Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 18 dub 2021 12:36

Účetní/poradkyně to známému spočítala tak, že k přepočtu cizích měn použila kurz k 31.12.2020, což je blbě v každém případě. Až na dotaz, odkud takový přepočet vyplývá, to opravila. To ve mě zrovna nevyvolává pocit jistoty.

Osobně si radši zjišťuji, co a jak funguje, abych nebyl ignorantem, který platí na daních víc, než je nezbytně nutné. A tuším, že optimalizace daní bude v nadcházejících letech čím dál tím důležitější.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 18 dub 2021 13:04

Já už si DPFO dělám skoro 10 let, takže časová náročnost je u mě tak 1,5-2h když mám všechny podklady, nic hrozného. Vždyť většinu spočítá buď Excel (tabulka Seznam z podkladů od brokerů pro celkové součty zahraničních dividend a daní dle zemí a celkový součet napříč zeměmi = Příjmy z kapitálového majetku, dále i prodeje CP), nebo přímo formulář elektronického podání EPO (průběžně výpočty i celkový, zápočet zahraniční daně na listech přílohy 3 a jeho vliv na českou daň...). Víc to bylo fakt jen první 1-2 roky, kdy to bylo pro mě nové. Teď už to jde rychle i proto, že daňových změn s dopadem na investice a mé příjmy bylo v ČR minimum.

kadu
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 27 čer 2020 18:48

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od kadu » 18 dub 2021 15:00

A nejaky univerzalni software na parovani obchodu mate?

kadu
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 27 čer 2020 18:48

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od kadu » 18 dub 2021 15:02

bulinak píše:
18 dub 2021 09:57
Hodím sem odkaz od emeta, který byl v sekci, co by nám pomohlo.
Je to zajímavé čtení:
https://www.epravo.cz/top/clanky/polemi ... 10799.html
Velmi zajimavy clanek... skoro bych rekl, ze je to spravna uvaha. Nicmene praxe ukazuje, ze stat si vzdy neco vymysli :) Navic to rozhodnuti z 2019, muze byt i pro nekoho vyhodne... Nicmene takove pouceni z toho je, nejlepsi pozice pred koncem roku prodat at se to dani stejnym kurzem (pokud nehodlame drzet 3+ roky)

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 18 dub 2021 15:29

kadu píše:
18 dub 2021 15:00
A nejaky univerzalni software na parovani obchodu mate?
V minulosti jsem hledal, ale nenašel. Tedy akorát Kalkulačka Kačka vypadala nadějně, bohužel podporuje jen výpisy z Fio.

Chtěl jsem si taky něco jednoduchého naprogramovat, ale uvědomil jsem si, že pokud bych chtěl, aby to bylo chytřejší než jen tupě párovat metodou FIFO, tak je to dost komplikovaná záležitost.

Např. i když mohu spárovat s nejstarším nákupem a splnit tak časový test, může být pro mě výhodnější spárovat s mladším nákupem, čím by mi vznikla realizovaná ztráta (na papíře), o kterou si snížím zisk z prodeje jiné akcie.

Skončil jsem tedy s vlastní tabulkou, ve které si ručně spáruji nákupy s prodeji, a tabulka zajistí zbytek: spočítá daňovou povinnost, a přeroluje neprodané pozice do dalších let.
kadu píše:
18 dub 2021 15:02
Velmi zajimavy clanek... skoro bych rekl, ze je to spravna uvaha. Nicmene praxe ukazuje, ze stat si vzdy neco vymysli :) Navic to rozhodnuti z 2019, muze byt i pro nekoho vyhodne... Nicmene takove pouceni z toho je, nejlepsi pozice pred koncem roku prodat at se to dani stejnym kurzem (pokud nehodlame drzet 3+ roky)
Naopak, prodávat na konci roku jen kvůli jednoduššímu počítání daní je skoro to nejhorší, co můžeš udělat. Buď jsem trader a nakupuju/prodávám každý den (takže vliv kurzu je zanedbatelný), nebo jsem dlouhodobý investor, a pak nakupuju a držím s horizontem daleko za ten tříletý časový test. Prodávat na konci roku kvůli daním můžou jen masochasti, kteří se tím nechávají dobrovolně okrádat státem na výpalném.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 18 dub 2021 16:05

kadu píše:
18 dub 2021 15:00
A nejaky univerzalni software na parovani obchodu mate?
Úplně obyčejný Excel, viz má zdejší (na IG) série Investor a daně, tam mám v té sérii kromě teorie i celkový příklad přiznání s vzorem Excel tabulek, používám podobné. Evidenci prodejů CP si v Excelu samosebou vedu průběžně během roku, což je důležité mimo jiné proto, abych viděl zda překročím hranici 100 tisíc a zda (pokud ano) se koncem roku kvůli snížení daně nevyplatí ještě nějaký prodej udělat. Výpočet dělat až po konci roku by bylo jaksi pozdě, to už by daňová optimalizace prodejů nebyla možná.

marek95
Začátečník
Příspěvky: 29
Registrován: 02 led 2020 17:49

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od marek95 » 21 dub 2021 18:48

přišel někomu dopis od Lazardu? je to něco ohledně daní, čekám na překlad, moje angličtina je příšerná, takže zatím k tomu nemám víc info co to je, ale šlo o nějaký formulář který má snad pomoct s daněmi, formulář Schedule K-1

máte s stím někdo zkušenost o co se jedná? Díky

Drmla
Začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: 14 črc 2020 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Drmla » 22 dub 2021 10:40

Jak se řeší sleva na manželku, když manželka sama má povinnost podat daňové přiznání kvůli dividendám?
Manželka bude mít platit daň hádám tak 1500Kč.

Michael
Začátečník
Příspěvky: 113
Registrován: 17 úno 2020 14:47

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Michael » 23 dub 2021 14:52

Dal jsem DP k vypracování Dánové poradkyní. Dividendy uvedla ale kapitálovou vratku v DP neuvedla. Uvádí se to nebo ne ? Můžete mi pls někdo poradit.

Navíc mi Dan z dividend ze shellky ( mám ADR ) uvedla v USA nemělo by se to uvést pod UK ?
Přílohy
BACA2166-ECD4-4D37-A0D9-28BE02DE2476.jpeg
FDEF9404-1D08-4CA0-A1B9-FE832A534404.jpeg
Fio : ČEZ, KB, Moneta, O2, LMT
Lynx : AAPL,ABBV, ADP, BABA, CSCO,HAS, IBM, IRM, KO, MMM, MO, NIO, NRZ, PFE, RDS.B, RTX, SLRC, SPG, T, VTRS, WPC, XOM

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 23 dub 2021 16:46

Samosebou že to je špatně, na tom řádku 321 listu přílohy 3 pro USA bude jen zdaněný příjem (tedy vratky ne, to je správně, viz dále) a hlavně jen z USA když jde o list pro USA, tedy tam bude těch 888,53 USD ze spodní tabulky (20561 Kč, jednotný kurz je 23,14), daň USA těch 133,27 USD (3084 Kč) z té samé tabulky je ok. Pro Velkou Británii se list přílohy 3 nedělá, tam není co započíst, vyšlo by nula z nuly :). A pak v řádku Příjmy z kapitálového majetku na hlavním formuláři Přiznání (řádek 38), ten je klíčový (všechny kapitálové příjmy), ten si zkontroluj: tam bude vše z toho potvrzení - tedy v zahraničí zdaněné i nezdaněné položky, součet 978,05+26,25+0,19+10,94 USD (vše sečíst, zdaněné ordinary dividendy i nezdaněné složky vratek a opět jednotným kurzem 23,14 převést na celé Kč). Tímto je zajištěno, že v ČR zdaníš vše českými 15%, tedy i to v zahraničí nezdaněné (GB dividendy, USA vratky) a současně že zápočet zahraniční daně (tedy uznání US daně a snížení české, tím celkovým součtem zvýšené) bude aplikováno v souladu se zákonem jen na v zahraničí ZDANĚNÉ příjmy (tedy ne vratky, nelze uvést u zápočtu příjmy co nebyly daněny, to je správně) a jen v dané zemi (tedy vratky USA, ne Británie, to má právě špatně). Což je údaj ze spodní tabulky, tam jsou Ordinary dividendy dle zemí, což jsou ty dani podléhající (v USA, GB nechává danění až na nás). Zmixovat USA a GB dohromady je pěkný paskvil té poradkyně, ona úplně ignorovala (přehlédla?) tu spodní tabulku od Lynx, kde jsou právě ty zdaněné příjmy dle zemí a kde vidí že to nemáš jen z USA, a tato tabulka je podklad pro listy přílohy 3 (jen u těch zemí kde zahraniční daň není nulová a lze tedy nějakou započíst - tedy u Británie, tam list zápočtu je zbytečný, když není z GB co započíst)
Naposledy upravil(a) minarjo dne 23 dub 2021 17:37, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět