Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
rich
Začátečník
Příspěvky: 43
Registrován: 18 led 2020 15:50

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od rich » 24 úno 2021 11:36

Ahoj, Mam trochu problem co nahlasit na Fu, podle pruvodce daní zde na foru (mimochodem skvela vec) jsem vytvoril a vyplnil tabulku s nakupy a prodeji.

Mel jsem nakupy i prodej jednoho titulu behem roku 2020 a prekrocen limit na 100000.
jde o to, že jsem neprodal celou pozici, ale nechal jsem si jeste par kusu.

Problem je v tom, že pokud budu pocítat všechny obchody budu s náklady a poplatky za nákup ve ztrátě cca 15000, ale tu pozici vlastně ještě držim..
Pokud bych to rozfázoval skutečně tak, že jsem nakoupil,prodal a nezapocítával ten nákup poslední pozice jako ztrátu tak jsem ve ztátě cca 1500 kč... mám v tom trochu bordel a nevím co uvést na fú. díky za radu
V priloze je nastrel jak to zhruba bylo data a pocty kusu souhlasí, ceny nikoliv..
pokud tedy prodej probíhá FIFO tak se do toho prodeje pozice uvede v podstate jen necelý nákup z modře označeného sloupce. prodej je zlutý sloupec a 57 kusu ještě zbyde. Co tedy finančák zajímá?
Přílohy
nakupy priklad.pdf
(146.67 KiB) Staženo 87 x

emet
Začátečník
Příspěvky: 20
Registrován: 18 lis 2019 12:42

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od emet » 24 úno 2021 12:20

V tom výkazu uváděj jen akcie u kterých můžeš spárovat nákup a prodej. Uvedu příklad:

-Nakoupíš třeba během pěti měsíců 10ks akcií Tesly, a na konci roku prodáš jen 40ks. To znamená, že ti zbyde v portfoliu neprodaných 10ks.
- Do daňového přiznání ale uvedeš jen nákup těch 40ks, které jsi prodal. Těch zbývajících 10 kusů tam vůbec neuvedeš a uvedeš je až tehdy, kdy je prodáš.

Jinými slovy - spáruješ ty nakoupené kusy s těmi, které jsi prodal. Pokud ti zbydou nějaké neprodané kusy, vůbec je do toho seznamu neuváděj. Uvedeš je až ve chvíli prodeje.
| T | MONET | CEZ | SP5 | SPG | MO | BTI | CSCO | INTC | ABBV | PFE | TELEC | WBA | KOMB | VTR | LEG | JNJ | EUDV | RDS.B | MRK | BMY | IEMA | IWDA |

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 24 úno 2021 15:07

@rich:
Doporučuji ti článek z mého seriálu Investor a daně: https://www.investicnigramotnost.cz/inv ... ch-papiru/
Z toho to párování snad pochopíš, tedy vždy k prodejům přiřadit nákupy v odpovídajícím množství, typicky metodou FIFO, tedy dle stáří od nejstaršího.

rich
Začátečník
Příspěvky: 43
Registrován: 18 led 2020 15:50

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od rich » 24 úno 2021 15:55

Děkuji za reakci a mrknu i na článek. Díky.

Superior
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 10 čer 2020 03:15

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Superior » 26 úno 2021 12:37

Slyšel jsem že někteří kolegové posílají s DP i formuláře W8-BEN co podepsali pro brookera.
Slyšel jsem to poprvé, tak se ptám jestli se to tak má dělat?
Další dotaz mám na tu excel tabulku přijatých dividend za rok (popř. provedených prodejů CP). Tu kterou si vedu sám. Tu mám přikládat? Není pro FU "věrohodnější" výpis od brookera?
A všechny tyhle přílohy se nahrají v záložce "Jiné přílohy" ?
Děkuji

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 26 úno 2021 23:00

W-8ben určitě nedokládat, to je formulář pro americký a nikoliv náš finančák, doložení tvé daňové rezidence pro US stranu, aby ti z USA nesráželi z dividend základní daň 30%, ale sníženou 15%. Tedy do českého přiznání tento formulář fakt ne, nemá s českou daňovou povinností žádnou souvislost, modifikuje tu povinnost americkou. Nespletl sis to s formulářem Form1042-S? Tento připravují někteří brokeři (třeba Lynx/IB) pro americký finančák IRS, tedy jen za dividendy z USA, na jejich daňovém tiskopisu, a to zveřejňují i v platformě brokera. A mnozí to dokládají našemu finančáku právě jako doložení výše daně zaplacené v USA (tím, že je to na tiskopisu amerického FÚ, je to víc věrohodné, i když dost obšírné).
Jinak ale české finanční úřady naštěstí akceptují i jiné způsoby doložení zahraniční daně (pro ty, co v přiznání chtějí provést zápočet zahraniční daně na listech přílohy 3). Stačí typicky jiný doklad od brokera, kde jsou (nejlépe v souhrnu za celý rok, rozdělené dle států zdroje dividendy) ty hrubé dividendy a stržené daně z nich vidět. Třeba Dividend report (spodní tabulka) v Tax reportech Lynxu, nebo Roční výkaz (tabulka Přehled dividend v CZK) u Degiro. To je tedy třeba doložit pro danění zahraničních dividend, k doložení zahraniční daně, při využití zápočtu daně ze zahraničí.
Pro danění prodejů CP není tvou povinností přikládat tvou Excel či jinou evidenci obchodů ani detailní přehled obchodů rovnou od všech tvých brokerů, to by mnohdy totiž bylo pro Přiznání moc obsáhlé. Povinností u danění prodejů CP je v Přiznání jen vyplnit přílohu 2, spodní část Ostatní příjmy, a tam souhrnné příjmy z prodejů a výdaje na jejich dosažení, obojí vyčísleno za všechny prodeje naráz (tedy součty z tvé evidence). Jen pokud by ti FÚ dělal daňovou kontrolu, tak by si vyžádal podklady, jak jsi k těm celkovým číslům Příjmy a Výdaje došel, tedy třeba tu tvou evidenci, výpis transakcí brokera atd (obdobně, jako když dělá daňovou kontrolu podnikatelům a chce po nich jejich účetnictví). Tedy je dobré si tyto výpisy a evidence aspoň 5 let schovávat, ale není třeba je rovnou všechny k Přiznání dokládat. Daňovou kontrolu mnozí nezažijou ani jednou za život, zvlášť ve velkých městech, nebo zvlášť pokud jde o zaměstnance a investice je menšinová část příjmů oproti mzdě.
A ano, výpis brokera kde jsou vidět ty zahraniční daně, to nahraješ jako Jinou přílohu, typicky v PDF, nazvanou například "Výpis brokera Lynx (Dividend report-zahraniční dividendy a daně)". Tak to nazývám já.

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od bulinak » 27 úno 2021 09:44

Tak třeba u Tastyworks dostaneš právě jen Form1042-S. Oproti mé evidenci je to vždy trochu jiná částka...
Stavím zoo.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 27 úno 2021 23:12

Ano Form1042-S je také použitelný pro doložení dividendy a stržené daně. Ale to je formulář amerického finančáku IRS sestavený brokerem, tedy týká se už z tohoto důvodu výhradně amerických dividend a US daní! Takže dividendy a zahraniční daně akcií třeba ze zemí EU, Japonska, Austrálie... nelze tímto formulářem doložit, proto je to formulář z hlediska zemí jednoúčelový a šikovný jen pro ty, co nakupují výhradně akcie amerických firem. Ostatní více ocení právě dividend report dle zemí.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 136
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 5 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 03 bře 2021 23:08

V tomto videu paní účetní potvrzuje minarjova slova:
https://youtu.be/xAbRYzHV7Bc?t=2300 (@ 32:20)

TL;DR: detailní výpisy schovávat jen pro případnou kontrolu, k přiznání nepřikládat.

honzin666
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 18 úno 2021 20:11
Has thanked: 2 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od honzin666 » 04 bře 2021 21:42

příklad: nakoupil jsem akcie 2018,2019 a 2020 a 2020 vše prodal...u příjmu použiji jednotný kurz pro rok 2020 to je jasné, ale lze pro výdaje použít také kurz z roku 2020 nebo ke každému tomu prodeji ten kurz roku, ve kterém byl nákup uskutečněn? Nikde to není jednoznačné uvedeno a jedním kurzem si člověk výrazně ulehčí práci. Díky.

Odpovědět