Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
zajic
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 18 kvě 2021 14:12
Has thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od zajic » 30 kvě 2021 17:53

Jj, malá chybka, pochopil jsem. Mockrát díky ;-)
Vlastně se jen rozdělí prodejní cena s poplatky v poměru osvobozeného příjmu k celkovému a vyřadí se osvobozené nákupy.

Příjem (prodejní cena) * 10/13
Výdaj (nákupní cena) - nezapočítávat osvobozené
Výdaj (poplatky nákupu) - nezapočítávat osvobozené
Výdaj (poplatky prodeje) * 10/13

Minarjo: dobrá prostuduji ;-)

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 30 kvě 2021 18:12

Právě když by sis vedl nějakou podobnou evidenci jako ta má z Excelu, nemusíš toto pak zpětně řešit :). Kompletně vyplněné řádky (nákupy a k nim už i prodeje) splňující časový test si pak skryješ, navíc průběžně během roku vidíš zda se už neblíží hranice 100 tisíc Kč prodaných, od které už se tedy daně řešit musí, atd.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Glueless » 30 kvě 2021 18:34

Ahojte,
mám dotaz k výpisům z Lynx.
Existuje rozpor mezi výpisy: klasický výpis (activity statement za období r2020) stanovuje divi na částku "x".
Dividend report říká o něco méně, také určuje menší stržené daně.

Jaký report pro daně používátě? Kterému číslu věříte?
Fakt se mi to nechce přepočítávat...zlaté Fio se svým zastaralým (ale výborným!) řádkovým reportem, kde si s tím v excelu posčítám co chci...

Díky za rychlou odp.

Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Glueless » 30 kvě 2021 18:48

no ty krááso, pročítám ten activity statement a o pár stránek níž v "cash report" je zase jiná (už třetí!) částka za divi...

tak která částka?

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

zajic
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 18 kvě 2021 14:12
Has thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od zajic » 30 kvě 2021 19:02

minarjo píše:
30 kvě 2021 18:12
Právě když by sis vedl nějakou podobnou evidenci jako ta má z Excelu, nemusíš toto pak zpětně řešit :). Kompletně vyplněné řádky (nákupy a k nim už i prodeje) splňující časový test si pak skryješ, navíc průběžně během roku vidíš zda se už neblíží hranice 100 tisíc Kč prodaných, od které už se tedy daně řešit musí, atd.
Mrknul jsem se na tu tabulku a mám malou poznámku jestli dovolíš. Neuvádíš tam jednotný kurz pro 2015. Nákupy 2015 by se měly převádět jednotným kurzem z r. 2015, ne z roku 2016.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 139
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 30 kvě 2021 20:58

zajic píše:
30 kvě 2021 19:02
Mrknul jsem se na tu tabulku a mám malou poznámku jestli dovolíš. Neuvádíš tam jednotný kurz pro 2015. Nákupy 2015 by se měly převádět jednotným kurzem z r. 2015, ne z roku 2016.
Máš pravdu, ale tehdy v téhle věci nebylo vůbec jasno. Až v roce 2019 to rozseknul Nejvyšší správní soud.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 30 kvě 2021 22:04

@zajic;
Jakub v základu odpověděl za mě. Ano skutečně v roce 2016 kdy jsem sérii psal bylo běžnou zvyklostí Jednotný kurz chápat jako něco, co daňovému poplatníkovi usnadňuje přepočet měn zcela, tedy že nemusí řešit datum (ani rok) - tedy když dělá přiznání za rok 2015, použije všude pro přepočet měn do Kč Jednotný kurz roku 2015, tedy že nemusí vést třeba u toho prodeje akcií kurzovou evidenci, zda něco nebylo nakoupeno už 2014 či 2013 a pro to použít Jednotný kurz jiný. Bohužel došlo ke sporu jednoho FÚ s jedním daňovým poplatníkem a výsledkem je to rozhodnutí soudu a tím ztížení nejen pro investory, že tedy už je třeba uvažovat rok dané částky. Tedy u nákupních cen akcií rok nákupu a dle něho příslušný Jednotný kurz (u prodeje to je jasné, daní se prodeje daného roku za který se dělá přiznání).

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 30 kvě 2021 22:20

@Glueless:
Ten rozpor jak to nazýváš má několik důvodů: například záleží, zda daný report uvažuje dividendy dle exdivi data, nebo až dle data skutečné výplaty (některé souhrnné se mohou řídit exdivi, zatímco ty detailní po položkách jsou dle výplaty). Dále to hodně ovlivňují daňové vratky (třeba u společností typu Reit či BDC, tedy typické pro US firmy), kdy část dividendy je na začátku dalšího roku reklasifikací převedena na jiný typ příjmu, který se nedaní, a tím je část daně za danou část reklasifikované dividendy (na jiný typ příjmu) vrácena.
Důležité je používat každý rok pro Přiznání z Lynx stejný dokument, pak je to jednotné s nemusí tě rozdíly trápit. Já používám Dividend report: tam když dojde třeba k té vratce, tak se to projeví tak, že základní typ dividendy, tedy ten v USA daněný (Ordinary dividend) plus příslušná daň se sníží (je to vidět třeba v poslední tabulce Dividend Summary by country pro USA, kde jsou jen ty zdaněné složky) a naopak se zvýší jiný typ příjmů než je tato Ordinary dividenda (jakýkoliv z uvedených mimo Ordinary v tabulce Dividend Revenue Summary, např. Return of capital a podobně). A tak to je správně rozděleno. V ČR se daní vše, tedy i ty ostatní složky z Revenue Summary je třeba do Příjmů z kapitálového majetku přičíst (nad rámec těch Dividend by country, kde jsou jen ty Ordinary zdaněné), a pro zápočet zahraniční daně se tyto složky neuvažují, protože nebyly zdaněné (tedy na listy přílohy 3 nepatří, tam jen to zdaněné z tabulky Dividend By country). Tedy Lynx tento Dividend report dělá v tomto dobře, že to takto v těch dvou tabulkách dělí, jen je logické, že zkraje roku se data tohoto reportu mění tak, jak chodí vratky (jak jsou reklasifikací měněny složky dividend a daně). Tedy je dobré ho stahovat nejdřív v druhé půlce března, kdy už typicky všechny vratky má Lynx zpracované.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Glueless » 01 čer 2021 21:08

minarjo píše:
30 kvě 2021 22:20
@Glueless:
T
díky za názor, trochu se mi nezdá že by:
    výpis za r2020 mohl obsahovat nevyplacenou divi
      vratky daní tam mohou hrát roli, ale v mém případě byl rozdíl vyšší, než těch pár drobných, co vrací např. REITy
        je zřejmé, že daně máš dělat konzistentně, tzn stejným způsobem, ale tento si podle mě nemůžeš vybrat, měl by být daný.

        už jsem to asi rozlouskl, ten rozdíl byl (asi) daný tím, že jsem měl nějaké shorty a pak divi vlastně nedostáváš...
        si v tom daňovém zmatku ani neuvědomíš... :oops:

        Have Fun Investing
        Glueless
        Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

        You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
        You are right because the data and reasoning are right.

        Uživatelský avatar
        VSbrok
        Site Admin
        Příspěvky: 1890
        Registrován: 03 led 2019 23:09
        Bydliště: 100 věží
        Been thanked: 7 times
        Kontaktovat uživatele:

        Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

        Příspěvek od VSbrok » 06 čer 2021 23:45

        Jakub píše:
        30 kvě 2021 20:58
        zajic píše:
        30 kvě 2021 19:02
        Mrknul jsem se na tu tabulku a mám malou poznámku jestli dovolíš. Neuvádíš tam jednotný kurz pro 2015. Nákupy 2015 by se měly převádět jednotným kurzem z r. 2015, ne z roku 2016.
        Máš pravdu, ale tehdy v téhle věci nebylo vůbec jasno. Až v roce 2019 to rozseknul Nejvyšší správní soud.
        Tak jsem ten "rozsudek jménem republiky" přelouskal 2x, ale nějak mi to nedošlo :?

        Takže od 2019 se mají nákupy přepočítávat jednotným kurzem pro rok nákupu a prodeje jednotným kurzem v roce prodeje? Ta právničtina je fakt příšernost :roll:

        Já to už roky dělám tak, že vezmu prodej v USD od toho odečtu nákup v USD a poplatky v USD ... pokud je výsledek kladný číslo, tak ho vynásobím jednotným kurzem v roce prodeje a hotovo.
        Mám to takhle rozepsaný v tabulce, kterou přikládám k DAP a zatím to nikdy nerozporovali 8-)
        Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
        Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
        Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
        Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
        Investuji na důchod a klidný spánek
        :idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
        :idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

        Odpovědět