ENLC, LLC

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
tom.is
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 21 kvě 2020 17:01

ENLC, LLC

Příspěvek od tom.is » 21 kvě 2020 17:09

Zdravím, nemá prosím někdo z vás zkušenosti s akcií Enlink Midstream LLC (ENLC)? Držel jsem na Revolutu 20 ks a přišla mi bohužel nezdaněná dividenda celkem 1,88 USD, což tedy opravdu odpovídá brutto. Běžně bych se z hrubé dividendy radoval, ale tady se trochu vzhledem k formě společnosti obávám. Máte zkušenost, že se budou muset ohledně daní vyplňovat nějaké formuláře navíc? :oops:

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: ENLC, LLC

Příspěvek od VSbrok » 22 kvě 2020 00:02

tož o LP a MLP tu již psalo víc lidí a všechny jsme před tím varovali :(

z pohledu českého práva to pro Tebe znamená, že to budeš muset dodanit 15% :idea:

ale co to znamená z pohledu americkýho práva (domicil firmy - Dallas Texas) to Ti tady nikdo neřekne. Americký daňový úřad (IRS) ne-američanům moc na emaily neodpovídá, takže máš vlastně dvě možnosti
1) zaplatíš si americkýho daňovýho poradce, aby Ti vysvětlil jak to danit
2) počkáš zda Ti příští rok IRS pošle pozdrav a pak to budeš řešit dál
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

tom.is
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 21 kvě 2020 17:01

Re: ENLC, LLC

Příspěvek od tom.is » 22 kvě 2020 10:15

Děkuji za odpověď. Měl jsem akcie analyzovat před nákupem více do hloubky, už se stalo...
Na druhou stranu LP forma je EnLink Midstream Partners, LP (ENLK) já zakoupil LLC formu EnLink Midstream, LLC (ENLC). Nevím zda to na situaci něco mění.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: ENLC, LLC

Příspěvek od Ondřej » 22 kvě 2020 11:42

Omlouvám se, že jsem neodepsal na e-mail, ale koukám, že ste to vyřešil jak bych Vám i doporučil. Sám s tím nemám zkušenost, takže moc nepomůžu.

tom.is
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 21 kvě 2020 17:01

Re: ENLC, LLC

Příspěvek od tom.is » 22 kvě 2020 11:45

Zde https://www.etuls.cz/jako-jsou-zdaneni-spolecnici-llc/ jsem se dočetl následující:

1. Daně vyměřené z celého distributive share.
Bez ohledu na to, zda jsou zisky nebo ztráty (distributive share) společnosti rozděleny společníkem, americké daňové úřady IRS zacházejí s každým společníkem, který má občanství, zelenou kartu nebo trvalý pobyt v USA, jako kdyby mu tyto zisky nebo ztráty byly rozděleny, a to za každý rok. To znamená, že každý společník / člen LLC, který má občanství, zelenou kartu nebo trvalý pobyt v USA, musí platit daně ze zisku LLC distributive share, který na něj připadne, ať už LLC vyplatí svým společníkem všechen nebo část zisku nebo ne. Praktický dopad tohoto pravidla je, že i v případě, že i když společníci LLC musí nechat zisky v LLC aby například nakoupili příští rok zásoby nebo rozšířili podnikání, tak za současný rok musí každý společník LLC, který má občanství, zelenou kartu nebo trvalý pobyt v USA, zaplatit daň z příjmů income tax z podílu na zisku, který na něj připadne.

Zkusím ještě oslovit nějaké firmy, které se problematickou těchto společností zabývají a pokud něco zjistím, tak se zkusím dále o informace podělit.

tom.is
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 21 kvě 2020 17:01

Re: ENLC, LLC

Příspěvek od tom.is » 22 kvě 2020 18:23

Tak dle vyjádření společnosti zabývající se daněmi: There is no US tax filing obligation in this case. Nicméně můj případ byl (20 ks akcií ENLC, LLC s dividendou 1,88 USD). Nevím, zda odpověď platí obecně pro jiné částky, a vzhledem k tomu, že mi odpověděli zdarma, je už více otravovat nechci.
Dále je otázka zda u společností "LP" nedochází k určité dezinterpretaci. Není to tak, že akcionáři-partneři obdrží Schedule K-1 (Form 1065) zkrátka z toho důvodu, že má firma povinnost tento formulář poskytnout? Z toho však nutně nevyplývá, že by jej měl zahraniční investor podat k IRS. Nebo někomu došel tento formulář od IRS? Dále např. velmi populární fond USO (u nás lze např. koupit přes Fio) má formu LP – United States Oil Fund, LP (emitent United States Commodity Funds LLC), resp. https://www.proshares.com/k-1_tax_information/. Zároveň si nejsem vědom toho, že by zahraniční investoři do USO byli bombardováni Schedule K-1 formuláři.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: ENLC, LLC

Příspěvek od VSbrok » 24 kvě 2020 00:25

To je právě ten problém, americké LP/MLP/LLC se řídí mnoha různýmy zákony ... maj v tom podobnej bordel jako u nás :(
Takže je fakt těžký, kdy budeš a kdy nebudeš daň platit nebo ne ... viz. jiné vlákno zde na fóry, kdy lidi mají několik různých firem a jednou je daň 0%, jindy 15% a jindy klidně 35% ...

Pokud si dobře vzpomínám, tak investor, kterému jsem loni pomáhal, tak dostal dopis od IRS, ale aby si musel s IRS dopisovat, tak tam byla nějaká minimální výše dividendy ... 100 nebo 1000 USD, už si nevzpomínám ... takže vzhledem k tomu, že měl pouze jednu akcii, tak se do limitu vešel a nemusel nic řešit.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Odpovědět