Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od bulinak » 22 pro 2021 18:24

Aktuálně realizuji spoustu daňových ztrát. Je to docela fuška ty pozice odrolovat a vše pozapisovat...
Stavím zoo.

rizek95
Začátečník
Příspěvky: 19
Registrován: 30 říj 2020 15:11

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od rizek95 » 01 led 2022 23:08

Čau, jaké údaje píšete k identifikační údaje(včetně adresy) pro Lynx do seznamu na vyloučení dvojího zdanění k DP? Nejsem si jistý jestli mám psát českou Lynx adresu nebo IB?

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 136
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 5 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 01 led 2022 23:52

Dejte tam to, co máte na výpisech, třeba v "Activity Statement".

Btw., jen pan Flanders platí daně hned 1. ledna... https://www.youtube.com/watch?v=xpOlSFRQqck

rizek95
Začátečník
Příspěvky: 19
Registrován: 30 říj 2020 15:11

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od rizek95 » 02 led 2022 09:51

Samozřejmě DP podávám v březnu, jen mě tahle informace zajímala, protože ve výpisech se objevují adresy Lynx v CZ, NL a pak IB v Irsku

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 136
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 5 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 02 led 2022 10:43

Podle mě na tom zas až tak moc nesejde. Osobně bych uvedl IB, to jsou ti, kdo skutečně zpracovávají zahraniční odvody daní.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 03 led 2022 08:47

Osobně neuvádím přímo v tomto jejich formuláři, co se adresy týče, absolutně nic. Ono pro nás obecně ten výchozí elektronický formulář SEZNAM...pro vyloučení dvojího zdanění (kde má platit, že co stát, to JEDINÝ řádek, a pak co řádek s nenulovou zahraniční daní, to list přílohy 3 pro zápočet) je úplně na H* a to jsem slušný :). Je zkrátka koncipován na jiné typy poplatníků, viz níže. Uvedu aspoň dva důvody, proč je pro většinu akciových investorů se zahraničními dividendami plně nevyužitelný:
1) podporuje pro jeden stát uvedení jen jediné cizí měny (lokální daného státu, ve které byly příjmy vyplaceny, a přepočet na Kč), ale pro nás, akciové investory, to tak jednoduché není. Třeba z Británie lze mít dividendy v GBP, EUR i USD, dle toho na jaké burze (a v jaké formě, tedy přímá akcie či ADR certifikát) to je koupeno, podobně u jiných (nejen) evropských států.
2) pro jeden stát (jeden řádek formuláře) podporuje jen jednoho plátce příjmů, kterým zpravidla myslí FÚ dané země. Já mám přitom brokery tři a strženou daň dokládám jejich výpisy, nikoliv skrz FÚ dané země jako jiní poplatníci (třeba ten kdo pracuje v dané zemi, viz níže). Třeba US či GB akcie mám u dvou různých brokerů, tedy potřebuji mít v tabulce pro tyto země více "chlívků".

Takže já do tohoto formuláře FÚ píšu jen obecné souhrny za jednotlivé země v CZK a do té identifikace plátce píšu něco jako "Detailní info viz Excel příloha SEZNAM...".
A mám vlastní Excel přílohu, která už narozdíl od jejich umí více řádků/sloupců pro víc měn/brokerů ve státě, přepočty měn a součty. Viz má série Investor a daně sepsaná před lety pro IG. Jejich formulář je vhodný typicky pro někoho, kdo v zahraničí podniká či pracuje, tedy jeden stát = jedna lokální měna daného státu. Takoví by pak do identifikace měli psát buď přímo FÚ daného státu, nebo toho jejich cizího zaměstnavatele, který daň na FÚ příslušného státu za ně odvádí.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 136
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 5 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 08 led 2022 01:36

Kdyby někoho zajímalo téma kapitálových vratek, položil jsem dotaz zde: viewtopic.php?p=11959#p11959

Jedná se o to: přijaté vratky se skutečně daní, jakoby to byly dividendy, tedy jen 15%?

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 08 led 2022 12:46

Už jsem tam odpověděl, zbytečné hledání složitostí, či spíše nepochopení rozdílu mezi základem daně a daní.

honzin666
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 18 úno 2021 20:11
Has thanked: 2 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od honzin666 » 09 led 2022 18:52

Ahoj, možná hloupý dotaz.. ale.. mám Trading212 a měnu účtu: CZK. Mohu tedy rovnou vše spočítat tak jak to vidím v účtu v CZK (dividendy i prodej a nákup) a nemusím převádět jednotným kurzem nebo tam bude háček? Moc díky :)

kadu
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 27 čer 2020 18:48

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od kadu » 09 led 2022 19:03

jednotny kurz pripadne pulrocni, mesicni . kvartalni .. nicmene stejne to budes muset prepocitat.. pro jednoduchost jednotny kurz evidentne je dobra volba

ale vypis od broekra nestaci (orientacne snad ano) ale prepocet musis udelat pokdle kurzu generalniho reditelstvi .-)

Odpovědět