Výhodně oceněné akcie, value investing

Diskuse o analýze podniků a statistikách podniků

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 668
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 31 times

Re: Výhodně oceněné akcie, value investing

Příspěvek od czhunter » 02 črc 2024 13:06

Já se teda na P/B nepodíval asi nikdy. Nechce se mi například přepočítávat kupní cenu majetku na aktuální tržní cenu. Že Apple koupil před 20 lety kanceláře za $50M je mi informace totálně k prdu, když ty kanceláře dnes mají hodnotu $500M. P/B není o tom se podívat na Yahoo a podle nějakého čísla je akcie levná nebo drahá. Takto to opravdu nefunguje.

No a řekněme, že chci začít podnikat a otevřu si restauraci. Jediné, co mě bude zajímat je hodnota stolů, kuchyňského vybavení, pokladen a vůbec mě nebude zajímat zisk firmy. Tak vypatlaně Ladislav zní. Kdo takhle přemýšlí u podnikání? Priorita číslo jedna každého podniku je zisk. Nikdo nepodniká pro tržby či hodnotu majetku firmy. A proto je WBA dole, i přes rekordní tržby. Protože zisk je dole. Aneb jak řekl Peter Lynch, cena akcie je 100% spjatá se zisky firmy, a to nám dává 0% pro třžby a nákupní hodnotu majetku, neboli book value.
Aneb jak říká ChatGPT
Book value is based on cost basis rather than actual market value. This means that the book value of an asset reflects its original purchase cost, adjusted for depreciation, amortization, or impairment. It does not take into account any changes in the market value of the asset after it was acquired. Book value is typically used for accounting purposes and financial reporting, providing a measure of the value of a company's assets as recorded on its balance sheet.
Není tedy divu, že spekulant Warren Buffett vůbec book value nepoužívá a naopak by ho levná book value odrazovala, protože to spíše značí firmu podřadné ziskovosti ROA, ROE atd. A spekulanti co book value používali, jako Christopher Browne dělali velké úpravy a používali adjusted book value. Protože na rozdíl od účetnictví, hodnota budov reálném životě v čase roste.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 630
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Výhodně oceněné akcie, value investing

Příspěvek od StanikKolarik » 03 črc 2024 12:38

Já třeba P/B používám, ale jako číslo do screeneru na hledání věcí co pak víc prověřit
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

mnam84
Investor
Příspěvky: 588
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Výhodně oceněné akcie, value investing

Příspěvek od mnam84 » 06 črc 2024 07:38

Ladislave, Ladislave... P/B ještě ok, obvykle ho používáme v práci na ocenění investic, které jsou neveřejně obchodované, ale P/S je uplná hovadina. Vím, že o ní mluvíš už roky a stále si nepochopil, že ji můžeš využít prakticky jen u ztrátových firem a i tak bude značně nevypovídající... Ale asi to celé vypovídá o tvých investicích. Kdysi, když jsem začínal, jsem dal na tvé doporučení a koupil brazilskou společnost. Tehdy jsem o investování nic moc netušil, jen mě to lákalo. Prakticky jsem jenom sedm let čekal až se dostane zpět na nákupní kurz, abych se jí zbavil a doufal, že nezbankrotuje. Ale jako zaučení v oboru investic během střední školy dobré :)

Škoda tohoto fora, byl jsem tu od začátku, ale postupně jsem radši upustil. Asi není nutné ztrácet čas nárazy do zdi. Stačí, že to neustále vidím na FB. Radši v poslední době se osobně setkám lidmi a rád se o investování pobavím, jelikož o to mají zájem, ale zároveň nikdo z přítomných nemá nutkání vše tlačit na sílu.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 668
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 31 times

Re: Výhodně oceněné akcie, value investing

Příspěvek od czhunter » 22 črc 2024 20:11

Co to bylo za firmu? Ze zajímavosti bych se podíval na graf ve Fastgraphs, zda byla špatná akcie výsledek špatného EPS.

Bohužel najít dobré fórum je nemožné, protože drtivá většina retail investorů nemá ani nejmenší ponětí, jak akciový trh funguje a že akcie sledují EPS v průběhu času. Ostatně na to náš upozornil i Peter Lynch, že většina lidí netuší, že cena akcie je ze 100% korelována s EPS v delším období. Což jsme se přesvědčili i na tomto fóru, kde nás někteří snaží obalamutit tou blbostí, že cena akcie je součet diskontované veškeré budoucí cash flow a další divoké teorie.

Takže lidi na Seeking Alpha se klidně budou do krve hádat, že pojišťovny sledují book value, přesto, že vidíme dokonalou korelaci pojišťoven s EPS. Máme za půlkou roku a spousta akcií je přesně za půlkou cesty mezi 2023 EPS a 2024 EPS. Viz. třeba Prudential.

Obrázek

Některé akcie jsou v hype fázi a tak jsou naceněné na 2026 EPS. Třeba Nvidia. Žádné divoké teorie o budoucí cash flow, book value nebo P/S. Je to celkem jednoduchá matematika si toto ověřit. Stačí vynásobit průměrné historické PE s EPS a hned vidíme, z čeho je cena odvozená. Nebo se podíváme na modré čáry ve Fastgraphs a hned vidíme, na jaký rok je akcie naceněna.

Obrázek

Bohužel drtivá většina lidí má klapky na očích a nechtějí vidět pravdu ani přes jasné důkazy. Přitom stačí zapojit trochu toho selského rozumu a uvědomit si, že investujeme do firem kvůli jejich zisku. Ne kvůli tržbám, hodnotě továren či veškeré budoucí cash flow, kterou nikdo nezná.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět