Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
ravo
Začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: 26 dub 2021 09:55
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Daně a jak na ně - nezdaněné dividendy

Příspěvek od ravo » 23 kvě 2021 12:13

minarjo píše:
22 kvě 2021 22:09
Zápočet zahraniční daně lze uplatnit dle Zákona o dani z příjmů jen na v zahraničí ZDANĚNÉ příjmy (tedy nikoliv na ty příjmy bez sražené zahraniční daně). No a ty zdaněné jsou v případě GB nulové, tedy i řádek 321 (hrubé v zahraničí zdaněné příjmy) by pro Británii byl nulový.

Ale třeba u listu pro USA už se tato chyba nesmí objevit, na řádek 321 pro USA patří jen zdaněné US hrubé dividendy, ne ty nezdaněné složky, tam by to mohlo způsobit uznání vyšší US daně (i za v US nezdaněnou část) než je zákonné.
Investor a daně 4: kapitálové příjmy, dividendy, AUTOR MINARJO · 6.12.2017
Výjimky sazeb a optimalizace daně zahraničních dividend
Každému je matematicky jasné, aby nemusel danit nadbytečně, že je vhodné u každého státu stlačit sazbu zahraniční daně na 15 %. Nebo ještě lépe pod tuto hranici (započíst často nelze plných 15 %, jak bude vysvětleno dále). Optimalizace je možná díky faktu, že každý stát se vyhodnocuje jako celek (celková hrubá dividenda a celková daň v daném státu odvedená), takže celková daň z dividend daného státu se vlastně průměruje.

Ale existují na druhou stranu i společnosti typu 80/20 company s tržbami nad 80 % mimo USA, u kterých dani z dividend podléhají jen právě tržby z USA. Typickým zástupcem této skupiny je akcie Philip Morris (ticker PM), kde v současné době jen cca 2 % tržeb společnosti jsou z USA. Tedy i jen 2 % z dividendy jsou daněné sazbou 15 %, zbytek chodí nedaněný. Dividenda PM je proto daněná jen sazbou 15 % z 2 %, tedy 0,30 %, což průměrnou americkou daň vyplacenou ze všech USA titulů sníží.

V Německu zase existují mnohé společnosti, jejichž dividendy daněny nejsou vůbec. Tuto výjimku jim poskytuje tamní legislativa. Zpravidla na základě toho, že danou dividendu vyplácejí ne ze zisku minulého roku, ale z rezervních prostředků minulých let. Příkladem jsou společnosti Deutsche Post (DPW) nebo Deutsche Telekom (DTE), obě z indexu DAX, ale i mnohé jiné. Vlastnictví těchto akcií sníží „škaredou“ německou daň 26,375 % na přijatelnější úroveň.


Mám to chápat tak, že článek z roku 2017 bereš zpět a měl by se opravit?
A jak mám chápat to PM? Že je to daněno celé 0,3 %, a tedy mohu započítat všechny dividendy? A nebo že je daněno jen 2 % dividend, a to sazbou 15 %, takže mohu započítat jen 2 % dividend?

Jinak mě FÚ nic na to GB nic nenamítal, když jsem to tak odevzdal. Nevím, zda z neznalosti, nebo proto, že to stejně na výslednou daň nemělo vliv.

PS: píšeš stále "zákon o dani z příjmů". Správně je to ale "zákon o daních z příjmů". Ty daně jsou tam totiž 2: DPFO a DPPO. Není to podstatné, ale chtěl jsem to dát na pravou míru. Irituje mě, že to běžně píšou špatně třeba i VŠ učitelé ve VŠ učebnicích a studenti v diplomkách, to si dobře z VŠ pamatuji.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od StanikKolarik » 23 kvě 2021 12:57

Můžete mi někdo prosím sdělit, jakým způsobem se shortování započítává do obratu?
Jde mi o to, že když shortnu akcii ABC $30 > $28 tak mi těch 30USD jde do těch 100tis ročně?
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 138
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 23 kvě 2021 14:12

StanikKolarik píše:
23 kvě 2021 12:57
Můžete mi někdo prosím sdělit, jakým způsobem se shortování započítává do obratu?
Jde mi o to, že když shortnu akcii ABC $30 > $28 tak mi těch 30USD jde do těch 100tis ročně?
Na shortování není v zákoně vůbec myšleno. Ten nejspolehlivější způsob, jak na to nahlížet, je:
Otevření short pozice = prodej. Z tohoto prodeje ti plyne "příjem z úplatného převodu cenných papírů", a to $30 za kus.

A právě výše těchto příjmů rozhoduje o tom, jestli se jedná o osvobozený příjem nebo ne. Viz: § 4 odst. 1 písm. w)

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 23 kvě 2021 14:37

@ravo:
Záleží jaký doklad brokera doložíš, neboli co z něj jde poznat/oddělit/určit, jak detailně to má na něm broker uvedené. Tedy ne, nemám důvod tebou citované brát zpět, protože celoroční reporty brokera typu Lynx či Degiro mají souhrnné tabulky typicky za celý stát/druh dividendy (Ordinary, Return of capital...) a třeba u toho Německa ty firmy s nižší či nulovou daní z toho celku ani nelze odlišit, když daň Německa jako celek není nula. Tedy když ve výpisu třeba Dividend report u Lynx je vidět DE (Německo) hrubá dividenda tolik a tolik a daň tolik a tolik (souhrn, za stát), pak se to logicky přesně tak uplatní. U Británie je daň nula komplet, tam tedy není co započíst a co optimalizovat. U USA je to horší: tam v Dividend reportu Lynx pro USA jsou ty nezdaněné složky/vratky bokem (v tabulce Dividend Revenue Summary), nejsou pak v Ordinary dividend pro USA. Tak jak to na tom souhrnném dokumentu je, tak se k tomu musí přistoupit, není třeba nic počítat z jednotlivých výplat dividend a vratek.

A já právě když jsem před lety poprvé v Lynx dividend reportu měl ty US vratky (v té sekci Revenue Summary), tak mě FÚ opravil, že to jsou samostatně uvedené nezdaněné příjmy a nemám je do zápočtu pro USA dávat (do Příjmů z kapitálového majetku na řádek 38 samosebou ano, aby byly zdaněné v ČR).

P.S. Ano daní z příjmů je víc, ale nás snad všechny zde na fóru zajímá jen Daň z příjmů fyzických osob, proto používám jednotné číslo 👅)

ravo
Začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: 26 dub 2021 09:55
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od ravo » 23 kvě 2021 15:30

Tak sorry jako, ale zdanění se neřídí brokerem, ale zákonem.

A i když máš ten souhrnný výpis, tak ten musí sedět na ř. 38, ne nutně na přílohu 3. Ta musí sedět na Seznam pro poplatníky..., kde ty dividendy a strženou daň máš rozepsané po firmách. Takže to FÚ stejně vidí po firmách.

A když je tu článek o danění (je na něj odkaz z článku o danění v každém roce), tak by měl být použitelný třeba i pro ty, kdo investují třeba přes Fio.

A nevěřím, že jsi věděl, že zákon nazýváš chybně.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Ondřej » 23 kvě 2021 18:24

Nikdy jsem v DAP neuváděl příjem z dividend jednotlivých firem. Tomu nějak nerozumím. Takový VSBrok by se z toho asi osypal a Peter Lynch by si hodil mašli :-D. Řídím se spoustu let jednoduchou věcí, z čeho byla odvedena daň, píšu do přílohy, celkový součet na řádek 38. Proč v tom hledat vědu. Nějak nechápu co chceš započíst přílohou, když si nic nezaplatil. Každopádně proti gustu.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 138
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 23 kvě 2021 18:29

ravo píše:
23 kvě 2021 15:30
A i když máš ten souhrnný výpis, tak ten musí sedět na ř. 38, ne nutně na přílohu 3. Ta musí sedět na Seznam pro poplatníky..., kde ty dividendy a strženou daň máš rozepsané po firmách. Takže to FÚ stejně vidí po firmách.
Co myslíš těmi firmami? Myslíš společnosti, do kterých investujeme, a nebo brokery? (Doufám, že to druhé.)
ravo píše:
23 kvě 2021 15:30
A když je tu článek o danění (je na něj odkaz z článku o danění v každém roce), tak by měl být použitelný třeba i pro ty, kdo investují třeba přes Fio.
Jak to, že není použitelný? V příkladech přímo používá Fio. Já sám jsem začínal investovat ve Fio, a ten článek byl naprosto perfektní.

---

Můžeme se přesunout od hnidopišství k něčemu konstruktivnějšímu? Tvrdíš třeba, že ten trik s optimalizací německých dividend je špatně?

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 23 kvě 2021 19:45

@ravo se mýlí, dokument Seznam pro poplatníky co slouží k zamezení dvojího zdanění má tolik řádků, kolik států zahraničních dividend máš, neboli z kolika států poplatník chce uplatnit zápočet zahraniční daně (fakt ne tolik řádků, kolik akcií člověk drží, to mě docela pobavilo :) ). Kdo má jen jednoho brokera, u toho je dokument Seznam v podstatě shodný s tabulkou Přehled dividend v CZK (z Degiro) či Dividend Summary by country (Lynx Dividend report dokument). Kdo má brokerů více, ten to dle zemí z těchto tabulek sečte. A třeba u Fio, kde podobnou tabulku broker negeneruje, si to musí investor sečíst skutečně napříč firmami sám, proto Fio není až tolik vhodný broker na zahraničí právě kvůli danění, když nenabízí součet dle zemí (není to přehledné pro investora, který to musí dělit na státy a sčítat ručně, ani pro případnou kontrolu součtů za státy dle dokladu brokera ze strany FÚ).
Žádné povinné uvádění jednotlivých firem/dividend firmu po firmě či dokonce dividendu po dividendě do Seznamu, to fakt do Přiznání NE (to by bylo i pro FÚ nepřehledné, vždyť třeba portfolio ze 40 US + 10 britských dividendových firem by znamenalo 50-180 řádků za rok!!). Ale právě ty součty jednotlivých ZEMÍ (napříč brokery, pokud jich má někdo víc), což tvoří tabulku Seznam, FÚ zajímají, zejména ty daně odvedené v daných zemích, které chce investor započíst (a rovněž to shrnutí hrubých divi a daní dle zemí je právě základ i pro ty listy přílohy 3, které má smysl vyplnit jen u států s nenulovou odvedenou daní, tedy pro GB to není proto třeba, když tam vyjde zápočet nula). FÚ by měl kontrolovat z dokladu brokera výši daně odvedené v zahraničí v jednotlivých zemích, což se mu opět dělá snáze z toho souhrnu dle zemí, než třeba u Fio, kde by si to úředníci museli sčítat z čtvrtletních výpisů sami, když by to chtěli skutečně zkontrolovat.
Naposledy upravil(a) minarjo dne 24 kvě 2021 10:30, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 24 kvě 2021 09:16

ravo píše:
23 kvě 2021 15:30
Tak sorry jako, ale zdanění se neřídí brokerem, ale zákonem.

A i když máš ten souhrnný výpis, tak ten musí sedět na ř. 38, ne nutně na přílohu 3. Ta musí sedět na Seznam pro poplatníky..., kde ty dividendy a strženou daň máš rozepsané po firmách. Takže to FÚ stejně vidí po firmách.

A když je tu článek o danění (je na něj odkaz z článku o danění v každém roce), tak by měl být použitelný třeba i pro ty, kdo investují třeba přes Fio.

A nevěřím, že jsi věděl, že zákon nazýváš chybně.
máš to špatně, do DAP se dává souhrn per země, nikoliv per firma ... jako uvádět do DAP 30 řádků per firma, tak to se mnou šlehne :?
Uvádím výši hrubých dividend a stržených daní za USA a za GB. Tedy v DAP mám 2 (slovy: dva) řádky ;)
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 24 kvě 2021 10:35

Ono to skoro vypadá jako by @ravo nikdy formulář daňového přiznání neviděl :) (třeba ten elektronický na mojedane.cz). Vždyť v něm je v rámci elektronického vyplňování obsažena jak tabulka Seznam pro poplatníky... (já tedy přikládám svoji detailnější, ale i tato pro to co FÚ vlastně chce je jasná), tak listy přílohy 3, a obojí je členěné dle zemí (Seznam má zemi jako klíčový sloupec, listy Přílohy 3 jako první položku listu) - tedy do řádku Seznamu i na list přílohy 3 vždy patří vše, u čeho chci v dané zemi uplatňovat prostý zápočet zahraniční (nenulové) daně, což zdaleka nemusejí být jenom dividendy z dané země, ale i různé jiné příjmy. Vždy souhrn za zemi. A pokud to FÚ má snahu kontrolovat, ocení logicky doklad brokera, kde je členění obdobné, a ne nějaké ruční sčítání. Proto brokeři jako Lynx či Degiro svými výpisy vycházejí klientům (a tím i finančním úřadům) vstříc tím, že existuje v jejich výpisech právě ta tabulka strukturou odpovídající Seznamu. Fio smůla, tam buď doložit čtvrtletní výpisy a z nich ty dividendy a daně sečíst všechny ručně. Nebo alternativa: Fio sice umí na pobočce vystavit ten souhrn dividend, ale jen dle firem, ne dle zemí (možná z toho že to Fio tedy dle zemí neumí plyne ten omyl @ravo?), navíc tento Fio vyžádaný výpis dividend už je placený. Investor u Fio tedy musí tak jako tak sám rozčlenit dividendy dle zemí (což není vždy až tak jednoznačné jak se může zdát, třeba Shell A Nizozemí, ale Shell B Británie) a pak si to sám napříč zeměmi sečíst, aby vůbec Seznam mohl sestavit a zápočet na jednotlivé země na listech přílohy 3 aplikovat. Právě proto, i když jsem Fio měl jako prvního brokera a mám ho stále, tak tam teď už mnoho let mám jen české dividendové tituly (tedy srážková daň mimo Přiznání) a tedy vůči FÚ nemusím vůbec Fio řešit, protože to je fakt trochu těžší (nehledě na vyšší obchodní poplatky).

Odpovědět