stejných počtech. Např.:
2019 nákup 100 AAPL celkem za $5500 ($55/ks)
2020 prodej 50 AAPL celkem za $6000 ($120/ks)
V roce 2020 máš tedy realizovaný zisk z prodeje jablek následující:
  • příjmy: $6000
  • výdaje: $2750 (50*55), pro fajnšmekry navíc poplatek za prodej 1€, a polovinu (50/100) poplatku za nákup (řekněme 1,5€/2)
  • zdanitelný zisk: $3248,25
---
StanikKolarik píše:
03 kvě 2021 13:23
- peněžní pohyby nákup/prodej se dají křížit jenom na stejném titulu? tedy když jsem prodal RDSA za 20tis a rovnou koupil RDSB za 20tis, tak prodej RDSA zdaním a RDSB si nemám kam napsat?
RDSA a RDSB jsou natolik odlišné papíry (soudě už jen podle ceny, na NYSE 35 vs. 38), že se asi ani při nejlepší vůli nedá argumentovat, že jde o totéž. Takže prodej RDSA spárovat jedině s nákupem RDSA.

Já osobně letos podobně čaroval s Avastem - fiktivně jsem spároval kusy nakoupené přes Fio za Kč s prodanými kusy přes Degiro (taky v Kč). V mém případě ale jde nepopiratelně o stejný papír. Kdybych byl býval koupil Avast přes Degiro za GBP na Londýnské burze, už by to dost smrdělo. V tom případě by alespoň šlo o duální listing, kdy oba papíry stojí zhruba stejně, jen jsou denominované v různých měnách. To bohužel není případ těch RDSů.
StanikKolarik píše:
03 kvě 2021 13:23
- když jsem loni prodal 5 titulů za celkem 100tis a koupil plno jiných, klidně i za 250tis, tak zdaním těch 100tis, ale nemám si to jak snížit?
Tak jak říkáš by to bylo pouze tehdy, pokud jsi ty akcie prodané za 100K nabyl zadarmo.

Pokud jsi ale za ně něco zaplatil (a obvykle se za akcie platí), tak si ty vynaložené náklady odečteš od příjmů (zde těch 100K), navíc si můžeš odečíst např. transakční poplatky za nákup i prodej. A jak jsem psal výše, tyto náklady můžou pocházet z minulých let (max. 3 roky nazad).
StanikKolarik píše:
03 kvě 2021 13:23
- když mi v rámci vyrovnání marginu degiro prodalo titul a já jsem ho o tři dny koupil znova, tak tohle vzájemně snížit jde?
Spolehlivá odpověď: Ne! Okamžikem prodeje se realizuje zisk/ztráta a vzniká tak daňová povinnost. Nezáleží, jestli to za tebe prodal broker.

Spekulativní odpověď: Vzhledem k tomu, že jako fyzická osoba si můžeš párovat nákupy a prodeje podle sebe (tedy ne jen metodou FIFO), a vzhledem k tomu, že zákon vůbec nemyslí na shortování, tak by se na ten nucený prodej teoreticky dalo koukat takto:
  • tvoje long pozice zůstala otevřená,
  • broker ti otevřel short pozici, kterou si ty za 3 dny uzavřel (tím nákupem).
V takovém případě bys danil zisk (nebo ztrátu) z té třídenní short pozice, a tvoje dlouhodobá long pozice zůstává netknutá.

Pár praktických poznámek k danění shortů zde. Ale uznávám, že tenhle výklad bych si sám nerad obhajoval, pokud by na mě berňák zakleknul.

----
StanikKolarik píše:
03 kvě 2021 13:40
Prakticky mi jde o to, že mi přijde divné abych měl kolonku "Celkové příjmy z prodeje" která mi jde do příjmů a neměl k ní "Celkové výdaje z nákupu" které by snížily ten nesmyslný rozdíl
No bodejť, tohle taky nikdo netvrdí.
Jestli se ti nezdá, že Celkové příjmy z prodeje minus Celková pořizovací cena odpovídá tvým skutečným realizovaným ziskům, tak si to nějak přepočítej z celkového ročního výpisu transakcí. Ale u mě to tuším Degiro spočítalo vcelku dobře, tedy až na poplatky, které počítalo jen za rok 2020, což by mi nepatrně uškodilo.
Mělo by to zhruba odpovídat rozdílu položek na předchozí straně: Zisk z prodeje akcií minus Ztráta z prodeje akcií.

---

V klidu, na podání přiznání i zaplacení máš ještě měsíc, když to podáš elektronicky.

marek95
Začátečník
Příspěvky: 29
Registrován: 02 led 2020 17:49

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od marek95 » 16 kvě 2021 09:29

Michal píše:
02 kvě 2021 17:06
marek95 píše:
21 dub 2021 18:48
přišel někomu dopis od Lazardu? je to něco ohledně daní, čekám na překlad, moje angličtina je příšerná, takže zatím k tomu nemám víc info co to je, ale šlo o nějaký formulář který má snad pomoct s daněmi, formulář Schedule K-1

máte s stím někdo zkušenost o co se jedná? Díky
Ahoj, mě došlo asi něco podobného od ET, zjistil jsi k tomu něco? Mě to připadá, že jen pokud s tím vyúčtování nesouhlasím, tak se mám na webu ozvat, ale jen odhaduji, taky sem na tom s angličtinou blbě. Má s tím tady ještě někdo zkušenost?

Zatím jsem k tomu nic moc nezjistil. První 2 dividendy mi přišli v hrubé výši (nezdaněné), ale od 3. dividendy mi už chodí zdaněné.
Daňový přiznání jsem v čr podal, 2 hrubé dividendy jsem nechal zdanit, víc jsem zatím kolem toho neřešil.

Michael
Začátečník
Příspěvky: 113
Registrován: 17 úno 2020 14:47

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Michael » 18 kvě 2021 11:50

Dnes mi volala Poradkyne ohledně dani že ji kontaktoval finanční úřad. Doklad od brookera ji nestačí údajně musím mít doklad od správce daně z USA ? Stalo se toto někdy někomu ? Myslel jsem že výpis od brookera je dostačující doklad. Prijde mi ze tam je nějaká iniciativní kráva která tomu nerozumí ale otravuje.
Fio : ČEZ, KB, Moneta, O2, LMT
Lynx : AAPL,ABBV, ADP, BABA, CSCO,HAS, IBM, IRM, KO, MMM, MO, NIO, NRZ, PFE, RDS.B, RTX, SLRC, SPG, T, VTRS, WPC, XOM

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od bulinak » 18 kvě 2021 12:15

Michael píše:
18 kvě 2021 11:50
Dnes mi volala Poradkyne ohledně dani že ji kontaktoval finanční úřad. Doklad od brookera ji nestačí údajně musím mít doklad od správce daně z USA ? Stalo se toto někdy někomu ? Myslel jsem že výpis od brookera je dostačující doklad. Prijde mi ze tam je nějaká iniciativní kráva která tomu nerozumí ale otravuje.
Tak to ti nezávidím.
Stavím zoo.

Odpovědět