Důchod z akcií, dividend a ETF

Diskuse o podílových fondech a různých poradcích

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 199
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Důchod z akcií, dividend a ETF

Příspěvek od Ladislav » 06 říj 2023 11:00

Chtělo by to zvýšit obsah fóra o 14. téma = ''Investování pro důchod, akcie, ETF, důchodové pojištění.
Nové české akciové investování DIP na důchod, od ledna 2024,
s přídavkem zaměstnavatele, daňově osvobozené

Poslanecká sněmovna nedávno schválila návrh zákona, který zavádí ''Dlouhodobý investiční produkt'' DIP. Češi získají více možností, jak investovat s daňovými výhodami a využít příspěvek svého zaměstnavatele. Co je DIP a jak jej využít k bohatšímu životu v pozdějším věku, s výnosem potenciálně mnohem zajímavějším než dosud v průměru nabízejí stávající produkty? DIP by měl od 1. ledna 2024 vytvořit novou alternativu zajištění ve stáří s potenciálně vyšším čistým zhodnocením a přitom daňovými výhodami i možností příspěvku od zaměstnavatele. Při dodržení stanovených podmínek bude mít DIP stejné daňové zacházení jako penzijní fondy a životní pojištění, daňové zvýhodnění získá i člověk investující do veřejně obchodovaných finančních instrumentů, do akcií, ETF a dluhopisů. První rovinou zvýhodnění investic s DIP je sleva na dani, konkrétně možnost odpočtu ze základu daně do výše 48 tisíc korun ročně. Tato částka je vztažena ke všem podobám spoření či investování na stáří, tedy včetně penzijka či životního pojištění. U DIP ale neexistuje spodní hranice pro daňové zvýhodnění (která je ve stávajícím penzijku 1 000 Kč měsíčně a nově by měla být 1 700 Kč) a uplatnit tak půjde celá investice. Z limitu daňové podpory vyplývá, že pokud bude mít investor pouze DIP, při investici 4 tisíce korun měsíčně na dani ušetří ročně 7,2 tisíce korun. Podmínkou, která souvisí s dlouhodobostí cíle, je investovat nejméně 10 let a investice v jak v DIP tak v novém penzijku nevybrat před 60. rokem života.

:( Jde jenom o to, aby se začalo v lednu 2024 s levnými dividendovými akciemi. Nebylo by rozumné začít s ETF na akcie celého světa a s ETF na akcie z USA, které závisí hlavně na předražených amerických techno akciích a ty jsou uprostřed velkého krachu 2021-2031.
:( Zdá se, že tam přece jen nějaké zdanění bude. A být by nemělo. Tedy pokud důchodce všechny akcie prodá po víc jak desetiletém držení za 5 milionů korun, asi bude platit tisíce korun daň.
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea: USA http://nr1a.com 8-)

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Důchod z akcií, dividend a ETF

Příspěvek od minarjo » 06 říj 2023 16:25

Ne, od ledna to opravdu bohužel nebude, a to i ty daňové výhody a zvýšení příspěvků v penzijku. Když to dobře půjde, bude to SNAD od července 2024, bohužel legislativní proces je u nás kvůli těm nechutným obstrukcím opozice poslední roky fakt šílený.

Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 199
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: Důchod z akcií, dividend a ETF

Příspěvek od Ladislav » 08 říj 2023 10:17

7.10.2023 dividenda > 5 %, P/B < 3, P/S < 3 = AT&T, Enterprise Products Partners, Walgreens Boots Alliance,, Allianz, BASF, BMW, Mercedes Benz, Volkswagen,, Bank of Nova Scotia, Enbridge, Manulife Financial, Suncor Energy,, Japan Tobacco,, British American Tobacco, HSBC, Legal & General, NatWest, Vodafone,, AXA, BNP Paribas, Credit Agricole, Eni SpA, Orange SA, Stellantis NV, TotalEnergies,, Fortescue Metals, Rio Tinto.

Samozřejmě, každý se musí rozhodnout, se kterou 1/3 z těchto firem chce být ženatý až do konce života, nikdy neprodávat a být spokojen s dividendami.
A až skončí za několik let velký krach předražených akcií, koupí se levně několik jiných akcií. Ale asi nebudou mít dividendu nad 5 %. Však budou mít dividendu hezky rostoucí. Myslím na Johnson + Johnson, Procter + Gamble.
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea: USA http://nr1a.com 8-)

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 651
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 28 times

Re: Důchod z akcií, dividend a ETF

Příspěvek od czhunter » 02 bře 2024 13:13

To tvoje NR1 fórum je pěkně mrtvý. To není fórum ale one man show. Jako dát tam tři stránky příspěvků jen od tebe, to je pěkný...

Jako vůbec se nedivím, že tam lidi utekli. Však se tam člověk dočte jen snůšku blbostí. Například mě velice uzemnila hláška, "akcie Walgreens klesá už 8 let bez důvodu".

Od roku 2018 firmě klesl zisk skoro o 40%. Dividenda snížena o půlku, marže se propadli skoro k nule, drtí je konkurence a ty napíšeš bez důvodu? Hodnota firmy vychází ze zisků firmou generovaných. Tedy propad zisků firmy je zcela pádný důvod pro propad ceny akcií.

Obrázek

A takoví lidé píšou knihy o investování. To by se Graham pěkně divil.

BTW Walgreens byl tvůj hlavní nákup roku 2019. Dnes máš divi kolem 1,9% hrubého. Budeš prodávat, protože to je pod 3% dividendy? Konkurenční CVS s rostoucím EPS má dnes yield on cost 4,9% a zvyšuje o 10% ročně.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět