Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Glueless » 20 čer 2021 18:31

minarjo píše:
20 čer 2021 16:58
Pak je vidět že máš jen jednoho brokera (a pokud je to právě Fio, tak potěš koště, kvůli cenám i službám :) ). Třeba já mám kvůli cenám, pojistným kvótám 20 tisíc euro na brokera a dalším důvodům brokery čtyři (Fio na CZ, Lynx na USA, Degiro na Evropu a zbytek USA, nově ještě XTB na EUR burzy kvůli zaplnění pojistné kvóty u Degiro) a pak mi fakt jsou nějaké takové výcucy z obchodů jen jednoho brokera tak nějak nanic - pak je třeba dělat vlastní Excel evidenci obchodů napříč brokery (viz můj seriál Investor a daně), a to ideálně průběžně vždy při každém obchodu. Pak lze i lépe ohlídat hranici 100 tisíc, nebo možnost koncem roku optimalizovat daň realizací zisků či ztrát některých obchodů, co nesplnily tříletý časový test. A u prodejů cenných papírů nemusíš na FÚ evidenci přímo k Přiznání dokládat, stačí jen vyplnit přílohu 2, ta evidence je pro tvůj snazší výpočet (už během roku) a pro případnou daňovou kontrolu FÚ, kdy by tě k tomu doložení Příjmů/Výdajů z Ostatních příjmů přílohy 2 vyzvali.
brokerů mám právě víc, jinak bych je nesrovnával, žejo...
a takový výcuc si právě představuji od každého brokera, jednoduše, chronologicky, po jednotlivých transakcích, které si rozdělíš filtry podle libosti.
Víceméně můj deník (který samozřejmě mám ;) ) je dělaný podle toho Fia. Mají tam víceméně vše, co potřebuji, přidám pár svých "tajných" kolonek pro pozdější analýzu a hurá investovat.
Rozlézat do 4 a více brokerů se mi nechce, skrze akumulaci kapitálu, pokud reinvestuju divi, pak tolikrát déle čekám na reinv.sumu. Samozřejmě záleží podle rozložení divi titulů, jejich výnosy apod.

Největší problém je ale s evidencí divi. Státy, firmy, na to je Lynx absolutní looser. Procházím to ještě jednou a tolik chyb...

Ale někdy se mi to obchodování tak rozjede, že nestíhám ani zapisovat :D

Posprávnu bych měl ještě analyzovat každý titul, ale přiznám se, občas jedu na "gut feeling" :oops:
100tKč nehlídám, bo jsem pravidelně nad, to ani nemá cenu hlídat.
A čekat tři roky se taky nevyplatí, už jsem to tu psal, když jsi v zisku ber, těch 15% si započteš potom (popisoval jsem jak) nebo to prostě odepíšeš.
Mnohokrát jsem takto čekal a prodělal poklesem víc, než bych platil daně.

Závěr stručně: obchoduji/investuji jak nejlíp umím, občas poruším i svoje pravidla (většinou ziskově), když to vyjde na některou úlevu od daní, tak fajn. Ale dělám rozhodnutí a nenechám se omezovat ničím. Daně platím, kde musím.

Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 138
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 09 srp 2021 00:44

Ví někdo, jaké daňové implikace má přiřazení akcií vypisovateli PUT opce?

Př.:
Vypsal jsem letos PUT opci a inkasoval jsem za ni prémium $100.
Podkladová akcie klesla víc, než jsem čekal, a opce je nyní in-the-money. Tržní hodnota této opce je krátce před expirací $200. Zanedbávám burzovní poplatky.

Mám dvě základní možnosti:
  1. koupit stejnou opci před expirací, a tím uzavřít pozici (tato možnost už v sobě zahrnuje případné rolování);
  2. nechat si přiřadit podkladovou akcii za strike cenu, kterou ale po zbytek zdaňovacího období nehodlám prodat.
Oba scénáře by se projevily v příštím daňovém přiznání podle mě takto:
  1. obchodováním s danou opcí jsem realizoval ztrátu $-100, kterou si můžu odečíst ze zisků při obchodování s ostatními opcemi (ale ne už ze zisků z prodeje akcií);
  2. z opce mám realizovaný zisk $100, protože nemám žádný výdaj proti příjmu (prémium);
    ihned po nabytí akcií mám nerealizovanou ztrátu $-200, která se po zbytek roku bude dál vyvíjet, ale pokud akcií neprodám, tak mi nijak nepomůže snížit celkovou daň.
Varianta 1. je tedy striktně výhodnější než 2.

Čistě jen kvůli daním se nabízí ještě další možnost:
3. nechat si přiřadit podkladovou akcii za strike cenu, tu obratem prodat, realizovat tak ztrátu $-200. Protože jsem ale akcii skutečně chtěl nakoupit za tuto "akční cenu", tak ji obratem koupím a držím.
(Tomuto se v zahraničí říká wash sale a je to často nelegální. U nás na to zákon zřejmě nemyslí.)

Implikace 3. varianty pro daně: zisk $100 na opcích, ztráta $-200 na akciích.


Vidí to někdo jinak?

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 10 srp 2021 21:10

Nemůžeš míchat výnos/ztrátu z opcí a z akcií! Obojí má v DAP svoji kolonku ... to zaprvé.

Co udělat s opcí je na Tobě, musíš si odpovědět zda chceš nebo nechceš podkladovou firmu vlastnit.

Máš tři možnosti:
1) Pokud chceš a strike cena opce Ti vyhovuje = nech se přiřadit.
2) Pokud podklad chceš, ale ne za strike, tak rollovat musíš
3) Pokud podklad nechceš, tak rollovat musíš

Rollovaním můžeš vykázat i zisk, na to bacha. Např.
- prodám PUT = inkasuju 100 USD
- cena jde dolů a výkupní cena je teď 200 USD
- vykoupím = náklad 200 => ztráta 100 USD
- ale ihned znovu prodám s nižším strikem a dál do budoucnosti (tzv. diagonální rollování) získám např. 200 USD
... výsledkem je tedy stále 100 USD zisk!

Varianta 3. je pro Tebe výhodná v případě, že si chces snížit zisk pro DAP (vykázat ztrátu).
Vše je o tom, jak to bude vyhovovat Tobě, s tímhle Ti moc radit nikdo jiný nemůže.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 138
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 10 srp 2021 22:39

Vždyť já jsem se neptal na strategii, co s tou mojí otevřenou short pozicí dál. Zajímá mě, jak každá varianta ovlivní DPFO za tento rok. To, že vím, že nemůžu mixovat zisky/ztráty opcí a akcií, to snad bylo jasné např. z tohoto:
Jakub píše:
09 srp 2021 00:44
  1. obchodováním s danou opcí jsem realizoval ztrátu $-100, kterou si můžu odečíst ze zisků při obchodování s ostatními opcemi (ale ne už ze zisků z prodeje akcií)
S vlivem rollování na daně souhlasím, o tom můj dotaz nebyl. Mě hlavně zajímá, jestli je pravda, že pokud chci akcie tak jako tak vlastnit, tak jejich přiřazení přes PUT opci je daňově nejméně výhodné.

---

Zkusím teda přeformulovat stejný příklad:
Jsem short PUT, za což jsem inkasoval $100.
Opce je in-the-money a má tržní hodnotu $200; podkladová akcie je tedy $2 pod strikem.
Dnes večer opce expiruje, a hrozí mi přiřazení.

Dále, pro zjednodušení diskuse o daních:
Podkladovou akcii chci vlastnit, předpokládám, že ji budu držet min. 3 roky.
Vypsání a příp. následný nákup opce probíhá ve stejném roce.
Se všemi ostatními opčními obchody nejspíš na konci roku skončím v čistém zisku, a tento PUT na tom nic nezmění.

Toto jsou moje možnosti, vč. celkového vlivu mého nakládání s touto PUT opcí na daně za tento rok.
Tady prosím o potvrzení/vyvrácení mých domněnek:
  1. Nechám si akcie přiřadit za strike.
    PUT opce celkem přispěje + $100 (prémium) k čistému zisku na opcích.
    Nabytá akcie nebude mít na letošní daně vliv, protože ji neprodám.
    Vliv na vypočtenou daň: +$15
  2. Zavřu short nakoupením put opce za $200, obratem také koupím akcii.
    Prodej/nákup PUT opce přispěje ztrátou - $100 a sníží mi tak celkový čistý zisk na opcích.
    Nabytá akcie nebude mít na letošní daně vliv, protože ji neprodám.
    Vliv na vypočtenou na daň: -$15
  3. Nechám si akcie přiřadit za strike, obratem je prodám se ztrátou. Následně je znovu koupím.
    PUT opce celkem přispěje + $100 k čistému zisku na opcích.
    Prodejem nabytých akcií realizuju ztrátu - $200.
    Vliv na vypočtenou na daň: -$15 (za předpokladu, že jak na akciích, tak na opcích jsem v plusu)
To poslední vypadá jako nesmysl, ale efektivně to vede k tomu, že si pro účely výpočtu daní přesunu realizovanou ztrátu z "opčního koše" do "akciového koše". To by se mohlo hodit, kdybych byl na opcích celkově v mínusu a na akciích v plusu.

Jak už jsem psal, je to leckde zakázané, ale v ČR to IMHO nelegální není.


Kdybych to měl celé shrnout, tak to vypadá, že nechat si přiřadit akcie je daňově nevýhodné, protože veškeré ztráty zůstanou nerealizované. Výhodnější je ztráty realizovat, a to nejspíše nákupem opce před expirací.

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od bulinak » 11 srp 2021 09:36

Zdá se mi, že uvažuješ správně.
Stavím zoo.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 13 srp 2021 16:09

Aha, omlouvám se, nepochopil jsem to.
Ano máš pravdu, daňově jsou vhodné varianty 2 a 3

Osobně bych asi volil 3, protože tím vykážeš DAP ztrátu a ještě Ti zůstanou akcie ;)
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 637
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od czhunter » 15 zář 2021 12:48

Dovolím si malý průzkum. U kolika z vás už byla kontrola z daňového úřadu a kontrolovali vaše investice?

V Praze je kontrola u fyzických osob v průměru jednou za 500 let. Šance je tedy skoro nulová. Pokud na sebe neupozorníte třeba přesuny velkých částek na bankovních účtech. Podle mě běžný zaměstnanec vše řádně plnící a platící nikdy kontrolu mít nebude.

Sám jsem měl na okrese Praha-východ 15 let živnosťák a nikdy jsem nepodal přiznání k dani a kontrola nikdy nepřišla, ani při zrušení živnosti. Ostatní kraje mají kontroly častěji, ale i tak je to skoro 100% po nějakém podezření, které jim jejich systém vyhodí či na udání. Náhodné kontroly fyzických osob skoro neexistují podle článků co jsem četl.

No a co když tedy přijdou? No v nejhorším mohou jít zpět 3 roky. Většinu daní z dividend se daní přímo srážkou u brokera, takže problém leda tak s UK akciemi. Daň z prodeje do 100 tisíc ročně se také neplatí a při držení akcie alespoň 3 roky také ne. Takže dlouhodobý a chytrý investor stejnak neplatí žádnou daň z prodeje. Tak předpokládám, že i když přijde kontrola, tak doplatek daně bude minimální a pokuta také nevýznamná.

Nejvtipnější na tom je, že když dokládáte státu čtvrtletní příjem, tak na formuláři dividendy vůbec nejsou. Dříve to tam podle úřednice bylo, dnes už ne. Jen prodej akcií. Takže můžete v ČR mít milion měsíčně z dividend a stejnak máte nárok na přídavek na dítě, pomoc v nouzi atd.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od volnicko » 15 zář 2021 15:20

Vic se tomu venuji cca 4 roky, zaroven podnikam na ICO. Kontrola zatim zadna. Doufam, ze to tak zustane. Samozrejme se snazim vse danit dle zakona, pokud zrovna neco nespletu... :-) Bojim se + etika.
Ale nedavno jsem byl na pivko s kamaradem, kteremu pred deseti lety rekli na seminari, ze nikdo nedani - tak nedani taky. Vse nechava v ramci FIO, nevyvadi ven. Kontrola zadna.
Pokud vim, tak stat ma pristup ke vsem temto datum. Jen to asi neni politicka vule resit a vymahat nejak ve velkem.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 138
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 15 zář 2021 15:46

Vzhledem k tomu, že při krácení daně od určité (nijak závratné) výše hrozí i pobyt v chládku, tak mě zrovna moc neuklidňuje to, že nějací ignoranti na nějakém semináři (údajně) vykládali, že se daně platit nemusí.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 637
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od czhunter » 15 zář 2021 16:55

Trocha Googlení a stačí to uhradit před platebním výměrem od úřadu a žádný pobyt v chládku nehrozí. Navíc musí dokazovat účelné chování.

Jaká etika? Chcete více peněz pro Venezuelu Maláčovou, aby přidala chudákům učitelům o 20% místo o 15%? Navíc 95% daní z dividend je již strženo přímo u zdroje. Pokud nemáte nadváhu v UK. Daň nekrátíte, jen se nezdržujete s papírováním. Pokud máte 100% akcií v USA a není to zrovna nějaká výjimka jako PM, tak by vám při kontrole stejnak doměřili doplatek 0 Kč. Maximálně tak nějaká pokuta za nepodání přiznání z příjmu.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět