Seriál o daních a diskuse k němu

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Seriál o daních a diskuse k němu

Příspěvek od VSbrok » 04 led 2019 23:07

Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Seriál o daních a diskuse k němu

Příspěvek od mnam84 » 05 led 2019 21:24

Chci se zeptat někoho z praxe, jak je to s daní z dividend z USA a českým danovým přiznáním? Článek jsem si přečetl nicméně, nejsem zběhlý v právnické mluvě a tudíž pro mě huře pochopitelný. Od jaké částky je nutné dividendy uvádět DP? někdě jsem četl 15000 ročně někde 6000... Pokud v USA odvedu za všechny všechny dividendy cca 17% na dani, tak v ČR po zápočtu nehradím nic a mohl bych žádat o vrácení v USA ? - což samozřejmě dělat nebudu.. Díky za rady

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriál o daních a diskuse k němu

Příspěvek od Ondřej » 06 led 2019 01:16

Ten seriál je vcelku pěkně a podrobně napsaný. Napsal ho pro nás minarjo co se vyzná a tak jsem ho kontaktoval aby si udělal čas a pokud možno ti odpověděl.

Já nejsem odborník a DAP podávám každý rok a neřeším výši tuším totiž, že u dividend ze zahraničí je potřeba DAP podávat. Nechci tě ale balamutit.

Pokud vlastníš normální akcie z USA jsou daněny 15 % sazbou. Vyjímkou je PM, ale to by ti lépe vysvětlili ti co jej vlastní používají ho jako daňovou optimalizaci.

Takže pokud máš Lynx během února tuším by měli poskytnout PDfko kde je soupis dividend za rok 2018 a zaplacené daně. To použiješ v příloze DAP k zamezení dvojímu zdanění. to dle smlouvy s USA jde do výše max 15 %.
Ve vzoru v seriálu je krásně popsáno co kde uvést. Popravdě si to vždy musím také osvěžit přeci jen to člověk vypisuje jednou za rok.
Jednoduše se v DAP snažíš zabránit tomu, aby si daň z dividend zaplatil znovu. Pokud ti to nevadí nemusíš se s tím babrat jen uvedeš do příslušné kolonky kapitálového příjmu částku přepočtenou na koruny jednotným kurzem za rok 2018, který vyhlašuje finanční správa ( https://www.financnisprava.cz/cs/vyhled ... C3%BD+kurz ) a máš hotovo. Kdo by ovšem chtěl být zdaňován dvakrát že ano.

Takže budeš muset vyplnit přílohu č. 3 DAP pro každý stát zvlášť. Pročti si podrobně https://www.investicnigramotnost.cz/inv ... i-priklad/
je tam i PDF opis kompletního DAP. https://www.investicnigramotnost.cz/wp- ... -tisku.pdf

Není to zase tak složité jak se zdá. Snad jsem pomohl. Kdyžtak se neváhej zase zeptat. Přeci jen je ještě času dost.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriál o daních a diskuse k němu

Příspěvek od VSbrok » 06 led 2019 10:11

mnam84 píše:
05 led 2019 21:24
Chci se zeptat někoho z praxe, jak je to s daní z dividend z USA a českým danovým přiznáním? Článek jsem si přečetl nicméně, nejsem zběhlý v právnické mluvě a tudíž pro mě huře pochopitelný. Od jaké částky je nutné dividendy uvádět DP? někdě jsem četl 15000 ročně někde 6000... Pokud v USA odvedu za všechny všechny dividendy cca 17% na dani, tak v ČR po zápočtu nehradím nic a mohl bych žádat o vrácení v USA ? - což samozřejmě dělat nebudu.. Díky za rady
Nejde pouze o dividendy, ale o CELÝ Tvůj příjem. Jakmile přesáhneš tuto hranici, tak podávat DAP MUSÍŠ!
No a tam (opět MUSÍŠ) uvést všechny své příjmy, tedy nejen ze zaměstnání, ale prostě všechno = paragraf 8 (práce) + 9 (pronájem) + 10 (kapitálové)

Dividendy mají tu výhodu, že jsou ve většině případů zdaněny tzv. u zdroje, tedy že je pro Tebe daní již firma (broker), takže Ti pak stačí jen výpis od brokera, který přiložíš k DAP a ve do formuláře doplníš čísla z toho reportu...

Pokud děláš DAP přes www.daneelektronicky.cz tak Ti to cele spočítá samo a nemusíš nic počítat.

Problém nastavá u zemí, s kterýma nemá ČR uzavřenou smlouvu proti dvojímu zdanění... tam pak musíš dodaňovat dle toho, co si s tím státem ČR dohodlo ... a tam nastává ten správnej b*rd*l :?
Popisoval jsem to v článku: https://www.investicnigramotnost.cz/dane-dividend-ne/
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Seriál o daních a diskuse k němu

Příspěvek od mnam84 » 06 led 2019 11:59

aha díky tenhle članek sem přehlídl a pomohl mi to dovysvětlit.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriál o daních a diskuse k němu

Příspěvek od Ondřej » 07 led 2019 10:12

Super. Každopádně v případě potřeby se neváhej na nás obrátit. Hlavně jak doporučuje sám minarjo nepodávej DAP zbytečně brzy. Pokud ti totiž vznikne přeplatek a budeš žádat peníze zpět mohl by ti vzniknout problém s tím, že vyprší platnost té tvé žádosti o vratku. Je to taky někde v tom článku tedy v jednom z nich myslím. Prostě a jednoduše v březnu to stačí. Myslím.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriál o daních a diskuse k němu

Příspěvek od VSbrok » 07 led 2019 10:39

Jo přesně, já to předloni podal už v půlce ledna a pak mi volali z finančáku zda jim dávám souhlas k vyplacení vratky za více jak 60 dnů.
Takže rozhodně doporučuji NEPODÁVAT dřív než na konci února! Asi nejlíp v prvním březnovém týdnu :idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Seriál o daních a diskuse k němu

Příspěvek od minarjo » 07 led 2019 19:44

Platí obě tazatelem zmíněné hranice příjmu, tedy 6 i 15 tisíc.
- 6 tisíc je platných pro ty, co mají příjem ze závislé činnosti dle paragrafu 6, neboli co jsou zaměstnaní. Daňové přiznání pak musejí podávat všichni, kteří za celý kalendářní rok měli jiné příjmy mimo toto zaměstnání nad 6 tisíc Kč
- 15 tisíc je platných pro ostatní, tedy ti co nemají zaměstnání (příjmy dle paragrafu 6), tedy pro živnostníky, OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů) atd. Každý takový, kdo překročí celkový příjem 15 tisíc Kč, musí přiznání podávat

Dále opakuji co zmínil VSbrok, že hranice 6 resp. 15 tisíc platí pro VŠECHNY ostatní příjmy mimo zaměstnání, tedy nejen pro kapitálové příjmy (dividendy) dle paragrafu 8, ale třeba i o příjmy z podnikání dle paragrafu 7, pronájmu dle paragrafu 9 nebo prodeje akcií či příjmy z finančních derivátů, kryptoměn či P2P půjček dle paragrafu 10. Tedy přiznání se vyhne málokdo, spíš jen ten, kdo s divi akciemi teprve začíná a divi ze zahraničí společně s jinými příjmy mimo práci má pod 6 tisíc za rok, nic nepronajímá, nevyužívá investice přes P2P půjčky atd.
Ještě zmiňuji, že dividendy od českých společností (KB, ČEZ, PM ČR...) jsou daněny srážkovou daní v ČR, do přiznání a tím i uvedených limitů tedy české dividendy nepatří (stejně jako třeba úroky na českém spořícím účtu, i ty strhne banka srážkovou daní 15% a do přiznání už nepatří).

I když @mnam84 odvede v USA na daních 17% jak píše, neznamená to, že v ČR neodvede nic. Prostý zápočet je totiž definován trochu složitěji - poměrově jde odečíst jen tolik, kolik je poměr příjmu z dané země vůči celkovému přijmu. A jelikož celkový příjem (tedy celkový základ daně) snižuji nezdanitelné části základu daně jako odpočet na hypotéku, penzijko, životko, dary krve či jiné atd., není CZ daňová povinnost nikdy 15%, ale méně (15% jen u těch, co by neměli ani jeden z těchto odpočtů). Pak i metoda prostého zápočtu dovolí z USA (či jiného státu) odečíst jen tolik daně, kolik je česká daňová povinnost. V tom mém seriálu je to vidět na tom příkladu i v textu. Když někdo splácí hypotéku a má třeba k tomu životní pojištění, jeho daň pak není 15% ale třeba jen 12,8% (příklad), pak i z USA odečte jen 12,8% a zbytek ne. CO nelze odečíst, to opravdu v ČR nedostane, to by extra musel žádat v zemi původu, což není jednoduché.

Závěrem - nejsem právník ani pracovník FÚ atd., pracuji u dopravy a toto je čistě má záliba, která vzešla z nutnosti přiznáni podávat (tak jsem si to nastudoval v zákonech i na jiných webech). Tedy mé články uvedené série určitě nejsou právnickou mluvou :). Pro zdaňovací období 2018 se oproti roku 2017, pro který byla série tvořena, nic klíčového nezměnilo.
Naposledy upravil(a) minarjo dne 07 led 2019 20:01, celkem upraveno 7 x.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Seriál o daních a diskuse k němu

Příspěvek od minarjo » 07 led 2019 19:48

Ještě doplnění: daňový řád, který stanovil, že žádost o vrácení přeplatku platí max. 60 dní (a tedy nebylo vhodné přiznání s přeplatkem podávat dřív jak v půlce února) byl novelizován a toto by už platit nemělo. Nejsem si ale jist, zda novelizace už platí, proto raději "postaru" přiznání , které vyšlo jako přeplatek na dani, podávejte nejdříve v půlce února.

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Seriál o daních a diskuse k němu

Příspěvek od mnam84 » 07 led 2019 20:32

Hah aspoň vím že moje daňová povinnost je 15% :D díky za dovysvětlení

Odpovědět