Daň z dividend v různých zemích

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od bulinak » 04 úno 2020 11:17

VSBrok: Jasně, rozumím, díky. Takže ve výpisu od brokera vidíš něco jako capital return? Takže mám očekávat vratku za minulý rok v tomto roce, např. do konce května?
Stavím zoo.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od VSbrok » 05 úno 2020 01:17

Pokud máš Lynx, tak to vypadá pak nějak takhle:
Lynx_vratky.jpg
Lynx vratky
Lynx_vratky.jpg (135.6 KiB) Zobrazeno 3031 x
Datum vlevo je kdy to bylo připsáno na účet, druhý sloupec je za kdy je to vratka :idea:

Ano, vratky za rok 2019 bys teoreticky měl mít na účtu (pokud máš Lynx / Degiro až někdy duben/květen)...
Do DAP je dáš až v roce 2021 za rok 2020, protože je to Tvůj příjem v roce 2020. :idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od Marek » 10 úno 2020 02:02

Ahojte, v podstate poprve letos danove priznani (dale jen DP) okorenuji o dividendy. Problem je, ze moje DP je uz tak slozite, ze ani pro moji ucetni to neni prdel. Jsem totiz OSVC na vice typu zivnosti, pril. otevreny ci stopnuty dle potreby, obcas hlavni a obcas vedlejsi), zamestnanec a mam i DPP (ci smlouvy o dilo) a nove take moje oblibene dividendy.

Jsem porad busy a dost si vydelam, ale vzdy v breznu se v tom tezce ztratim a pak sedim jak na trni, zdali je vse OK (uprimne, dost mne desi nejaka hloupa krpa vuci temto monopolistickymi institucim, oni se s tom nemazou). Danim nerozumim a nemam ani cist nekde 26 strankove pdf resp. je to pro mne casove ztratove...

Tedy to letos resim s predstihem (chci letet v breznu na rande, a to nikoli s financakem).

Prosim matadory, zdali muj postup nize je racionalni a spravny? (Dost mozna nebude, vzdy jsem ucto/dane nenavidel a velmi v nich plaval):

1. Udelam si dukladnou analyzu svych akcii/divi a vyvodim, jake mam presne povinnosti letos u FU (o to se snazim nyni)

2. Vyplnim osobne u brokera - v mem pripade pobocka FIO - formular W8-BEN (jestli to nejde zpetne, tak mne jebne), abych mel do cca 2022 pokoj, abych se vyhnul dvoji dani

3. Poskytnu podklady sve ucetni (divi-souhrn z karty Obchody, vyse uvedeny formular, seznam akcii, ktere musim prodanit a ne pouze vyjmenovat coby zdanene v cizine)

4. Pockam si na verdikt k doplatku? (Realne mi dosud FU penize vracel, diky vracenym danim z DPP)


Moje ptf za cely 2019 (neuskutecnil jsem prodej ani 1 akcie resp celeho titulu):
us - nyse/nasdaq - dan 15% shodna s kocourkovem (cr)
AAPL
BEN
CAH
CVX
FB
GILD
GOOG
MSFT
NRZ - reit - potencialni problem?
NVDA
SNE - problem? - neamericka (japonska) akcie na us burze
XOM

srn - xetra, dan 26% vyssi nez v kocourkov
R6C - akcie typu a, tedy dodanuji v cr pres DP 5%?
BMW
DAI
LHA

cr - bcpp - kocourkov
BAAGECBA - zjistil jsem si ze pro DP je divi monety irelevantni

Obrazem z brokera zde:
https://imgur.com/a/jNefEGA
Co nechapu, je, zdali je FU okay s cisly z FIO (celk. suma dividend dilcich spol. po zdaneni, ci se musim kopat s dilcimi dividendami v hrubem v puvodni mene, zkonvertovane do CZK dle pevneho kursu 2019)? A pokud pouziji zjednodusenou FIO verzi - moje suma dividend 2019 je okolo 23k czk - zdali si toho nekdo vsimne, ci bude resit, ze se castka muze treba o 20 korun lisit? Mozna to popisuji blbe, proste jsem mimo misu z moznosti kursove zmeny cisel co mam ve FIO po dani/konverzi do czk a realite jednotneho kursu 2019.

V ptf nemam zadne zdanitelne pohyby (tedy zadne ziskove >3lete prodeje nad objem 100k czk).

Predem diky moc za komentare ci tipy, co jsem nepochopil ci zapomnel etc. Treba to pomuze i jinym lidem.

Pokud mate nekdo strasidelne historky ohl. toho, proc se podat DP kvuli akciim vyplaci drive, tak sem s tim, 31.3. neminim byt ani v CR.

Andrej
Pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: 20 čer 2019 22:07

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od Andrej » 10 úno 2020 07:43

FIO nemám a taktiež vypĺňam DAP prvýkrát, vyjadrím sa len k bodu 2. Pokiaľ viem a taktiež písal iný užívateľ (on myslím riešil u Lynx, ale to bude asi jedno), spätné už nejde vyplniť formulár a uznať ho. Tzn. teraz ho môžeš vyplniť až za rok 2020.
Ak sa mýlim, pardón za strašenie.
SPM: /viewtopic.php?f=12&t=524
ETF: IWDA
Technology: INTC | CSCO | T | IRM
Consumer Goods: MO
Financial: WFC | NRZ | O
BDC: MAIN
Utilities: PPL
Industrials: RTX | MMM
Healthcare: ABBV | PFE | JNJ
Basic Materials: RDS.B | XOM

Har.Megido
Začátečník
Příspěvky: 8
Registrován: 19 úno 2020 13:11

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od Har.Megido » 19 úno 2020 13:23

Díky moc autorům webu za daňové informace. Zarazila mě jen formulace, že pokud se u v zahraničí zaplacených daní z dividend nejedná o desítky či stovky tisíc na dani, český FÚ zpravidla nebude vyžadovat potvrzení o zaplacení od zahraničního správce daně. Já vím, že formulace zákona tuhle možnost FÚ dává, ale stává se skutečně, že by to někde chtěli? Už vidím, jak v USA naháním daňovou správu kvůli potvrzení, neb dvojím zaplacením 15 procentní daně celý sport dividendového investora docela ztrácí půvab. Navíc do situace, kdy daň činí ty zmiňované desítky či stovky tisíc, k tomu se snad dividendový investor snaží dopracovat. Jak se to potvrzení třeba zrovna z USA dá sehnat?

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od VSbrok » 20 úno 2020 10:01

Já vždy k DAP přikládám výpis od brokera, zda to FU čte nebo ne, mě nezajímá, raději o zbytečný papír navíc, než se pak s nima dohadovat, že jsem něco nedodal.

Nevím kde jste četl, že by to mělo být od FU USA, pokud je mi známo, tak dle českých zákonů musíte doložit příjem a ten se v případě dividend dokazuje výpisem od brokera, ten českým zákonem uznatelný. Pokud by s tím měl Váš FU problém, tak doporučuji se obrátit na Vašeo brokera, který Vám vystaví potvrzení, že má právo (a povinnost), posvecené od ČNB, Vám toto potvrzení vydat a FU ho MUSÍ akceptovat. Pokud ne, tak se rovnou obraťte na ministerstvo financí, ať si na tom úřadě zjednají pořádek :!:

Bohužel zde platí dvě železná pravidla:
- ouřada něco pouruší = nic mu za to nehrozí!
- na něco zapomenete Vy = pokuta je na cestě!
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od VSbrok » 20 úno 2020 10:29

Marek píše:
10 úno 2020 02:02
Pokud mate nekdo strasidelne historky ohl. toho, proc se podat DP kvuli akciim vyplaci drive, tak sem s tim, 31.3. neminim byt ani v CR.
Bohužel Tě zklamu, DAP za Tebe nikdo jiný než Ty, dle českých zákonů nemůže vyplnit ... tedy může daňový poradce.
Jako se vším dnes, buď se to budeš muset naučit = přečíst si návod nebo posbírej všechny papíry a dej to účetní (a zaplať jí za to).
Nic lepšího nejde udělat.

My Ti s Ondrou a zdejší komunitou zde na fóru můžeme dát několik rad, ale nakonec to budeš muset to EPO stejně napsat Ty sám (dost pochybuji, že bys mi poslal všechny papíry ;) )

ad 1) žádnou analýzu nedělej, jak píšeš, tak jsi loni (2019) nic neprodal, takže tím sis to trošku ulehčil. Takže jak Tvůj broker vydá potvrzení (Degiro ho již vydalo, Lynx bude někdy kolem půlky března, jak se to dělá na FIO netuším, nic dalšího nemám) tak jen spočítáš všechny obdržené dividendy z každé země samostatně, k tomu příslušnou zaplacenou daň a máš vlastně hotovo ... pak to jen narvat do EPO

ad 2) jak je to s W8-BEN u FIO nevím, ale Lynx ho po mě chtěl vyplnit hned po registraci, pokud nevíš zda ho máš správně, tak se obrať na FIO

ad 3) musíš udělat seznam per země původu, v Tvém případě tedy : USA, Japonsko, Německo, Velká Británie nebo Nizozemí (R6C) asi - viz dále?. Bacha!!! České dividendy jsou již zdaněny na straně FIO a ty do DAP NEPATŘÍ!!!

ad 4) na nic čekat nebudeš (tedy jen na vyplacení případného přeplatku), zda máš nebo nemáš přeplatek uvidíš hned v EPO

NRZ je mREIT a ten dělá daňové vratky, ale ty jsou vždy vráceny až následující rok, tedy pokud NRZ vlastníš od roku 2019, tak vratky dostaneš letos = fyzicky na účet Ti přišly v roce 2020 = patří do DAP za rok 2020

SNE = jakou máme daňovou povinnost s Japonskem fakt netuším , pardon :(

R6C = je Shelka, ale z hlavy nevím, která, je to klon A nebo B? A = Nizozemí (najdi si jakou máme uznatelnou povinnost, z hlavy nevím), B = GB (má 0% daň = musíš celé dodanit!!!)

Zahraniční dividendy se musí vykazovat v původní měně a ty následně musíš převést dle jednotného kurzu (GŘP viz zdejší vlákno). Pokud Ti je tedy FIO převodlo na CZK, tak mu poděkuj :D a budeš to muset celý udělat znovu sám :(

DAP se rozhodně NEVYPLATÍ podávat dříve než v druhé polovině března! FU má totiž na vypořádání DAP a vratek/nedoplatků 60 dnů a pokud to podáš dřív, tak Tě bude žádat o prodloužení lhůty, jelikož dle nějakého jiného zákona může vratky vyplácet až v květnu = pokud podáš v únoru, tak to bude víc jak těch 60 dnů ... takže jen zbytečnej papír navíc a jen ouřadu naštveš, žes to podal zbytečně brzo!

Takže jsme vlastně zas na začátku, buď si zaplať pořádnou účetní nebo si přečti náš (nebo jiný) návod.
Víc Ti s tím bohužel pomoci nedokážeme.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od mnam84 » 20 úno 2020 11:50

VSbrok píše:
20 úno 2020 10:29


ad 2) jak je to s W8-BEN u FIO nevím, ale Lynx ho po mě chtěl vyplnit hned po registraci, pokud nevíš zda ho máš správně, tak se obrať na FIO
Formulář se podepisujeu FIO při zakládaní přímo na pobočce

Vlad
Začátečník
Příspěvky: 12
Registrován: 06 črc 2019 08:19

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od Vlad » 20 úno 2020 11:52

Téměř vyčerpávající;-) Snad chybí jen postup při zápočtu zahraniční daně na základě smluv o zamezení dvojího zdanění a je to komplet. Ale to se v tomto vláknu již probíralo. Není to sranda, protože třeba u německých dividend můžeš započíst 15%, ale u francouzských jen 10%.
Jinak nerozumím odstavci "DAP se rozhodně NEVYPLATÍ podávat dříve než v druhé polovině března!...". To jsi asi smíchal několik věcí dohromady. Lhůta 60 dní platila kdysi a to v tom smyslu, že nebylo možné podat DP dříve než 60 dnů před termínem pro odevzdání přiznání. To už bylo zrušeno a DP lze nyní podávat už od 1. ledna. Jinak berňák má asi 30 dnů na vrácení případného přeplatku takže ho můžeš čekat někdy začátkem května. Na finančních úřadech mají v těchto dnech havaj, takže pokud podáš DP nyní, mohou mu věnovat větší pozornost než pokud ho podáš až koncem března.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od VSbrok » 20 úno 2020 16:05

Aha, to jsem nevěděl, že těch 60 dnů bylo zrušeno... díky za info, ale stejně budu podávat až na konci března.

Já právě podal kdysi dávno už v lednu a volali mi z FU, že se mám dostavit, abych podepsal lejstro, že mi můžou vratku vrátit až po více jak 60ti dnech ... tak mi to prostě zůstalo :( omlouvám se za nepřesnost
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Odpovědět