Degiro

Diskuse o brokerech, obchodnících a bankách

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
alt64mor
Začátečník
Příspěvky: 17
Registrován: 10 zář 2019 19:11
Been thanked: 1 time

Re: Degiro

Příspěvek od alt64mor » 23 pro 2021 13:39

Zkoušel jste teď někdo převádět EURa na ten jejich EUR IBAN? Posílal jsem aktivační platbu 0,01 € na nově založený účet. Před tím ještě 1 Kč na jejich CZK účet. A výsledek je tento, když kouknu na Portfolio -> Peněžní fondy:
FPT.png
Ta 1 CZK se správně konvertovala na 0,03 EUR (snad již bez FPT). Ale ty zaslané EURa mi přijde, že se stejně přeženou přes FPT (i když to člověk pošle přímo na jejich EUR IBAN).

Dokážete mi to někdo vysvětlit? Nějak tomu nerozumím. Mým cílem bylo, abych si mohl směnit na EURa předem někde jinde a měl je připravené pro investice. Abych nemusel platit záporné úroky za kladný zůstatek na EUR-ovém účtu u Degira. Tyhle EURa jsem si chtěl k Degiru převést až poté, co bych je chtěl zainvestovat.

V záhlaví je vidět:
- zůstatek: 0,04 €
- ale v EUR pouze: 0,03 €
- a v kolonce Portfolio: 0,01 €
- a v Total P/L: -0,01 €

Je tedy stále v mém případě, používáno FPT, nebo ne?

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Degiro

Příspěvek od slon » 23 pro 2021 15:48

Když klikneš na vklad, tak to tam myslím DeGiro popisuje dost srozumitelně.
------
"Vklady na výše uvedený bankovní účet by měly být pouze v CZK. Vklady provedené v EUR budou po připsání na korunový účet automaticky převedeny na CZK. Po připsání vkladu v CZK budou peníze následující obchodní den převedeny na EUR."
------
EUR IBAN znamená jen to, že převádíš EURa na CZK účet - tedy ho musíš uvést, ale jedná se pořád o stejný účet. FPT se nepoužívá - je to EUR účet u flatexDEGIRO. Tedy ve výsledku se konvertuje stejně CZK do EUR,ale místo do FPT na EUR účet.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 264
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 15 times

Re: Degiro

Příspěvek od minarjo » 23 pro 2021 19:06

U Degiro (ať už webová či app verze) doporučuji koukat na tyto přehledy výhradně do sekce Aktivity-Přehled účtu. Jen tam vidíš naprosto všechny pohyby i zůstatek po nich v příslušné měně (šedivě hned pod danými částkami). Jinak mnohde v platformě, např. v textech nápovědy, je ještě použita zkratka FPT i u eura, přestože jsi už migroval na FlatexDegiro euro účet a tedy FPT jsou jen pro jiné měny před auto či manuál konverzí, ale to neřeš :). A po vkladu v CZK/euro se to na euro flatex účet konvertuje až druhý den ráno/dopoledne, stejně jako třeba po přípisu dividend, to není nic divného - to se týká i tvé částky 0,01 euro, také se z Degiro převede na flatex až druhý den, to tě jako klienta ale zajímat nemusí, s eury které vidíš v Přehledu účtu jako poslední zůstatek můžeš nakládat bez ohledu na to, jestli už byly přeloženy na flatex, nebo jsou ještě v Degiro ptf. Je to zkrátka optimalizace, aby se třeba s flatex nemuselo překládat po každé transakci: je to naráz jednou za den, typicky další den ráno.
Z CZK na euro (pokud chceš třeba hned nakupovat) či opačně (před zadáním výběru v CZK) tu konverzi můžeš uspíšit manuálním převodem měn (stačí v tom tvém skenu klepnutí na EUR zůstatek a pak čudl Převod měn). V případě výběru toto dokonce udělat musíš, aby ten výběr Kč šel vůbec zadat (aby byly Kč z eura předem manuálně zdarma převedeny).

alt64mor
Začátečník
Příspěvky: 17
Registrován: 10 zář 2019 19:11
Been thanked: 1 time

Re: Degiro

Příspěvek od alt64mor » 23 pro 2021 21:37

V přehledu mě zaráží, že se to jeví pouze jako vklad do CZK a k tomu převodu do EUR už nedošlo (je to víc jak měsíc stará platba):
prehled_uctu.png
Tak nevím, jestli je to tím, že to jsou příliš malé částky. Nebo čím to, že se to tváří, jako kdyby to zůstalo v CZK. Máte někdo reálnou zkušenost s převodem větších obnosů, jak se to reálně zachová? Fakt by mě zajímal důvod, proč se to ze zaslaných EUR převádí do CZK a pak nejspíše znovu do EUR. Díky.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 264
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 15 times

Re: Degiro

Příspěvek od minarjo » 24 pro 2021 01:13

Správně zaslaná eura se nepředvádí na koruny a pak znovu na eura, to je nesmysl. Evidentně jsi to poslal na jejich účet (IBAN) vedený v CZK, jen tak by se to mohlo stát, nikoliv na ten Degiro sběrný účet v ČR v EUR, určený výhradně pro platby v eurech, tedy ten končící číslem 108 (samosebou posílat z účtu, jehož IBAN máš u Degiro uložen, dle IBAN odesílatele to oni párují na zákazníka, nepoužívají např. zprávy příjemci jako Lynx/IB). Oba IBANy (respektive pro vklad CZK není třeba používat IBAN, ale národní formát čísla účtu, v textu viz obrázek ho mají tučně) jsou vidět přímo v platformě na stránce pro vklad, je to tam popsané v angličtině i češtině. A ty jsi asi udělal ty chybu popsanou u konce toho textu hned za tím IBAN eurového účtu (přikládám ho, je to snímek textu z appky Degiro ze stránky vkladu).
IMG_20211224_011021.jpg
(Mimochodem přímo ten německý IBAN toho flatex účtu klienta není důvod používat, mě žijeme v ČR a když zde Degiro má CZK i EUR účet, není důvod to posílat na ten německý získaný migrací z FPT na flatex. Zvlášť u těch eur, kde je třeba jednoznačně použít ten český končící 108).
Jo a u té částky vkladu 0,25 Kč, tedy ani ne 1 Kč, tam se nedivím že se to nepřevedlo na eura, vždyť by to nebyl při zaokrouhlení dolů ani jeden eurocent :). Když budeš posílat normální částky a ne české halíře, tak platí popsané výše (i na tom snímku), tedy auto převod na eura se provede typicky druhý den ráno.

zapik
Začátečník
Příspěvky: 9
Registrován: 09 čer 2020 12:32

Re: Degiro

Příspěvek od zapik » 26 pro 2021 13:21

Zdravím všechny. Neudělal by tady někdo z těch zkušených nějakou podrobnou recenzi na brokery. Pro dlouhodobé investory do akcií převážně na US burzách . Degiro bylo dobrý ale tím jak pořád něco zavádí tak pomalu spadá do průměrného brokera. Mám na mysli XTB , ROBO MARKETS a možná ADMIRALS. Co vím XTB má největší mínus u danění US dividend ale někde jsem četl že už na tom pracují aby bylo 15 procent.

ddaveid
Začátečník
Příspěvky: 11
Registrován: 01 bře 2021 11:06
Been thanked: 1 time

Re: Degiro

Příspěvek od ddaveid » 26 pro 2021 18:30

XTB pracuje na W8-BEN formuláři už několik měsíců/let => pravděpodobnost, že jej vůbec někdy zavedou je podle mě mizivá. Ale na nakupování akumulačních ETF, hodnotových US akcií je to dobrý broker, když tam posíláš přímo eura. Konverze mezi měnami je s příplatkem 0,5 %.

Trading 212 má konverzní poplatek mezi měnami 0,15 %. Degiro nově 0,25 % s výjimkou pro měnový pár CZK/EUR. Takže pokud chceš fundovat v korunách, tak Degiro je vhodný broker, zadarmo se pak dají nakupovat akumulační ETF z jejich "free" ETF listu.

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 156
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Degiro

Příspěvek od Cyberguy » 26 pro 2021 21:14

zapik píše:
26 pro 2021 13:21
Neudělal by tady někdo z těch zkušených nějakou podrobnou recenzi na brokery.
Mrkni na https://www.investicnigramotnost.cz/
Články tam jsou již staršího data a u některých brokerů se toho dost mění/měnilo, ale základní informace tam najdeš a zbytek si už dohledáš na stránkách brokerů.
"Nakoupíš" tam i spousty dalších podnětů.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1886
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Degiro

Příspěvek od VSbrok » 07 led 2022 01:39

Tak jsem udělal první obchody (na NYSE a Xetře) od toho jejich proklamovanýho "zlevnění" :roll:

Takže nákup na NYSE:
- před "zlevněním" 0,85 USD
- po "zlevněním" 1,28 USD :evil:

Takže nákup na Xetře:
- před "zlevněním" 2,08 USD
- po "zlevněním" 4,4 USD :evil:

začínám hledat novýho brokera, dělat si ze mě pr...l nikdo nebude :evil:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

alt64mor
Začátečník
Příspěvky: 17
Registrován: 10 zář 2019 19:11
Been thanked: 1 time

Re: Degiro

Příspěvek od alt64mor » 07 led 2022 10:21

VSbrok píše:
07 led 2022 01:39
Tak jsem udělal první obchody (na NYSE a Xetře) od toho jejich proklamovanýho "zlevnění" :roll:

...
Ano, Degiro je z mého pohledu vhodný max. pro pravidelnější nákup vybraných akumulačních ETF. Jinak pro mé potřeby nedává asi smysl využívat, když člověk vidí, jak snadno mění podmínky. S tím 1-3 ETF příp. snadno/ne příliš draze odejdu snáze ke konkurenci.

Vrchol je pro mě to opět na první pohled neprůhledné "zpoplatnění" dividend při směně měny při výplatě, jestli se nepletu.

Odpovědět