Daň z dividend v různých zemích

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Har.Megido
Začátečník
Příspěvky: 8
Registrován: 19 úno 2020 13:11

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od Har.Megido » 20 úno 2020 18:48

Není řešení kupovat evropské společnosti obchodované coby ADR na americkém trhu? Teda takové, které tento status mají. Vyšší sazba v Evropě mě pak nemusí zajímat. Pak by mělo být i jedno, který Shell, neb by A i B měly být daněny 15 procenty jako americké akcie. Možná se pletu, ale takhle jsem to pochopil. Vím, že kanadské banky jako TD a RY mají na NYSE sazbu 15 procent, kdežto na kanadském trhu se platí 25.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od Marek » 20 úno 2020 18:53

Vse jsem jiz davno vyresil (nikdo neodpovidal), ale diky :) Prodlouzil jsem W8-BEN (ukazalo se, ze jiz byl mnou podepsan) a mit jistotu, ze nikde vyznamne nekratim dane, zbytek jsou podruzne veci

Andrej
Pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: 20 čer 2019 22:07

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od Andrej » 20 úno 2020 18:58

Har.Megido píše:
20 úno 2020 18:48
Není řešení kupovat evropské společnosti obchodované coby ADR na americkém trhu? Teda takové, které tento status mají. Vyšší sazba v Evropě mě pak nemusí zajímat. Pak by mělo být i jedno, který Shell, neb by A i B měly být daněny 15 procenty jako americké akcie. Možná se pletu, ale takhle jsem to pochopil. Vím, že kanadské banky jako TD a RY mají na NYSE sazbu 15 procent, kdežto na kanadském trhu se platí 25.
Bohužiaľ nie, vždy sa musíš dívať na domicil. Tzn. u spomínaného RDS, RDS.B je v GB, takže tam sa ti nestrhne žiadna daň a 15 % musíš dodaniť tu. Pri RDS.A je domicil v NL, kde sa ti strhne 15%, ale z dôvodu zmluvy medzi CZ a NL si môžeš uznať iba 10%, tzn. musíš ešte 5% dodaniť, čo vytvorí spolu až 20% daň.
SPM: /viewtopic.php?f=12&t=524
ETF: IWDA
Technology: INTC | CSCO | T | IRM
Consumer Goods: MO
Financial: WFC | NRZ | O
BDC: MAIN
Utilities: PPL
Industrials: RTX | MMM
Healthcare: ABBV | PFE | JNJ
Basic Materials: RDS.B | XOM

Har.Megido
Začátečník
Příspěvky: 8
Registrován: 19 úno 2020 13:11

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od Har.Megido » 20 úno 2020 19:48

Úplně si tím nejsem jistý, ADR má status amerického cenného papíru, výnos by se tedy měl danit jako americká dividenda 15 procenty. Je to cenný papír vydávaný bankou a směnitelný teoreticky 1:1 za originální akcii. Myslím si proto, že RDS.A i RDS.B zakoupené jako ADR na NYSE budou daněny americkými 15 procenty a nic doplácet není nutné. RDS.B jsou navíc podle britského práva a s britským domicilem by byly daněny 0 procenty, což se u ADR neděje. Broker strhne 15. Pokud obě tyto verze RDS kupujeme coby ADR, měly by být z daňového pohledu totožné. Rád uznám, že se mýlím, ale nemyslím si to.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od Pavel » 20 úno 2020 20:13

Har.Megido píše:
20 úno 2020 19:48
Úplně si tím nejsem jistý, ADR má status amerického cenného papíru, výnos by se tedy měl danit jako americká dividenda 15 procenty. Je to cenný papír vydávaný bankou a směnitelný teoreticky 1:1 za originální akcii. Myslím si proto, že RDS.A i RDS.B zakoupené jako ADR na NYSE budou daněny americkými 15 procenty a nic doplácet není nutné. RDS.B jsou navíc podle britského práva a s britským domicilem by byly daněny 0 procenty, což se u ADR neděje. Broker strhne 15. Pokud obě tyto verze RDS kupujeme coby ADR, měly by být z daňového pohledu totožné. Rád uznám, že se mýlím, ale nemyslím si to.
ADR RDS.B je vypláceno v dolarech a není daněno (Lynx).

Har.Megido
Začátečník
Příspěvky: 8
Registrován: 19 úno 2020 13:11

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od Har.Megido » 20 úno 2020 21:31

Ledaže by se podle amerických předpisů ADR s nulovou domicilní sazbou taktéž danily nulou, neb třeba u TD coby ADR broker strhává 15 procent místo kanadských 25. Já bych to považoval za americkou sazbu, ale je to otázka do pranice a dovedu si představit, že to klidně může být úplně jinak.

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od mnam84 » 21 úno 2020 09:38

Už se tu řešilo že z nějakého důvodu se kanadské akcie ponižují pouze o 15 %. Ale jinak je to opravdu podle původu společnosti, britská 0 % třeba zmiňovaný Shell, německá nějakých 26 % třeba Daimler, brazilské akcie 15 % třeba Vale SA. Všechny mam jako ADR a můžu potvrdit že to tak funguje.

Har.Megido
Začátečník
Příspěvky: 8
Registrován: 19 úno 2020 13:11

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od Har.Megido » 21 úno 2020 14:09

Asi to tak bude, škoda, leccos by to zjednodušilo. UL je taky nulová sazba a je to Nizozemí. Jen na FÚ to musí být cifršpióni s hlavou jak pátrací balón, neb ne každý poplatník to hned na první dobrou pochopí správně.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od VSbrok » 24 úno 2020 06:24

Jak správně poznamenal Andrej a mnam84, vždy se s daněním postupuje dle domicilu firmy, nikoliv zda je to "obyčená" akcie nebo ADR.

Já když podával poprvé, ještě v papírové podobě, tak se na mě na FU seběhly tři ženské ... čuměli do toho asi 15 minut a pak prohlásily: "vypadá to, že je to v pořádku" :D
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od Pavel » 24 úno 2020 09:53

VSbrok píše:
24 úno 2020 06:24
Jak správně poznamenal Andrej a mnam84, vždy se s daněním postupuje dle domicilu firmy, nikoliv zda je to "obyčená" akcie nebo ADR.
Ne podle domicilu firmy, ale podle měny, ve které ty osobně inkasuješ dividendy. Viz třeba Shell.

Odpovědět