Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Pavel » 23 lis 2020 14:04

StanikKolarik píše:
23 lis 2020 10:27
Každopádně můžeme poděkovat kryptokomunistům a jejich poslanci Ferjenčíkovi, že do daňového balíčku přidal omezení tříletého testu na prodej.
Naštěstí ten strop je 20mega, takže se to asi většiny z nás nedotkne, ale i tak...
Příště už budou jen snižovat ten limit, když už se vlámali touhle prasárnou do dveří (obrazně).

RomanS
Začátečník
Příspěvky: 24
Registrován: 10 říj 2020 17:50

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od RomanS » 27 lis 2020 00:54

Zdravím. Chcel by som sa opytať, neviem, či je tu niekto z členov tohoto fóra daňovým poradcom? Ale mam otázku ... už dávno tj pred 8 rokmi ma finanční poradca zlákal na podielove fondy. Takže som pravidelne investoval mesiac čo mesiac. No druhým rokom som začal s dividendovymi akciami a výsledky su oveľa lepšie než fond. A som vďačný za toto forum, ktoré mi dává inšpiráciu a aj vďaka němu získávám ďalšie vědomosti. Takže som sa rozhodol podielové fondy predať. Myslel som si, že super, už mam fondy 8 rokov, tak pohoda ... časový test vypršal. Inak som daňovým rezidentom v ČR. Ale po prečítani nejakých článkov na nete som zistil, že vlastne danit fondy musím .... lebo podstatné je posledný nákup podielového fondu .... což vlastne je 9/2020. Takže ak správne chápem, tak musím od datumu predaja odpočitať 3 roky .... a všetky tie jednotky, ktoré som nakúpil sčítať a aj ich cenu ako náklady .... potom sčítať ich ceny, ktore bolí v danej dobe za tie posledné 3 roky a vypočítať z toho zisk(ev ztrátu) a to potom zdaniť ? Alebo má ešte napadá ... ale nevíme či je to tak možné urobiť ? .... či nie je lepšie počkať a predať keď výsledná suma za tie 3 roky bude pod 100 000 Kč .... čo by človek vyhovel tomu, že cena predaja bude pod 100 000kč ? Ďakujem za prípadné odpovede.
P.S. Podielove fondy su fakt vopruz a tie poplatky a zisk skoro žiadny :(

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Pavel » 27 lis 2020 09:03

V podstatě sis odpověděl sám (ale fakt nejsem daňový poradce).

Dívej se na ty nakupované podílové listy jako na samostatné akcie, každý podílový list jako jedna akcie. Ty které prodáš před 3 letým daňovým t(r)estem, musíš zdanit, což znamená že zdaníš rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou. Ty co držíš alespoň 3 roky, tak ty nedaníš.

Bez danění můžeš třeba prodat všechny ty starší 3 let a u ostatních počkat. Nebo letos prodat ty starší 3 let a příští rok (už za 5 týdnů) ty mladší tří let, pokud jejich objem nepřesáhne 100.000 Kč (těch mladších 3 let). Záleží, jaké v tom máš objemy peněz - u těch mladších 3 let.

RomanS
Začátečník
Příspěvky: 24
Registrován: 10 říj 2020 17:50

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od RomanS » 28 lis 2020 00:10

Super, dobrý nápad. Ďakujem za radu

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 30 lis 2020 17:53

Jojo, přesně jak píše Pavel. Musíš si prodej rozdělit po nákupech a u nich par určit, která jsi pořídil před více jak 3mi roky a ty co méně.
Nákupy před 3mi roky vypáruješ s prodeji = ty danit nebudeš.
A zbytek, pokud toho bylo za víc jak 100k Kč, holt budeš mused dodanit.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Andrej
Pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: 20 čer 2019 22:07

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Andrej » 30 lis 2020 22:27

Ešte by som to napísal trochu inak. Najskôr sa zistí, či bol celkový predaj nad 100k. Ak áno, tak sa "odmaže/páruje" predaj CP, ktoré boli po 3r. A až potom zo zvyšku ktorý zostal, sa zisk zdaní 15%.
Tých 100k brať ako podmienku - budem musieť riešiť dane alebo nie z predaja CP.
SPM: /viewtopic.php?f=12&t=524
ETF: IWDA
Technology: INTC | CSCO | T | IRM
Consumer Goods: MO
Financial: WFC | NRZ | O
BDC: MAIN
Utilities: PPL
Industrials: RTX | MMM
Healthcare: ABBV | PFE | JNJ
Basic Materials: RDS.B | XOM

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od slon » 05 led 2021 09:43

Neví někdo jak by se akciové zisky a dividendy danili v případě té paušální daně pro OSVČ ?

přesunuto z vlákna Daň z dividend v různých zemích
SK

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od StanikKolarik » 05 led 2021 11:06

slon píše:
05 led 2021 09:43
Neví někdo jak by se akciové zisky a dividendy danili v případě té paušální daně pro OSVČ ?
já si myslím, že nijak a že by se tím možná dal obejít i časový test
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od slon » 05 led 2021 12:45

bych neřekl že to bude tak jednoduchý, něco pohledám. Už tady vidím, že se to toho §10 týkat nebude.

https://www.podnikatel.cz/clanky/pausal ... -z-prijmu/

rich
Začátečník
Příspěvky: 43
Registrován: 18 led 2020 15:50

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od rich » 05 led 2021 18:48

Ahoj všem ostříleným investorům. Chtěl bych touto cestou poděkovat tvůrcům "návodu na daně", který je na titulní stránce tohoto webu. Jsem OSVČ a letos jsem uzavřel svůj první investiční rok.. A teď přišla čas na tu hrůzu - daně.. Podle návodu jsme si vypočítal kolik jsem vydělal na nákupu a prodeji akcií za rok 2020, něco málo v plusu jsem (hurá, hurá, hurá), mám ale především dividendové akcie, ale k těm až příště :-)
Nyní k mému dotazu:
Jsem tedy při porovnání nákladů a výnosů v plusu a to jak na cz akciich u Fio, tak na US na Degiru
Mám tedy obě plusové částky sečíst (s ročním kurzem pro EUR nebo USD) ? nákupy byly na Degiru v USD, ale účet je vedený v EUR a před nákupem se peníze smění (asi netřeba vysvětlovat)
Kam výslednou sumu na daňové přiznání zapsat? už jsem se v tom nějak ztratil..
A co použít jako přílohu pro Fú? výpis od brokerů nebo stačí evidence prodeje cp ?
https://www.investicnigramotnost.cz/wp- ... afu-10.pdf

Děkuji za pomoc :-)

Odpovědět