Daň z dividend v různých zemích

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od mnam84 » 24 úno 2020 10:27

Jak to myslíš?

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od Pavel » 24 úno 2020 21:16

mnam84 píše:
24 úno 2020 10:27
Jak to myslíš?
Že když dostanu od ADR RDS.B dividendu v dolarech, tak ji daním v rámci dolarových dividendových příjmů ačkoli to není americká firma.

A možná je to blbě, teď si uvědomuju, že se nad tím musím ještě zamyslet, sorry jako.
Naposledy upravil(a) Pavel dne 25 úno 2020 15:43, celkem upraveno 1 x.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od Ondřej » 25 úno 2020 12:03

Tož si tak dneska chystám podklady pro DAP a díky prodeji akcií SAN a RDS.A a následném nákupu jako ADR, u RDS ale klonu RDS.B jsem si v tom udělal asi krapet bordel. :-D Nebo lépe řečeno Lynx mi v tom dělá bordel.
Vždy jsem měl ve výpisu příjem ze tří zemí. Amerika, Španělsko a Nizozemí. Teď jich tam mám pět.
SPAIN (ES) GREAT BRITAIN (GB) NETHERLANDS (NL) UNITED KINGDOM (UK) UNITED STATES (US)

Jedna dividenda mi hold přišla z Velké Británie a druhá ze Spojeného království, že by Brexit?:-D

thomashalama96
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 25 říj 2019 10:02

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od thomashalama96 » 25 úno 2020 16:41

Ahoj, nevite nekdo, zda je mozne si nechat vratit srazenou dan brokerem v ramci napr. slevy na dani na poplatnika, pokud jsem ji celou nevycerpal?

Napr. broker mi strhne z dividend srazkovou dan cca 1000 Kc a ja mam jeste narok vyuzit 2000 Kc z 24800 Kc ze slevy na poplatnika.

Diky za odpoved!
Portfolio:
AT&T, Banco Santander, BASF, BMW, British American Tobacco, Cisco Systems, CVS Health, DXC Technologies, Intel Corporation, Macy's, Prudential Financial, Royal Dutch Shell B, Teva Pharmaceuticals, Unum Group, Wells Fargo
Broker:
Degiro

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od mnam84 » 25 úno 2020 16:51

Sleva na poplatníka se uplatňuje v jiném paragrafu než je srážková daň z dividend, takže bych řekl že nijak

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od VSbrok » 28 úno 2020 12:17

Nelze míchat jaPka s hruškama!

Sleva na poplatníka = pargf. 6
Daň z dividend = pargf. 10
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
doonio
Začátečník
Příspěvky: 33
Registrován: 28 črc 2019 17:09

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od doonio » 10 bře 2020 12:56

Řeším dilema FIO - ebroker a dividenda z VIG (připsána již čistá v CZK - zdaněná 26,5%).

Musím ji uvádět do DP, a do přílohy č.3?

Je to dividenda, která byla vyplacena v CZK(koupena na CZ burze), ale samotná firma není česká, ale rakouská a já se v tom motám, že nevím jestli to tam uvést nebo ne. Jako v konečném součtu to nemá na nci vliv, daň byla již zaplacena (a to dokonce vyšší), jen bych rád věděl, jak je ot správně.
ABBV, T, VAL, JCP, BT, CHL, GE, LB,SLB, SKT, VAL, KTP, CVS

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od VSbrok » 11 bře 2020 11:28

Vždy se vychází z domicilu firmy!!!
To že Ti to brouker vyplatil v Kč (doufej, že převedeno dle jednotného kurzu) nemá vliv na to, že Ty máš povinnost to DAP dát správně.
A zdanit pomocí jednotného kurzu a dle zákonnů o vyloučení dvojího zdanění.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od minarjo » 19 bře 2020 11:06

Jojo, už i Rakousko daň zvedlo, a bude možná hůř :(. Tedy ano, i zahraniční akcie dostupné na pražské burze (jako Erste, VIG...) je třeba řešit jako zahraniční. Ale trochu opravím VSbroka: pro tebe NENÍ povinnost to řešit přes přílohu č.3 jako zápočet zahraniční daně, toto je DOBROVOLNÉ (a pro extra malé objemy zahraniční daně se to v začátcích investování mnohým nevyplatí řešit, zvlášť když Přiznání dělají prvně a neznají to - já to také první 1-2 roky nedělal, když šlo jen o desítky či nižší sta Kč za rok, o které mi mohla daň klesnout). Důvod je jasný: zápočtem (listem přílohy 3) si českou daň snížíš. Tedy když to neuděláš, budeš ji mít vyšší (zaplaceno u nás 15% plus daň v zemi původu, neboli neaplikuješ zamezení dvojího zdanění) a to žádnému FÚ na světě nevadí :). Rozhodně ale musíš hrubou divi z VIG zahrnout do Příjmů z kapitálového majetku (daň dle paragrafu 8), tak jako všechny ostatní zahr. dividendy (tedy na hlavní list přiznání do dílčího základu daně z kapitálového majetku, paragraf 8, v Přiznání jde o řádek 38, tam musejí být všechny hrubé zahr. dividendy). Tím právě zajistíš, že to bude daněné u nás sazbou 15%, víc FÚ nezajímá. Zápočet následně v Přiznání pomáhá tobě, aby sis českou daň částečně snížil (zamezení dvojí daně), nepomáhá to FÚ a českému rozpočtu, proto je zápočet dobrovolný, výhodný jen pro poplatníka :). A musíš tu daň strženou v zahraničí na FÚ doložit, minimálně výpisem brokera, kde ty daňové srážky budou vidět. Právě proto to započítání zahr. daně přílohou 3 mnozí začátečníci ani nedělají (nestojí jim to při nižším objemu zahr. dividend za to).

adventura
Začátečník
Příspěvky: 13
Registrován: 21 bře 2020 14:45

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od adventura » 25 dub 2020 00:14

Ahoj, jak je to se zdanenim div. z Danska, kdyz si najdu Dansko zde
https://www.mfcr.cz/cs/legislativa/dvoj ... nych-smluv

tak v pdf v ceskem prekladu na strance 34 (Clanek 10, dividendy), je uvedena uznatelna dan 15% v bode 2c, to je to, co mne zajima? :)

diky

Odpovědět