Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 24 dub 2021 05:32

Ne, pro prodeje CP (Ostatní příjmy, daň dle paragrafu 10) stačí v Přiznání mít správně Příjmy, Výdaje a jejich rozdíl v Příloze 2, vlastní evidence prodejů či evidence z výpisu brokera je příloha dobrovolná (sám jí ze zvyku přikládám, když už se s tím během roku dělám, proto jsem to i v seriálu Investor a daně zmínil). Toto se týká tedy daňového Přiznání, nikoliv však daňové kontroly, při ní už by si tyto podklady FÚ vyžádal, když by kontrolu u daného poplatníka zahájil (ať už celkovou, nebo konkrétní zaměřenou právě na tyto ostatní příjmy, či jinou skupinu příjmů).

Pro zahraniční dividendy (tedy Příjmy z kapitálového majetku, daň dle paragrafu 8), při uplatnění zápočtu zahraniční daně, tam už je to jinak, tam už poplatník musí k Přiznání doložit daň sraženou v zahraničí, aby ten zápočet na listech přílohy 3 mohl udělat (u akcií je, vzhledem k výplatě přes brokera jako prostředníka a ne přímo plátcem dividendy, akceptován typicky výpis brokera, na kterém jsou ty daně vidět - tedy třeba u Lynx ten Dividend report spodní dvě tabulky, u Degiro Roční výkaz-stránka s tabulkou Přehled dividend v Kč).

Michal
Začátečník
Příspěvky: 18
Registrován: 12 úno 2021 18:01

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Michal » 24 dub 2021 10:31

No ja si dle info od minarja nějaký přehled v excelu vést začal, ale budu to muset nějak předělat. S těmi poplatky jsem myslel, že si je tam můžu dát všechny, proto neeviduji poplatky u obchodů, ale až v celkovém souhrnu, kde jsem jen doplnil celkové poplatky z výpisu od brokera.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 24 dub 2021 12:06

Jako výdaj lze u prodejů CP samosebou kromě pořizovací ceny uplatnit náklady na daný obchod vynaložené, a to ty, které lze k danému obchodu (a jeho objemu v počtu ks) jednoznačně přiřadit. Tedy určitě ne ty, které jsou paušální a nelze je k danému obchodu jednoznačně přiřadit (třeba paušální poplatky brokera z objemu portfolia, margin úrok atd., tedy cokoliv účtované za portfolio jako celek), ani ne poplatky za ty části nákupů, které ještě nebyly prodané. Proto v evidenci obchodů eviduji zejména sloupce Název CP, počet ks, Datum nákupu, cena nákupu, poplatky za nákup (+následně i za prodej), cena prodeje a datum prodeje. Pak ty prodané řádky (co už mají datum a cenu prodeje vyplněny, ty které mají tyto údaje prázdné nebyly dosud prodané) mají v sobě jen náklady na daný obchod vynaložené, jiné otevřené nákupy nejsou ještě předmětem daně, ani co se poplatků týče.

Michal
Začátečník
Příspěvky: 18
Registrován: 12 úno 2021 18:01

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Michal » 24 dub 2021 20:10

Děkuji, ještě bych si chtěl ujasnit jak je to s poplatky za směnu u brokera a poplatky za adr? To si jde odečíst a nebo také ne?

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 24 dub 2021 20:26

Směnu čeho, měn? Tam také může být problém, že to nejde jednoduše napasovat na konkrétní obchod. A ADR fee poplatky nesouvisí ani s nákupem, ani s prodejem daného ADR: jsou účtovány proto, že daná banka co ADR emitovala provede konverzi dividendy do USD, neboli je to poplatek pravidelný bez vazby na obchod: mnozí asi uplatňují, ale z mého pohledu jsou to takové drobné, že to s tou složitější evidencí za to nestojí (napárování všech ADR fee na obchody, tedy ne jednou, ale pokaždé, při všech výplatách ADR dividend). Sám navíc zpoplatněné ADR nejen z tohoto důvodu už dávno nekupuji, raději originál akcii než tento bankovní derivát.

Michal
Začátečník
Příspěvky: 18
Registrován: 12 úno 2021 18:01

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Michal » 25 dub 2021 16:04

ok, děkuji za odpověď.

Michal
Začátečník
Příspěvky: 18
Registrován: 12 úno 2021 18:01

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Michal » 02 kvě 2021 17:06

marek95 píše:
21 dub 2021 18:48
přišel někomu dopis od Lazardu? je to něco ohledně daní, čekám na překlad, moje angličtina je příšerná, takže zatím k tomu nemám víc info co to je, ale šlo o nějaký formulář který má snad pomoct s daněmi, formulář Schedule K-1

máte s stím někdo zkušenost o co se jedná? Díky
Ahoj, mě došlo asi něco podobného od ET, zjistil jsi k tomu něco? Mě to připadá, že jen pokud s tím vyúčtování nesouhlasím, tak se mám na webu ozvat, ale jen odhaduji, taky sem na tom s angličtinou blbě. Má s tím tady ještě někdo zkušenost?

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od bulinak » 02 kvě 2021 18:44

ET je LP firma, to bude kvůli tomu...
Stavím zoo.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 138
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 02 kvě 2021 18:48

Michal píše:
02 kvě 2021 17:06
Ahoj, mě došlo asi něco podobného od ET, zjistil jsi k tomu něco? Mě to připadá, že jen pokud s tím vyúčtování nesouhlasím, tak se mám na webu ozvat, ale jen odhaduji, taky sem na tom s angličtinou blbě. Má s tím tady ještě někdo zkušenost?
V minulosti se to tu na fóru několikrát řešilo; kdyžtak hledej "MLP".

Tušíš, jestli jsi vyplacené dividendy dostal v hrubé výši (nezdaněné), nebo už ponížené o sraženou daň?

V té méně pravděpodobné situaci, že ti žádná daň stržena nebyla, bych se trochu bál to celé ignorovat. IRS (americký berňák) by takto vzniklý daňový únik mohlo nést nelibě.

Pokud ti bylo už něco sraženo (v lepším případě 15%, v tom horším skoro 40%), tak nic už dělat nemusíš. Z těch 40% bys mohl dostat něco zpátky, ale to bys asi musel podat regulérní daňové přiznání v USA. S tím přeji GL&HF.

Já jsem se kvůli tomuto právě ETčku obloukem vyhnul, stejně tak všemu, co je LP nebo MLP.

Michal
Začátečník
Příspěvky: 18
Registrován: 12 úno 2021 18:01

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Michal » 02 kvě 2021 20:36

Děkuji za odpověď, podívám se na to. Jistej si nejsem, ale myslím si že těch 40% mě ztrhli.

Odpovědět