Tipy na snížení „škaredé“ německé daně

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

rich
Začátečník
Příspěvky: 43
Registrován: 18 led 2020 15:50

Re: Tipy na snížení „škaredé“ německé daně

Příspěvek od rich » 13 bře 2021 12:32

dobře, dekuji za reakce.. al e je zvlastní číst, že urcité firmy divi nedaní a vykazují to jinak. Možná tedy mrknu na Deutsche Telekom.. :-)

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Tipy na snížení „škaredé“ německé daně

Příspěvek od minarjo » 15 bře 2021 07:30

Ale aby jsi nebyl zklamán, raději tě varuji: ani Deutsche Telekom a Deutsche Post, tedy tyto dva pilíře německé infrastruktury (mimochodem, nejspíš právě proto mají od německého státu tuto výjimku, on pokud se nepletu v nich má i podíl) nemají nulovou sazbu daně "na věčné časy". Platí to jen v době, dokud mohou dividendu vyplácet z rezerv předchozích let (z nerozděleného zisku) jako vratku kapitálu. Tedy když se jim budou zisky tenčit, bude část dividendy (či celá) opět s daní, a to se vloni už u pošty stalo! Až do roku 2019 bylo mnoho let vypláceno u těchto dvou společností z rezerv, bez daně. Ale vloni (v roce 2020, dividenda za rok 2019) poprvé nikoliv: Deutsche Telekom měl vloni ještě dividendu s daní nulovou, ale Deutsche Post měl daň cca 23,2% (osobní zkušenost, obě akcie mám u Degiro). Což znamená (když víme, že plná německá daň je 26,375%), že většina dividendy u pošty vloni šla ze zisku ukončeného roku 2019 jako zdaněná, bez daně z rezerv let minulých byla jen menší část. A nemusím snad zdůraznit, že korona těm rezervám nepřidá, tedy možná (snad jen na čas) se budeme moci s nulovou daní rozloučit u obou těchto akcií - těžko říct, zda už letos. Navíc není vyloučeno, zda v případě poklesu ekonomiky německá vláda tu výjimku nezruší. Dlouhodobě tedy nelze sázet na to, že zde daň bude nulová či nižší stále, to by byla spekulace.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Tipy na snížení „škaredé“ německé daně

Příspěvek od Jakub » 15 bře 2021 15:54

Hm, tak to je mrzuté.

Shodou okolností, autor jednoho blogu a náruživý investor do evropských akcií bude letos žádat o vrácení daňových "přeplatků" z Německa. Brzy se snad podělí se čtenáři o své zkušenosti (viz první hvězdička zde).

Potěšilo mě, že (alespoň v případě Německa) lze žádat až 4 roky zpětně, což je perfektní. Stačí žádat jednou za 4 roky a náklady spojené s vším tím papírováním se tak krásně rozpustí.

Zrovna Německo mám poštelované tak, že mi vyšla odvedená daň skoro přesně 15%. Tak nevím, jestli by i v takové situaci dávala žádost smysl, nebo bych mohl být následně dodaněn na mých (efektivně nezdaněných) dividendách z DTE.

Sám tohle nejspíš zkusím příští rok, a případně se zde podělím se zkušenostmi z našich luhů a hájů.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Tipy na snížení „škaredé“ německé daně

Příspěvek od minarjo » 15 bře 2021 16:21

Bývá to drahé, finančně i časově. Neumím si představit ten objem z německých dividend, které by musel investor mít, aby se mu to vrácení vyplatilo s německými úřady řešit. Ale jsem samosebou také zvědavý, ač sám mám z Německa jen cca 5% portfolia.

Vyky
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 13 čer 2023 21:29

Re: Tipy na snížení „škaredé“ německé daně

Příspěvek od Vyky » 13 čer 2023 21:41

Ahoj. Prosím, zkoušel to tedy někdo reálně - zažádat o vratku daně? Děkuji

Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 189
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: Tipy na snížení „škaredé“ německé daně

Příspěvek od Ladislav » 11 črc 2023 02:08

:) Především bys měl mít radost, že ti patří 30 podniků, bank a pojišťoven z celého světa.
Jestli strhnou daň 26 % z německé dividendy výnosu 5 % až 8 %, je to větší radost, než když strhnou daň 15 % z české nebo americké dividendy výnosu 3 % a z akcií s dividendou 0.5 % (Apple, Microsoft, Visa). Horší jsou akcie s dividendou 0 % (Berkshire, Tesla), z těch není žádná radost, dokud se neprodají s výdělkem.
Tedy vlastni až do konce života několik podniků z Německa jen pro dividendy a nezlob se, když strhnou daň 26 % a později 25 % z dividend, když dělají dividendy 4 % až 8 % z kurzu akcie.
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea:

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Tipy na snížení „škaredé“ německé daně

Příspěvek od Jakub » 11 črc 2023 03:07

Když na to koukáš takhle, tak mi teda odteď z každé své vydělané stovky pošli 9 korun.

Předem díky.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Tipy na snížení „škaredé“ německé daně

Příspěvek od czhunter » 12 črc 2023 12:49

Apple celkem obdržené dividendy za 10 let $3079
Německý BASF v Ládíkovo portfoliu $2969

Hrubého...

Při investované částce $10.000

Dividenda z kurzu akcie je nepodstatné číslo pro příjem dividend. Důležitý je pouze souhrn celkově obdržených dividend za dobu našeho držení. Apple vygeneroval více dividend, než Ládíkovo německé akcie i bez započtení 26% daně z dividend vs 15% u Apple.

Fakta mluví jasně a Ládík neumí počítat.

Obrázek

Obrázek

Celkový výnos radši nemluvě, krásných -2% ročně pro BASF, protože BASF je od roku 2011 umírající firma. Zda to otočí je na podrobný výzkum, to už nepovím. AAPL 22% ročně, protože růst EPS plus expanze P/E.

Ládíkovo BMW sice překonalo o chlup Apple v přijatých divi, ale jen v hrubém. I tak to nestačilo na 2% yield u S&P 500. Celkový výnos nádherných 4% hrubého. Tleskám. 30Y dluhopis dnes platí stejně a bez rizika akciového trhu. A daň pouze 15% předpokládám.

Obrázek

Jinak Jakube, už jsem Ládíkovi říkal, ať si odkrojí 26% jídla, když s rodinou jí a hodí to do koše. Ať si odřízne 26% narozeninového dortu dětí a vyhodí to. Pak by rychle pochopil, že 26% daň je ne ne a kdyby ne, tak mu manželka s dětmi rychle vysvětlí :lol: :lol:
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět