Interactive Brokers

Diskuse o brokerech, obchodnících a bankách

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od czhunter » 26 lis 2021 16:10

minarjo píše:
24 črc 2021 00:19
100k je ale pojistný limit dost možná jen pro cash v portfoliu a ne pro již realizované akciové pozice (detaily ale neznám).
Zde hlavně ale neřešíme pojištění (tedy situaci například krachu či zpronevěry brokera), ale politickou situaci v Maďarsku. K čemu ti je pojištění třeba i milion eur, když by třeba maďarská vláda zdanila investice sazbou 50%, nebo je nechala zkonvertovat do "povinné" domácí měny HUF (tak jako v nedávné minulosti u hypoték), nebo zčásti "znárodnila" dlouhodobé investice do státního pilíře tak jako Polsko soukromý důchodový pilíř? Ve všech těchto případech ti je pojištění k ničemu (broker nic neprovedl, na stát je malý pán). Zkrátka na politiku (na zákony dané země) je každé pojištění a každá finanční instituce krátká. Ale pravda, to je diskuse politická a ne investorská, ale toto riziko je třeba vnímat v kontextu s tím, co už v Maďarsku Orbán "dokázal".
Nejsem sice právník, ani odborník na daně, ale dle mě asi zapomínáš, že existují nějaké mezinárodní úmluvy a zákony, plus zákony EU a že vlastníš majetek v USA a tak pro tebe platí zákony USA a ne Maďarska, pokud jde o zdanění. Je jedno, v které zemi má broker pobočku, platí zákony země, kde má firma daňový domicil. Ty hypotéky a znárodnění důchodového systému bylo pro občany Maďarska a to ty předpokládám nejsi. Stejně tak případné změny zdanění investic by platily jen pro občany Maďarska a ne pro Čechy. Jinak by to bylo proti mezinárodnímu právu. Také si neumím představit, že by Maďarsko riskovalo ztrátu zahraničních investorů a kapitálu nějakým znárodňováním kapitálu zahraničních investorů. To by broker dal k Evropskému soudu a přišli by sankce.

Akcie je tvůj majetek a ne majetek brokera, takže i v případě návrhu zákona na nějaké znárodnění či vysokou daň by broker jednoduše přesunul pobočku do jiné země, dříve, než by takový zákon začal platit. No a samozřejmě ti nic nebrání si nechat pozice přesunout k jinému brokerovi sám, pokud by hrozilo, co píšeš. Trvá to 4 až 8 dní, tedy dávno před tím, než by takový zákon začal platit.

Také si myslím, že IB nejsou takoví amatéři, aby něco takového nechali dopustit a jakýkoliv náznak takové situace by okamžitě řešili.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od czhunter » 26 lis 2021 16:21

Investor007 píše:
20 lis 2021 23:35
Zdravím, mám po delší době se zrušeným účtem u IBIE dotaz ohledně aktuálního stavu.

Jde u IB normálně založit nový účet u IBIE, nebo obnovit starý zrušený aniž bych skončil u IBCE?

Co jsem pochopil zrušili poplatek 10 USD za neaktivitu (resp. 20 USD v případě menšího zůstatku), takže nyní tam může být klidně 0 USD a neplatím měsíčně nic, správně? Nikde žádné další skryté poplatky.

Teď kámen úrazu. Primární záměr mám s IB na FX konverze, tzn. naliju tam EUR a proměním do USD, s tím že to pak pošlu na bezpoplatkové brokery v rámci USA díky 1 wire transfer zdarma měsíčně. Tenhle use case je předpokládám stále bez problému a zatížení poplatky (jen ten za fxconv pokud si správně pamatuji cca 2 USD+-)?

Jak je tomu v případě CZK? IB zdá se nemá CZ účet. Co jsem v rychlosti četl, tak IBIE nemají s fxconv problém ani z CZK. U IBCE tohle problém je a musí si měnit base currency pokaždé když chtějí provést konverzi (dost opruz), čímž IBCE fakticky znemožňuje (resp. znesnadňuje) to, co s tím chci provádět.

Tzn. shrnu-li to můj ideální use case:
1) Průtokový ohřívač na EUR - USD konverze
2) Průtokový ohřívač na CZK - USD konverze
3) Příp. nákup akcií v rámci EU burz za EUR.

Předem díky za reakci.
To přesouváš miliony a nakupuješ za miliony? Jinak se ti to nemůže vyplatit. U Degiro zaplatíš poplatek za konverzi 0,3% z převedené částky. To je 3000 Kč u převáděného milionu, jestli dobře počítám. Nebo přesouvat peníze od IB k nějakému bezpoplatkovému brokerovi, aby jsi ušetřil $1 za transakci? Nebuď zas takový kolenovrt a ušetřený čas využij na studium firem, které chceš koupit. To ti vydělá mnohem více, než ztrácet čas kvůli drobným.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
blackwork
Začátečník
Příspěvky: 5
Registrován: 18 úno 2021 19:11
Has thanked: 1 time

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od blackwork » 27 lis 2021 16:18

Když už přišel čas nakupovat přes IBCE a ne přes Fio - těch 100 Kč Airům klidně dám tak koukám a nemůžu obchodovat ...
Enable trading - moc nechápu co chtějí, každej doklad jsem jim nahrál už snad 3x :x přesměruje mě to na ten slavnej znalostní dotazník ...
to chtějí abych tam zalhal že jsem makal v US bance :?: - chci jen koupit obyčejné US akcie ... :!:

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od Jakub » 27 lis 2021 20:18

A co tohle, vyplnils?

(v "Account Settings")
trading permissions.png
trading permissions.png (84.26 KiB) Zobrazeno 1707 x

Uživatelský avatar
blackwork
Začátečník
Příspěvky: 5
Registrován: 18 úno 2021 19:11
Has thanked: 1 time

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od blackwork » 28 lis 2021 08:36

Jakub píše:A co tohle, vyplnils?

(v "Account Settings")
trading permissions.png
ano už kdysi ...

Odesláno z mého Redmi 8 pomocí Tapatalk


Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od Jakub » 28 lis 2021 13:42

Kdybychom měli nějaké konkrétní detaily, tak by se asi dalo poradit. Ale takhle...

Uživatelský avatar
blackwork
Začátečník
Příspěvky: 5
Registrován: 18 úno 2021 19:11
Has thanked: 1 time

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od blackwork » 28 lis 2021 14:33

Jakub píše:
28 lis 2021 13:42
Kdybychom měli nějaké konkrétní detaily, tak by se asi dalo poradit. Ale takhle...
Jo chápu, ale v tomhle konkrétním případě jsem žádné neměl a upozornění co na mě vyskakovala s tím neměla bohužel žádnou spojitost.
Procházel jsem nastavení účtu a zničehonic na mě vyskočilo vyplnit daňovou rezidenci a teď už to jede.
Ovšem nechápu proč mi to ten systém nedal vědět ... :shock:

edit: tak nic - už naskočily BUY a SELL ale pořád je někde zakopanej pes v dotazníku ...

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od Investor007 » 10 kvě 2022 14:46

Převod z IB (Maďařsko) do banky v ČR (např. FIO, Airbank, je mi to jedno) v měně CZK. Je to zatíženo nějakým poplatkem korespondenční banky? Jeden převod z IB je zdarma, takže tohle mi je jasné. Otázka je co soudruzi v Maďarské pobočce používají za zprostředkující banku. Jestli to je ČSOB, tak to může být pěkná palba.

CZK neustále oslabuje a nemá pro mne smysl tam nechat ležet aktiva, které raději dám na spořící účet, nebo termínovaný vklad. Za tenhle kurz určitě provádět konverzi nebudu.

Pokud je tohle aktuální https://www.finhacker.cz/pozor-na-vyber ... e-brokers/, tak převod přes EUR je taky kurzovní sebevražda, tj. asi bych si tam ty CZK přeci jen nechal "uležet". Přicházím tak ale o desítky tisíc na úrocích. Když to proženu přes EUR, tak přijdu o desítky tisíc na kurzovém rozdílu. Prostě všechno špatně.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od Jakub » 10 kvě 2022 16:20

Když převedeš na EUR a za pár dní zpět na CZK, je přece jedno, jestli je dlouhodobě euro za 24 nebo 27 Kč. Důležité je jen konvertovat oběma směry za dobrý kurz.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od czhunter » 19 kvě 2022 19:21

Investor007 píše:
10 kvě 2022 14:46
Převod z IB (Maďařsko) do banky v ČR (např. FIO, Airbank, je mi to jedno) v měně CZK. Je to zatíženo nějakým poplatkem korespondenční banky? Jeden převod z IB je zdarma, takže tohle mi je jasné. Otázka je co soudruzi v Maďarské pobočce používají za zprostředkující banku. Jestli to je ČSOB, tak to může být pěkná palba.

CZK neustále oslabuje a nemá pro mne smysl tam nechat ležet aktiva, které raději dám na spořící účet, nebo termínovaný vklad. Za tenhle kurz určitě provádět konverzi nebudu.

Pokud je tohle aktuální https://www.finhacker.cz/pozor-na-vyber ... e-brokers/, tak převod přes EUR je taky kurzovní sebevražda, tj. asi bych si tam ty CZK přeci jen nechal "uležet". Přicházím tak ale o desítky tisíc na úrocích. Když to proženu přes EUR, tak přijdu o desítky tisíc na kurzovém rozdílu. Prostě všechno špatně.
Euro a Libra stojí stejně jako v minulých měsících a Dolar taky začíná oslabovat. Jen za dnešek CZK-USD +1,98%. CZK-USD je jen o 3% slabší, než před 6 měsíci a 10% než před rokem. Ve srovnání s až 75% výprodeji v akciích je to zanedbatelné posílení. Já teda vžd nakupuji na margin za drahého Dolaru a splácím to pak silnější korunou. Dvojí zisk.

Z toho plyne buď kupuj evropské akcie v EUR a GBP, nebo použij CZK jako zástavu pro margin a kup akcie na IB přes margin v USD a splatíš to za slabšího Dolaru v budoucnu. Nebo jak píše Jakub. Pokud převedeš na EUR a hned zpět na CZK za spot cenu, pak rozdíl bude jen malý a dokonce můžeš vydělat. Hlavní otázka je, proč máš velkou částku v CZK na IB a proč při tak velké částce řešíš 2000 poplatek zprostředkující bance, když na úrocích na spořáku vyděláš desítky tisíc.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět