Seriál o daních a diskuse k němu

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
StanikKolarik
Pokročilý
Příspěvky: 377
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Pardubice

Re: Seriál o daních a diskuse k němu

Příspěvek od StanikKolarik » 03 bře 2020 20:10

VSbrok: asi jsme se fakt nepochopili a hlavně v každém zdroji je něco jiného.
Jde mi o to, že většina firem si své brigádníky optimalizuje takže se všechno "uklidí pod růžový papír" a tedy není potřeba nic řešit. A moje otázka se týká právě toho co naznačuje Ondřej, že když někomu přijde dividenda, tak automaticky DaP podávat musí bez ohledu na cokoliv dalšího.
Portfolio: ADM, AMRX, ANH, APLE, BP, BTI, BTQ, CCL, ČEZ, F, GILD, GSK, IBM, KOFOLA, LYB, MAIN, NRZ, NUE, NWL, OHI, ORI, O2, PFE, PRU, RDS.B, SAN, T, UBER, UL, WRK, Zonky, Mintos, Portu, Invester, Estateguru, ETF, mince
FB: Investice a pasivní příjem | r/investovani

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1394
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriál o daních a diskuse k němu

Příspěvek od VSbrok » 04 bře 2020 21:19

OKi.
Ano samozřejmě, jak máš pargf. 9 (pronájem), či pargf. 10 (kapit.příjem), tak DAP musíš podat vždy :(
:arrow: Nabízím možnost registrace s bonusem u Lynx ($50) a Degiro (500,- Kč)
-AAPL,ABBV,ABR,ARCC,CGBD,CSWC,CSCO,D,DOW,GAIN,INTC,LAZ,MAC,MAIN,MO,MPC,NGG,NRZ,O,OHI,OMI,ORI,PEP,PFE,RTX,SPG,STAG,T,XOM
-Moneta, O2, PMČR
:arrow: Investuji na důchod a klidný spánek

minarjo
Začátečník
Příspěvky: 6
Registrován: 07 led 2019 19:37

Re: Seriál o daních a diskuse k němu

Příspěvek od minarjo » 19 bře 2020 11:34

@StanikKolarik a ostatní (limity pro povinné podání DAP, a to obecně, nejen u studentů):
VSbroka bych opravil, podávat přiznání vždy (když je příjem z nájmu nebo dividend zahraničí) fakt není nutné, tedy student, co kromě brigády má jen 10 akcií Shellu, fakt podávat nemusí (ale může se mu to vyplatit, viz níže). A ještě jedna oprava VSbroka: 2x zde v posledních několika málo příspěvcích uvedl, že kapitálový příjem (zahr.dividendy) je paragraf 10, ale ve skutečnosti je to paragraf 8. V paragrafu 10 jsou ostatní příjmy, třeba i příjem z prodeje akcií.
Limity 6000/15000 na jiné příjmy než ze zaměstnání a brigád se vztahují na všechny, od studentů až po důchodce. Tedy např. dividendy či nájem s příjmy v součtu pod 6000 u zaměstnance/brigádníka = přiznání nemusí, ale může být podáno, pokud se to poplatníkovi vyplatí (vrácení části daně). Pokud už Přiznání podá (dobrovolně, nebo proto, že uvedenou hranici překročil), nemůže v něm uvést jen nějaké příjmy, ale pak už tedy povinně všechny své celosvětové, tedy i zahraniční příjmy, např. z dividend (nemusí uvádět jen příjmy už zdaněné v ČR srážkovou daní-tam povinnost není, ale možnost u brigád je, viz níže). Teď tedy podrobněji:
Skutečně není daňový rozdíl (z hlediska povinnosti podat) mezi studentem a nestudentem jiný než ten, že student může kromě základní slevy na dani na poplatníka (2070Kč měsíčně) uplatnit ještě slevu na studenta (335Kč měsíčně, za měsíce studia+brigády) a zvýšit si tak hranici, do které má daň nulovou, pokud podepsal Prohlášení poplatnka u zaměstnavatele (nelze podepsat u víc jak jednoho zaměstnavatele v daném kalendářním měsíci). Jinak brigáda (i pracovní poměr na částečný úvazek, DPP, DPČ, to je fuk) je pracovní poměr jako každý jiný, a je jedno, zda je jen u jednoho zaměstnavatele (tedy typicky na Prohlášení poplatníka, kdy slevy na dani jsou měsíčně aplikovány), nebo jde o měsíční překryv bez podpisu Prohlášení (pak je to daněno srážkovou daní 15% napevno bez ohledu na slevy, přiznání se pak o to víc vyplatí podat). VŠE toto je příjem dle paragrafu 6, ať už daněný zálohovou (s Prohlášením) nebo srážkovou daní (bez Prohlášení, typicky při překryvu zaměstnavatelů). Ty limity (6000Kč zaměstnanci, tedy i brigádníci, studenti...prostě ti co mají příjem ze závislé činnosti dle par.6, 15 tisíc ostatní, co příjmy dle par.6 nemají) pro povinnost podat přiznání platí pro příjmy dle ostatních paragrafů (7 až 10), tedy: z podnikání (par.7), kapitálového majetku (8, tedy i dividend), pronájmu (9) a ostatní (10, třeba i prodeje CP). Pokud tedy student (brigádník, s jakoukoliv smouvou) pracující jakoukoliv formou má tyto jiné vyjmenované příjmy (mimo zaměstnání/brigádu) v ročním souhrnu pod 6000Kč, tak nemusí, ale MŮŽE podat přiznání (a v řadě případů se mu to vyplatí, protože může slevu na poplatníka uplatnit za celý rok, tedy 12x2070Kč, ne jen za měsíce, kdy měl brigádu a kdy mu ji na základě Prohlášení uplatnil zaměstnavatel ve výplatě). Příjmy daněné srážkou 15% napevno vše (typicky brigáda v překryvu, kdy nešlo podepsat Prohlášení) se pak v přiznání buď vůbec neuvedou (daňová povinnost je srážkou splněna), nebo se uvedou, pak ale povinně u VŠECH prací daněných srážkou (mix obojího by znamenal krácení daně a tedy porušení zákona, prostě buď se příjmy z brigád i se srážkovou daní uplatní zcela, nebo vůbec). Obecně (i bez vazby na akciové investice): student (nebo obecněji brigádník) jako nepracující pravidelně, i kdyby neměl příjmy z dividend či prodeje akcií, může přiznání podat a zpravidla na tom vydělá, pokud nějaký měsíc něco na dani zaplatil (nevešel se do slevy na poplatníka a studenta), nebo měl překryv zaměstnání a tím srážkovou daň.
Naposledy upravil(a) minarjo dne 19 bře 2020 12:48, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Pokročilý
Příspěvky: 377
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Pardubice

Re: Seriál o daních a diskuse k němu

Příspěvek od StanikKolarik » 19 bře 2020 12:25

díky
Portfolio: ADM, AMRX, ANH, APLE, BP, BTI, BTQ, CCL, ČEZ, F, GILD, GSK, IBM, KOFOLA, LYB, MAIN, NRZ, NUE, NWL, OHI, ORI, O2, PFE, PRU, RDS.B, SAN, T, UBER, UL, WRK, Zonky, Mintos, Portu, Invester, Estateguru, ETF, mince
FB: Investice a pasivní příjem | r/investovani

Uživatelský avatar
_turek
Začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: 12 čer 2019 14:15

Re: Seriál o daních a diskuse k němu

Příspěvek od _turek » 23 dub 2020 16:25

Letos se mě to v daňovém přiznání netýká (daním celý kapitálový příjem bez rozpisu dvojího zdanění, je to pidi suma, ale nějak se začít musí :) ) . Ale pro příští rok budu muset řešit asi i toto Refundable U.S. Fed Tax Reclassified By Issuer, hlouběji jsem to zatím nehledal. Dokázal by někdo v zkratce říci co mi vrátili? Já chápu to, že jsem maličký plátce tak jsem to dosta z USAl zpět. Tzn. zdaním si to u nás příští rok. Jde o Reit společnost. Chápu správně toto (obrazně. Tento rok jsem zdanil 100 dolarů hrubou dividendu z které mi v USA strhli 15% tzn. 15 dolarů si strhla USA, ale já danil hrubou tzn. 15 dolarů i náš finančák. Příšti rok budu muset ten refund zase zdanit tzn. zase z 15 dolarů 15% tzn. budu celkem na tomto postupu tratný 2.25 dolarů?) Řeším teď naprosté haléře a ani mě to netrápí, ale jen ze zvědavosti.
Portfólio: AVAST, STOCK, KOFOLA, SOHO, TXRH, MWK, V založeno 2018
Můj blog : http://blog.mojeokoli.cz/category/akcie/
Brooker: Fio

Odpovědět